КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
02/02/2011 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерския съвет на 10 януари 2011 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
за първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерския съвет на 10 януари 2011 г.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 2 февруари 2011 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерския съвет на 10 януари 2011 г.
В работата на комисията взеха участие г-н Цветан Димитров - заместник-министър на земеделието и храните, г-жа Михаела Мавродинова от Националната служба за растителна защита, Евгения Вълева - директор на дирекция "Европейска координация и международни отношения" в Министерството на земеделието и храните и експерти.
Законопроектът беше представен от зам.-министър Цветан Димитров, който изтъкна, че предложените промени целят да се приведе националното законодателство в съответствие с европейските изисквания в областта на фитосанитарния контрол, дейностите по разрешаване на продукти за растителна защита, торове и др., тяхното пускане на пазара и употребата им на територията на страната, и подчерта, че в резултат на това разрешителните режими ще бъдат облекчени и оптимизирани.
Едната група промени са свързани с разрешителните режими за пускане на пазара на продукти за растителна защита. Въвеждат се изисквания на Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година относно пускането на пазара на продукти на растителна защита и за отмяна на директиви 79/117/ЕИО и 91/414/ на Съвета. Прецизират се текстовете относно извършването на експертните оценки на продукти за растителна защита. При паралелна търговия с продукти за растителна защита се въвежда изискване те да бъдат обозначени като паралелно търгувани и към документите да се прилагат инструкции за употреба преведени на български език. Разписано е кога един продукт се счита за идентичен на вече разрешен такъв. Въвежда се разрешителен режим за извършване на изпитвания с неразрешени продукти с експериментална цел. Забранява се реклама на неразрешени продукти за растителна защита.
Прецизират се текстовете свързани с разрешителния режим и съответно изискванията към лицата, които се занимават с търговия и преопаковане на продукти за растителна защита или извършват фумигация и обеззаразяване срещу вредители. Търговията се разделя на едро и дребно и се въвеждат съответните изисквания за обектите, в които това става. Създава се регистър на издадените и отнетите разрешения, както и на направените откази. Допълват се хипотезите, при които се отнемат издадените разрешения.
Другата група промени са свързани с регистрацията, пускането на пазара и контрола на торове. Въвеждат се изискванията на Регламент (ЕО) № 2003/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година относно торовете. В съответствие с него се определя редът за поставяне на маркировката “ЕО ТОР”, позволяваща торовете да се движат свободно в рамките на общността, съответно се определя националният контролен орган, отговорен за изпълнението на изискванията на регламента и редът, по който се извършва контрола. Разписани са редът и условията за одобряване и нотифициране на лаборатории за изпитване на торовете по отношение на техния състав. Предвиждат се и съответните санкции при нарушения.
Освен това има текстове въвеждащи изискванията на Регламент (ЕО) № 1185/2009 от 25 ноември 2009 година относно статистиката за пестициди, които касаят поддържането, съхранението и предоставянето на документацията относно пускането на пазара и употребата на пестициди.
Дефинират се използваните понятия и се прецизират съществуващите.
Административнонаказателните санкции се увеличават и се въвежда необжалваем минимум за наложени административни наказания.
Следва да се отбележи, че законопроектът е подготвен преди приемането и влизането в сила на Закона за Българската агенция по безопасност на храните, с който осъществяването на официален контрол по отношение на изискванията към фитосанитарната дейност, продуктите за растителна защита и торовете беше вменено на Българската агенция по безопасност на храните. В тази връзка между първо и второ четене текстовете ще бъдат коригирани.
В комисията е постъпило становище от отдел „Европейско право” на Народното събрание с конкретни препоръки, които ще бъдат отразени между първо и второ четене на законопроекта.
Народният представител Пенко Атанасов изрази подкрепа за законопроекта и постави въпроса дали в него са отразени всички европейски регламенти в областта на фитосанитарния контрол, на което зам.-министър Димитров отговори, че всички изисквания на съотносимото европейско законодателство към момента са включени в законопроекта.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите със 17 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 102-01-1, внесен от Министерския съвет на 10 януари 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева