КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
27/09/2012
Становище на комисия
СТАНОВИЩЕ
Вх. № 253-03-111/03.10.2012 г.
ОТНОСНО: Обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2011 г., № 211-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2012 г.
На заседание, проведено на 27 септември 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа Обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2011 г., № 211-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2012 г.
На заседанието присъстваха: проф. д-р Анелия Мингова – представляващ ВСС, г-н Георги Шопов – член на ВСС, г-жа Ана Караиванова – главен инспектор в Инспектората към ВСС и г-жа Янка Гочева – инспектор.
Докладът беше представен от представляващия ВСС проф. д-р Анелия Мингова. Бяха очертани основните акценти в дейността на Висшия съдебен съвет през 2011 г. и целия мандат на органа, както и констатациите, свързани със структурата и функциите на Висшия съдебен съвет. Представена бе подробна информация за работата на ВСС по отделните дейности, осъществявани чрез Постоянните му комисии, като бяха очертани приоритетите, изводите и препоръките, свързани с кадровата дейност, бюджета, дейността по правни въпроси и международното правно сътрудничество.
Г-жа Мингова изтъкна, че не всички решения взети от ВСС са правилни и достатъчно обосновани.
Критиките отправени към кадровата политика се отнасят за прозрачността. Трябва да се прецизират критериите, вземаните решения да бъдат мотивирани, за да се избегнат съмненията за обективност при назначаването на магистратите.
Относно публичността в дейността на ВСС няма какво още да бъде направено, освен онлайн излъчване на заседанията на съвета.
Подчерта, че проблемът с натовареността на магистратите, въпреки направените анализи, все още не е решен.
Информацията, свързана с дейността на Инспектората към ВСС бе представена от Главния инспектор г-жа Ана Караиванова. Подчертано бе, че дейността на Инспектората постига общ дисциплиниращ ефект по отношение на бързината, прозрачността и ефективността на работата на съдебната система. Отбелязани са добрите практики, негативните тенденции, констатирани при проведените през 2011 г. планови, тематични, контролни проверки и инцидентни проверки при самосезиране. В заключение бяха изложени основните изводи от цялостната дейност на ИВСС.
Обобщеният годишен доклад е структуриран в отделни раздели и съдържа констатации за цялостната дейността на Висшия съдебен съвет и Инспектората през годината.
Основната си функция по кадровото обезпечаване на съдебната система ВСС осъществява чрез дейността на Комисията по предложенията и атестирането, която е провела 56 заседания през 2011 г.
През 2011 г. са обявени конкурси за повишаване в длъжност, за преместване и първоначално назначаване. Чрез провеждане на конкурси са попълнени щатовете в специализираните прокуратури.
По предложение на Комисията по предложенията и атестирането ВСС е назначил през 2011 г. 52 магистрати за изпълняващи функциите на административен ръководител до встъпване в длъжност на нов административен ръководител. Тя е организирала и ВСС е провел общо 25 избора за заемане на длъжността „административен ръководител” в органите на съдебната власт.
След извършен анализ на натовареността на отделни органи на съдебната власт Комисията е предложила на ВСС да бъде извършено преразпределение на незаети щатни бройки.
През отчетната година Комисията по предложенията и атестирането е разгледала и се е произнесла по 1089 предложения и молби за повишаване в ранг, по 357 – за провеждане на атестиране с оглед придобиване на несменяемост и 684 предложения за периодично атестиране, като са разгледани 73 заявления за освобождаване от длъжност, 78 предложения за промени в щатната численост в определени органи на съдебната власт и 72 предложения за поощряване на магистрати.
Комисията „Бюджет и финанси” е провела 43 заседания и изразила становища по запитвания на административни ръководители и жалби от магистрати във връзка с определянето и изплащането на обезщетения по ЗСВ и Кодекса на труда, суми за представително облекло; по предложения за безвъзмездно предоставяне на материали на и от органи на съдебната власт; по предложения за смяна на банковото обслужване на органи на съдебната власт; по предложения за отпускане на финансова помощ за лечение и други нужди на магистрати и съдебни служители от централизирания фонд СБКО за 2011 г.; по предложения на административните ръководители за определяне на допълнителни възнаграждения на магистрати при условията на вътрешно съвместителство.
Правната комисия на ВСС е провела общо 44 заседания. Дейността й е била свързана с решаване на съществени организационни въпроси, изготвяне на указания и препоръки до председателите на постоянните комисии към ВСС, относно отчетните им доклади за 2010 г., както и приемане на отчетите за дейността им, актуализиране са конспектите за конкурсните изпити за първоначално назначаване на магистрати, изработване на проекти за становища по 42 законопроекта на Народното събрание и нормативни актове на Министерски съвет и отделни министерства. През изминалата година са съгласувани редица подзаконови нормативни актове. Голяма част от усилията на комисията през 2011 г. са били насочени към изработване на нов Правилник за организацията и дейността на ВСС и неговата администрация.
Във връзка с правомощията на Комисията „Международно правно сътрудничество” е организирала участието на магистрати в междуведомствени срещи и други текущи инициативи в областта на международното сътрудничество и европейската интеграция, координирала е разработването и изпълнението на международните проекти, свързани с ВСС и съдебната власт, участвала е със свои представители в работата и инициативите на Европейската мрежа на съдебните съвети, както и в дейността на други международни организации, на които България е член.
Комисията „Професионална квалификация, информационни технологии и статистика” през 2011 г. е провела общо 45 заседания, като основните й постижения са – напредък в процеса на прозрачност и публикуване на съдебните актове, нов етап в приложение на принципа на случаен подбор на съдебните дела, започване на реална работа по приложение на електронното призоваване и укрепване сътрудничеството с неправителствените организации.
Във връзка с четвъртия мониторингов доклад за напредъка на България в областта на вътрешния ред и правосъдие и в изпълнение на Графика за неотложни мерки и действия на правителството и органите на съдебната власт, Комисията е изискала от административните ръководители на съдилищата в страната да предоставят регулярно информация, относно мерките за незабавното публикуване на съдебните актове на интернет – страницата на съответните съдилища, съгласно чл. 64 от ЗВС, изпълнението на дадените указания от комисията, публикуването в стартовата интернет страница на съда на указания за потребителите за начина на достъп до публикуваните съдебни актове и публикуването на вътрешни правила за организацията и публикуването на съдебните актове на интернет страница на съда.
През 2011 г. Комисия „Съдебна администрация” е провела 49 заседания, като са разгледани всички постъпили искания от административни ръководители за определяне на щатни бройки. Приета е и таблица на кодове на длъжности за магистрати и съдебни служители в органите на съдебната власт, съобразени с Националната класификация на професиите и длъжностите, в сила от 1 януари 2011 г., както и утвърдените длъжностни наименования и кодове, включени в Националната класификация на професиите в сила от 30 май 2011 г.
Комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” е провела 45 заседания. Основен момент от дейността й през 2011 г. е изпълнение на новите изисквания на Закона за съдебната власт. Сред най-важните й функции е възможността да извършва проучвания, да събира необходимата информация и изготвя становища относно притежаваните нравствени качества на кандидатите в конкурсите за заемане на длъжност в органите на съдебната власт, както и да извършва проверки по сигнали за наличие на поведение, противоречащо на правилата за професионалната етика, като предоставя резултатите от тези проверки на Висшия съдебен съвет.
С промените на Закона за съдебната власт се предвижда във всички органи на съдебната власт да се избират комисии по професионална етика, на които се възлага задачата да подготвят становища за нравствените качества на магистратите, участващи в различните конкурси.
Комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” подготви проект на Правила за организацията и дейността на етичните комисии към органите на съдебната власт.
Важни акценти от дейността на комисията е взаимодействието й с „Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност”, утвърждаване в ежедневието на магистратите на Правилата за етично поведение, прогласени в Кодекса за етично поведение на българските магистрати, реализирането на мерките и дейностите, заложени в Стратегията за борба с корупцията и Програмата за нейното изпълнение, срочно и качествено решаване и произнасяне по жалби и сигнали на граждани и юридически лица.
През 2011 г. Комисията по дисциплинарните производства е образувала 15 дисциплинарни производства срещу магистрати. Приключените производства по чл. 316 от ЗСВ през отчетния период са 21.
През 2011 г. ВСС е разгледал общо 13 заповеди за налагане на наказания „забележка” и „порицание”, потвърдени са: три наложени наказания „забележка” и пет наложени наказания „порицание”. Една заповед за налагане на дисциплинарно наказание „порицание” е изменена в „забележка”, отменени са три наложени наказания „забележка” и една заповед за налагане на дисциплинарно наказание „порицание” е изпратена за прилагане към кадровото досие.
Комисията по изпълнение на мерките за организацията на работата по делата от особено обществен интерес е провела 39 заседания.
Тя продължи практиката проблемите по движението на делата с висок обществен интерес да са предмет на широка дискусия, обхващаща магистратите от всички апелативни райони.
В изпълнение на препоръките на Европейската комисия, Комисията по изпълнение на мерките за организацията на работата по делата от особено обществен интерес е инициирала дискусии и обсъждания с практикуващи магистрати, касаещи осъществяването на ефикасно и справедливо правосъдие в страната.
През отчетната година Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси при ВСС е провела 47 заседания, на които е разгледала 283 декларации по чл. 12 от Закона за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси. Подадени са 8 сигнала за установяване на конфликт на интереси или несъвместимост по отношение на магистрати и един сигнал, който не се отнася до дейността на съдия, прокурор или следовател.
След промените през 2010 г. на Закона за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси от 2011 г. конфликтът на интереси за лицата, заемащи публични длъжности, се установява от Комисията за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси, която е независим орган. До сформирането й комисията на Висшия съдебен съвет е разглеждала постъпилите сигнали, като след запознаване с изложеното и приложените към тях материали и счела, че същите не съдържат данни и твърдения за наличие на частен интерес по отношение на магистрати по конкретен повод, въз основа на които да се извърши проверка.
Подадените във Висшия съдебен съвет след 1 април 2011 г. три сигнала и едно искане по смисъла на чл. 19, ал. 2 от Закона за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси за извършване на проверка за установяване на конфликт на интереси са препратени по компетентност на независимата Комисията за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси.
Комисията по изпълнение на Плана за действие по показателите за напредъка в областта на съдебната реформа е провела 19 заседания и има изключително важни организационни функции, тъй като анализира Графика за неотложните мерки и действия на правителството и органите на съдебната власт, допълващи Плана за действие по показателите за напредъка в областта та съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.
Комисията по анализ и отчитане степента на натовареност на органите на съдебната власт магистратите е провела 16 заседания и като акцент в дейността й се отбелязва подобряване качеството на правосъдието, важна част от което е адекватната оценка на натовареността на съдиите и на отделните съдилища. Тя е одобрила проект на Методология за определяне на норма за натовареност на съдилищата и я изпратила до органите на съдебната власт за експертни становища по проекта.
През отчетната година приоритетите в дейността на Комисията за изготвяне на анализ и последващи действия по препоръките на Инспектората към ВСС се изразяваха в разглеждане и анализ на актове с резултати от извършени проверки на ИВСС, извършване на проверки в органите на съдебната власт, нарастване на приноса на комисията в различни форми на взаимодействие с Инспектората към ВСС и органите на съдебната власт, изпълнение на дейностите, заложени в Графика на неотложните мерки и действия на правителството и органите на съдебната власт за изпълнение на показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.
През отчетната година Инспекторатът към ВСС е извършил комплексни планови проверки в административните съдилища в четири съдебни органа – Административен съд – София-град, Административен съд – Варна, Административен съд – Бургас и Административен съд – Велико Търново. Направена е една планова проверка в Апелативна прокуратура – София. Извършена е комплексна планова проверка в Районен съд – Шумен и Окръжен съд – Шумен. Една проверка е извършена по самосезиране в СГС – наказателно отделение.
При проверката в СГС за пореден път се констатира обезпокоителната тенденция за неспазване на законоустановени срокове от магистрати при изготвянето на съдебните актове и независимо от мерките, предприемани от ръководството на съда за преодоляването на проблема, той продължава да съществува. Констатирано е, че по някои от делата мотивите са просрочени с повече от три месеца, което е сериозно нарушение. Относно разглеждането на делата в разумен срок по чл. 22, ал. 1 от НПК с оглед констатациите, може да се приеме, че по редица дела от страна на съда са допуснати действия или бездействия, които водят до неоправдано забавяне на производството. Констатирани са и положителни тенденции в работата на СГС – наказателно отделение.
Извършени са 9 контролни проверки в съдебните органи и 11 контролни проверки в органите на прокуратурата. Всички проверки потвърждават провеждането на препоръките на Инспектората и констатират подобряване на организацията на проверените органи.
Тематичните проверки са общо 8 броя като Инспекторатът разширява на териториален принцип проверките, извършени в органите на съдебната власт. Проверките потвърждават направени вече изводи и констатации. Инспекторатът е установил характерните за съответните производства проблеми и е уловил възможните отклонения. Това е сериозна предпоставка за създаване на общ механизъм от мерки, които могат да преодолеят допусканите нарушения.
През 2011 г. Инспекторатът е отправил до Висшия съдебен съвет 7 предложения за образуване на дисциплинарни производства, а във връзка с извършени комплексни планови проверки и проверки по сигнали е направил предложения до административните ръководители за налагане на дисциплинарни наказания и дисциплиниращи мерки по отношение на 16 съдии и 5 прокурори.
След създаването на Инспектората следва да се отчете тенденция на намаляване на нарушенията, особено по отношение на срочността на решаването на делата. По-доброто администриране на органите на съдебната власт от страна на административните ръководители осигурява осъществяване на пряк и непосредствен контрол върху спазването на процесуалните срокове от магистратите.
В обсъждането на Доклада беше подчертано, че ВСС и ИВСС са положили усилия за подобряване функционирането на съдебната система и не е заслужено това отрицателно отношение, което се е формирало в обществото. Проблемите с натовареността на магистратите, противоречивата дисциплинарна практика, корупционния натиск, бързината на правораздаване и др. остават не решени и ще бъдат предизвикателство пред новия състав на ВСС.
След проведената дискусия Комисията по правни въпроси направи следните констатации и препоръки във връзка с дейността на ВСС и ИВСС , и през следващите години:
1. Представеният обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2011 г. съдържа подробна и аналитична информация. ВСС е направил анализ на база статистическите данни за 2011 г., като е формулирал изводи, препоръки, както конкретни мерки при констатиране на отделните пропуски и нарушения.
2. ВСС да продължи мониторинга на случайното разпределение на делата, реда и начина за използване на софтуера за случайно разпределение на делата в институциите на съдебната власт.
3. ВСС да положи усилия за обективното оценяване на работата на магистратите и да прецизира критериите, които пораждат съмнения в обществото за обективност при назначаването на магистратите, както и да прецизира критериите и процедурата относно избора на административни ръководители.
4. ВСС е необходимо да положи усилия за решаването на проблема с натовареността на магистратите, на базата на статистическите данни, предоставяни от съдилищата, като бъдат взети нужните вътрешноорганизационни мерки, в т.ч. и задълбочен анализ при определяне броя и границите на съдебните райони.
5. Да се предприемат необходимите мерки за редуциране броя на администрацията във военните съдилища и преразпределяне на ресурси към другите съдилища.
6. ВСС да обобщи дисциплинарната си практика и да следи за недопускане на противоречива такава по дисциплинарните производства.
7. Инспекторатът към ВСС да продължи да разширява на териториален принцип проверките, извършвани в органите на съдебната власт, да осигури и гарантира в условията на прозрачност съдебна система и защита на обществения интерес, стабилност и устойчивост в администрирането на правосъдието за постигане на качествено и бързо правораздаване. Да продължи работата си по обобщаване на противоречива съдебна практика и инициира предложения за тълкувателни решения на общите събрания на ВКС и ВАС.
След проведеното гласуване, Комисията по правни въпроси с 19 гласа „за” прие Обобщения годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2011г., № 211-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2012 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
РЕШЕНИЕ
за приемане на Обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет през 2011 г.
Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и чл. 80, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
1. Приема Обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет през 2011 г.
2. Предлага на вниманието на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към Висшия съдебен съвет констатациите и препоръките, които се съдържат в становището на Комисията по правни въпроси.
Решението е прието от 41-ото Народно съб¬рание на ................................. 2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
(Цецка Цачева)