КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
06/07/2011 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 154-01-64, внесен от Меглена Иванова Плугчиева-Александрова на 21.06.2011 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 6 юли 2011 г., разгледа и обсъди Законопроект за допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 154-01-64, внесен от Меглена Иванова Плугчиева -Александрова на 21. 06. 2011 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: г-н Тотю Младенов - министър, г-н Емил Мирославов - директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Елена Кременлиева - директор на дирекция „Социално включване”; от Националния осигурителен институт: г-жа Весела Караиванова-Начева - подуправител, г-жа Антоанета Ганчева - главен актюер и г-н Йосиф Милошев - началник на отдел „Правен”; от Националната агенция за приходите: г-жа Катя Кашъмова – началник на отдел „Осигурителна методология”. Присъстваха и представители на социалните партньори.
Законопроектът бе представен от г-жа Меглена Плугчиева - Александрова, която подчерта, че той е резултат от многобройни сигнали и оплаквания свързани с прилагането на регламента за изплащане на еднократни помощи за отглеждане на деца до навършването на една година от майки-студентки в редовна форма на обучение и отказа на социалните служби да изплащат тези помощи на майки-докторантки.
Със законопроекта се предлага в обхвата на еднократните помощи за отглеждане на дете до навършването на една година на детето към майките, студентки в редовна форма на обучение да се добавят и майките-докторантки на редовно обучение. По този начин ще се подпомогнат докторантките при раждането и отглеждането на дете до навършването на една година на детето и ще бъдат стимулирани младите хора да се развиват в научната сфера. Освен това ще се постигне по-висока степен на справедливост чрез изравняване на правата на майките-студентки и майките-докторантки по отношение на еднократните помощи за отглеждане на дете и ще се преодолее съществуващата дискриминация.
При представянето на законопроекта бе подчертано, че общия брой на докторантките на редовно обучение за учебната 2010/2011 г. е 1 056 и реализирането на тази мярка не предполага допълнителни средства от държавния бюджет.
На основание чл. 69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание законопроекта е изпратен за становище от ресорните министри и социалните партньори.
Министерството на финансите не подкрепя законопроекта, предвид евентуалното увеличаване на средствата от държавния бюджет за изплащане на еднократни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година, което произтича от увеличения обхват на лицата получаващи тази помощ.
В своето становище Министерството на труда и социалната политика не подкрепя законопроекта и счита, че не е необходима законодателна промяна предвид Решение № 5 от 29. 06. 2000 г. на Конституционния съд, съгласно което по отношение на социалните права студентите и докторантите имат еднакъв статут. Също така народните представители бяха информирани, че е създадена вътрешно-ведомствена организация за правилно и единно прилагане на регламента. В подкрепа на това бяха приведени данни, че от началото на годината до 31 май 2011 г. са изплатени еднократни помощи за отглеждане на дете до навършването на една година на 811 майки-студентки, от които 11 са майки-докторантки.
В своето становище Министерството на образованието, младежта и науката акцентира върху еднаквия статут на студентите и докторантите на редовна форма на обучение, като има резерви относно въздействието на мярката върху предвидените средства от държавния бюджет за социални помощи.
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България споделя мотивите на вносителя за необходимостта от изравняване на статута на студентите и докторантите на редовна форма на обучение по отношение на социалните им права. Същевременно се подчертава, че следва да се отчитат и възможностите на държавния бюджет.
В хода на дискусията по законопроекта представителите на Политическа партия ГЕРБ изразиха становище, че не е необходимо да се променят законовите текстове, поради изчерпателната уредба, съществуващите нормативни актове по прилагането й, както и създадената организация в системата на Министерството на труда и социалната политика.
Според Синята коалиция промените са продиктувани от частни, изолирани случаи, които не налагат законова санкция.
След гласуване с резултати: „За” - 2 гласа, „Против” – 12 гласа и „Въздържал се” няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за допълнение на Закона за семейни помощи за деца, № 154-01-64, внесен от Меглена Иванова Плугчиева – Александрова на 21. 06. 2011 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА