КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
06/07/2011 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 102-01-46, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 6 юли 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 102-01-46, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2011 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Тотю Младенов - министър, г-н Емил Мирославов - директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Елена Кременлиева - директор на дирекция „Социално включване”; от Националния осигурителен институт: г-жа Весела Караиванова-Начева - подуправител, г-жа Антоанета Ганчева - главен актюер и г-н Йосиф Милошев - началник на отдел „Правен”; от Националната агенция за приходите: г-жа Катя Кашъмова – началник на отдел „Осигурителна методология”. Присъстваха и представители на социалните партньори.
Законопроектът бе представен от г-н Тотю Младенов – министър на труда и социалната политика.
Със законопроекта се уреждат правните последици произтичащи от Решение на Конституционния съд № 7 от 31 май 2011 г., с което § 4а от Кодекса за социално осигуряване е обявен за противоконституционен.
Предлагат се разпоредби, с които се урежда социално-осигурителния статус на работещите при условията на първа и втора категория труд, режимите на тяхното осигуряване в професионални пенсионни фондове, придобиване правото на срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране и произтичащите от това отношения между осигурените лица, осигурителите, пенсионните фондове и Националния осигурителен институт. Във връзка с това се предвижда при придобиване на пенсия за трудова дейност от работещите при условията на първа и втора категория труд да подават заявление за прехвърляне на натрупаните средства по индивидуалните им партиди в професионалните пенсионни фондове във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване. Детайлизират се и отговорностите на институциите и конкретните срокове по процедурата по прехвърляне на средствата от професионалните пенсионни фондове към Фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване.
За осигурените лица, работещи при условията на първа и втора категория жени, родени през периода 1955 г. - 1959 г. и мъже, родени през периода 1952 г. - 1959 г. се предлага:
• възстановяване на закритите индивидуални партиди в професионалните пенсионни фондове и свързаните с това осигурителни правоотношения между лицата и пенсионното дружество;
• право на еднократна сума при пенсиониране от Националния осигурителен институт, която включва прехвърлените от дружеството в НОИ суми и внесените във фонд „Пенсии” на основание на отменения регламент;
• право на еднократна сума от Националния осигурителен институт в размер на 50 на сто от прехвърлените средства от професионалните фондове и вноските във фонд „Пенсии” за лицата с определена пожизнено трайно намалена работоспособност над 70,99 на сто;
• право на еднократна сума от Националния осигурителен институт за наследниците на тези лица, когато те не са упражнили правото си да придобият пенсия, като и поради смърт, в размер на прехвърлените средства от професионалните фондове и вноските във фонд „Пенсии”;
• до 2015 г. Националния осигурителен институт прехвърля в професионалните пенсионни фондове всички средства постъпили по реда на отменения § 4а и внесените осигурителни вноски във фонд „Пенсии” при условие, че лицата не са се възползвали от правото си на пенсия, не са получили суми при определена пожизнено трайно намалена работоспособност над 70,99 на сто, както и изплащане на суми на наследници;
• възобновяване на процедурите по избор или промяна на участие в професионален пенсионен фонд;
• уреждат се и правата на лицата, които са подали заявления за отпускане на ранна пенсия за времето след отмяната на § 4а до влизането в сила на този закон.
Законопроектът съдържа и разпоредби, с които се уреждат статута и правата на други категории осигурени лица както следва:
• облекчава се режима на осигуряване на лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник в съответствие с бъдещите права при определяне на личната пенсия;
• усъвършенства се режима на осигуряване на балерините, балетистите и танцьорите, както и зачитането на осигурителния стаж и неговото превръщане при определяне размера на индивидуалната пенсия, като 4 години се зачитат за 5 години осигурителен стаж от трета категория труд;
• облекчава се режима за осигуряване на специализантите, които получават възнаграждение по договор за обучение в съответствие с бъдещите права при определяне на личната пенсия;
• от 1 септември 2011 г. се увеличава размера на добавката от пенсията на починал съпруг от 20 на сто на 26,5 на сто, вместо предвиденото от 1 януари 2012 г. - 25 на сто, с което на практика то е изтеглено за по-ранна дата и в по-голям размер, в сравнение с приетия в Кодекса за социално осигуряване график, вкл. и за 2012 г. Министър Младенов информира народните представители, че тази мярка се отнася за 700 хиляди пенсионери, като 500 хиляди от тях, получават пенсии до 250 лв. и увеличението на размера на добавката ще се отрази позитивно върху техните доходи.
Предлагат се и промени, с които се усъвършенства действащия механизъм за прехвърляне на пенсионни права от и към специалната пенсионна схема на Европейския съюз, с регулиране на трансфери от и към пенсионните схеми на Европейската централна банка и Европейската инвестиционна банка. Предвидени са и разпоредби, с които националното законодателство се съобразява с изискванията на Регламент 1080/2010 г. Определя се кръга от лицата, реда и условията за прехвърляне на пенсионни права. Детайлно са описани националните схеми, свързани с трудова дейност, а именно фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване и професионалните и универсалните пенсионни фонове и фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Предлага се да се въведе по-точен механизъм за изчисляване и разпределяне на средствата получени от пенсионната схема на Съюза, Европейската централна банка и Европейската инвестиционна банка.
Със законопроекта се предлага да се удължи срокът за изплащането и получаването на социалната пенсия за старост и социалната пенсия за инвалидност по реда на Кодекса за социално осигуряване до 31 декември 2012 г., вместо предвидения срок до 31 декември 2011 г. Предложението е мотивирано със значителния обем подготвителна работа по синхронизация на базата-данни за правоимащите лица, административни формуляри, финансови средства и др. между Националния осигурителен институт и Агенцията за социално подпомагане, с оглед недопускане на противопоставяне между бенефициентите, които получават тези плащания и бъдещите бенефициенти, които ще получават социалните плащания по новия регламент.
Народните представители бяха запознати с процедурата по съгласуване на законопроекта, който е обсъден и подкрепен от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, Националния съвет за тристранно сътрудничество, Националната агенция за приходите, Комисията за финансов надзор и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Постъпило е становище от отдел „Европейско право” на Администрацията на Народното събрание, в което се препоръчва между първо и второ гласуване на законопроекта освен предложените текстове да се приведат в съответствие с изискванията на Лисабонския договор и Регламент № 1080/2010 от 24 ноември 2010 г. за изменение на Правилника за длъжностните лица на Европейските общности и другите разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, свързани с прехвърлянето на пенсионни права от и към пенсионните схеми на Европейския съюз.
В хода на дискусията по законопроекта представителите на Парламентарната група на Движението за права и свободи изразиха подкрепата си, като същевременно имат възражения по размера на добавката от пенсията на починалия съпруг и отлагане изплащането на социалната пенсия за старост и социалната пенсия за инвалидност от Агенцията за социално подпомагане. Също така имат известни резерви относно уредбата на режима за осигуряване на работещите при първа и втора категория труд от 18 юни 2011 г. до влизането на законопроекта в сила.
Народните представители от Парламентарната група на Политическа партия ГЕРБ подкрепят законопроекта, защото той решава проблеми с широк обществен интерес. Те акцентираха и върху широката подкрепа и консенсуса, с които са разработени и приети предлаганите разпоредби.
След гласуване с резултати: „За” - 15 гласа, „Против” и „Въздържал се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, №102-01-46, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2011 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА