КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
22/06/2011
Д О К Л А Д
по Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2010 г., № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30.05.2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 22 юни 2011 г., разгледа и обсъди Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2010 г., № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30.05.2011 г.
На заседанието присъстваха: г-н Борислав Богоев, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, г-жа Весела Караиванова, подуправител на Националния осигурителен институт, г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”, Министерство на труда и социалната политика, г-н Никола Абаджиев, председател на Българската асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, както и представители на социалните партньори.
Отчетите бяха представени от г-н Борислав Богоев, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, който подчерта, че те са разработени в съответствие с разпоредбите на чл. 29 от Закона за Комисията по финансов надзор.
Годишният отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. отразява цялостната дейност на комисията през 2010 г. за усъвършенстване и развитие на надзорната и контролна дейност на небанковия финансов сектор в България, с цел адаптиране към процеса на промяна в европейските регулаторни структури. За първи път в специално обособена част е представен преглед на рисковете на небанковия финансов сектор, рисковете на финансовия сектор, основните тенденции на пазара и управлението на рисковете.
Г-н Богоев подчерта, че Годишният отчет за дейността на комисията следва изискванията на Закона за Комисията по финансов надзор и съдържа информация за: състоянието и перспективите на финансовите пазари; адекватността на нормативната уредба на финансовите пазари; издадените разрешения, потвърждения, одобрения и други индивидуални административни актове, предвидени в този закон, отказите за издаване на такива актове, за извършените регистрации, за обжалваните и потвърдените от съда актове на комисията; резултатите от осъществения надзор върху лицата по реда на Закона за Комисията за финансов надзор; обобщена информация за дейността по прилагане на правила и системи за управление на рисковете на финансовите пазари; информационната политика, вътрешното и международното сътрудничество; организацията, финансирането и кадровата политика на комисията.
Структурно отчетът за дейността на Комисията за финансов надзор е разделен на две основни части:
• първата част очертава дейността на КФН във функцията й на регулаторен, лицензиращ и надзорен орган на небанковия финансов сектор
• втората част представлява подробен динамичен анализ на икономическото състояние в България, в който са включени подробни анализи за състоянието на капиталовия, застрахователния и здравноосигурителния пазари, както и за пазара на допълнително пенсионно осигуряване.
Отчетът за дейността на Комисията през 2010 г. съдържа данни за регулаторната дейност на КФН през 2010 г., насочена към стабилизиране на капиталовия, застрахователния и пенсионноосигурителния пазар и към по-голяма защита на потребителите чрез увеличаване обема на контролните правомощия, подобряване на взаимодействието с европейските органи, засилване на координацията между КФН и другите органи, институции и чужди финансови регулатори.
Отчетът съдържа данни за направените промени в законовата и подзаконовата нормативна уредба в областта на пазарите на инвестиционни, застрахователни и осигурителни услуги с цел актуализиране на действащата правна рамка и повишаване ефективността на административното регулиране и контрол върху дейността на поднадзорните лица.
Отчетът прави преглед на дейността на Комисията по управление на рисковете на небанковия финансов сектор от прилагането на системен подход при определянето на рисковете във финансовия сектор и специфичните рискове за небанковия финансов сектор. Въз основа на анализа на основните тенденции на пазара на предлагане на финансови услуги и продукти, както и потребителите на тези услуги и продукти през 2010 г., в отчета се посочва, че бавното и неравномерно възстановяване на икономическата активност се отразява на ситуацията в застрахователния сектор, но не толкова съществено и отчита ръст на активите на всички пенсионни фондове – при универсалните пенсионни фондове с 33,1 %, при професионалните пенсионни фондове с 14,6 %, а при доброволните пенсионни фондове с 6,0 %. Отбелязан е фактът, че падането на цените на ценните книжа, допуснати до търговия на регулиран пазар се отразява негативно на стойността на портфейлите на инвестиционните дружества, договорните и пенсионните фондове, на застрахователите, на инвестиционните посредници. Отчетът акцентира върху спадът в цените на ценните книжа, който има най-съществено отражение върху нетната стойност на активите на колективните схеми за инвестиране и на стойността на един дял от пенсионноосигурителен фонд.
Отчетът съдържа данни за лицензионната дейност, разрешителните режими, нотификации и сертифициране.
Акцент бе поставен върху дейността на Комисията по отношение на допълнителното пенсионно осигуряване.
През 2010 г. не са постъпвали заявления за издаване на пенсионни лицензии и за управление на пенсионни фондове, което се дължи на обстоятелството, че пазарът на този вид финансови услуги е достигнал сравнително висока степен на насищане. Въз основа на разрешение за преобразуване чрез вливане на дружества общият брой на осъществяващите дейност пенсионноосигурителни дружества към края на годината е 9, а броят на управляваните фондове за допълнително пенсионно осигуряване е 29.
Отчетът съдържа данни за броя и видовете решения, които Комисията за финансов надзор е постановила с цел подобряване управлението на активите на универсалните и професионалните пенсионни фондове.
Отчетът показва резултатите от надзорната дейност на Комисията през 2010 г. чрез извършения дистанционен контрол и проверки на място на поднадзорните лица в рамките на небанковия финансов сектор. Общият брой на проверките е намалял до 7 652, като най-голям дял има ежедневния надзор, където проверките са достигнали 7 201 броя. Вносителят подчертава, че липсата на открити производства по принудителни административни производства, както и на решения за прилагането им през последните три години, са показател за ефективността на надзорната дейност на Комисията за финансов надзор за дисциплиниране на поднадзорните лица на пазара на допълнителното пенсионно осигуряване.
Вносителят запозна членовете на Комисията по труда и социалната политика с европейските измерения в дейността на Комисията за финансов надзор, като детайлно посочи европейските актове за правомощията на надзорните органи, както и отражението им върху националните компетенции на наздорния орган.
Г-н Богоев посочи, че отчетът съдържа пазарен анализ на небанковия финансов сектор, съгласно който тенденцията на нарастване през 2009 г. на нетните активи на фондове за допълнително пенсионно осигуряване, които съответстват на задълженията към осигурените лица, се запазва и през 2010 г., като към края на годината нетните активи са в размер на почти 4 млрд. лв. Макар и на по-ниски нива от отчетените през 2009 г., доходността на пенсионните фондове е положителна и през 2010 г., като средният ръст е 5,84 на сто. Капиталовата адекватност на пенсионноосигурителните дружествата достига 218 на сто.
Отчетът за изпълнението на бюджета на комисията и годишният й финансов отчет са съпроводени с доклад от Сметната палата, чието стъновище е, че Годишният финансов отчет, включващ годишния отчет за изпълнението на Комисията отговаря на изискванията за достотверност, законосъобразност и редовност и дава вярна и честна представа за имущественото и финансовото състояние на Комисията за финансов надзор.
В последвалата дискусия бяха обсъдени въпроси, свързани с доходността на пенсионните фондове, както и начина на финансиране на дейността на Комисията за финансов надзор, като бе подчертано, че стремежът следва да е насочен към адекватна контролна и надзорна дейност, финансирана преимуществено със средства от държавния бюджет за сметка намаляване на значението на приходите от глоби, такси и наказателни постановления. Обсъдено бе и предстоящото въвеждане на електронната полица. Специален акцент бе поставен върху таксите за обслужване, които събира Комисията. Подчертано бе, че увеличението им с 50 на сто е осъществено след консултации с всички заинтересовани лица.
След проведено гласуване с резултати: „За”- 9 гласа, „Против” – 2, „Въздържал се”- няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2010 г., № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30.05.2011 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА