КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
23/06/2010
Стратегия за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Стратегия за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 23 юни 2010 г., на което обсъди Стратегията за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска, № 002-03-9, внесена от Министерския съвет на 14 юни 2010 г.
В работата на комисията взеха участие д-р Мирослав Найденов – министър на земеделието и храните, д-р Венцислава Тасева – директор на Дирекция "Здравеопазване на животните и безопасност на храните", д-р Йордан Войнов–генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба, г-н Антон Величков – генерален директор на Националната служба за растителна защита, г-н Злати Златев – изпълнителен директор на Националната служба за зърното и фуражите и експерти.
Стратегията беше представена от д-р Венцислава Тасева. Тя изтъкна, че създаването на новата структура ще повиши качеството на осъществявания контрол и ще осигури по-висока степен на сътрудничество и обмен на информация с компетентните европейски структури. Освен това припомни, че нееднократно през годините е констатирано ниското ниво на координация между съществуващите четири компетентни контролни органа. В момента съществува двойна регистрация на част от хранителните обекти, напр. при производство и при съхраняване на храни от животински и от неживотински произход, като двете контролиращи ведомства Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието и храните имат различни изисквания към бизнес-операторите и по различен начин въвеждат и тълкуват иначе единното законодателство. По различен начин се извършва и обучението на компетентните контролни структури в двете министерства. Д-р Тасева подчерта, че при вземането за решението за това къде структурно да бъде разположена агенцията е проучен опита на всички останали 26 държави членки. Изследването е показало, че в 16 от тях има единен орган по безопасност на храните, като в повечето случаи той е подчинен на Министерство на земеделието и храните. Тя припомни, че 90 % от контрола върху храните в нашата страна в момента се осъществява от структури на Министерство на земеделието и храните. Там са разположени и националните контактни точки на системата за бързо съобщаване в случаи на опасни храни и фуражи, националните контактни точки на ФАО и др.
Стратегията предвижда създаването на единен контролен орган, който да осъществява координиран контрол за съответствие с изискванията на европейското право и на българското законодателство и да следи за безопасността на храните по цялата хранителна верига (първични продукти, храни, фуражи, здравеопазване на животните, хуманно отношение, странични животински продукти, здраве на растенията).
В новата агенция ще влязат четири контролни органа – Националната ветеринарномедицинска служба, Националната служба за растителна защита, Националната служба по зърното и фуражите, както и част от отделите по безопасност на храните към РИОКОЗ. Структурно агенцията ще бъде на административно подчинение на Министерството на земеделието и храните - второстепенен разпоредител на бюджетни кредити, а нейното ръководство ще се назначава от министър-председателя. Центърът за оценка на риска, ще се намира в агенцията и ще бъде контактната точка с Европейския орган за безопасност на храните.
Стратегията предвижда агенцията да извършва процедурите по одобряване и регистрация в съответствие с европейското и националното законодателство, да подготвя и изпълнява единния многогодишен национален план за контрол и да разработва единни мониторингови програми за изпълнение на задълженията по прилагане на европейското законодателство. В нейните функции ще залегнат и дейностите по одит и обучение на персонала.
Центърът за оценка на риска ще има 10 панела и пет специализирани звена, ще извършва научна оценка на риска, съобразена с българските условия и ще бъде националният еквивалент на Европейския орган за безопасност на храните. Центърът за ще оказва научна и техническа помощ в областите от неговата компетентност, ще гарантира, че обществеността и заинтересованите страни получават обективна и изчерпателна информация, ще изразява независими заключения по въпроси от неговата компетентност и ще изпълнява всички други задачи, възложени му от компетентния орган.
Създаването на агенцията ще позволи оптимизиране на структурите, които ще бъдат включени в нейния състав, редуциране на общата администрация и лаборатории с цел избягване както на дублирането на звена със сходни функции, така и на извършваните дейности и анализи. Прогнозата е за намаляване с 400 души на щатния персонал. Допълнителни финансови средства няма да бъдат необходими, тъй като ще бъдат използвани бюджетите на съществуващите служби, които ще станат част от бъдещата агенция.
Във връзка със създаването на Българска агенция за безопасност на храните е предвидено изработването на законопроект за изменение и допълнение на Закона за храните, като в Преходните и заключителни разпоредби ще бъдат изменени още 22 закона. Предстои изработването на устройствени правилници на агенцията и центъра и съответно промяна в устройствените правилници на действащите служби. Информационните системи и действащите процедури на съществуващите контролни структури ще бъдат обединени и ще бъдат променени образците на бланки, сертификати за износ, протоколи за вземане на проби, наказателни постановления и др. Пакетът документи трябва да е готов преди стартиране на агенцията.
В дискусията взеха участие народните представители Пенко Атанасов, Михаил Михайлов, Юнал Тасим и Георги Божинов.
Народният представител Пенко Атанасов изрази убеждението, че стратегията ще бъде подкрепена, тъй като необходимостта от съществуването на единен контролен орган е безусловна. Той постави въпроса дали в другите държави членки съществуват структури, еквивалентни на Центъра за оценка на риска и ако това е така как са разположени те в структурата на съответните контролиращи органи. Той изрази съмнение, че подчиненото положение спрямо агенцията ще постави под въпрос независимостта на този орган.
От министерството обясниха, че такива центрове има в другите държави членки и в болшинството от тях те са в структурата на агенцията, а тяхната независимост се гарантира чрез установяване на ясни правила за работа в устройствените правилници. Освен това изтъкнаха, че административно центърът е подчинен на агенцията, но директорът ще се назначава от министър-председателя, а неговото ръководство от Министерския съвет. Д-р Войнов уточни, че когато изпълнителният директор на агенцията поиска становище за това как своевременно да се реагира по определен казус, той ще го възлага на Центъра за анализ на риска и съответно ръководителят на центъра ще кани външни експерти, които ще изработят комплексно независимо становище.
Във връзка с поставен въпрос защо водите са изключени като обект на контрол, осъществяван от агенцията, д-р Тасева обясни, че този въпрос е уреден по различен начин в останалите държави членки, като при повечето водите не се контролират от агенцията. Контролът върху водата по веригата преди тя да бъде използвана при производство на храни и напитки, като водата за битови нужди, селищна среда и др., е в ресора на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на здравеопазването, където има необходимото оборудване и лаборатории за осъществяване на този контрол. Затова е преценено, че Министерство на здравеопазването може да продължи да извършва тази дейност.
Народният представител Михаил Михайлов постави въпрос доколко ефективна ще бъде административната реформа при предвидените за съкращаване едва около 400 щатни бройки. Министър Найденов подчерта, че агенцията се създава с цел да има координиран контрол по цялата хранителна верига и да се осигури по-добро качество и безопасност на храните, което отговаря на очакванията както на потребителите, така и на браншовите организации. Той изтъкна, че компромис с контролните функции и експертният състав, който ще осъществява този контрол няма да бъде направен и затова при създаването на новата структура ще бъдат премахнати само ръководни длъжности и дублиращи звена като деловодства, правни и финансови отдели и др.
От името на своите колеги н.п. Юнал Тасим изрази подкрепа за идеята да има единен контролен орган за безопасност на храните и припомни, че храните са ахилесовата пета на българското земеделие, тъй като в българското общество има недоверие към качеството на това, което консумира. Той изтъкна, че грижата за здравето на потребителите трябва да бъде на първо място и затова трябва да има сигурност, че квалифицирания персонал ще бъде запазен.
В заключение министър Найденов благодари за получената подкрепа и призова за съдействие при предстоящите сериозни законодателни промени за реализирането на стратегията.
След проведената дискусия с 22 гласа „за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” Комисията по земеделието и горите предлага на Народното събрание да приеме следния проект на решение:
„На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България Народното събрание
РЕШИ:
Приема Стратегията за създаване на Българска агенция по безопасност на храните и Център за оценка на риска.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА