Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
23/01/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 102-01-87, внесен от Министерски съвет на 14.12.2011 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на свое заседание, проведено на 18 януари 2012 година, обсъди внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 102-01-87, внесен от Министерски съвет на 14.12.2011 г.
    На заседанието присъстваха представители то Агенция за обществени поръчки - Миглена Павлова, изпълнителен директор, Галя Манасиева, директор дирекция „Методология, анализ и контрол на обществените поръчки”, Христина Денева, началник отдел и Анастасия Венкова, държавен експерт.
    От името на вносителите законопроекта бе представен от г-жа Миглена Павлова.
    Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки е изготвен в изпълнение на втория етап от мерките, предвидени в Концепцията за промени в законодателството по обществени поръчки, приета от правителството на 12 януари 2011 година и има за цел да въведе изискванията на Директива 2009/81/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на процедурите за възлагане на някои поръчки за строителство, доставки и услуги от възлагащи органи или възложители в областта на отбраната и сигурността и за изменение на директиви 2004/17/ЕО и 2004/18/ЕО.
    При възлагане на поръчки в областта на отбраната и сигурността не се предвижда използване на открита процедура. Възложителите могат да провеждат на общо основание ограничена процедура и процедура на договаряне с обявление. Изменени и допълнени са условията за провеждане на процедура на договаряне без обявление.
    С цел гарантиране сигурността на информацията и сигурността на доставките възложителите могат да поставят към кандидатите специфични изисквания в тази насока.
    Предвидени са специални изключения в областта на научноизследователската и развойната дейност (НИРД), които целят стимулиране на иновациите на Европейския отбранителен пазар.
    Въвеждат се изисквания към процедурите по обжалване на национално ниво, които да осигурят защита на правата и интересите на заинтересованите лица. Те до голяма степен пресъздават разпоредбите на Директива 2007/66/ЕО относно обжалване на процедурите.
    Предложеният законопроект предвижда новите правила за възлагане да се прилагат по отношение на няколко групи поръчки: доставка на военно оборудване според общия списък на оръжията на Европейския съюз; доставка на специално оборудване, което включва, изисква или съдържа класифицирана информация; строителство и услуги, пряко свързани с военно и специално оборудване, както и при поръчки за специално строителство и специални услуги.
    Със законопроектът се уреждат три нови групи специфични изисквания, свързани с отбраната и сигурността, касаещи опазване на класифицираната информация, гарантиране сигурността на доставките и правила за избор на подизпълнителите.
    Според вносителя с приемането на предложените промени в законопроекта за изменение и допълнение на ЗОП ще се постигне пълно съответствие с действащото законодателството на ЕС в областта на обществените поръчки. Промените ще окажат положително въздействие върху процеса на възлагане на договори и най-общо ще се подобри системата на обществените поръчки в страната.
    В хода по обсъждане на законопроекта народният представител Анастас Анастасов обърна внимание, че при разглеждане на законопроекта от водещата комисия трябва да се вземат в предвид следните бележки:
    Срокът за транспониране на Директива 2009/81/ЕО е изтекъл на 21 август 2011 г.;
    Необходимо е да се прецизира термина „държави-членки”, като „държави – членки на Европейския съюз”, за да е ясно за кои държави-членки става въпрос;
    Текстът на § 31, т.2 да се прецизира, относно стойността, при която следва да се изпраща предварително обявление;

    В § 56 от законопроекта е необходимо да се прецизират текстовете на чл.119в, ал.2, ал.3, т.8, 12 и 13 /условия за договаряне без обявление/; и чл.119е, ал.1, т.2, б. „г” /задължителни клаузи в договора на изпълнителя/;

    В §78 /Приложение № 6 към чл.5, ал.1, т.4/ да се прецизира термина „санитарни услуги”, като бъде заменен с термина „здравни услуги”;
    Необходимо е и въвеждането в законопроекта на текст, указващ, че се въвеждат разпоредбите на директивата.

    В резултат на проведените разисквания и след проведено гласуване, с 11 гласа „за”, без гласове „против” и 4 гласа „въздържал се”, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 102-01-87, внесен от Министерски съвет на 14.12.2011 г.


    Председател на
    Комисията по вътрешна сигурност
    и обществен ред:

    Анастас Анастасов
    Форма за търсене
    Ключова дума