КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
25/06/2012
Указ № 234 от 16 юни 2012 г. на президента на Република България за връщане за ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, приет от Народното събрание на 13 юни 2012 г. и мотивите към указа.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
ДОКЛАД
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ОТНОСНО: Указ № 234 от 16 юни 2012 г. на президента на Република България за връщане за ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, приет от Народното събрание на 13 юни 2012 г. и мотивите към указа.
Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 21 юни 2012г., на което разгледа, разпределеният за доклад пред народните представители, Указ № 234 от 16 юни 2012 г. на президента на Република България за връщане за ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, приет от Народното събрание на 13 юни 2012 г. и мотивите към указа.
В работата на комисията взеха участие: от Министерството на земеделието и храните – г-н Мирослав Найденов – министър, г-жа Лилия Иванова - главен секретар и г-жа Марияна Николова - директор на дирекция „Правно-нормативни дейности”. От Изпълнителната агенция по горите – г-н Красимир Каменов – заместник-изпълнителен директор, Георги Котарев - началник на отдел „Промяна на предназначението на горските територии”, г-жа Милена Трифонова - началник на отдел „Правни дейности” и г-жа Даниела Ангелова – главен юрисконсулт, както и представители на Коалиция „За да остане природа в България”.
Председателят на комисията г-жа Десислава Танева обясни, че на Комисията по земеделието и горите е разпределен за доклад пред народните представители указа на президента, с който той на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България, връща за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Закона за горите.
Президентът оспорва закона по принцип, като в мотивите се посочва, че законът поражда основателни съмнения за несъответствие с основни начала на Конституцията на Република България и правата на гражданите и за небалансирани решения. Той се обявява за благоприятна и предвидима среда за икономическо развитие на планинските райони, но при осигуряване защитата на околната среда, опазването на земята и гарантиране правото на гражданите на благоприятна околна среда. Отбелязва, че реакцията срещу част от приетите разпоредби показва, че в обществото липсва необходимият консенсус. В заключение подчертава, че повторното обсъждане на закона следва да се осъществи в условията на активен диалог и да доведе до вземането на балансирани решения.
В комисията е постъпило становище на Министерството на земеделието и храните, в което се изразява позицията, че Народното събрание в качеството му на законодателен орган следва да се съобрази с мотивите на президента за връщане на закона за ново обсъждане.
В последвалата дискусия участие взеха н.п. Емил Димитров, Михаил Михайлов, Юлиана Колева, Димчо Михалевски, Венцислав Лаков, Пенко Атанасов, Спас Панчев, Георги Божинов, Румен Стоилов и Венцислав Върбанов.
В началото народните представители от парламентарните групи на Коалиция за България – Димчо Михалевски, Георги Божинов и Пенко Атанасов, на Синята коалиция - Михаил Михайлов и на партия Атака – Венцислав Лаков, поставиха въпроса за липсата на процедура в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, която да позволява на комисията да разглежда указа, с който президентът връща за ново разглеждане Закона за изменение и допълнение на Закона за горите и че единствено пред народните представители в пленарна зала тези мотиви могат да бъдат докладвани, като съответно единствено пленарна зала има право да излиза с решение относно съдбата на върнатия закон.
Председателят на комисията г-жа Танева разясни процедурата, разписана в чл. 76 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, съгласно която в тридневен срок от постъпването на указа на президента, председателят на Народното събрание възлага на водещата комисия да докладва пред народните представители указа и мотивите към него. Тя припомни, че комисията е колективен орган и съответно колективно следва да разгледа разпределения и указ с мотиви, които да докладва в пленарна зала. Позова се на трайно установената практика водещите комисии да изготвят доклади по постъпили укази на президента за връщане на закони, с които, след проведено обсъждане и гласуване, да предлагат на Народното събрание да приеме повторно или да не приеме върнат закон.
По време на дискусията бяха изказани много различни мнения.
Народните представители Михаил Михайлов, Георги Божинов, Димчо Михалевски, Пенко Атанасов и Венцислав Лаков отправиха критики за липса на цялостна стратегия и последователност в законодателния процес и за това, че се вземат решения вследствие възникването на отделни казуси. Заявиха, че липсва комплексен подход при определянето на броя на необходимите ски писти и тяхното местоположение, и подчертаха, че национално отговорните решения следва да бъда взимани след задълбочен анализ и широка дискусия. Само така тези решения ще могат да бъдат отстоявани с убеждението, че са обосновани, балансирани и гарантират както развитието на планинските региони, така и защитата на околната среда. Народният представител Димчо Михалевски постави въпроса доколко управляващите имат готовност в името на консенсуса да изчакат приключването на работата по проекта, стартиран от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, за изработване на Националната концепция за пространствено развитие, която да даде отговор на това къде и колко може да се строи.
Народният представител Венцислав Лаков заяви от името на парламентарната група на партия Атака, че подкрепят връщането на закона, но не са съгласни с мотивите към указа на президента, тъй като според тях те не отразяват основния проблем, а именно че законът обслужва ограничен кръг заинтересовани лица и не защитава обществения интерес.
Народният представител Емил Димитров заяви, че връщането на закона наистина ще позволи постигането на консенсус, но изрази несъгласие с мотивите на президента за несъответствие на разпоредбите с Конституцията и за липса на дебат при неговото приемане. Той припомни продължителните дебати в самата комисия, на които са присъствали широк кръг представители на неправителствени организации, както и организираните от комисията и Министерството на земеделието и храните кръгли маси. В заключение заяви, че въпреки несъгласието си с мотивите ще гласува „въздържал се”, тъй като това е начина да бъде постигнато съгласие по спорните текстове.
Народният представител Румен Стоилов припомни, че по жалба на природозащитни организации, относно строителството на ски писти в природен парк „Пирин”, след 12-годишно изследване експертите на ЮНЕСКО са излезли със заключение, че в резултат на строителството не е настъпило увреждане на защитената територия. Изтъкна, че този случай е показателен, че изграждането на ски писти не застрашава планината и гората, а за населението косвените и преките ползи ще са изключително важни.
От името на Коалиция „За да остане природа в България” Свилен Овчаров изрази становище, че ако се прецени да бъдат направени отстъпки от конституционно защитените екологични права на гражданите с цел да се създават условия за стимулиране на инвеститорски интерес, това следва да бъде направено внимателно, да се намери баланс, така че да са защитени интересите на цялото общество и да бъде в ограничени рамки, тъй като подобни облекчения крият риска да бъдат счетени от Европейската комисия за секторна държавна помощ.
Всички народни представители, независимо от изказаните становища изтъкнаха, че за повторно обсъждане и приемане на закона е задължително постигането на съгласие между държавните органи, органите на местното самоуправление и гражданското общество по всички спорни въпроси, че обществените отношения, регламентирани в закона, представляват изключително сложна система и за да не бъде нарушен баланса следва да бъдат взети решения, защитаващи интересите на всички граждани.
В заключение, след приключване на разискванията и проведеното гласуване с 0 гласа “за”, 0 гласа “против” и 11 гласа “въздържал се” Комисията по земеделието и горите прие следното
С Т А Н О В И Щ Е:
Предлага на Народното събрание да не приеме повторно Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, приет от Народното събрание на 13 юни 2012 г. и да проведе ново обсъждане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Десислава Танева