Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ
24/01/2013 второ гласуване

    Д О П Ъ Л Н И Т Е Л Е Н
    Д О К Л А Д

    към доклад №253-04-69 от 07. 12. 2012 г.
    за второ гласуване на Закон за изменение и допълнение на
    Закона за устройството на Черноморското крайбрежие,
    № 202 – 01 – 23, внесен от Министерски съвет,
    приет на първо гласуване на 11. 07. 2012 г.
    ……………………………………………………………………….
    § 5. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    „(2) Морският плаж е територия, покрита с пясък, чакъл и други седиментни или скални образувания в резултат на естествени процеси на взаимодействие на морето със сушата, както и територия, създадена върху имот - публична държавна собственост, в резултат на човешка дейност, включително пясъчни дюни, разположени в границите на плажа.”
    2. В ал. 4, т. 5 думите „изградените от” се заменят съc „създадените в резултат на”.
    3. Алинея 6 се изменя така:
    „(6) Обектите по ал. 4 и 5 се определят чрез геодезически измервания и се отразяват в кадастъра по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.”
    4. В ал. 7, изречение второ думата „изработването” се заменя с „възлагането, създаването”.
    5. Създава се ал. 8:
    „(8) Когато в резултат на естествени процеси на взаимодействие на морето със сушата се образуват морски плажове, засягащи един или повече имоти - частна собственост, частта от засегнатите имоти се отчуждава по реда на глава трета от Закона за държавната собственост.”

    Предложение от н.пр. Димчо Михалевски:
    В § 5, в чл. 6, ал. 2 и 6 се изменят така :
    „(2) Морският плаж е обособена територия, покрита с пясък, чакъл и други седиментни или скални образувания в резултат на естествени или изкуствено предизвикани процеси на взаимодействие на морето със сушата.”
    (6) Границите на обектите по ал.4 и 5 се определят чрез геодезически измервания и се отразяват в кадастралната карта и имотния регистър по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.“

    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 5:
    § 5. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    „(2) Морският плаж е територия, представляваща обособена част от крайбрежната плажна ивица, покрита с пясък, чакъл и други седиментни или скални образувания в резултат на естествени или изкуствено предизвикани в резултат на човешка дейност процеси на взаимодействие на морето със сушата. Към територията на морския плаж се включват и пясъчните дюни, разположени непосредствено зад плажната ивица или попадащи върху морския плаж.”
    2. В ал. 4, т. 5 думите „изградените от” се заменят съc „създадените в резултат на”.
    3. В ал. 7, изречение второ думата „изработването” се заменя с „възлагането, създаването”.
    4. Създават се ал. 8 и 9:
    „(8) Когато в резултат на естествени процеси на взаимодействие на морето със сушата се образуват морски плажове, засягащи един или повече имоти - частна собственост, частта от засегнатите имоти се отчуждава по реда на глава трета от Закона за държавната собственост по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
    (9) За създаването на специализираните карти и регистри по ал. 7 органите, на които със закон са възложени опазването и контролът на защитените територии и на защитените зони, са задължени да предоставят информация и/или да посочват очертанията на обектите по ал. 4, т. 3 и 4. ”

    ………………………………………………………………………………………

    § 9. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    „(1) Зона „А” обхваща частта от акваторията на Черно море по чл. 3, т. 2, крайбрежната плажна ивица и част от територията, попадаща в ивица с широчина 100 м, измерена по хоризонтала от бреговата линия, съответно от сухоземната граница на морския плаж.”
    2. В ал. 3:
    а) в т. 2 след думите „други обекти” се добавя „в урбанизираните територии на населените места, определени към датата на влизане в сила на закона, с действащи подробни устройствени планове”;
    б) точка 3 се изменя така:
    „3. в селищни образувания и територии, предвидени за урбанизиране - изграждането на озеленени площи – паркове и градини, в които се допуска строителство на обекти за хранене, открити обекти за спортни или културни дейности, площадки за игра и монументално-декоративни елементи, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура; обектите за хранене и спомагателните постройки и съоръжения към обектите за спортни или културни дейности може да заемат площ до 10 на сто от площта на урегулирания поземлен имот и да имат височина до 6 м;”
    в) създава се т. 6:
    „6. поставяне на преместваеми обекти на градското обзавеждане – спирки на масовия градски транспорт, монументално-декоративни елементи, пейки, осветителни тела, информационни табла, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани и часовници.”
    3. В ал. 4:
    а) след думите „морските плажове” се поставя запетая, добавя се „предоставени на концесия или под наем” и се поставя запетая;
    б) създава се т. 8:
    „8. изграждане на подземни проводи и мрежи на техническата инфраструктура.”
    4. Създават се нови ал. 5 и 6:
    „(5) На територията на морските плажове, които не са предоставени на концесия или под наем, се разрешават дейностите по ал. 4, т. 4 - 8.
    (6) При осигуряване на активната плажна площ за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите по ал. 4, т. 1 се спазват следните изисквания:
    1. площите за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите са включени в активната плажна площ на плажа;
    2. активната плажна площ за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите е равностойна като достъп до морето със зоните с разположени от концесионера или наемателя плажни чадъри и шезлонги, които той предоставя възмездно на посетителите на морския плаж;
    3. свободната зона да се обозначи на морския плаж и на указателните табели, поставени от концесионерите или от наемателите на съответния морски плаж.”
    5. Досегашната ал. 5 става ал. 7 и в нея:
    а) в т. 1 и 2 думите „площта” и „площ” се заменят съответно с „активната плажна площ” и „активна плажна площ”;
    б) създава се т. 3:
    „3. допуска се ползването на допълнителна търговската площ към обектите за бързо хранене по ал. 4, т. 2, която не може да заема повече от 2 на сто от активната плажна площ на морския плаж, и тя не се включва в определената в ал. 7, т. 1 и 2 площ.”
    6. Досегашната ал. 6 става ал. 8.

    Предложение от н.пр. Иван Вълков:
    В § 9 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал.3:
    а) в т. 2 след думите „урбанизираните територии на населените места” се добавя „и селищните образувания за рибностопански дейности”.
    б) в т.3 след думата: „образувания” се добавя „извън посочените в т.2”.
    2. В ал.4, т.8 след думата „мрежи” да се добавя „и съоръжения”.
    3. В ал.7 т.3 след думите „повече от 2 на сто” се добавя „за плажове до 40 дка и 1 на сто за плажове над 40 дка”.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от н.пр. Димчо Михалевски:
    В § 9 се правят следните изменения :
    1. По т.1 – ал. 1 се изменя така:
    „Чл.10.(1) Зона „А” обхваща частта от акваторията на Черно море по чл. 3, т. 2, крайбрежната плажна ивица,пясъчните дюни и част от територията, попадаща в ивица с широчина 100 м, измерена по хоризонтала от границите на морския бряг , съответно от сухоземната граница на морския плаж.“
    2. Точка 2 да отпадне.

    Комисията подкрепя предложението по т. 1.
    Комисията не подкрепя предложението по т. 2.

    Предложение от н.пр. Диан Червенкондев:
    В § 9, т. 2, буква „б”, т. 3 се изменя така:
    „3. в селищни образувания и територии, предвидени за урбанизиране - изграждането жилищни и смесени сгради, изграждането на озеленени площи – паркове и градини, в които се допуска строителство на обекти за хранене, открити обекти за спортни или културни дейности, площадки за игра и монументално-декоративни елементи, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура; жилищните и смесени сгради, обектите за хранене и спомагателните постройки и съоръжения към обектите за спортни или културни дейности може да заемат площ до 10 на сто от площта на урегулирания поземлен имот и да имат височина до 6 м;”

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 9:
    § 9. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал.1 думите „пясъчните дюни” се заличават.
    2. В ал. 2 т. 1 се отменя.
    3. В ал. 3:
    а) в т. 2 букви „а”, „б”, „в” и „г” се изменят така:
    „а) плътност на застрояване (П застр.) - до 10 на сто;
    б) минимална озеленена площ (П озел.) - най-малко 80 на сто, като половината от нея трябва да бъде осигурена за дървесна растителност;
    в) характер на застрояването - ниско, с височина до 6 м;
    г) при изграждане на озеленени площи – паркове и градини, в които се допуска строителство без промяна на предназначението им на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, открити обекти за спортни или културни дейности, площадки за игра, монументално-декоративни, информационни и рекламни елементи - спомагателните постройки и съоръжения към открити обекти за спортни или културни дейности могат да заемат до 10 на сто от площта на урегулирания поземлен имот и да имат височина до 6 м;”
    б)точка 3 се изменя така:
    „3. поставянето на преместваеми обекти на градското обзавеждане – спирки на масовия градски транспорт, монументално-декоративни елементи, пейки, осветителни тела, информационни табла, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани и часовници;”
    в) в т. 4 думите „по ал. 4, т. 5 – 7” се заменят с „по ал. 4, т. 5 – 8”.
    4. В ал. 4 се създава т. 8:
    „8. изграждането на подземни проводи, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.”
    5. Създават се нови ал. 5 и 6:
    „(5) В наредбата по чл. 7, ал. 9 се определят дейностите по ал. 4, които могат да се осъществяват на територията на морските плажове, които не са предоставени на концесия или под наем.
    (6) Зоната на активната плажна площ по ал. 4, т. 1 за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите е равностойна като достъп до морето със зоните с разположени от концесионера или наемателя плажни принадлежности, които той предоставя възмездно на посетителите на морския плаж. Зоната се обозначава на морския плаж и на указателните табели, поставяни от концесионера или от наемателя на съответния морски плаж.”
    6. Досегашната ал. 5 става ал. 7 и в нея:
    а) в т. 1 думата „площта” се заменя с „активната плажна площ”, а думата „площ” се заменя с „активна плажна площ”;
    б) в т. 2 думата „площта” се заменя с „активната плажна площ”, а думата „площ” се заменя с „активна плажна площ”.
    7. Създава се ал. 8:
    „(8) Към обектите за бързо хранене по ал. 4, т. 2 се допуска ползването на допълнителна търговска площ на морския плаж извън площта по ал. 7, която не може да заема повече от 2 на сто от активната плажна площ за плажовете до 40 дка и повече 1 на сто - за плажовете над 40 дка.”
    8. Досегашната ал. 6 става ал. 9.

    ………………………………………………………………………………………..

    Комисията предлага да се създаде § 14а:

    § 14а. В глава трета се създава чл. 17а:
    „Чл. 17а. (1) Забранява се строителството и поставянето на преместваеми обекти и съоръжения, промяната на предназначението и учредяването на ограничени вещни права върху пясъчните дюни, попадащи в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“, освен в случаите, когато с влязъл в сила подробен устройствен план е предвидено изграждане на:
    1. обекти с национално значение;
    2. обекти на техническата инфраструктура;
    3. специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.
    (2) Забраните по чл. 10, ал. 2 и чл. 11, ал. 2 се прилагат и за обектите по ал.1.”
    ……………………………………………………………………………………….

    § 23. В § 1 от Допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 1 накрая се добавя „и поставянето на указателни табели с информация, която се изисква по силата на нормативен акт”.
    2. Създават се т. 5 - 12:
    „5. „Брегова линия” е линията на пресичане на повърхността на сушата с нивото на водата към момента на измерването.
    6. „Пясъчни дюни” са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра, разположени в близост до морския бряг, непосредствено зад плажната ивица или попадащи върху морския плаж. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни (сиви) дюни и облесени дюни.
    7. „Преместваеми обекти и съоръжения” са обекти и съоръжения, които се изпълняват от елементи, позволяващи тяхното монтиране, демонтиране и преместване, включително елементите за прикрепването им към терена, и с външни и вътрешни прегради, изпълнени без използване на мокри строителни процеси, или са изпълнени от обемни елементи, които не са трайно свързани към терена и могат без разглобяване да се преместват.
    8. „Допълнителна търговска площ” е част от площта на морския плаж, реално използвана за консумация около преместваеми обекти за бързо хранене, в която се включват и подиуми с тенти, чадъри, шатри и сгъваеми слънцезащитни устройства, без складове, кухни, обслужващи и сервизни помещения.
    9. „Принадлежности, включени към обекта на концесия” са прилежащата инфраструктура по смисъла на § 5, т. 31 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията, прилежащата към обекта на концесията територия, свързана с осъществяваната чрез него стопанска дейност, и всяка самостоятелна вещ, която осигурява безпрепятственото и нормалното функциониране на обекта на концесията, без да е необходимо физически да е свързана с него.
    10. „Геозащитни мерки и дейности” са мерки и дейности, свързани с изработване на укрепителни и брегоукрепителни схеми, инженерно-геоложки и хидрогеоложки проучвания, инженерно-геоложки районирания, инвестиционни проекти и извършване на бреогукрепителни, брегозащитни и геозащитни строежи за укрепване и отводняване на територии, засегнати от свлачищни, ерозионни и абразионни процеси.
    11. „Водноатракционни услуги” са услуги, свързани с използване на плавателни средства за спорт, туризъм и развлечения срещу заплащане и предоставени по реда на чл. 5, ал. 4 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
    12. „Открити обекти” са:
    а) за спортни дейности - терени (площадки) и оборудване, използвани за масови физически упражнения и спорт на открито: футболни, волейболни, баскетболни, хандбални, бейзболни, ръгби, миниголф и други игрища за колективни спортове, лекоатлетически писти, кортове за тенис и бадминтон, площадки и алеи за колоездене и конна езда, гимнастически площадки, открити плувни басейни, площадки за скейтборд и ролери и други подобни, включващи и необходимите спомагателни постройки и съоръжения, свързани с тяхното функциониране - санитарни възли, съблекални, монтажни трибуни и преместваеми сезонни покрития;
    б) за културни дейности - терени (площадки) и оборудване за концертни естради, летни амфитеатри, изложбени площи, циркови представления и други подобни, включващи и необходимите спомагателни постройки и съоръжения, свързани с тяхното функциониране - санитарни възли, съблекални, монтажни трибуни и преместваеми сезонни покрития.”

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 23, който става § 22:
    § 22. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
    1. Създават се нови т. 3 и 4:
    „3. „Брегова линия” е линията на пресичане на повърхността на сушата с нивото на водата към момента на измерването.
    4. „Пясъчни дюни” са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни.”
    2. Досегашните т. 3 и 4 стават съответно т. 5 и 6.
    3. Създават се т. 7 и 8:
    „7. „Допълнителна търговска площ” е част от активната плажна площ на морския плаж около преместваеми обекти за бързо хранене по чл. 10, ал. 4, т. 2, на която се допуска разполагане на преместваеми подиуми с тенти, чадъри, шатри и други сгъваеми слънцезащитни устройства с маси и столове за консумация.
    8. „Водноатракционни услуги” са услугите, свързани с използване на плавателни средства за спорт, туризъм и развлечения срещу заплащане и предоставени по реда на чл. 5, ал. 4 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.”

    § 24. (1) Влезлите в сила или одобрените до датата на влизане в сила на този закон подробни устройствени планове за територията по чл. 3,
    т. 1 запазват действието си, ако не противоречат на разпоредбите на този закон.
    (2) Проектите за подробни устройствени планове, чието изработване е разрешено по реда на чл. 124 от Закона за устройство на територията, както и проектите за изменения на действащи подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1, чието изработване е допуснато с предписание по чл. 135 от Закона за устройство на територията, за които не е издаден акт за одобряването им към датата на влизане в сила на този закон, се съобразяват с разпоредбите на този закон.
    (3) При противоречие на предвижданията на действащи подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1 с разпоредбите на този закон се изработва и одобрява изменение на тези планове по общия ред на Закона за устройство на територията.

    Предложение от н.пр. Иван Вълков:
    В § 24, ал.1 след думите „по чл.3 т. 1“ добавя „които са в съответствие с Общия устройствен план“.

    Предложението бе оттеглено.

    Предложение от н.пр. Диан Червенкондев:
    § 24 се изменя така:
    § 24. (1) Влезлите в сила до датата на влизане в сила на този закон общи устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1 запазват действието си.
    (2) Започналите производства по приемане на общи устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1 се довършват съгласно досега действащите разпоредби.
    (3) Влезлите в сила или одобрени до датата на влизане в сила на този закон подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1 запазват действието си за срок от две години от датата на влизане в сила на този закон.
    (4) Проектите за подробни устройствени планове и проектите за изменения на действащи подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1, за които не е издаден акт за одобряването им към датата на влизане в сила на този закон, се съобразяват с разпоредбите на този закон.
    (5) След изтичането на срока по ал. 3 подробните устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1 запазват действието си, ако не противоречат на разпоредбите на този закон. При противоречие на предвижданията на действащи подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1, след изтичане на срока по ал. 3, с разпоредбите на този закон се изработва и одобрява изменение на тези планове.

    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 24, който става § 23:
    § 23. (1) Общите и подробните устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1, одобрени до влизането в сила на този закон, запазват действието си.
    (2) До влизане в сила на нормативите по чл. 10, ал. 3, т. 2, букви „а” – „г” съгласно § 9, т. 3, буква „а” от този закон проектите за общи и подробни устройствени планове, чието изработване е разрешено по реда на Закона за устройство на територията или на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, както и проектите за изменения на действащи подробни устройствени планове за територията по чл. 3, т. 1, чието изработване е допуснато с предписание от компетентния орган, се довършват съгласно действащите разпоредби.
    (3) Спира се прилагането на подробни устройствени планове, предвиждащи застрояване в поземлени имоти в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“, в които попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а.

    § 25. Започнали производства по одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж се довършват по досегашния ред. За започнато производство по одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се счита денят на внасянето на инвестиционен проект за одобряване от компетентния орган. За започнато производство се счита и наличието на съгласуван от компетентния орган идеен инвестиционен проект.

    Предложение от н.пр. Диан Червенкондев:
    § 25 се изменя така:
    § 25. (1) Започнали производства по одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж се довършват съгласно досега действащите разпоредби.
    (2) Започнали производства по одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж, в срока по § 24, ал. 3, се довършват съгласно досега действащите разпоредби.
    (3) За започнато производство по одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се счита денят на внасянето на инвестиционен проект за одобряване от компетентния орган. За започнато производство по одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се счита и денят на внасянето за съгласуване от компетентния орган на идеен инвестиционен проект.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 25, който става § 24:
    § 24. (1) Започнатите и не приключили до влизането в сила на този закон производства по съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж се одобряват при досегашните условия и по досегашния ред.
    (2) За дата на започване на производство по одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се смята датата на внасянето на инвестициония проект за съгласуване и одобряване от компетентния орган. За започнато производство се смята и наличието на съгласуван от компетентния орган идеен инвестиционен проект към датата на влизане в сила на този закон.
    (3) До отразяване на границите на пясъчните дюни в кадастралната карта и в специализираните карти и регистри по чл. 6, ал.7 съгласуването и одобряването на инвестиционни проекти и издаването на разрешения за строеж се извършват след писмено становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице, удостоверяващо, че в имота не попадат пясъчни дюни.
    (4) Не се съгласуват и одобряват инвестиционни проекти и не се издават разрешения за строеж за строителство в поземлени имоти в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“, в които попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а.
    …………………………………………………………………………………………

    Комисията предлага да се създадат § 29а – 30и:

    § 29а. В едногодишен срок от влизането в сила на този закон Министерството на околната среда и водите предоставя на Агенцията по геодезия, картография и кадастър информация за отразяване на пясъчните дюни в кадастралната карта и в специализираните карти и регистри по чл. 6, ал.7. В 6- месечен срок след предоставянето на информацията границите на пясъчните дюни се отразяват в кадастралната карта и специализираните карти и регистри”.

    § 30а. В Закона за устройство на територията (Обн., ДВ, бр. 1 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 41 и 111 от 2001 г., бр. 43 от 2002 г., бр. 20, 65 и 107 от 2003 г., бр. 36 и 65 от 2004 г., бр. 28, 76, 77, 88, 94, 95, 103 и 105 от 2005 г., бр. 29, 30, 34, 37, 65, 76, 79, 82, 106 и 108 от 2006 г., бр. 41 и 61 от 2007 г., бр. 33, 43, 54, 69, 98 и 102 от 2008 г., бр. 6, 17, 19, 80, 92 и 93 от 2009 г., бр. 15, 41, 50, 54 и 87 от 2010 г., бр. 19, 35, 54 и 80 от 2011 г., бр. 29, 32, 38, 45, 47, 53, 77, 82 и 99 от 2012 г.)
    се правят следните допълнения:
    1. В чл. 127:
    a) в ал. 1 в изречение първо след думата „планове“ се добавя „се публикуват в интернет страницата на съответната община и“.
    б) в ал. 6 се създава изречение четвърто: „Одобреният общ устройствен план се публикува в интернет страницата на съответната община”.
    в) създава се ал. 11:
    „ (11) Общите устройствени планове, одобрени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, се публикуват в интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на съответната община”.
    2. В чл. 128, ал.2 се създава изречение второ: „Проектът за подробен устройствен план се публикува на интернет страницата на съответната община.“
    3. В чл.129 се създава ал. 5:
    „(5) Одобрените подробни устройствени планове по ал.1 и ал. 2 се публикуват на интернет страницата на съответната община.“

    § 30б. В Закона за опазване на околната среда (Обн., ДВ, бр. 91 от 2002 г., попр., бр. 98 от 2002 г., изм. и доп. бр. 86 от 2003 г., бр. 70 от 2004 г., бр. 74, 77, 88, 95 и 105 от 2005 г., бр. 30, 65, 82, 99, 102 и 105 от 2006 г., бр. 31, 41 и 89 от 2007 г., бр. 36, 52 и 105 от 2008 г., бр. 12, 32, 35, 47, 82, 93 и 103 от 2009 г., бр. 46 и 61от 2010 г., бр. 35 и 42 от 2011 г., бр. 32, 38, 53 и 82 от 2012 г.) в чл. 82 се правят следните изменения:
    1. В ал. 4, изречение второ думите „Становището или решението” се заменят с „Влязлото в сила становище или решение”.
    2. В ал. 5, изречение второ думата „Решението” се заменя с „Влязлото в сила решение”.

    § 30в. В Закона за защитените територии (Обн., ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм., бр. 98 от 1999 г., бр. 28, 48 и 78 от 2000 г., бр. 23, 77 и 91 от 2002 г., бр. 28 от 2005 г., бр. 94 от 2005 г., бр. 30 и 65 2006 г., бр. 24 и 62 от 2007 г., бр. 36 и 43 2008 г., бр. 19, 80 и 103 от 2009 г., бр. 19 от 2011 г. и бр. 38 от 2012 г.) в чл. 13, ал. 1 думите „независимо от изискванията по други закони” се заличават.
    § 30г. В Закона за биологичното разнообразие (Обн., ДВ, бр. 77 от 2002 г., изм. и доп., бр. 88 и 105 от 2005 г., бр. 29, 30, 34 и 80 от 2006 г., бр. 52, 53, 64 и 94 от 2007 г., бр. 43 от 2008 г., бр. 19, 80, и 103 от 2009 г., бр. 62 и 89 от 2010 г., бр. 19 и 33 от 2011 г., бр. 32, 59 и 77 от 2012 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1.В чл. 11, ал. 2 думата „четири” се заменя с „шест”.
    2.В чл. 31:
    а) в ал. 16 думата „Решението“ се заменя с „Влязлото в сила решение“.
    б) създава се ал. 24:
    „(24) Компетентният орган прекратява процедурата, когато установи, че планът, програмата, проектът или инвестиционното предложение засягат поземлени имоти в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а от същия закон.“

    § 30д. В Закона за опазване на земеделските земи (Обн., ДВ, бр. 35 от 1996 г., изм. и доп., бр. 14 и 26 2000 г., бр. 28 от 2001 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 18,29 и 30 от 2006 г., бр. 13 и 64 от 2007 г., бр. 36 и 43 от 2008 г., бр. 10 и 103 от 2009 г., бр. 87 от 2010 г., бр. 19 и 39 от 2011 г., бр. 22 , 38 и 91 от 2012 г.) в чл. 23 се създава ал. 4:
    „(4) Не се допуска утвърждаване на площадки и/или трасета за проектиране и промяна на предназначението на земеделски земи в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които, съгласно становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице, попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а от същия закон.“

    § 30е.(1) Започнатите и не приключили до влизането в сила на този закон процедури за утвърждаване на площадки и/или трасета за проектиране и промяна на предназначението на земеделски земи, които противоречат на разпоредбата на чл. 23, ал. 4 от Закона за опазване на земеделските земи, се прекратяват.
    (2) Започнати и не приключили до влизането в сила на този закон са процедурите, по които няма постановено решение на комисията по чл. 17, ал. 1 от Закона за опазване на земеделските земи за утвърждаване на площадка и/или трасе за проектиране и за промяна на предназначението, или решението за промяна на предназначението не е влязло в сила.

    § 30ж. В Закона за горите (Обн., ДВ, бр. 19 от 2011 г., изм. и доп., бр. 43 от 2011 г., бр. 38, 60, 82 и 102 от 2012 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 54 се създава ал. 4:
    „(4) Не се учредява право на строеж върху поземлени имоти в горски територии, в случаите когато в специален закон е въведена забрана за строителство”.
    2. В чл. 73:
    а) в ал. 1, т. 1 думите „и електротехнически съоръжения“ се заменят със „съоръжения, както и на площадкови енергийни обекти по смисъла на Закона за енергетиката“.
    б) създава се ал. 8:
    „(8) Не се допуска промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които, съгласно становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице, попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а от същия закон.“
    3. В чл.75:
    а) в ал. 2 се създава т. 4:
    „4. становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице – за имотите по чл. 17а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. ”
    б) в ал. 3 се създава ново изречение трето:“Органът по ал.1 незабавно прекратява производството, ако съгласно становището по ал. 2, т. 4 в поземления имот попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.”, а досегашното изречение трето става изречение четвърто.
    4. В чл. 79:
    а) в ал. 2, т. 1 думите „по реда на Закона за държавната собственост” се заличават;
    б) създават се нова ал. 3 и ал. 4 и 5:
    „(3) В случаите по ал. 2, т. 1 министърът на земеделието и храните възлага на независим оценител да изготви пазарна оценка на продавания имот. Стойността на възнаграждението за извършената оценка се включва като дължима такса в заповедта за продажба.
    (4) Продажната цена на поземлени имоти в горски територии, чието предназначение е променено, не може да бъде по-ниска от данъчната оценка на имотите.
    (5) При прехвърляне на собствеността се заплащат режийни разноски в размер 2 на сто върху продажната цена.”;
    в) досегашната ал. 3 става ал. 6;
    г) създава се ал. 7:
    „(7) Не се допуска продажба на поземлени имоти в горски територии с променено предназначение, попадащи в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които съгласно становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице попадат пясъчни дюни.“
    5. В чл. 85 думите „чл. 79, ал. 3“ се заменят с „чл. 79, ал. 6“.
    § 30з. (1). Започнатите и не приключили до влизането в сила на този закон процедури за изключване на площи от горския фонд по § 5 от Закона за горите, попадащи в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които, съгласно становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице попадат пясъчни дюни, се прекратяват.
    (2) Започнатите и не приключили до влизането в сила на този закон процедури по § 5, ал. 3 или по чл. 79 от Закона за горите за имоти, попадащи в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в които съгласно становище на министъра на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице попадат пясъчни дюни, се прекратяват.
    (3) Правото на лицата по ал. 2 в чиято полза е променено предназначението на имотите се погасява. Платените суми за цената за промяна на предназначението на имотите по ал. 2 се възстановяват от държавния бюджет, а тези, които са постъпили в държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите се възстановяват от предприятията.
    § 30и. Започнатите и не приключили до влизането в сила на този закон процедури за учредяване право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението на територията, попадащи в хипотезите на чл. 54, ал. 4 от Закона за горите, се прекратяват.

    ………………………………………………………………………………………..

    Предложение от н.пр. Иван Вълков:
    Създава се § 32:
    „§ 32. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник” с изключение на разпоредбите на §9, относно чл.10, ал.3, т.2 и 3, които влизат в сила 2 години след обнародването на закона в „Държавен вестник”.”

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията предлага да се създаде § 31:
    „§ 31. Параграф 9, т. 3, буква „а” влиза в сила две години след обнародването на закона в „Държавен вестник”.”






    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    инж. Любен Татарски
    Форма за търсене
    Ключова дума