КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
24/03/2010
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054-01-19, внесен от Яне Янев и група народни представители на 17. 03. 2010 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 24 март 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054-01-19, внесен от Яне Янев и група народни представители на 17. 03. 2010 г.
В заседанието участваха г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Индустриални отношения” в Министерството на труда и социалната политика, г-н Йосиф Милошев от Националния осигурителен институт, г-жа Катя Кашъмова и г-н Димитър Бойчев от Националната агенция за приходите и представители на национално представителните организации на работниците и служителите.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Тодор Великов, който е един от вносителите.
Със законопроекта се предлага да отпадне въведеното в края на миналата година задължение за внасяне на осигурителни вноски и върху неначислени възнаграждения. Предвидени са и допълнения по отношение реда за осигуряването на държавните служители, на магистратите и на някои категории работещи в системата на съдебната власт, въоръжените сили, МВР, ДАНС, Гражданска защита и др.
В мотивите на вносителите се посочва, че предложените разпоредби ще допринесат за утвърждаване на справедливостта в осигуряването, ще се намали осигурителната тежест за някои категории осигурени лица, законово ще се гарантира статута на различни категории лица, осигурявани за сметка на държавния бюджет.
На основание чл. 69, ал. 2 и ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание са получени становища от Министерството на труда и социалната политика, Националния осигурителен институт, Националната агенция за приходите и Конфедерацията на независимите синдикати в България, които не подкрепят законопроекта.
В хода на дискусията бе подчертано, че с въвеждането на задължение за внасяне на осигурителни вноски се осигури ритмичност на приходите в бюджета на държавното обществено осигуряване, създадоха се предпоставки за ограничаване на сивата икономика и гарантиране социалните права на осигурените лица. Същевременно допринесе и за своевременно получаване на предвидените в Кодекса за социално осигуряване обезщетения и зачитане на осигурителен стаж за пенсиониране на периодите, за които са внесени осигурителни вноски.
Обърна се специално внимание на обстоятелството, че Кодекса за социално осигуряване не създава предпоставки за смесване на категориите осигурени лица и в този смисъл, когато не са уговорени или определени възнаграждения не се дължат вноски върху неначислени възнаграждения.
Обсъдена бе и необходимостта за определяне съдържанието на понятието „неначислени възнаграждения”, което ще допринесе за правилно прилагане на осигурителното законодателство.
Народните представители се обединиха около становището, че реда за осигуряване на държавните служители, работещите в системата на МВР, МО, ДАНС, съдебната система, както и други категории лица, чиито лични осигурителни вноски са за сметка на държавния бюджет или бюджета на съдебната власт е изчерпателно уреден в Кодекса за социално осигуряване и допълнително развитие на тези разпоредби не се налага.
След гласуване с резултати: „За” – 5 гласа, „Против” – няма и „Въздържали се” – 14 гласа,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, №054-01-19, внесен от Яне Янев и група народни представители на 17. 03. 2010 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА