Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
09/06/2010

    Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010г., № 002-01-51, внесен от МС на 04.06.2010г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите


    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010г., № 002-01-51, внесен от МС на 04.06.2010г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 9 юни 2010 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010г., № 002-01-51, внесен от Министерския съвет на 04.06.2010г.
    В работата на комисията взеха участие д-р Мирослав Найденов – министър на земеделието и храните, г-н Румен Порожанов от Министерството на финансите и експерти.
    В комисията има постъпило писмено становище на Министерството на земеделието и храните по предложения законопроект.
    От името на Министерството на финансите г-н Порожанов представи мотивите за внасянето на законопроекта и обоснова необходимостта от приемането на предложените корекции със сериозният натиск върху бюджетната позиция, в резултат от по-ниските от планираните приходи от една страна, а от друга с натиска върху разходите за разплащане на задължения от предходни години и други разходи, незаложени в разчетите към Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г. Той изтъкна, че направените оценки за очакваното изпълнение на параметрите по приходите на годишна база очертават сериозно изоставане спрямо планираните. Налага се преструктуриране и на разходната част на бюджета.
    В законопроекта се предлага ограничаване на нелихвените разходи и трансфери/субсидии по републиканския бюджет с до 20 на сто на годишна база. Освен това се предвижда към резерва за структурни реформи да се включи резерв за допълнителни фискални мерки, за да може да се посрещне натискът върху разходите за разплащане на задължения от предходни години и други приоритетни разходи. Прогнозираното влошаване на баланса по републиканския бюджет поради очертаващото се неизпълнение на приходите, нетния ефект от ограничаването на разходите и допълнителния ресурс в резерва за неотложни и непредвидени разходи, както и прогнозираното влошаване на баланса по бюджетите на общините, Националната здравноосигурителна каса и Националния фонд спрямо първоначално заложеното налагат коригиране на фискалната цел за годината.
    Относно предвидените корекции, касаещи Министерството на земеделието и храните г-н Порожанов обясни, че се предвижда ограничаване на бюджетните разходи с около 51,5 млн. лв., или 16,87 %. В разходната част за Държавен фонд “Земеделие” не е заложено ограничаване на разходите по усвояването на средствата по европейските фондове и по националните програми. Единственият ангажимент на фонда е за ограничаване на разходите за работна заплата във връзка с постановление на Министерския съвет, което ще трябва да бъде приложено в рамките на 2010 г. Друг важен за подпомагането на земеделските производители елемент е отразен в параграфа за структурни реформи и допълнителни фискални мерки в разходната част на бюджета. Там са включени средства в размер 116 млн. лв. за премиране на тютюнопроизводителите през 2010г., които първоначално бяха приети под условие за изпълнение на консолидираната фискална програма и бяха в размер от 80 млн.лв., а по-късно с решение на Министерския съвет бяха увеличени до максимално разрешеният размер от 116 млн.лв. Освен това отпадат допълнителните национални доплащания на зърнопроизводителите от 150 млн. лв. Тези средства ще бъдат изплатени в началото на следващата година. В заключение г-н Порожанов подчерта, че нетният ефект за земеделския сектор в рамките на законопроекта е положителен.
    Министър Найденов представи законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010г. в частта му, касаеща Министерството на земеделието и храните. Законопроектът предлага бюджетът на ведомството да бъде коригиран на 256 533 269 лв., при първоначално заложени 308 236 587 лв. Това представлява намаление за системата като цяло от 51 703 318 лв. Министърът изтъкна, че още с първоначално гласувания бюджет издръжката за 2010 г. е била намалена драстично, спрямо същата за 2009 г., което още в началото на годината е наложило строги ограничения и редица структурни промени с цел оптимизация. Предвиденото допълнително намаление на бюджета, ще затрудни ведомството да изпълнява някои задължения по поети европейски ангажименти. При така предложените разчети, средствата за издръжка ще обезпечат дейността на областните и общински служби по земеделие при осъществяване на функциите им по обслужване на земеделските производители, част от функциите на Национална ветеринарномедицинска служба по обезвреждане на специфично рискови отпадъци от животински произход, по изпълнението на Държавната имунопрофилактична програма и по маркирането на животните, и част от програмите на Изпълнителната агенция по горите. Поетите ангажименти по прилагането на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, като поддържане на Интегрираната система за администриране и контрол и нейния елемент Система за идентификация на земеделските парцели, по прилагането на Общата рибарска политика, по контролни функции във ветеринарния, фитосанитарния и фуражния сектор, както и по контрола върху качеството и безопасността на храните от животински произход и унищожаването на специфично рискови отпадъци от животински произход, налагат да бъде преразгледано предложеното намаление на бюджета на Министерство на земеделието и храните.
    Министърът припомни, че според изискванията на Европейската комисия, актуализацията на цифровата ортофотокарта трябва да обхване територията на цялата страна и това задължение е залегнало в одобрения Консолидиран план за действие за подобряване на работата на интегрираната система за администриране и контрол. Страната ни следва да извърши самолетно заснемане на цялата територия на страната до 2011 г. и да изготви нова ортофотокарта, като през 2010 г. трябва да бъде заснета 60 % от територията, а през 2011 г. - 40 %. Само за изпълнение на дейности по заснемането и актуализирането на картата за 2010 г. са необходими между 6 и 9 млн. лв. При неизпълнение на поетите ангажименти на страната ни ще бъдат наложени сериозни санкции върху субсидиите изплащани за декар земеделска площ. С оглед на изложеното министърът предлага намалението от 51 703 хил. лв. да бъде редуцирано до 45 203 хил. лв. Тази сума ще покрие минимума от средства необходими за извършване на дейностите по заснемане и актуализиране на цифровата ортофотокарта.
    За да се осигурят средства за издръжка на останалите 19 структури на министерството, няма да могат да бъдат изпълнени някои от изброените дейности, произтичащи от поети европейски ангажименти, свързани с конкурентноспособността на отрасъла и достъпа на български селскостопански стоки и продукти на общия европейски пазар.
    Министър Найденов подчерта, че е важно да бъдат разграничени средствата за издръжка и функциониране на административния апарат от средствата, предназначени за подпомагане на земеделските производители. Намалението залегнало в законопроекта касае основно бюджета на самото ведомство, но не и средствата на Държавен фонд “Земеделие”. Той призна, че ситуацията е сложна, но това ще стимулира министерството да ускори отлаганата с години структурна реформа. Съществуват структури с раздут щат, други са неефективни и се налага тяхната оптимизация, като се съкратят ръководните длъжности и дублиращите се звена и дейности и се запазят специалистите. Той подчерта, че при всички случаи реформата е наложителна и затова апелира към народните представители за подкрепа при нейното провеждане.
    Освен това министърът обясни, че с Асоциацията на зърнопроизводителите е сключен меморандум гарантиращ, че в бюджета на Държавен фонд “Земеделие” за плащане на субсидиите за 2010 г., ще бъдат предвидени по 10 лв. на декар, които ще бъдат изплатени на зърнопроизводителите през януари 2011 г. Това ще бъде сигнал и към банките да осигурят съответните кредитни линии. Той цитира справка от Националния статистически институт, която показва, че за първото тримесечие единственият сектор с положително външнотърговско салдо и с ръст е аграрният. За миналата година то е било плюс 20 млн. лв. за аграрния сектор, тази година на фона на кризата то е плюс 85 млн. лв. за първото тримесечие.
    В дискусията взеха участие народните представители Юнал Тасим, Георги Божинов, Спас Панчев, Стоян Гюзелев, Христина Янчева, Десислава Танева и Венцислав Върбанов.
    Народният представител Юнал Тасим изрази своето несъгласие с предложената актуализация на бюджета и от името на колегите си заяви, че ще гласуват против. Той подчерта, че редуцирането на бюджета на министерството показва липса на отношение към българското земеделие и не съответства на заявеното намерение земеделието да бъде приоритетен отрасъл. Относно мотивите за внесената актуализация, в които се посочват необезпечените договори, той посочи, че всички сериозни инвестиционни договори се сключват с дългосрочна перспектива.
    Народният представител Стоян Гюзелев заяви, че България е част от европейското пространство и не може да бъде подмината от финансовите и икономическите процеси произтичащи в световен мащаб. Той припомни, че четиринадесет от страните в Европейския съюз са актуализирали своите бюджети в следствие на променената икономическа обстановка и е закономерно страната ни да направи същото. Като немаловажен факт той посочи, че промените, касаещи актуализацията на бюджета, са разчетени при запазване размера на данък добавена стойност.
    Народният представител Спас Панчев изрази становището на своите колеги, че няма да подкрепят законопроекта, поради значителното съкращение на бюджета на Министерството на земеделието и храните и настоя да бъде преразгледана тази редукция. Той изтъкна, че в години на криза и при растяща безработица е важно земеделските производители да бъдат подпомогнати. Позицията, която той и неговите колеги ще защитават е да се даде възможност на министерството да поддържа баланс между наложителните структурни реформи и необходимостта от запазване на квалифицираните служители.
    Народният представител Христина Янчева изтъкна, че бюджетът отразява състояние на икономиката в условията на икономическа и финансова криза и че включването на средствата за тютюнопроизводителите е постижение.
    Народният представител Венцислав Върбанов подчерта, че необходимостта от актуализация на бюджета е очевидна и затова е редно да бъде направена своевременно. Той припомни, че инструментът, чрез който се прави ресорната политика са парите на Държавен фонд “Земеделие”, които са останали непокътнати. Той счита, че екипът на министерството, заслужава поздравления за отстояването на позицията, че средствата за подпомагане на земеделските производители не бива да бъдат редуцирани и призова всички политически сили да обединят усилията си за изпълнението на политика, която да позволи ефективното усвояване на средствата от европейските фондове.
    В заключение министърът отново се обърна към народните представители и с молба за съдействие, намалението от 51 703 хил. лв. да бъде редуцирано на 45 203 хил.лв. Тези около 6 млн. лв. са минимума необходим за извършване на дейностите по заснемане и актуализиране на цифровата ортофотокарта. Неизпълнението на този ангажимент ще доведе до налагането на сериозни санкции от страна на Европейската комисия.

    След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 13 гласа “за”, 7 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2010 г. № 002-01-51, внесен от Министерския съвет на 04.06.2010г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева

    Форма за търсене
    Ключова дума