Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
29/09/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 054-01-62, внесен от н.п. Емил Димитров, Николай Мелемов, Цветомир Михов и Иван Т. Иванов на 21 юли 2010г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите


    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 054-01-62, внесен от н.п. Емил Димитров, Николай Мелемов, Цветомир Михов и Иван Т. Иванов на 21 юли 2010г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 29 септември 2010г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 054-01-62, внесен от н.п. Емил Димитров и група народни представители на 21 юли 2010г.
    В работата на комисията взе участие г-жа Евдокия Манева – зам.-министър на околната среда и водите, г-н Юлиян Русев – директор на дирекция “Лов и опазване на горите и дивеча” в Изпълнителна агенция по горите и експерти.
    Заседанието беше ръководено от зам.- председателя на комисията г-н Емил Димитров, който представи законопроекта и мотивите за неговото внасяне. Той припомни, че в съответствие с европейските изисквания за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, мечката и дивата коза са обявени за защитени видове по реда на Закона за биологичното разнообразие, като за двата вида са разработени планове за действие, в които се допуска регулиране на тяхната численост на квотен принцип, в зависимост от числеността и състоянието на популациите. Съгласно действащото законодателство разрешенията за отстрел се дават от министъра на околната среда и водите.
    Със законопроекта се предлага ловуването на мечка и дива коза да се извършва с разрешение, издадено от министъра на земеделието и храните, а контролът по изпълнението на Плана за действие за кафявата мечка да се осъществява съвместно от министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието и храните. Правят се и съответните промени в чл. 49 от Закона за биологичното разнообразие.
    Народният представител Емил Димитров обясни, че така предложените промени са във връзка със зачестилите инциденти с нападения от страна на мечки върху хора, създаденият страх сред населението и липсата на достатъчно квалифицирани специалисти в Министерството на околната среда и водите, които да познават популацията и разпространението на двата вида. Разрешенията са издавани със закъснение и съответно не са били съобразени с наблюдаваната свръхпопулация по моста. Г-н Димитров изтъкна, че предложените промени ще позволят на работещите по места специалисти от структурите на Изпълнителната агенция по горите, които имат необходимата оперативна информация за местообитанията, миграцията и биологията на мечките благодарение на ежегодното таксиране, по ефективно да изпълняват плана за управление и да осигуряват правилното развитие и запазването на популацията.
    Освен това, вече са проведени консултации с Министерството на околната среда и водите, на които е постигнато съгласие относно необходимостта между първо и второ четене да бъдат направени предложения за прецизиране на текстовете, които ще гарантират стриктния контрол върху изпълнението на плановете. Например, да бъдат уведомявани районните инспекции по опазване на околната среда за определените квоти за отстрел, за срока на разрешението, за времето на отстрела и съответно да бъдат уведомявани след неговото извършване. Това ще позволи последващ контрол върху законността и реда, по който това е станало. Съответно ще бъдат предвидени големи санкции за нарушителите.
    В комисията е постъпило писмено становище от Министерството на околната среда и водите, което беше представено от г-жа Манева. Тя изтъкна, че министерството не възразява по предложението ловуването на мечка и на дива коза да се извършва с разрешение на министъра на земеделието и храните, тъй като самия отстрел на екземпляри от тези видове практически се организира от структури в системата на Министерството на земеделието и храните.
    Г-жа Манева обясни, че в съответствие с плановете в Министерството на околната среда и водите има специализирани комисии за мечката и дивата коза, в които участват представители на всички заинтересовани страни. Комисиите ежегодно правят предложения за определяне на квотите по реда на изключенията, регламентирани в Закона за биологичното разнообразие. На базата на това предложение ще се определя общата годишна квота за отстрел на екземпляри от двата вида. Това ще се прави съвместно от двамата министри, а в определените вече рамки министърът на земеделието и храните ще издава разрешенията за отстрел на конкретни изпълнители.
    По законопроекта в комисията е постъпило писмено становище и на Министерството на земеделието и храните с конкретни препоръки за корекции на текстовете, които ще бъдат отразени между първо и второ четене.
    Участие в обсъждането взеха народните представители Емил Димитров, Николай Мелемов, Димчо Михалевски, Юнал Тасим и Спас Панчев.
    Народният представител Николай Мелемов припомни, че възникналите проблеми с популацията на мечки не са нови и въпреки съществуващата регулация все още не са взети мерки за осигуряване на безопасността на хората, което е породило голямо напрежение.
    Народният представител Димчо Михалевски отбеляза, че предложените промени представляват важна и навременна мярка, която обаче няма да бъде достатъчна за разрешаване на проблема с нарасналата популация. Съответно изтъкна, че са необходими съпътстващи мерки, които да решат проблема с препитанието на хората от засегнатите райони. Освен това постави и въпроса доколко предложената промяна е съобразена с изискванията на Европейския съюз и няма ли опасност от санкции, особено предвид факта, че въпросът със защитените видове е уреден в Закона за биологичното разнообразие.
    Емил Димитров отговори, че европейските нормативни актове не определят компетентният орган по издаването на разрешителни и за осъществяване на контрол, а това е въпрос на национално законодателство.
    На въпроса защо освен мечката в законопроекта е включена и дивата коза, г-н Димитров отговори, че и за двата вида има одобрени планове и за тях важат едни и същи аргументи с изключение на това, че козата не е опасен вид. Те се стопанисват от едни и същи стопанства в структурите на Изпълнителната агенция по горите, специалистите в тях познават най-добре състоянието на популациите. Освен това подчерта, че когато определин вид е даден за стопанисване и в резултат на това се реализират приходи, съответните стопанства полагат грижи както за размножаването, така и за правилното управление на популацията.
    Народният представител Юнал Тасим подкрепи законопроекта и припомни, че и при предишно обсъждане на закона е имало подобно предложение, което обаче не е било прието. Според него цивилизованият подход към разрешаването на проблема с нарасналата популация е същественото завишаване на контрола и съответно на санкциите при извънпланово ползване на мечката и на дивата коза.
    На въпрос от н.п. Спас Панчев относно броя на мечките в страната и съответно броя на дадените разрешения за отстрел съгласно плана за кафявата мечка, г-жа Манева обясни, че досега специализираната комисия е издавала средно по 15 броя разрешителни на година, като са били използвани значително по-малко и действителният отстрел е бил 3-4 екземпляра. Тези разрешения са били издадени на база предположенията за численост на популацията между 500 и 700 мечки. Възможно е броят да е нараснал, но няма прецизни изследвания. В тази връзка в момента се провежда преброяване с участието на всички заинтересовани институции. Използват се различни съвременни методи, включително и чрез взимане на генетичен материал, който ще бъде изследван в холандска лаборатория. Резултатите от различните методи ще бъдат съпоставени и това ще позволи да бъдат получени по-прецизни данни за състоянието на популацията в страната.
    В заключение народните представители се обединиха около становището, че ще подкрепят законопроекта и ще направят конкретни предложения, които да осигурят строг контрол върху изпълнението на плановете за кафявата мечка и за дивата коза.

    След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 15 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 054-01-62, внесен от н.п. Емил Димитров, Николай Мелемов, Цветомир Михов и Иван Т. Иванов на 21 юли 2010г.

    ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Емил Димитров
    Форма за търсене
    Ключова дума