КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
11/04/2012 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 254-01-34, внесен от Емилия Радкова Масларова и Драгомир Велков Стойнев на 07.03.2012 г.
Комисията по труда и социална политика на свое редовно заседание, проведено на 11 април 2012 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 254-01-34, внесен от Емилия Радкова Масларова и Драгомир Велков Стойнев на 07.03.2012 г.
На заседанието присъстваха: г-жа Весела Караиванова-Начева – подуправител на Националния осигурителен институт, г-жа - Смела Нинева – началник на отдел и г-жа Петя Малакова – главен експерт в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в Министерството на труда на труда и социалната политика. Присъстваха и представители на социалните партньори и на неправителствени организации.
Законопроектът беше представен от г-н Драгомир Стойнев, който подчерта, че той цели признаване за осигурителен стаж при пенсиониране времето, през което младите хора са обучавали и завършили редовно висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за съответната специалност. Според вносителите това е още един опит да се помогне на младите хора да не напускат страната, предвид последните промени в осигурителното законодателство, съгласно които придобиването на осигурителен стаж при пенсиониране, особено от младежите, завършили висше образование, е почти недостижимо.
Предлага се за този период да се внесат осигурителни вноски за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване за сметка на републиканския бюджет върху минималната работна заплата към момента на придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
С предложеният законопроект се отменя съществуващата до сега разпоредба в чл.9а, която урежда признаване за осигурителен стаж времето за придобиване на висше или полувисше образование след заплащане на осигурителни вноски за сметка на лицето и върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица към датата на внасяне на вноските.
На основание чл. 69 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание законопроектът е изпратен за становище от Националния съвет за тристранно сътрудничество, като е следван мултидисциплинарния и мултиинституционалния подход в работата на Съвета за интегрирано разглеждане на пакета от законодателни инициативи за ограничаване на безработицата сред младежите. Становище по законопроекта от Националния съвет за тристранно сътрудничество не е получено. Независимо от това в своите становища национално представителните организации на работодателите подкрепят законопроекта, като според Българската търговско-промишлена палата с него се регламентира равноправие в осигурителните права на лицата с висше образование и на тези без такова образование. По-нататък в становището се отбелязва, че съществуващото законово положение за признаване на осигурителен стаж времето, или част от него, за завършване на висшето образование след заплащане за своя сметка на осигурителните вноски, не насърчава инвестициите в образованието.
Работодателските интереси насърчават високата образованост на работната сила, предлагана на пазара на труда.
Българската стопанска камара подкрепя философията на законопроекта, като изказва становището, че предвидената възможност е сериозен стимул за младите хора за продължаване обучението във висши училища. В същото време трябва да се даде възможност на осигуреното лице да избере дали да му бъде признат целия период на обучение или само част от него, като то поеме за собствена сметка разходите по внасяне на осигурителната вноска.
В хода на дискусията представителите на Министерство на труда и социалната политика уточниха, че повдигнатите със законопроекта въпроси са от изключителна важност и е целесъобразно те да бъдат обсъдени от Националния съвет за тристранно сътрудничество и Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Във връзка с това народните представители бяха информирани за предстоящото заседание на Комисията по осигурителни отношения към Националния съвет за тристранно сътрудничество, насрочено за 18.04.2012 г.
Подуправителят на Националния осигурителен институт коментира, че Кодексът за социално осигуряване допуска изключения при признаването на осигурителен стаж при пенсиониране. С направеното предложение се разширява кръга на лицата, които ще се ползват от това право. Поставени бяха въпроси, свързани с правата на лицата, които са закупили осигурителен стаж за тези периоди.
Представителите на ПП ГЕРБ не подкрепят законопроекта, защото не са взети становищата на Министерството на труда и социалната политика и на Националния осигурителен институт. Няма осигурен финансов ресурс, не е ясен обхвата на лицата и евентуалните средства за реализирането на мярката. Безпокойство буди и липсата на регламентация по отношение на лицата, закупили осигурителен стаж за тези периоди.
Представителите на Коалиция за България изразиха мнение, че становищата от ресорното министерство и НОИ не са задължителни, но те биха се съдържали в становището на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където освен тях участват със свои представители и Министерството на финансите, работодателски и синдикални организации. Още веднъж бе подчертано, че предложения законопроект е още една възможност за младите хора, инвестирали в своето образование, да останат да работят в България, като към момента на пенсионирането времето за образование им се зачете за осигурителен стаж.
След проведено гласуване с резултати: „За”- 2 гласа, „Против” – 7 гласа и „Въздържали се” – 1 глас,
Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, №254-01-34, внесен от Емилия Радкова Масларова и Драгомир Велков Стойнев на 07.03.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ