Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
20/01/2010

    Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за животновъдството, № 902-01-59, внесен от Министерски съвет на 15.12.2009 г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите


    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за животновъдството, № 902-01-59, внесен от Министерския съвет на 15.12.2010 г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 20 януари 2010 г., на което обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за животновъдството, внесен от Министерския съвет.
    В работата на комисията взеха участие г-н Цветан Димитров - зам-министър на земеделието и храните, доц. Васил Николов – изп. директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Райчо Данаилов – кмет на община Баните, област Смолян, Георги Иванов – кмет на община Чепеларе и представители на следните животновъдни организации: д-р Светла Чамова – изп. директор на Асоциацията на месопроизводителите в България, Пенка Христова – председател на Съюза на животновъдите, Петър Чапкънов – председател на Асоциацията на българското кафяво говедо, проф. Константин Желев – председател на Българската национална организация на зооинженерите, Христина Цветкова – изп. директор на Асоциация на птицевъдите в България, Богдан Кендеров – председател на Асоциацията за развъждане и репродукция в животновъдството и председател на „ГЕРМАНИК” - ООД, Чавдар Русев – секретар на Асоциацията за развитие на планинските общини в България, Бойко Синапов – председател на Националната асоциация на животновъдите в България, Милкана Йорданова – председател на Национално сдружение „Планинско мляко – Смолян”, Веселин Динчев и Атила Седефчев – председател и зам.- председател на Международната асоциация “Каракачанско куче”, Михаил Тачев – председател на Националната млечна асоциация, Дойчо Димов – Сдружение за развъждане на маришките овце – Пловдив, Георги Кръстев – Съюз на овцевъдите и козевъдите – Велико Търново и Михаил Тачев – животновъд от Нова Загора.
    По законопроекта са представени писмени становища от Националната асоциация по коневъдство, Националната асоциация на млекопреработвателите в България и Сдружението за отглеждане и развъждане на маришките овце.
    Зам.-министър Димитров представи законопроекта. Той изтъкна, че законопроектът е подготвен, за да отговори на променените обществено икономически отношения, членството на България в Европейския съюз, а така също и с направените предложения от неправителствените организации, работещи в областта на животновъдството.
    Предлаганите промени основно се състоят в следното:
    - организиране и управление на развъдната дейност;
    - отпадат от закона текстовете за създаването и функционирането на продуктовите бордове;
    - в Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз се създава се регламент за окачествяването, класификацията и предлагането на пазара на месо и яйца;
    С приемането на законопроекта се очаква да се осигури по-добра пазарна и институционална правна среда в сектора животновъдство.
    В дискусията взеха участие народните представители Димчо Михалевски, Николай Мелемов, Спас Панчев и Пенко Атанасов.
    Н. пр. Димчо Михалевски изрази загриженост за тези собственици на животновъдни обекти, в които се отглеждат животни за добив на суровини за лична консумация. Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 4 те нямат право да търгуват с произведените в обекта суровини.
    Н. пр. Николай Мелемов се солидаризира с мнението, че малките животновъдни обекти, в които се отглеждат по 1-2 крави и малко дребен рогат добитък не бива да остават без подкрепа от държавата и предложи в чл. 13 да се създаде нова ал. 11, в която да се създаде правно основание за издаване на наредба от министъра на земеделието и храните. В наредбата да бъдат развити и детайлизирани особеностите, при които ще се подпомагат малките производители, които преимуществено отглеждат животните си в планинските и полупланински региони.
    Н. пр. Пенко Атанасов постави дискусионно въпроси относно националната генетична банка, селекционната дейност, която отпада като терминология в законопроекта, съдбата на продуктовите бордове и добрите практики при животновъдството, които също отпадат като текстове от действащия закон.
    Зам.-министър Димитров изрази съгласие между двете четения на законопроекта да се създадат текстове, които да дадат възможност за създаване на регламент за продукцията, която се получава от малките животновъдни обекти. Той разясни, че в министерството е подготвен законопроект за браншовите организации в земеделието, в който материята за продуктовите бордове и всички неправителствени организации в земеделието намират решение. Изрази съгласие, че следва да се създаде текст в преходните разпоредби, с оглед недопускане на правен вакум, относно дейността не само на продуктовите бордове, а и на развъдните асоциации и браншовите организации и съюзи.
    Доц. Васил Николов изясни, че има пропуск относно националната генетична банка и че чл. 3б, който регламентира функциите на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството следва да се допълни в тази насока.
    След направените разисквания от народните представители бяха изслушани становищата на всички представители от неправителствения сектор, както и кметовете на общините Чепеларе и Баните.
    От проведеното изслушване се откроиха следните основни моменти.
    Представителите на малките животновъдни обекти считат, че трябва да бъдат подпомагани, независимо, че произвеждат малки количества животинска продукция. Те изтъкнаха, че за тях това е въпрос на поминък и оцеляване.
    Представителите на големите животновъдни обекти подкрепят законопроекта, така както е внесен от Министерския съвет и считат, че в България трябва да се подпомага съвременното производство, а не да се подпомагат семейните бюджети.
    Част от представителите на неправителствените организации, които се занимават със селекционна дейност изразиха несъгласие относно разпоредбата на чл. 4, ал. 1 от Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни, с който се обявяват за държавна собственост местните породи селскостопански животни, както и тези, които са създадени в страната.
    Зам.- председателят на Комисията по земеделието и горите г-н Емил Димитров подкрепи законопроекта с мотив, че тези породи са създадени в резултат на дългогодишна селекция на множество земеделски производители и научни работници в държавните институти.
    След станалите разисквания Комисията по земеделието и горите направи следните констатации и препоръки:
    - Параграф 13 да се измени така:
    “§ 13. Член 11д се отменя.
    - Създават се § 13а и 13б.
    “§ 13а. В чл. 11е, ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя „в който се вписват:
    1. наименованието, седалището и адреса на управление на лабораторията;
    2. ръководител на лабораторията и телефон;
    3. регистрационен номер на Сертификата за акредитиране, дата на акредитация и валидност.”
    - § 13б. Член 12 се отменя.
    - В § 36, т. 2 се изменя така:
    “2. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думата „селекционен” се заменя със „зоотехнически”.
    - Да се създаде § 53а:
    “§ 53а. Разпоредбата по чл. 8, ал. 2 се прилага за развъдните организации, създадени след 01.03.2010 г.”
    - В § 55, относно предлаганите изменения и допълнение на Закона за прилагане на Общите организации на пазарите да се направят следните изменения и допълнения:
    1. В глава пета, раздел 1 се създава чл.47а:
    „Чл. 47а. Условията и реда за прилагане на схема за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения се определят с наредба на Министерски съвет .”.
    2. В чл. 58к думата “месо” се заменя с “птиче и заешко месо”.
    3. В чл. 60а, ал. 2 думите “ал. 1” се заличават.
    Необходимо е между двете четения на законопроекта да се направят:
    1. По-прецизни редакции на § 7, относно чл. 8, ал. 2 и 7, § 13, относно чл. 13, алинеи 9 и 10, § 29, относно чл. 27, ал. 1, с оглед избягване на възможността за не еднозначно тълкуване на нормите.
    2. Законопроектът в цялост следва да бъде съобразен с правната техника “с един параграф да се правят всички необходими корекции в съответния законов текст”.

    След станалите разисквания и като взе предвид направените предложения, Комисията по земеделието и горите с 19 гласа “за”, “против” и “въздържали се” – няма, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за животновъдството, № 902-01-59, внесен от Министерския съвет на 15.12.2010 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева









    Форма за търсене
    Ключова дума