Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
21/10/2010

    Проект за решение за приемане на Бяла книга за отбраната и въоръжените сили на Република България като програма за развитие на въоръжените сили и за определяне числеността на въоръжените сили, № 002-03-16, внесен от Министерския съвет на 18.10.2010 г.
    На редовно заседание, проведено на 21 октомври 2010 година, Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет проект. Бялата книга беше представена от министъра на отбраната.

    Съгласно изложените от вносителя мотиви, Бялата книга е резултат от проведения преглед на структурата на въоръжените сили. Въз основа на извършена оценка на рисковете и заплахите за националната сигурност, документът предлага такава численост, структура, роля, мисии и задачи на въоръжените сили, които отговарят максимално на националните интереси. Ръководно начало за правителството е гарантирането на сигурността на отделния гражданин, обществото и държавата. Това означава да се реагира адекватно на рисковете и заплахите, дори те да са породени на хиляди километри от нашите граници.

    Поради членството в Европейския съюз и в НАТО страната ни може да разчита по всяко време и при всякакви обстоятелства на солидарна подкрепа от съюзниците. Правото да ползваме максимална защита, поражда съответно задължение да допринасяме за отбраната и сигурността на останалите съюзници. За да може да изпълнява задълженията си, България трябва да разполага с модерни, оперативно съвместими и боеспособни въоръжени сили, готови да участват в операции. Целта на Бялата книга е да очертае пътя, който Българската армия трябва да следва за да бъде армия на бъдещето, а не армия от миналото.

    Съгласно заложените в Бялата книга основи за изграждането и развитието на българските въоръжени сили, те трябва:

    - Да бъдат достатъчно силни заедно със силите на съюзниците ни да побеждават всеки неприятел във всеки потенциален конфликт;
    - Да функционират според възприетите в НАТО практики и процеси на модерния отбранителен мениджмънт;
    - Да служат за пример на морална сила и смелост и да са модел за следване от армиите и на други държави членки.

    Философията на настоящата промяна поставя акцент върху качеството. Чрез възприемането на качеството като основно мерило на постиженията ще може реално да се оцени кой какво дава за националната сигурност. На тази основа следва да се търси отговорност за несправяне с работата и съответно за определяне заплатата и кариерното развитие на всеки един от заетите в сектора. В сравнение с предприеманите досега реформи, този път се цели истинска трансформация, а не просто механични съкращения.

    По време на проведеното обсъждане народните представители Владимир Тошев, Красимир Минчев, Моника Панайотова, Венцислав Лаков, Спас Панчев, Ангел Найденов и Доброслав Димитров оцениха положително представения документ като пример за успешна публична дипломация, за прозрачност и откритост на политиката на министерството на отбраната. Няколкократно беше приветстван стремежа да се установи реалистичен баланс между финансовите възможности на държавата и потребностите на отбранителния сектор за изпълнение на възложените функции и задачи.

    Господин Спас Панчев отбеляза също, че Министерството на отбраната неоснователно издига статута на Бялата книга в програмен стратегически документ. В изказването му се изтъкна важността на финансовото обезпечаване на бойната подготовка на българската армия, особено за контингентите, участващи в операции и мисии зад граница. Изразено беше задоволство от намерението за запазване на социалните придобивки на военнослужещите.

    Господин Ангел Найденов подчерта необходимостта от допълнително аргументиране за размера на бюджета, предназначен за потребностите отбраната на страната. По-убедително следва да бъде опровергано съществуващото убеждение че разходите за отбрана са без възвръщаемост и без видими ползи за обществото.

    Господин Георги Пирински отбеляза ограниченото изложение в Бялата книга на отбраната на страната и защитата на териториалната цялост, които са поставени изцяло в контекста на чл. 5 от Северноатлантическия договор, а всъщност тези дейности са свързани с широк комплекс от задачи. Господин Пирински оправи предложения във връзка с управлението на собствеността на министерството на отбраната, публично-частното партньорство при модернизацията и превъоръжаването, по-тясното сътрудничество със съюзнически държави при придобиване на нови отбранителни способности, както и забележки по проекта за решение за приемане на Бялата книга от Народното събрание.

    След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което, с девет гласа „за” и четири „въздържал се”, Комисията по външна политика и отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ

    предлага на Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, т. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България да приеме внесеното на 18.10.2010 г. от Министерския съвет Решение за приемане на Бяла книга за отбраната и въоръжените сили на Република България като програма за развитие на въоръжените сили и за определяне числеността на въоръжените сили.
    Форма за търсене
    Ключова дума