КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
28/06/2012
Становище на комисия
СТАНОВИЩЕ
Вх. № 253-03-103/27.09.2012 г.
ОТНОСНО: Обобщен годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2011 г., № 211-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 15.06.2012 г.
На заседание, проведено на 28 юни 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа обобщен годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2011 г., № 211-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 15.06.2012 г.
На заседанието присъстваха председателят на Върховния административен съд Георги Колев и г-жа Цветанка Табанджова член на Висшия съдебен съвет, председател на Комисията по анализ и отчитане на степента на натовареност на органите на съдебната власт.
Докладът бе представен от г-н Георги Колев, който изложи приоритетните дейности и цели за по-нататъшно развитие на съда с оглед по-качествено и по-бързо правораздаване, повишаване доверието в работата на съда, повишаване квалификацията на магистратите и съдебните служители и развитие на информационните технологии.
В него е представена и обобщена информация за дейността на административните съдилища през отчетната година, включваща данни за натовареността на регионалните съдилища по данни на ВСС, кадровата им обезпеченост, срочност на решаване на делата, качеството на съдебните актове, за направените преюдициални запитвания до Съда на Европейския съюз и предложения за законодателни промени.
Данните в доклада сочат трайна тенденция за увеличаване на постъпилите и свършени делата, разглеждани от Върховния административен съд. Тенденцията за увеличаване на броя на административните дела е неизбежна, защото осигурява по – пълна защита на правата на гражданите и организациите от неправилни действия на администрацията. Основната причина за тази тенденция е приемането на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) през 2007 г., разширяващ обхвата на съдебния контрол над актовете на администрацията.
Изложени са конкретни предложения за законодателни промени в АПК и други специални закони, които да доведат до по-ефективно и бързо правосъдие.
През 2011 г. във Върховния административен съд са постъпили 16 970 бр. дела, за 2010 г. са постъпили 16 589 бр. дела, за 2009 г. са били 16 589 бр. дела, за 2008 г. - 17 190 бр. дела, а за 2007 г. – 16 402 бр. дела. Увеличил се е броят на свършените дела, като за 2011 г. са 17 367 бр., за 2010 г. – 16 554 бр., за 2009 г. те са 16 554 бр., а за 2008 г. – 16 263 бр.
С оглед на цифрите е видно, че във Върховния административен съд се работи бързо, което е резултат от проявената отговорност от страна на магистрати и служители. Всички съдебни актове по свършените дела се публикуват след постановяването им на интернет страницата на съда, което осигурява в голяма степен публичност.
Направените промени в Административнопроцесуалния кодекс и редица специални закони касаят основно подсъдността, съответно компетентността на ВАС и на административните съдилища. Целта е да се разтовари ВАС като първоинстанционен съд, за да може да се утвърди като касационна инстанция и да засили своята дейност по издаване на тълкувателни решения и постановления. Промените водят до увеличаване на натоварването на административните съдилища, за да могат да заработят с пълен капацитет, каквато е целта на реформата в административното правораздаване. Наблюдава се повишаване на ефективността на правораздаването от административните съдилища и намаляване на постъпилите във ВАС дела, което води до съкращаване на сроковете за разглеждане на делата.
Основните показатели за дейността на съда, въз основа на които е изготвен докладът, са броят на свършените дела, брой на новообразуваните дела в началото на отчетния период и брой на висящите дела за същия период. От общо 16 970 образувани дела, 17 367 са приключени , висящите дела в началото на отчетния период са 5 723 или общо за разглеждане – 22 693 дела.
При утвърден от Висшия съдебен съвет общ брой на съдиите 82, през различни периоди са работили различен брой съдии – членове на ВАС, реално 76 - 78 и са командировани административни съдии.
Поради обема на работата са командировани през различни периоди от време 8 съдии, трима са пенсионирани, един е подал оставка и един е възстановен.
През отчетния период във Върховния административен съд са образувани четири дела по искания за тълкувателни решения – едно по искане на председателя на ВАС, едно по искане на омбудсмана на Република България и две по искане на главния прокурор. Общото събрание на колегиите на ВАС се е произнесло с пет тълкувателни решения през 2011 година.
През 2011 г. Върховният административен съд е отправил девет преюдициални запитвания до Съда на Европейския съюз.
В доклада е представена обобщена информация за дейността на регионалните административни съдилища през 2011 г. През отчетния период в административните съдилища са постъпили общо 44 177 дела, от които свършените са 42 724, висящите дела в началото на отчетния период са 10 767 или общо за разглеждане – 54 944 дела. Следва да се отбележи, че се е повишил броят на постъпващите дела, а също и на свършените. Най-голяма е натовареността на административните съдии в Административен съд – Бургас ( 45,95 %), Административен съд - София-град (38,48 %) и Административен съд – Хасково(26,6690 %).
През отчетния период част от административните съдилища са работили в намален състав, поради командироване във ВАС, поради ползване на продължителен отпуск за временна неработоспособност. В административен съд Хасково за свободна съдийска бройка е проведен конкурс за повишаване в длъжност и за преместване в органите на съдебната власт и предстои заемането й от спечелилия кандидат.
Административен съд Добрич кандидатства и спечели проект с европейско финансиране в рамките на програма ОПАК – „Административните съдии – компетентни в прилагане на европейското право”. В него са включени като целеви групи всички съдии от административните съдилища в Североизточна България, които на три етапа ще усвояват основите на европейското право. В проекта са предвидени форми на обучение на служителите във връзка с електронното призоваване, оформяне на електронна папка на делото, подготовка на статистически отчети по Закона за защита на личните данни и Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор.
През отчетната година административен съд Добрич постави началото на сътрудничество с административни съдии от Австрия.
В заключение на доклада се съдържат редица предложения за законодателни промени. Целта им е да се разтовари Върховният административен съд като първоинстанционен съд, за да може да се утвърди като касационна инстанция и да засили своята конституционно определена дейност за издаване на тълкувателни решения и постановления. Такива промени ще натоварят допълнително административните съдилища и те ще заработят с пълен капацитет, каквато бе целта на реформата в административното правораздаване. Предлага се да се изключи касационното обжалване на решенията на административните съдилища по социалните закони, което ще доведе до разрешаването на спора в максимално кратък срок, като за участниците в производството ще остане процесуалното право да искат отмяна на влязлото в сила съдебно решение.
В последващата дискусия се изказаха становища, че от изложената статистика в доклада административно правораздаване се утвърждава като по-добро, бързо и ефективно правораздаване, сравнение с гражданското и наказателното правораздаване.
Разглежданата материя от административните съдилища е сложна и разнообразна, а делата са строго специфични. Следва да се продължи реформата и да се разтовари Върховният административен съд като първоинстанционен съд, както и да се направят промени в АПК относно местната и родовата подсъдност, за да се постигне по-равномерно разпределение на делата между административните съдилища, където се забелязва сериозен дисбаланс.
Беше отбелязано, че по изборните дела произнасянето е било бързо и в срок, за да не се затруднява работата на общинските съвети и кметовете по места. Трябва ясно да бъде разписана материално-правната компетентност на Върховният административен съд и какви доказателства събира, за да не се създава противоречива съдебна практика.
Беше заявено, че направените промени в АПК през 2011 г., относно подсъдността подробно са били обсъждани и в максимална степен Върховният административен съд е бил разтоварен с част от делата си. Тези промени реално ще бъдат отчетени в годишния доклад за работата на административните съдилища през 2012 г.
Предложените промени в АПК могат да бъдат обсъдени, но те не са в посока разтоварване на Върховният административен съд и евентуално подкрепени.
Като цяло народните представители се обединиха около становището, че следва да бъде дадена положителна оценка на доклада и работата на административните съдилища в страната през отчетния период.
След проведената дискусия Комисията по правни въпроси направи следните констатации и препоръки във връзка с Доклада за прилагането на закона и дейността на административните съдилища:
1. Докладът е изготвен в съответствие със закона за съдебната власт, представени са статистически данни и са изготвени сравнителни анализи въз основа на тях.
2. Всички съдебни актове по свършените дела да се публикуват веднага след постановяването им на интернет страницата на съда, което ще осигури публичност на процеса.
3. Подобряване на качеството и срочността на постановените актове, както и засилване на тълкувателната дейност и продължаване на дейността по уеднаквяване на съдебната практика по административни дела.
4. Да се повиши капацитетът на съдебните служители, което ще допринесе за ефективно управление качеството на администрацията.
5. Да се оптимизира функционалността на интернет страницата на Върховния административен съд.
В края на дискусията Комисията по правни въпроси със 17 гласа ”за” прие Обобщения годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2011 г., № 211-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 15.06.2012 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА
Проект !
РЕШЕНИЕ
за приемане на Обобщен годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2011 г., № 211-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 15.06.2012 г.
Народното събрание на основание чл. 84, т. 16 от Конституцията на Република България и чл. 80, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
1. Приема Обобщения годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2011 г., № 211-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 15.06.2012 г.
2. Предлага на вниманието на Висшия съдебен съвет и на Върховния административен съд констатациите и препоръките, които се съдържат в становището на Комисията по правни въпроси.
Решението е прието от 41-ото Народно събрание на ….. 2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
Председател на Народното събрание: Цецка Цачева