КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
27/05/2010
Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи:
- № 054 – 01 – 9, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители и
- № 054 – 01 – 22, внесен от Любен Татарски
Д О К Л А Д
На свое редовно заседание, проведено на 27 май 2010 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи - № 054 – 01 – 9, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители и № 054 – 01 – 22, внесен от Любен Татарски.
В заседанието на комисията взе участие г-жа Лилия Стоянова – началник отдел „Поземлени отношения и комасация” в Министерството на земеделието и храните.
Целта на промените предложени със законопроекта, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители, е да се забрани застрояването по реда на чл. 4, ал. 2 от закона на земеделски земи, придобити чрез замяна със земи от държавния поземлен фонд до 1. 01. 2010 г.
Народните представители, взели участие в дискусията, изразиха становище, че предложението тези земи да не могат да бъдат застроявани по реда на чл. 4 ал.2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи е неприемливо, тъй като по смисъла на тази разпоредба върху земеделските земи се разрешава строителство на сгради и съоръжения, свързани с ползуването им, при условия и по ред, установени със Закона за устройство на територията. Съгласно чл.12, ал.3 от ЗУТ без промяна на предназначението в земеделските земи се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината.
Основната цел на предложените изменения и допълнения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесен от Любен Татарски, е да се създаде по-добра нормативна основа за управление и разпореждане със земите от общинския поземлен фонд от страна на общинските съвети и кметовете на общини. Предложените промени са съобразени с конституционно гарантираното право на собственост на общините и произтичащото от това право на общинските съвети и кметовете да управляват тази собственост в интерес на териториалната общност и да приемат самостоятелни решения в рамките на предоставената им от закона компетентност. С промените, предложени в законопроекта, се създават възможности за премахване на някои неоправдани задължения и ограничения, наложени в тежест на общините от действащите разпоредби на закона.
Първата част от промените е свързана с отмяна на задължението за обезщетяване собствениците със земи от общинския поземлен фонд в преобладаващата част от случаите, когато върху тях са реализирани мероприятия, които не позволяват възстановяването им в собственост. В предложените промени се предвижда обезщетяването със земи от общинския поземлен фонд да се извършва само в случаите, когато в резултат на проведените мероприятия, върху земите на бившите собственици са изградени обекти, които са общинска собственост. Независимо, че голяма част от тези процеси са приключили, целесъобразно е промяната в съответните разпоредби да бъде извършена с оглед на справедливото и принципно разпределяне на задълженията между държавата и общините.
В следващата част от промените законопроекта предлага въвеждането на единен режим за управление и разпореждане със земите от общинския поземлен фонд, съобразен с начина на тяхното ползване. До сега съществуват три различни режима – единият е по отношение на така наречения остатъчен фонд, т.е. за земите по чл.19 от закона. На следващо място това е режима на мерите и пасищата. И на трето място това е режима на останалите земеделски земи, общинска собственост, възстановени в собственост на общините по общия ред. С първите два режима бяха наложени неоправдани ограничения за промяна на предназначението или извършване на разпоредителни сделки, при това в преобладаващата част от случаите – с неясно и противоречиво съдържание на отделни разпоредби, като помежду им, така и с разпоредби от законодателството за общинската собственост. Това изключително затруднява общинските съвети не само за провеждане на инвестиционна политика, при това за важни за тях обекти на социалната и техническата инфраструктура, но и за приемането на правилни и законосъобразни решения. В тази връзка са предложени промени в разпоредбите на чл.19 и чл.25 от закона, както и на свързаните с тях други разпоредби от закона. Предлага се единен режим за земите от общинския поземлен фонд, чрез който да се синхронизират разпоредбите на специализираното законодателство за земеделските земи със законодателството за общинската собственост. Прецизират се и случаите в които е допустима промяната на предназначението на земите от общинския поземлен фонд, независимо от начина на трайно ползване, като по същество е възприет ограничителния режим, действащ до сега само по отношение на мерите и пасищата, като са предложени и различни възможности, когато промяната на предназначението е за нуждите на физически и юридически лица. Наред с това са предложени и ограничения за промяна на предназначението на земеделски земи от държавния и общинския поземлен фонд, придобити от физически или юридически лица, чрез използване на регламентираните от закона способи за уедряване.
Предложени са и промени в частта за налагане на санкции при нарушения на закона. Предлага се глобите и имуществените санкции за нарушения, извършени за земи от общинския поземлен фонд да постъпват в общинския бюджет.
Направени са и някои други предложения за промени, предимно от правно технически и редакционен характер, насочени към прецизиране на отделни разпоредби по отношение на разграничаване на правомощията на държавните и общински органи в зависимост от собствеността на земите.
В преходните и заключителни разпоредби са направени предложения за промени в Закона за опазването на земеделските земи, насочени към синхронизиране с промените, предложени в разпоредбите на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Основната част от промените са свързани с въвеждане на разпоредби, ясно регламентиращи допустимите случаи на промяна на предназначението на земеделски земи, независимо от тяхната собственост, тъй като до сега такива разпоредби липсваха в закона. Наред с това са предложени и промени, възстановяващи предишни хипотези от закона, при които таксите за промяна на предназначението на земи от общинския поземлен фонд да постъпват в общинския бюджет. Предлага се също така общините да бъдат освободени от заплащане на държавни такси при промяна на предназначението на земи от държавния поземлен фонд за общински нужди. По този начин ще се подпомогнат финансово общините при реализацията на важни за тях проекти, особено в областта на социалната и техническа инфраструктура.
Предложена е и отмяна на разпоредби от Закона за сдружения за напояване, според които до сега неправомерно се изземваше публична общинска собственост и се предаваше безвъзмездно в собственост на частни лица.
По законопроекта е постъпило писмено становище от Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България, в което се изразява категоричната подкрепа на предложените изменения и допълнения в закона. Предложените в законопроекта промени са съобразени и отговарят на голяма част от исканията и предложенията на общините за изменение на законодателството в тази област. По този начин ще се осигурят необходимите нормативни предпоставки за общините да прилагат ясни правила за управление и разпореждане със земите от общинския поземлен фонд. Ще се създаде възможност за подобряване на приходната база в общинските бюджети и за увеличаване на инвестиционния им ресурс, както и на възможностите им за разработване и кандидатстване за финансиране и реализация на важни за тях проекти.
Представителят на Министерството на земеделието и храните изрази притесненията на министерството, че не във всички землища има земи от държавния поземлен фонд за обезщетяване на собствениците в случаите, когато собствеността им не може да бъде възстановена поради реализирани мероприятия от държавата. В тази връзка е целесъобразно в такива случаи да се допусне обезщетяването да се извършва със земи от остатъчния фонд, като същевременно се предвиди и срок, в който да приключат процесите за установяване на границите на земеделските имоти, за които е издадено решение на общинската служба по земеделие за признаване на правото на възстановяване на собствеността в съществуващи или възстановими стари реални граници, за изпълнение на съдебни решения за признато право на собственост и обезщетяване на собствениците със земи от остатъчния фонд по чл.19 от закона.
В хода на дискусията народните представители се обединиха около становището, че предложените изменения и допълнения са целесъобразни и следва да бъдат подкрепени. Наред с това участвалите в дискусията обърнаха внимание, че при обсъждането на законопроекта за второ гласуване в преходни разпоредби следва да се предвиди срок за приключване на процесите по възстановяване на собствеността и обезщетяване на собствениците.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление:
- с 3 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 9 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, № 054 – 01 – 9, внесен от Михаил Михайлов и група народни представители да не бъде приет на първо гласуване.
- с 12 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, № 054 – 01 – 22, внесен от Любен Татарски, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
Любен Татарски