Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
12/01/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 102-01-87, внесен от Министерския съвет на 14.12.2011 г.
    Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерския съвет законопроект на 12 януари 2012 година.
    Съгласно представените от вносителя мотиви, със законопроекта се въвеждат изискванията на Директива 2009/81/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на процедурите за възлагане на някои поръчки за строителство, доставки и услуги от възлагащи органи или възложители в областта на отбраната и сигурността и за изменение на директиви 2004/17/ЕО и 2004/18/ЕО.

    С Директива 2009/81/ЕО се цели създаване на единна европейска уредба в сектори, характеризиращи се с редица изключения от общите принципи на Вътрешния пазар и с множество различни нормативни актове на национално ниво. Чрез изискванията, регламентирани в нея, се създават предпоставки за провеждане на справедливи и прозрачни процедури, като едновременно с това се отчитат спецификите в секторите “Отбрана” и “Сигурност”. По този начин следва да се преодолеят пречките пред функционирането на общ пазар на отбранително и чувствително оборудване в ЕС.
    Някои от особеностите на директивата са:

    При възлагане на поръчки в областта на отбраната и сигурността не се предвижда използване на открита процедура. Възложителите могат да провеждат на общо основание ограничена процедура и процедура на договаряне с обявление. Изменени и допълнени са условията за провеждане на процедура на договаряне без обявление.

    С цел гарантиране сигурността на информацията и сигурността на доставките възложителите могат да поставят към кандидатите специфични изисквания в тази насока.

    Предвидени са специални изключения в областта на научноизследователската и развойната дейност (НИРД), които целят стимулиране на иновациите на Европейския отбранителен пазар.

    Възложителите могат да изискат от изпълнителите, когато използват подизпълнители, изборът им да става на конкурентен принцип. Това цели отваряне на веригата на доставки и създаване на възможности за развитие на малките и средните предприятия в тези два сектора.

    Въвеждат се изисквания към процедурите по обжалване на национално ниво, които да осигурят защита на правата и интересите на заинтересованите лица. Те до голяма степен пресъздават разпоредбите на Директива 2007/66/ЕО относно обжалване на процедурите.

    Изискванията на Директива 2004/17/ЕО и Директива 2004/18/ЕО са въведени в ЗОП още през юли 2006 г. По тази причина е възприет подход на транспониране, при който със законопроекта се въвеждат само изисквания, които са нови и нямат аналог или съществено се различават от действащите правила. Някои от разпоредбите, приложими за поръчките в областта на отбраната, са включени в общата част на закона на съответното им систематично място (например относно изключенията от приложното поле на закона, специфични правила при провеждане на процедурите и др.). Друга част от изискванията са обособени в нова част трета „а“ „Възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната и сигурността” (например относно приложимите процедури, изискванията, свързани със сигурността на информацията, сигурността на доставките и избора на подизпълнители). В допълнителните разпоредби са добавени определения на понятията, използвани в новите текстове.

    Директива 2009/81/ЕО се прилага от класически и секторни възложители при възлагане на определени обществени поръчки в областта на отбраната и сигурността. Предвид това изискванията относно тези поръчки, които се въвеждат със законопроекта, ще се прилагат от всички видове възложители по ЗОП, когато поръчките имат посочения специфичен предмет.

    Според вносителя, с приемането на предложените промени в законопроекта за изменение и допълнение на ЗОП ще се постигне пълно съответствие с действащото законодателството на ЕС в областта на обществените поръчки. Промените ще окажат положително въздействие върху процеса на възлагане на договори и най-общо ще се подобри системата на обществените поръчки в страната.

    По време на провелото се обсъждане, народният представител Моника Панайотова изказа няколко бележки, които следва да бъдат взети предвид при обсъждането на законопроекта във водещата комисия. Срокът за транспониране на Директива 2009/81/ЕО е изтекъл на 21 август 2011 г., поради което срещу България е започнала процедура по нарушение. Текстът на параграф 31, т. 2 е необходимо да се прецизира, относно стойността, при която се изпраща предварително обявление.


    След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което, с десет гласа „за” и един глас „въздържал се”, Комисията по външна политика и отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.
    Форма за търсене
    Ключова дума