Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
20/05/2010

    Д О К Л А Д

    по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 054-01-46, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 13. 05. 2010 г.

    Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 20 май 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 054-01-46, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 13. 05. 2010 г.

    В заседанието участваха г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-жа Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в Министерството на труда и социалната политика, г-н Димитър Манолов, вицепрезидент на Конфедерацията на труда „Подкрепа”, г-жа Румяна Георгиева от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, както и други представители на национално представителните организации на работодателите, на работниците и служителите и на пенсионерски организации.

    Законопроектът бе представен от г-жа Мая Манолова.

    Със законопроекта се предвижда усъвършенстване на трудовото законодателство по отношение прецизиране на гаранциите за законосъобразност на прекратяване на трудовите и служебните правоотношения във връзка с осъществяваната административна реформа и възможностите на работодателите да реагират гъвкаво по отношение на наетия персонал. Според вносителите законопроекта допринася за изпълнението на антикризисните мерки на правителството.

    Въвежда се „неплатен отпуск при престой”, като за периода 1 януари 2010 г. до 31 декември 2011 г. при спиране на работата за повече от 15 дни работодателят след консултации със синдикалните организации или с представителите на работниците и служителите в предприятието може да предостави неплатен отпуск за времето на престоя. Предвижда се отпускът да е с продължителност от 3 месеца в рамките на календарната година и може да се предоставя еднократно или на няколко пъти. Предвижда се и компенсация на доходите на ползващите този отпуск, като за времето му работодателя изплаща обезщетение в размер на ½ от уговорените с трудовия договор основни и допълнителни възнаграждения с постоянен характер. Предлагат се и допълнителни форми на защита за работниците и служителите, като те ще имат право да инициират прекратяването на трудовите си правоотношения на това основание. В случаите когато инициативата е на работодателя обезщетенията на които има право ще отчитат основното и допълнителните възнаграждения с постоянен характер за пълно работно време.
    Предвижда се и по-адекватна компенсация за работещите на непълно работно време, като при прекратяване на трудовото възнаграждение обезщетенията, на които имат право ще отчитат основното и допълнителните възнаграждения с постоянен характер за пълно работно време. С оглед гарантиране на социалните права на работещите на непълно работно време и на ползващите „неплатен отпуск при спиране на работа” се предлага тези периоди да се зачитат за осигурителен стаж при пенсиониране.

    Променя се размера на обезщетението при незаконно уволнение, като се предлага то да се изплаща за целия период, през който работникът или служителят и държавният служител е останал без работа поради незаконното уволнение. В момента обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение, но за не повече от 6 месеца за работещите по трудови правоотношения и не повече от 10 месеца за работещите по служебни правоотношения.

    Въвежда се регресна отговорност за изплащането на обезщетенията при незаконно уволнение за длъжностните лица, представителите на работодателите, както и на органите по назначаването, включително и в случаите когато са загубили това си качество. По този начин според вносителите ще се повиши отговорността и ще се намалят негативните ефекти върху държавния бюджет.

    На основание чл. 69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание законопроектът е изпратен за становище от всички заинтересовани институции и страни – Министерство на труда и социалната политика, Национален осигурителен институт, Национален съвет за тристранно сътрудничество и социалните партньори. Получено е становище от Министерството на труда и социалната политика, което не подкрепя законопроекта и от Конфедерацията на независимите синдикати, която подкрепя законопроекта.

    В хода на дискусията бе подчертано, че част от предложенията се съдържат в Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен от Министерски съвет. Същевременно се обърна внимание, на факта, че другите предложения са обсъждани от Националния съвет за тристранно сътрудничество и не са намери подкрепа. Г-жа Румяна Георгиева подробно представи аргументите на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, с които не се подкрепят направените предложения.

    След гласуване с резултати: „За” – 4 гласа, „Против” – няма и „Въздържали се” – 9 гласа,

    Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 054-01-46, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 13. 05. 2010 г.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума