Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
09/11/2011 първо гласуване

    Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2011 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и горите

    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2011 г.

    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 09 ноември 2011 г., на което обсъди законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г.
    В работата на комисията взеха участие от Министерство на финансите – г-н Симеон Дянков зам.-министър председател и министър на финансите, г-жа Весела Данева – директор на дирекция „Финанси на реалния сектор”, г-н Петър Киров – дирекция „Държавни разходи” и г-жа Мария Веселинова – началник отдел „Финансиране на реалния сектор”. От Министерството на земеделието и храните – министърът д-р Мирослав Найденов, г-жа Светлана Боянова– зам.-министър, г-жа Лилия Иванова – гл. секретар, г-жа Ладинка Михайлова – директор на дирекция „Финансово управление, бюджет и счетоводство. От ДФ „Земеделие”- г-н Румен Порожанов – изпълнителен директор и г-н Иван Капитанов. От фонд „Тютюн” – г-н Димитър Куршумов – главен секретар. Освен това присъстваха представители на широк кръг неправителствени браншови организации от сектора.
    От Министерството на финансите представиха общите макроикономически показатели, заложени в проекта на Закон за държавния бюджет за 2012 г.
    Законопроектът в частта му земеделие беше представен от министър Найденов.

    1. По проекта на бюджет на Министерство на земеделието и храните.
    Предложеният разходен таван на министерството за 2012 г. е 244 277,3 хил. лв., което е с 4,10% по-малко от предходната година.
    Министърът отбеляза, че осигуряването на допълнителни средства за изпълнението на неизбежни ангажименти на министерството ще трябва да бъде осъществено чрез допълнително преструктуриране и за сметка на вътрешни резерви в системата.

    2. По средствата за осъществяване на Общата селскостопанска политика.
    Функциите и финансиранията на ДФ „Земеделие”, свързани с изпълнението на национални програми в областта на земеделието се запазват, като предвидените средства за изплащане по одобрените схеми за държавни помощи, за национални доплащания и за специфично подпомагане за 2012 г., са в размер на 340,1 млн.лв.
    Запазват се и параметрите за предоставяне на инвестиционни кредити на земеделските производители в размер до 80 млн.лв. и на временна финансова помощ до 20 млн.лв.
    2.1 Първи стълб на Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.
    По схемата за единно плащане на площ (СЕПП) през 2012 г. се предвиждат 976,6 млн. лв. европейски средства за директни плащания на земеделски производители, като се очаква възстановените средства от ЕС за директни плащания за годината да бъдат в размер на 767,4 млн.лв., като ръстът е с 10% в сравнение с предходната година.
    По мерките за пазарна подкрепа заложените средства са в размер на 104 млн. лв., като се предвижда в рамките на годината те да бъдат възстановени от ЕС.
    2.2 Втори стълб на Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.
    През 2012 г. средствата, предвидени за развитие на селските райони, са в размер на 595 млн. лв., от които 117 млн. лв. национални средства. От тях за проекти на публични бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони - 266,9 млн.лв., в т.ч. 53,3 млн.лв. национално съфинансиране. За проекти на непублични бенефициенти - 324,5 млн.лв., в т.ч. 63 млн.лв. национално съфинансиране.
    По линия на техническата помощ за назначаване на допълнителен персонал за нуждите и в срока на прилагане на ПРСР за периода 2007-2013 г. заложените средства за работна заплата и съпътстващите ги осигуровки са в размер на 3,6 млн. лв.
    За финансиране на разходите за данък върху добавената стойност (ДДС) на общините по одобрени за подпомагане проекти по ПРСР за периода 2007-2013 г. в план-сметката на ДФ „Земеделие” за 2012 г. са предвидени 35,2 млн.лв. – средства от държавния бюджет.
    По законопроекта е постъпило писмено становище на Министерството на земеделието и храните. По средствата предвидени по бюджета на ДФ„Земеделие” позицията на министерството е, че допълнително са необходими 230 млн. лв.
    Предварителните разчети на финансовите параметри за 2012 г. за ДФ„Земеделие” по различните програми, схеми и мерки бяха представени от г-н Порожанов. Той обясни, че с източници от Европейския земеделски фонд за гарантиране, Европейския фонд за развитие на селските райони и националния бюджет са планирани разчети в размер на 1 258 млн.лв., при изплатени през тази година от ДФ„Земеделие” - 1 066 млн.лв., като ръстът е близо 200 млн.лева. Той изтъкна, че като абсолютна стойност средствата, които ще бъдат предоставени на земеделските производители са близо 200 млн.лв. повече и има подсигурено национално съфинансиране. Освен това по предварителни разчети е предвидено за национални доплащания за животновъдството да бъдат отделени 71 млн. лв., а за национални доплащания за тютюн - 73 млн. лв.
    Издръжката на фонда е на технологичния минимум, но от фонда считат, че ще успеят да се вместят в предвидените средства.

    3. По средствата за осъществяване на Общата рибарска политика на Европейския съюз
    През 2012 г. средствата, предвидени за прилагане на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” са в размер на 31,9 млн.лв., от които 8 млн. лв. национални средства.

    Програма САПАРД
    За плащания по неразплатени до 31.12.2009 г. проекти по Програма САПАРД в план-сметката на ДФ „Земеделие” за 2012 г. са заложени 25 млн. лв. Парите ще бъдат изплащани след приключване на проверките от компетентните органи, вкл. и на база на съдебни решения.

    В дискусията взеха участие н. п. Емил Димитров, Димитър Аврамов, Пенко Атанасов, Петя Раева, Юнал Тасим, Венцислав Лаков и Спас Панчев. Основните акценти могат да бъдат систематизирани така:
    Народният представител Емил Димитров припомни, че средствата за земеделие ежегодно се увеличават и че следва да се оцени положително предложеното по-справедливо разпределение, при което ще бъдат подпомогнати сектори като животновъдството, тютюнопроизвоството и производството на плодове и зеленчуци, които трудно оцеляват.
    Народният представител Димитър Аврамов декларира евентуален конфликт на интереси и изрази подкрепата си за бюджета, особено предвид предложеното подпомагане на сектори, които досега не са получавали средства.
    Народният представител Пенко Атанасов изрази учудване, че проектът за държавния бюджет е бил съгласуван от страна на министерството, при условие, че интересът на министерството не е защитен и отправи забележка, че липсва детайлно разпределение на предвидените средства. В заключение заяви, че Коалиция за България няма да подкрепи законопроекта.
    Народният представител Петя Раева изрази неодобрението си за представения бюджет и постави въпроса за липсата на политика на министерството в сектор хидромелиорации, по специално по отношение на политиката по превенция на вредното въздействие на водите и липсата на визия при предприетото преструктуриране, особено предвид факта, че липсва финансиране на тази дейност.
    Същият въпрос беше поставен и от представителя на КНСБ. В тази връзка министърът обясни, че освен сериозното преструктуриране и оптимизиране на системата, предстои да бъде открита нова мярка за реконструкция на хидромелиорации, с бюджет около 125 млн. евро, която допълнително ще помогне за разрешаването на проблемите в сектора.
    От името на Движението за права и свободи Юнал Тасим заяви, че няма да гласуват предложеният проект на бюджет, тъй като той показва липса на политика по отношение на българското земеделие.
    Народният представител Спас Панчев призова да се спази подписаното с браншовите организации споразумение и изрази убеждението, че секторът земеделие ще подпомогне държавата да се справи с кризата.
    От името на Партия Атака н.п. Венцислав Лаков заяви, че няма да подкрепи бюджета, тъй като неговата философия е неправилна, субсидиите се разпределят неравностойно и се създава неравнопоставеност. Освен това отбеляза, че българският производител не е достатъчно защитен с така представения бюджет и изрази несъгласие да има субсидии за производство на тютюн.
    В дискусията взеха участие и представители от всички браншови организации. Болшинството от изказалите се припомниха подписаното с тях споразумение и настояха то да бъде спазено от страна на правителството, като изразиха решителност да защитават правата си, при условие че искането им не бъде удовлетворено. Представителите на животновъдните организации и на производителите на зеленчуци и плодове изказаха удовлетворение, че макар и не в договорените размери, все пак за тях е предвиден ресурс за подпомагане.
    Във връзка с изказаното недоволство от неспазването на постигнатите договорености министър Дянков припомни, че секторът земеделие е единственият подписал такова споразумение и че подобна практика в бюджетната процедура не е предвидена. Освен това, предвид тревожните прогнози за икономическа стагнация и обявената от седем европейски държави рецесия през последният месец, е безотговорно към държавата да бъде нарушаван консервативният подход при съставянето на държавния бюджет.
    На поставен въпрос за възможностите за получаване на нисколихвени кредити от ДФ”Земеделие” за повече сектори, беше обяснено че кредитният ресурс се използва максимално. Със земеделските производители, получили кредити, често се договаря тяхното разсрочване, а в момента се работи дори по разсрочването на лихвите на част от кредите.

    След проведените разисквания Комисията по земеделието и горите с 12 гласа “за”, 7 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2011 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Десислава Танева
    Форма за търсене
    Ключова дума