КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ОТБРАНА
07/02/2013 първо гласуване
Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2013г.), № 302-00-5, внесена от Министерския съвет на 17.01.2013 г.
На редовно заседание, проведено на 7 февруари 2013 г., Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесената от Министерския съвет Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2013 г.
В съответствие с Глава десета от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по външна политика и отбрана следва да отправи своите предложения за актове до Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, с цел включването им в Годишната работна програма на Народното събрание за 2013 г. и разглеждането им в рамките на процедурата по парламентарно наблюдение и контрол по въпросите на ЕС.
По време на проведената дискусия народният представител Юнал Лютфи изтъкна сериозният политически заряд на подбраните теми и важността на тяхното обсъждане в контекста на залегналата в Лисабонския договор роля на националните парламенти. Г-н Георги Пирински предложи компетентностите на КВПО да не бъдат ограничавани до програмата на Европейската комисия, като в наблюдението се включат и евентуални актове от сферата на общата външна политика и политиката на сигурност, както и от основния й елемент – политиката за сигурност и отбрана. Тези теми според него трябва да са под постоянно наблюдение от страна на българските парламентаристи и да намерят място в пленарния дневен ред на Народното събрание.
След обсъжданията бе решено Комисията по външна политика и отбрана да предложи в Годишната работна програма на Народното събрание за 2013 г. да бъдат включени следните проекти на актове на европейските институции :
1.Годишен пакет по разширяването 2013 г.
2.Цялостен подход към управлението на кризи извън ЕС.
3.Регламент за нов механизъм за оценка на Шенген и изменение на Кодекса на шенгенските граници (562/2006)
Комисията по външна политика и отбрана предлага в Годишната работна програма на Народното събрание да бъдат включени за парламентарно наблюдение и следните две допълнителни теми:
1. Обща външна политика и политика на сигурност
2. Политика за сигурност и отбрана.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което с пълно единодушие, Комисията по външна политика и отбрана подкрепи Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2013 г.