КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
04/04/2012
Д О К Л А Д
по Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г., № 261-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 29. 03. 2012 г.
Комисията по труда и социалната политика на свое редовно заседание, проведено на 4 април 2012 г., разгледа и обсъди Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г., № 261-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 29. 03. 2012 г.
На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев - омбудсман на Република България, г-жа Роза Георгиева - началник кабинет на омбудсмана и г-жа Росица Тоткова - главен секретар на омбудсмана.
Г-н Константин Пенчев представи Доклада, който съгласно чл. 22 от Закона за омбудсмана на Република България съдържа информация за:
• постъпилите жалби и сигнали, по които проверките на омбудсмана са приключили;
• случаите, когато намесата му е имала резултат;
• случаите, когато намесата му е останала без резултат, и причините за това;
• направените предложения и препоръки и кои от тях са били взети предвид.
Докладът разглежда зачитането правата на човека и основните свободи и ефективността на действащото законодателство в тази област.
През 2011 г. в институцията на омбудсмана са подадени 5 530 оплаквания, което е с 50 на сто повече в сравнение на 2010 г.
Една от сферите, в която Омбудсманът отчита значително увеличение на подадените жалби е в областта на човешките права и особено правата на хората с увреждания и на социално уязвимите групи – 136 в сравнение с 2010 г., когато техният брой е бил 44.
Докладът посочва като причина за този факт икономическата криза и липсата на положителна промяна в социалното положение на тези групи хора и препоръчва защитата на техните права да се превърне във фокус за политиките на държавно и общинско ниво.
В областта на социалните услуги се посочва като пречка за подобряване положението на хората в риск бюджетните ограничения, поради което не всички желаещи могат да получат съответна помощ. В допълнение, липсата на ясно разписани процедури за обжалване на решенията на комисиите, които извършват класирането на кандидатите, възпрепятства гражданите в тежко социално положение ефективно да се защитят.
Докладът акцентира върху проблемите на хората в много тежко здравословно състояние, особено децата с увреждания, при които липсата на адекватна помощ за родителите е в колизия с най-добрия интерес на детето. Подадените жалби и сигнали относно правата на децата са нарастнали с 50 на сто спрямо 2010 г., като най-често гражданите се оплакват от действие или бездействие на държавни или общински органи, като преобладават жалбите, свързани с дейността на органите за закрила. Тревожен факт е дефицитът в познаването на правата на децата.
Докладът съдържа препоръка за усъвършенстване на съществуващите правни механизми за решаване проблемите от семейно-правен характер, с оглед най-добрия интерес на детето. Един от основните акценти в дейността на омбудсмана за 2011 г. е гражданският контрол за спазване правата на детето и децентрализацията на социалните услуги.
В сферата на социалното подпомагане се акцентира върху подобряването на подзаконовата уредба по отношение на критериите за прилагане на индивидуален подход при определяне правото на социални помощи, инициирано от препоръка на омбудсмана.
По препоръка на омбудсмана са предприети мерки от съответните отговорни институции за подобряване социалното положение на военноинвалидите и военнопострадалите, създаване на достъпна среда, насърчаване заетостта на хора с увреждания.
Докладът констатира намаляване интензитета на закрилата на хората с увреждания през 2011 г., въз основа на което препоръчва увеличаване размера на социалните плащания съобразно реалните разходи.
Докладът съдържа препоръки за търсене на политики и адекватни решения за разширяване обхвата и устойчивостта на програмите за хората с увреждания.
Като положителен факт се сочи ратификацията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, но се акцентира върху наложителността от ратифициране на Факултативния протокол към нея, както и върху реалното изпълнение на самата Конвенция. За целта е необходимо изграждане на адекватна институционална рамка и конституиране на съответен независим орган за мониторинг, чиято роля омбудсманът може и има готовност да изпълнява чрез поемане на допълнителни правомощия.
В сферата на защита на социалните права на гражданите Докладът сочи, че през 2011 г. се констатира увеличение на постъпилите оплаквания с 55.6 на сто спрямо 2010 г. От общо 971 жалби 270 са свързани с трудови права и заетост, 169 с пенсионни права, 118 със социално осигуряване и обезщетения, 51 със социално подпомагане.
Най-често жалбите касаят случаи на нарушаване правото на трудово възнаграждение за положен труд, право на законосъобразно прекратяване на трудов договор, право на обезщетения при трудови и служебни правоотношения, право на социално подпомагане. Значителен е броят на постъпилите жалби за право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете срещу Националния осгиурителен институт, който изисква възстановяване на такива неправомерно получени обезщетения. Омбудсманът препоръчва Народното събрание да потърси възможности за по-точен регламент на случаите при възстановяване на лихвите както от майките, така и от работодателите, за да се избегне ощетяването на осигурители и осигурени лица.
В последвалата дискусия народните представители изразиха подкрепата си за дейността на институцията. Изказаха се мнения за насърчаване активното участие на омбудсмана в законодателния процес с предложения и идеи, които да бъдат съвместно обсъждани с Комисията по труда и социалната политика и при необходимост да се предприемат законодателни инициативи.
След проведено гласуване с резултати: „За”- 19 гласа, „Против” – няма, „Въздържал се”- няма,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ