КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
04/05/2011
Изслушване на министъра на земеделието и горите, проведено на основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, относно предприетите мерки за предотвратяване на разпространението на болестта шап.
ДО
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДОКЛАД
на
КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
Относно: Изслушване на министъра на земеделието и горите, проведено на основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС
На свое заседание, проведено на 4 май 2011 г., Комисията по земеделието и горите изслуша информация относно предприетите мерки за предотвратяване на разпространението на болестта шап.
Участие в заседанието взеха г-н Цветан Димитров – заместник-министър на земеделието и храните, г-жа Светлана Боянова - заместник-министър на земеделието и храните, г-жа Галя Костадинова - директор на дирекция "Здравеопазване на животните и безопасност на храните” в Министерството на земеделието и храните, д-р Пенчо Каменов – директор на дирекция "Здравеопазване на животните" в Българската агенция по безопасност на храните и други представители на държавни институции, ангажирани с изпълнението на мерките.
Подробна писмена информация по темата бе предоставена от Министерството на земеделието и храните и разпространена до членовете на комисията (същата е приложена към доклада).
По-важните аспекти в предоставените материали и в изказването на г-н Цветан Димитров могат да бъдат обобщени както следва:
▪ След потвърдено наличие на болестта шап в землището на с. Кости, общ. Царево, по съответния ред е уведомена Европейската комисия и тя със свое решение е въвела забрана за движението на възприемчиви животни и продукти от тях, непретърпели преработка, която да гарантира обезвреждането на вируса и да ограничи движението на възприемчиви животни от регионите Варна, Шумен, Сливен и Ямбол. От компетентните български власти са предприети всички мерки, съгласно Наредбата с борба с шапа и Инструкцията на Европейската комисия за борба с заболяването и мерките, регламентирани в Директива № 85/2003 г. Това става с одобрението и под надзора на Европейската комисия. Определена е 3 км. предпазна зона и 10 км. надзорна зона около огнищата. След констатирането на нов случай в с. Резово, общ. Царево, забраната е разширена и за областите Хасково и Кърджали. Малко по-късно е потвърдено огнище на шап в с. Граматиково, общ. Малко Търново. 45 дни след ликвидирането на огнищата е констатирана клиника за заболяването при говеда в землището на с. Кирово, общ. Средец, а пет дни по-късно в с. Граничар. След още два дни има три нови случая в с. Голямо Буково, с. Факия, с. Момина Църква - всички в община Средец. На 03.04.2011г. са потвърдени още две огнища в с. Близнак, общ. Малко Търново. Последното огнище на болестта е констатирано на 07.04.2011 г. в с. Долно Ябълково, отново в общ. Средец. С решение на ЕК от 30.03.2011г., наложените ограничения на Р. България са удължени до 30.06.2011 г.
В обобщение, от началото на януари са констатирани общо 11 огнища на шап при домашни възприемчиви животни и 1 случай при диво прасе. Всички се намират в 10 км ивица по границата с Турция на територията на общини Царево, Малко Търново и Средец, област Бургас.
Всички огнища към момента са ликвидирани. Всички възприемчиви животни са убити и загробени.
▪ Всички собственици на умъртвени животни в с. Кости, с. Резово, с. Граматиково, с. Голямо Буково, с. Граничар, с. Момина църква и с. Факия са обезщетени в размер на 100% по пазарни цени за убитите животни, унищожения фураж и мляко /до 11.04.2011 г. са изплатени 1 081 577,92 лв./. Собствениците в с. Близнак и с. Долно Ябълково ще бъдат обезщетени в кратки срокове.
На земеделските производители в засегнатите области, които нямат унищожени с цел ликвидиране на болестта животни, чрез Държавен фонд „Земеделие” е започнало изплащане на държавна помощ de minimis за компенсиране на разходите за фураж за период от 3 месеца (до изтичане на карантинния период). Към днешна дата са изплатени 517 351,83 лв. на 68 земеделски производители.
Европейският съюз предоставя частично финансиране в размер на 60 % от разходите за борба с разпространението на болестта, а останалите 40%, се финансират от националния бюджет на държавата членка.
▪ Във връзка с празниците Великден и Гергьовден е създадена организация за реализиране на пазара на незасегнати от болестта агнета и ярета от Бургаска област, като за целта са определени две кланици. Реализация на добитото прясно месо ще се извършва под ветеринарен контрол, само през периода от 12.04.2011 г. до 07.05.2011 г. и само на територията на регион Бургас. Остава забраната за движението на живи животни за клане от надзорната и предпазната зона.
▪ Предвид наличието на над 1000 огнищата на шап в Република Турция и резултата от направения анализ на риска при възникване на епизоотична обстановка, който е показал, че вероятните обезщетения за 2011 г. ще надвишат изграждането на предпазни оградни съоръжения, Министерския съвет е взел решение за изграждане на защитна мрежа по границата между България и Турция през областите Бургас, Ямбол и Хасково. Предвижда се изграждането да завърши не по-късно от месец октомври 2011 г., като Министерство на финансите ще осигури съответния финансов ресурс. Срокът е съобразен със спецификата на вируса на шапа, който е неустойчив при високи температури и вероятността от ново разпространение е през следващата зима.
▪ БАБХ е представила пред ЕК програма за контрол на шапа при диви възприемчиви и при домашни животни, която да бъде съсредоточена в санитарен кордон по границата с Р. Турция. Очаква се одобрение на програмата. Тя ще бъде изпълнявана в рамките на една година и предвижда извършване на клинични прегледи на домашните животни и надзор над дивеча в 106 населени места. Очаква се единствено територията, попадаща в санитарния кордон, да бъде поставена под рестрикции, а останалите територии от областите Бургас, Варна, Шумен, Сливен, Ямбол, Хасково и Кърджали да бъдат освободени от наложените с ограничения. В тази връзка екипи от експерти извършват ежедневни клинични прегледи и през 7 дни вземат кръвни проби за серологичен надзор над заболяването от рисковите селища /над 42 000 проби до момента/.
В дискусията взеха участие народните представители Стоян Гюзелев, Пенко Атанасов и Спас Панчев.
Във връзка с поставени въпроси от народните представители относно перспективите за развитие на животновъдството в Странджа след овладяване на ситуацията, заместник- министърът подчерта, че наред с мерките насочени към преодоляване на последствията от разпространението на болестта, приоритет за министерството е разработването на комплексна програма за съживяване и насърчаване развитието на засегнатите райони. При нейното изготвяне се има предвид спецификата на района, възможните финансови помощи от Европейския съюз по силата на съществуващите регламенти и мерките, които биха могли да бъдат включени в Програмата за развитие на селските райони и като национално подпомагане по линия на ДФ”Земеделие”. След приключване на работата и одобрението на програмата, в рамките на няколко месеца, тя ще бъде представена и обсъдена и в комисията.
Министерство на земеделието и храните търси и възможности за прилагането на извънредни пазарни мерки за подпомагане на пазара на месо и мляко, компенсиращи невъзможността за свободното им предлагане.
Във връзка с поставен въпрос от н. п. Пенко Атанасов, заместник-министър Димитров подчерта, че министерството полага максимални усилия всички засегнати стопани, вкл. и нерегистрираните като земеделски производители, да бъдат компенсирани за понесените загуби.
Приложение: съгласно текста
С уважение,
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ