КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
08/09/2010
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14. 07. 2010 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 8 септември 2010 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14.07.2010г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Красимир Попов, заместник-министър, г-жа Лиляна Станкова, директор на дирекция „Свободно движение на хора, миграция и интеграция”; от Министерството на вътрешните работи: г-н Николай Нанков, началник на отдел „Нормативна дейност” и г-жа Владислава Радонова от отдел „Миграция”; от Министерството на външните работи: г-жа Елена Бобева от дирекция „Консулски отношения” и г-жа Елена Начева от дирекция „Правна”. Присъстваха и представители на социалните партньори.
Законопроектът бе представен от г-н Николай Нанков, началник на отдел „Нормативна дейност”, Министерство на вътрешните работи.
Със законопроекта се хармонизира българското законодателство по отношение издаването на разрешения за пребиваване на категории граждани на трети страни с установените инструменти на Европейския съюз и се отразяват изискванията на Регламент (ЕО) №810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13.07.2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността, приложим за Република България преди да отговори на критериите за цялостно прилагане на законодателството от Шенген.
Във връзка с транспонирането на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25.11.2003 г. едно от най-съществените предлаганите изменения е регламентирането на статута на дългосрочно пребиваване. Основната предпоставка за получаване на статут на дългосрочно пребиваване е продължителността на пребиваване на територията на държава-членка. Регулирани са и допустимите периоди на отсъствие от територията на засегната държава. Въвеждат се изисквания гражданинът на трета страна, който цели получаване на статут на дългосрочно пребиваване да докаже, че разполага с достатъчно средства и здравна застраховка. Разрешението за такъв статут се издава съгласно изискванията на Регламент (ЕО)№1030/2002 на Съвета от 13.06.2002 г.
Лицето, което е получило статут на дългосрочно пребиваващ би следвало да се интегрира в обществото, и в тази връзка да се ползва от равни права с гражданите на държавата-членка, в случая Република България. Този принцип се отнася до достъп до работа и самостоятелна дейност, образование и квалификация, обучение и други права съгласно националното законодателство. В тази връзка с представения законопроект в преходните и заключителните разпоредби чрез изменения в Закона за насърчаване на заетостта се предлагат текстове, който гарантират правата и достъпа до пазара на труда и до посреднически услуги по заетостта на лица получили статут на дългосрочно пребиваване, както и на членовете на техните семейства. Гарантира се и достъпа до системата на социалното подпомагане и социални услуги, чрез изменения в Закона за социалното подпомагане.
С оглед изискването на Директивата по отношение на членовете на семейството на лицето, получило статут на дългосрочно пребиваване да могат да се установят заедно с дългосрочно пребиваващия в предлагания законопроект се прецизира понятието „член на семейство”.
С предлагания законопроект се регламентира и пребиваването на граждани на трети страни за целите на висококвалифицираната заетост. Въвежда се инструмента разрешение за пребиваване тип „синя карта”, като са уредени общите условия по нейното издаване, както и при преместването на притежателя на „синята карта” в друга държава-членка на Европейския съюз. Поставени са и минимални изисквания за осигуряването на достоен начин на живот за притежателя на „синята карта” и за членовете на семейството, като подходящи жилищни условия и средства за собствена издръжка.
В хода на представянето на законопроекта, заместник-министърът на труда и социалната политика, г-н Красимир Попов подчерта, че крайния срок за окончателното транспониране на Директива 2009/50/ЕО на Съвета от 25 май 2009 г. е 19 юни 2011 г., през който ще се създадат нормативните изисквания по отношение на критериите за достъпа на висококвалифицираните работници до българския пазар на труда. Предвиждат се съответни изменения в Закона за насърчаване на заетостта и нормативната уредба по неговото прилагане.
В дискусията по законопроекта бе подчертана необходимостта от законодателното уреждане на въпросите свързани с дългосрочното пребиваване, разрешението за пребиваване тип „синя карта” и ефективната интеграция в обществото и пазара на труда на чуждестранните граждани със статут на дългосрочно пребиваване и членовете на техните семейства.
Получено е и становище от отдел „Европейско право” на Народното събрание, съгласно което законопроекта отразява коректно изискванията на цитираните директиви и регламенти.
След проведено гласуване с резултати „За” - 14 гласа, „Въздържал се” и „Против” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 002-01-65, внесен от Министерски съвет на 14. 07. 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ