КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
09/06/2010
Д О К Л А Д
Относно: Рамкова позиция на Министерски съвет по т.15 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) - Предложение за Решение на Съвета за пост- Лисабонска стратегия във връзка с Общностната политика по заетост след 2010 г. № 002-00-20, внесена на 3.05.2010 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 9 юни 2010 г., разгледа и обсъди Рамкова позиция на Министерски съвет по т.15 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) - Предложение за Решение на Съвета за пост - Лисабонска стратегия във връзка с Общностната политика по заетост след 2010 г., № 002-00-20, внесена на 3.05.2010 г.
На заседанието присъстваха г-н Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, г-н Красимир Попов, заместник-министър на труда и социалната политика, както и представители на социалните партньори и други неправителствени организации.
Обсъжданият документ беше представен от заместник-министър Красимир Попов, който подчерта, че в предложението на Европейската комисия се определят три взаимно свързани приоритета, които България подкрепя, а именно:
• интелигентен растеж- изграждане на икономика, основаваща се на знание и иновации;
• устойчив растеж- насърчаване на по-екологична о конкурентноспособна икономика с по- ефективно използване на ресурсите и
• приобщаващ растеж за стимулиране на икономика с високи равнища на заетост, която да доведе до социално и териториално сближаване.
По отношение дефинирането на ограничен брой цели в Стратегия „Европа 2020”, като първа водеща цел се определя заетост за 75 на сто от населението на възраст 20-64 години, като се подкрепя определянето на цел за това равнище на заетост.
Като следваща втора водеща цел се определят инвестициите в научноизследователската и развойна дейност в размер на 3 на сто от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз. Беше изтъкнато, че при формулиране на целите на национално ниво би било целесъобразно да се идентифицират пакет от инициативи, които активно да стимулират икономиката за приложение на иновационни технологии и научни разработки.
Като трета водеща цел е постигането на целите 20/20/20/ по отношение на климата и енергията, включително намаляване на емисиите с допълнителни 20 процента при подходящи условия, което се подкрепя от България.
Четвъртата водеща цел се отнася до свеждането под 10 на сто на дела на напусналите училища и най- малко на 40 на сто на завършилите висше образование с подкрепата на различни програми и мерки, която цел е прехвърлена без промяна от Лисабонската стратегия в стратегия „Европа 2020”.
Петата водеща цел е насочена към намалението на броя на застрашените от бедност с 20 милиона души. България счита, че тази цел следва ясно да бъде дефинирана с посочването на възможните методи за нейната оценка и сравнение, като се отчитат общоевропейския подход и националните особености на държавите-членки. Следва да се посочи и значението на Кохезионната политика като основен инструмент на изравняване на различията между регионите, като един от лостовете за намаляване на бедността. Беше прието, че е необходимо новата стратегия да има по-оперативен характер с поставяне на адекватни средносрочни цели, резултатите от чието изпълнение да бъдат адекватно оценени, за евентуалното разработване и приложение на подходящи корективни мерки и др.
След приключване на разискванията и проведено гласуване с резултати „За”- 15 гласа, „против” и „Въздържал се”- няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Подкрепя изразената позиция на Република България по предложение на Европейската комисия за стратегия „Европа 2020” като приема, че тя е съобразена с интересите на страната.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ