КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
16/09/2009
Законопроект за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 902-01-14, внесен от Министерския съвет на 11.09.2009 г.
На редовно заседание, проведено на 16 септември 2009 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект. Мотивите на вносителя бяха представени от заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов.
Съгласно действащата редакция на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, съгласувано с министъра на отбраната, организира и ръководи подготовката на пощенските и електронните съобщителни мрежи за привеждането им в по-високи степени на готовност и за съобщително осигуряване на въоръжените сили и на страната в мирно и във военно време; организира изграждането и поддържането на специални обекти за нуждите на отбраната и инсталираните за нуждите на отбраната мощности за военно време; създава, експлоатира, поддържа и развива електронна съобщителна мрежа и пунктове за управление във връзка с националната сигурност и отбраната; определя условията и реда за използване на електронните съобщителни мрежи и осигурява електронни съобщения за управление при обявяване на по-високи степени на бойна готовност на въоръжените сили и при обявяване на военно положение, положение на война или извънредно положение. Законопроектът за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили предвижда посочените правомощия да се изпълняват от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Предложените изменения в закона, са обусловени от Решението на Народно събрание от 27 юли 2009 г. за приемане на структура на Министерския съвет на Република България. Съгласно т. 4 от решението Министерството на транспорта се преобразува в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
По време на обсъждането на законопроекта, бяха представени бележки на референта от Дирекция „Законодателна дейност и европейско право” на Народното събрание, съгласно които е необходимо между двете гласувания да бъде извършена правно-техническа редакция чрез изменение и допълнение на някои разпоредбите, както и чрез създаване на нови параграфи.
В хода на дискусията се откроиха няколко предложения на народни представители.
Г-н Неджми Али изрази забележка, че е редно на вниманието на народните представители от Комисията по външна политика и отбрана да бъде представено и становището по законопроекта на Министерството на отбраната.
В своето изказване г-н Георги Пирински, предложи при обсъждането на законопроекта от Народното събрание на първо гласуване да бъде поканен за участие съответния заместник-министър на отбраната, в чиито компетенции попадат дейностите, регламентирани с текстовете, обект на изменение.
Г-н Димитър Лазаров, изказвайки принципна подкрепа за внесения законопроект, също изрази становище, че е целесъобразно в разискването му от пленарния състав на Народното събрание да участва представител и на Министерството на отбраната.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика и отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
Становището е прието на 16 септември 2009 г. с единодушие.