КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
10/11/2010
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните растения, № 002-01-98, внесен от Министерския съвет на 02 ноември 2010г=
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
за първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните растения, № 002-01-98, внесен от Министерския съвет на 02 ноември 2010г.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 10 ноември 2010 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните растения, № 002-01-98, внесен от Министерския съвет на 02 ноември 2010г.
В работата на комисията взеха участие г-жа Евгения Митрова – директор на дирекция „Растениевъдство” в Министерството на земеделието и храните и експерти.
Законопроектът предлага отпадането на текстове, отнасящи се до защитените видове растения и до лечебни растения в защитени територии. Предвидено е растенията, защитени съгласно Закона за биологичното разнообразие да се опазват съобразно разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие. За находищата на лечебни растения в защитени територии ще се прилагат заповедите за обявяването и плановете за управление на защитените територии, съгласно разпоредбите на Закона за защитените територии, а по отношение на опазването и ползването им – разпоредбите на Закона за лечебните растения.
Във връзка с настъпили промени в организацията и структурата на управление на горския фонд са допълнени правомощията на съответните административни органи, като са включени държавните ловни стопанства. В тази връзка следва да се има предвид, че с § 21 от раздел „Преходни и заключителни разпоредби” на проекта на Закон за горите са предвидени изменения на чл. 22, 25, 34, 41, 64 и 70 от Закона за лечебните растения.
Относно реда за ползване на лечебните растения е предвидено позволителното или заверено копие от него задължително да придружава събраните билки или генетичният материал от лечебни растения.. Предвижда се възможност позволителното да се издава и на билкозаготвители, които са юридически лица. В него поименно ще се изброяват лицата, извършващи събирането и то ще става под ръководството и контрола на титуляра. Предвидена е възможност билкозаготовителите да подават по електронен път информацията за изкупените, обработени и реализирани билки.
Прецизират се текстове свързани с воденето и съхраняването на документацията в билкозаготвителните пунктове, складовете за билки и предприятията потребители.
С оглед ефективното осъществяване на контрол се въвеждат принудителни административни мерки и се определя редът за тяхното налагане,. Във връзка с изменените текстове на закона се правят и съответните промени в раздел “Административнонаказателна отговорност”. Определят се и минимални прагове на глобите и имуществените санкции.
По законопроекта е постъпило съгласувателно становище от Министерството на земеделието и храните.
В хода на дискусията н.п. Юнал Тасим изтъкна, че е редно по законопроекта да бъдат представени становищата на асоциациите на производители, заготовители и преработватели на билки, тъй като Законът за лечебните растения е много специфичен. Той добави, че регулацията на пазара на лечебни растения има нужда от прецизиране и призова народните представители да подкрепят предложените промени.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 19 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните растения, № 002-01-98, внесен от Министерския съвет на 02 ноември 2010г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева