Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
29/09/2010
    П Р О Т О К О Л
    На 29 септември 2010 г. се състоя редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в зала № 456 в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър І-ви". То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги, имаме вече кворум...
    Откривам днешното редовно заседание на Комисията по труда и социалната политика. Подлагам на гласуване дневния ред, с който сте се запознали /изчита го/.
    Който е "за", моля да гласува:
    "За" - 17 гласа.
    "Въздържали се" - няма.
    "Против" - няма.

    Колеги, приехме да работим по следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054 - 01 - 74, внесен от Михаил Райков Миков, Любен Андонов Корнезов и Мая Божидарова Манолова на 15.ІХ.2010 година.

    2. Разни.

    Участници в днешното заседание от страна на Националния осигурителен институт ще бъдат госпожа Христина Митрева - управител на Националния осигурителен институт /НОИ/, Антоанета Ганчева -главен актюер на НОИ и от страна на Министерство на труда и социалната политика /МТСП/: Лариса Тодорова - държавен експерт в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" в МТСП.

    ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги, по точка първа, госпожо Манолова, като вносител, Ви давам думата, да представите Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, заповядайте.

    МАЯ МАНОЛОВА:
    Уважаеми колеги!
    Аз ще бъда кратка, тъй като с този законопроект, всъщност, ние се опитваме да върнем управляващите към техните предизборни обещания. Спомняте си много добре, че това беше един от техните основни аргументи, с които ГЕРБ спечели пенсионерите, а именно: увеличаването на вдовишките пенсии и на добавките на хора над 75-годишна възраст. Знаете, че с проекта за бюджет за 2010 година също така и в бюджета на Държавното обществено осигуряване беше заложено поетапното увеличаване на тези пенсии, считано от първи юли, като една от антикризисните мерки. Правителството се отметна от този свой ангажимент, по който начин излъга възрастните хора, както и тези, които се надяваха на това увеличение с вдовишките пенсии. Така че, с този законопроект ние се опитваме да поставим в центъра на вниманието на управляващите една тема, която е близка до тяхното разбиране за това по какъв начин трябва да се увеличават доходите на тези възрастни хора.

    Разписали сме. Нищо по-различно от това, което бяха обещали самите управляващи. И считаме, че тъй като антикризисните мерки бяха с един времеви разчет до края на тази календарна година, е съвсем нормално от първи януари следващата година да се върнете към изпълнението на вашите предизборни обещания.

    От разчетите и становищата, които виждаме от различните органи и институции, оставам с впечатлението, като че ли, всъщност, ГЕРБ никога и не е мислел, да изпълнява този свой ангажимент. Надявам се, че сега с обясненията, които ще дадат пред Социалната комисия, и Социалното министерство, и Общественото осигуряване, да разсеят това мое впечатление, тъй като не е сериозно, наистина, да се говори едно до преди да се влезе в управлението и след това да се вадят хиляди разчети и аргументи как това не може да се случи.

    Ако имате някакви допълнителни въпроси, аз съм готова да ви дам отговор, но понеже сами виждате, че годишното изпълнение на този ангажимент няма да натовари Бог знае колко бюджета, а предвид ръста на цените и кризата, в която се намира страната, е застрашено, най-вече съществуването на възрастните хора, на хората от нискодоходните социални групи. Като добавим тук и промените в социалното подпомагане по начина, по който лишават нови групи, както от получаването на енергийни надбавки, на други форми на социално подпомагане, това става толкова по-належащо. И наистина, това е жизнено важно, не само за стандарта на живот, но изобщо за оцеляването на възрастните хора. Това е.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Манолова.
    Госпожо Митрева, ще вземете ли отношение по така представения законопроект? Заповядайте.

    ХРИСТИНА МИТРЕВА:
    Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Няма да коментирам политиките, ние не отговаряме - Националният осигурителен институт за тези неща. Това, което е в нашите компетенции, е да предоставим необходимите разчети, т.е. какво се изисква, ако се приеме това предложение, като допълнителен разход. Аз виждам, че във всички становища и финансови обосновки присъстват нашите разчети. Няма какво повече да коментирам.

    Само, което мога да добавя, е че, всъщност, може би 90 милиона не е голям разход, въпреки че за мен не е и малък разход. Но другото е, че тук става въпрос за получаването на добавка, и ако тези пари трябва да се насочат към нискодоходни групи и пенсионери с ниски доходи, тук не става въпрос точно за тези хора, защото има хора и с високи размери на пенсиите, които получават вдовишка добавка, поради това, че съпругът или съпругата са починали. Така че, тук не можем да говорим във всички случаи, че те са насочени към социално слабите пенсионери и нискодоходните. Това е като пояснение.Благодаря Ви.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ :
    Благодаря Ви, госпожо Митрева.
    Уважаеми колеги народни представители, имате думата.
    Господин Гумнеров.

    КИРИЛ ГУМНЕРОВ:
    Уважаеми господин председател.
    Колеги!
    Аз с голямо любопитство искам да чуя какво ще говорят колегите от ГЕРБ. Аз взимам думата, за да кажа, че аз съм много приятно изненадан от това, че, явно, ние все повече загърбваме политиката, и започваме да работим по същество, предвид ангажимента, който БСП проявява да изпълнява предизборната програма на ГЕРБ.
    Благодаря много.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви и аз.
    Госпожо Тодорова, трябваше Вас да попитам. Имате думата.

    ЛАРИСА ТОДОРОВА:
    Уважаеми господин председател!
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Министерство на труда и социалната политика е представило писмено становище. Не подкрепя направените предложения за изменение
    по чл. 84 социални осигуровки.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други колеги народни представители?
    Госпожо Ангелова.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Благодаря, господин председател!
    Ние, народните представители от политическа партия ГЕРБ, няма да подкрепим този законопроект. За втори път се внася такова предложение. Първият път беше между първо и второ четене от господин Хасан Адемов. Сега е във вид на законопроект. Още тогава казахме, че,... не че нямаме желание да изпълним предизборните си обещания, а просто, предвид тежката ситуация в Националния осигурителния институт, не можем да си позволим излишни разходи, особено през 2010-2011-та година. Става въпрос за 90 милиона лева. За някои са малко, за други са много, но на този етап не може. По отношение на изборните обещания на ГЕРБ искам да кажа, че имаме още три години, така че, имаме време да можем да ги реализираме.
    Благодаря.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря и аз.
    Други? Заповядайте.
    Господин Костов...

    д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
    Уважаеми господин председател!
    Колеги!
    Макар че вече нещата се поизясниха, със сигурност няма да мине този проект. Аз бих искал също да кажа само няколко думи. Текстът ми звучи познат. Аналогично предложение от страна на Синята коалиция бе направено преди една година. Тогава то бе възприето по принцип, само че отхвърлено във времето напред. Надявам се, колегите от ГЕРБ да преосмислят своята позиция и да подкрепят, все пак, този проект, аз ще го подкрепя, с очакване, че промените в чл. 84 на Кодекса за социално осигуряване ще станат факт от 1-ви януари 2011-та година. Уважавам мотивите, с които НОИ и Министерството на труда и социалната политика отхвърлят тази идея, но аз мисля, че една от най-уязвимите социални групи - тази на старите и самотни хора, би трябвало да бъде подкрепена.
    Благодаря.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря и аз, господин Костов.
    Господин Адемов.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Благодаря Ви, господин председател!
    Колеги!
    Сигурно няма да се изненадате, ако ви кажа, че ще подкрепим този законопроект. Но искам да се върна малко назад във времето и да ви кажа, не с усмивката, с която Вие ми отговаряте в момента /към Светлана Ангелова/ колега, а с достатъчна сериозност, че Лъчезар Иванов, например, беше внесъл, понеже стана въпрос, че ние сме внасяли предложение, беше внесъл законопроект за 50 % увеличение на тези вдовишки надбавки. Т.е. когато сме в опозиция е лесно да подкрепяме такива предложения, а когато управляваме, като че ли изпитваме сериозни затруднения.

    Знаейки всичко това, което ви казвам, в предизборните дебати преди последните парламентарни избори, аз бях достатъчно прям да ви кажа: разбирам, че това ви е основното предизборно обещание, ако мога да го нарека предизборно, имайки предвид към пенсионерите, които са останали сами. Включително и тази надбавка за тези над 75 години. Тогава имах възможност да кажа на сегашния министър на труда, когато представляваше политическа партия ГЕРБ, че това е добро предложение, но няма как да се случи. Защото тогава се знаеше, че ще стигнем до ситуацията, в която сме. Тези пари няма как да ги намерим. И въпреки всичко, вие го приехте това като ваш основен ангажимент. И не съм съгласен с това, което каза госпожа Ангелова, че: "Ние имаме още три години да управляваме, ще го направим". Вие не сте казали, че ще го направите от втората, третата или четвъртата година, вие казахте от началото на мандата. Така че, това, което казвам, го казвам с надеждата, че в следващите предизборни платформи, аз мога да ви изброя много такива платформи, включително и осем процента от брутния вътрешен продукт за здравеопазване, само че когато ги приказваме тези неща ангро, трябва да сме наясно, че идва един такъв момент като този, в който трябва да кажем защо го направихме, да, защо го направихме. Като я вземем властта е въпросът какво ще направим, а не че трябва да я вземем.

    Затова, колеги, пак апелирам за това, когато се правят такива предложения трябва да е ясно, че идва един момент, в който се поставяш в ситуация, в която трябва да отговаряш. И трябва да си готов с отговора. Аз виждам, че вие не сте готови.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Адемов.
    Госпожо Масларова, имате думата.

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Благодаря, уважаеми господин председател!
    Уважаема госпожо Митрева!
    Колеги!
    Госпожа Ангелова каза нещо, което е много важно. Първо, аз се радвам, че се опитваме да работим в нашата Комисия много професионално, но не можем да избягаме от политиката. за съжаление. Тя каза, че едно е, нали, да имаме желание, имаме желание и ще го реализираме. Друго е да се реализира. Колеги, аз съм убедена, че и госпожа Ангелова, и много тук от вас, специално от ГЕРБ, имате политическо бъдеще, и ще градите политическа кариера. И затова, когато се правят обещания, преди това, човек трябва да се запознае със ситуацията, с разчетите, с обстановката и тогава да се правят такива обещания. Аз много добре разбирам, че в момента ситуацията е тежка, че имаме сериозни проблеми в Националния осигурителен институт, и то в приходната му част...Аз винаги смятам, че проблемите са в приходната част, а не в разходната част.

    Изцяло споделям и това, което каза д-р Костов, че една от най-уязвимите групи са пенсионерите. И тук много правилно госпожа Митрева каза, че едните са с достатъчно добри пенсии, но получават своята вдовишката надбавка и мисля си, че е време ние, в Социалната комисия, съвсем експертно искам да поставя въпроса да мислим, да, много добре е че коментираме от сутрин до вечер, че ние не намаляваме пенсии и заплати. Но, колеги, ние не намаляваме пенсии и заплати, но ние увеличаваме цени! И де факто, издръжката на живот става все по-трудна и по-трудна. И трябва да се замислим, не толкова за вдовишките добавки, това, което е обещание, а за това, какво ще направим за тези, които действително трудно оцеляват. И точно мястото на Социалната комисия е, ние, тези разходи, като социални плащания, които бяха като идея на колегите от ГЕРБ за хората над 75 години, да не утежняваме повече като воденичен камък Националния осигурителен институт и бюджета на Държавното обществено осигуряване. Това са плащания, които са чисто /набляга на чисто/ социално подпомагане и те нямат нищо общо с осигурителната система.

    Казвам всички тези неща, защото ми е ясно, че на този етап, при положение, че управляващото мнозинство има своята визия по този въпрос, това няма да мине, но аз бих го подкрепила не защото съм убедена, че е спешно и наложително. А защото трябва да се научим, че обещанията трябва да се изпълняват и да се правят разчети предварително. НОИ може да даде винаги разчети на всяка управляваща и опозиционна партия, когато се поискат. Няма депутат, който да е поискал някакъв разчет от Националната статистика, от Национален осигурителен институт и да не се видят и актюерските разчети... Поне тук няколко души сме хора, които сме искали такива разчети, правили сме разчети, и общо взето сме се старали да се вместим в рамките на възможностите... И ние сме правили грешки, и го казвам, вече като политик, понеже вие тепърва ще градите политическа кариера, че е много важно да не допускате такива политически грешки.
    Благодаря.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Масларова.
    Госпожо Митрева.

    ХРИСТИНА МИТРЕВА:
    Да, благодаря Ви, господин председател!
    Ще продължа с това, с което завърши госпожа Масларова. И наистина, благодаря за това, което каза за НОИ и че винаги сме се старали максимална информация да даваме и всяко предложение да бъде съпътствано с едни сериозни финансови актюерски анализи, за да се вижда ефектът от всяка мярка, предложение и т.н.
    Но съм съгласна че, и това е предвидено от 1-ви януари 2012-та година, всички плащания, които имат характер на социално подпомагане, да преминат към социалното подпомагане. Така ще се оптимизира характерът на тези добавки, помощи, плащания и кръгът на правоимащите лица. Защото сега, като са разхвърляни в няколко системи, се оказа, че хем са разхвърляни, хем са недостатъчни и в много случаи, пък, и не са при точно хората, които имат най-голяма нужда. И че нашето усилие, и че нашето внимание трябва да бъде насочено в периоди, когато сме в икономическа криза или с намален финансов ресурс, да е, всъщност, да подпомагане, наистина, хората, които са в най-затруднено положение. Разбира се, това са голяма част от пенсионерите и социално слабите. И затова на нас ни е необходима една година - цялата 2011-та година, за да можем институции - Осигурителният институт, Министерството на здравеопазването, което има също отношение, Социалното министерство, да направим едни процедури, един механизъм, първо да се види кой е контингентът на хората, които трябва да бъдат подпомагани, на първо време приоритетно и с какво, и от какво, и с какви средства и второто, да бъде изработен един механизъм, така че да не се получи сътресение между това, че някои плащания от социалното осигуряване преминават към социалното подпомагане, заедно и с хората с увреждания и организациите...Така че, това е нещо, което сме го започнали, смятам, че до края на следващата година ще го финализираме с добър резултат и с добър ефект за хората.
    Благодаря Ви...

    ПРЕДС .ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Митрева.
    Други народни представители?
    Заповядайте, Господинов.

    СТЕФАН ГОСПОДИНОВ:
    Уважаеми господин председател!
    Госпожо Митрева!
    Господин Адемов и госпожа Масларова, аз Ви уважавам като професионалисти, каквито сте, всъщност, в тази област, но съгласете се, че нито един тук от нас не е имал достъп до тази информация, с която Вие сте разполагали вътре в Министерството преди. Освен това има събития, които... /към залата - говоря за хората в Комисията, сега говоря за нас/ ...освен това никой не е слагал в сметката кризата и последствията от нея, а като се имат предвид и натрупаните ангажименти, договори, които бяха заложени, аз мога да се върна и по-назад във времето, тъй като на срещата в Катарино, 2008-ма година, вие излязохте там с решение, Тройната коалиция, която взе решение за увеличаване на пенсиите... и системата 8 - 10 - 12 за осигуровките на работниците, където се включи и държавата с дял 12. И оттам вече ....тук, господин Адемов Вие залагате неща, които ние да изпълняваме, благодаря... Само че, това става въпрос за един милиард! И сега, малко, звучи от Вас израза, че не си държим на обещанията...
    Това е, което исках да кажа.

    ПРЕДС . ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Господинов.
    Други народни представители?
    Не е моментът, наистина, сега /към залата/ и аз няма да влизам в спор с господин Господинов, само, госпожо Митрева, бих искал да Ви попитам, все пак, като политическо лице, тъй като не знам към кого да се обърна, по начало, смятате ли да приемете конкретни стъпки за увеличаване на тази добавка? Знам, кризата... понеже от Министерство на труда и социалната политика Вие сте... държавен служител, така че... затова към Вас се обръщам..., смятате ли, има ли възможност да се увеличава тази добавка или ще бъде още веднъж отново отложена, тъй като сега оправданието с дефицита надали ще се реши от днеска за утре. Нещо повече, Вие виждали ли сте становище на Министерство на финансите? Значи, там ми прави впечатление последното изречение: Считаме, направените предложения /набляга на думата предложения/ със законопроекта за неприемливи /набляга на неприемливи/.

    Предложението е едно. Министерство на финансите знае ли за бъдещите намерения, да не кажа на Министерство на труда и социалната политика, защото тук, все пак, го няма министърът и няма политическо лице, но че са предвидени такива стъпки, и какво точно има в Кодекса за социално осигуряване? Защото, да не се окаже така, че някой... уж, вече видяхме, във време на антикризисна мярка става постоянна мярка... Но виждаме, че има предложения на министъра на труда и социалната политика, които трудно се приемат от Министерството на финансите, дори въобще не се приемат, макар че, аз лично, с две ръце бих ги подкрепил, като увеличаване на минималната работна заплата... Просто, искам да чуя Вашето мнение...

    ХРИСТИНА МИТРЕВА:
    Да, благодаря Ви. Аз, всъщност, сега видях становището на Министерство на финансите. Но така, както е записано в Кодекса за социално осигуряване, че увеличаването на вдовишката добавка ще се предвижда от 1-ви януари 2012 година. Т.е. миналата година, с промяната в Кодекса за социално осигуряване, беше отсрочено повишаването на вдовишката добавка за 1-ви януари 2012-та година. Всъщност, това е, което към момента е действащ текст. Не мога да се ангажирам с това, какво ще се случи след една година. Пак казвам, аз съм управител на Националния осигурителен институт. Знаете, че вече, поради конфликт на интереси, не съм към Министерството /с насмешлив тон/ на труда и социалната политика, това че работим заедно не ме ангажира с такива политически решения.

    ПРЕДС . ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Съгласете се с мен, че ....
    Аз Ви благодаря, че ни осведомихте за какво заседаваме, но все пак, считате ли, че е възможно, през 2011-та година да се промени Кодекса, така че това увеличение да започва от 2012-та година? Като антикризисна мярка.

    ЛАРИСА ТОДОРОВА: /не е включила микрофона си/
    Това, което мога да кажа, е, че това увеличение е заложено и го има.

    ПРЕДС.ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо, разбрах Ви...
    Заповядайте. Имате голямо желание, само се представете. И кратичко, ако обичате, ще Ви помоля за едно стегнато становище в рамките на пет минути...

    ГЕОРГИ РУСАНОВ:
    Георги Русанов, Национален комитет по проблемите на възрастните хора и Съюз на пенсионерите в България. Становище искам да изразя. Понеже сте още нови и навлизате сега в материята, но някои от Комисията си спомняте, че на 15-ти ноември, в средата на ноември, вие приехте за тази година да се увеличи вдовишката добавка и да се дадат пари за старост. И в бюджета те бяха залегнали. И през април месец гласувахте да отпадне това от бюджета, тези 91 милиона лева. Така че, трябва да се има предвид, че когато се гласуваше бюджетът на Държавно обществено осигуряване за 2010-та година, вие бяхте преценили всички плюсове и минуси, на кризи, на недоимък, на приходи, и това нещо беше прието. И трябва да ви кажа, беше посрещнато, макар с известно въздържане от много пенсионери, понеже ние очаквахме за всички, а не редуцирано на ниските...Но все пак, след като се прие за 2010 година и учудващо през април решихте, не, тези 91 милиона лева няма да се дадат, а когато се приемаше през ноември и поставихме ние въпроса, от синдикатите ни апострофираха: "Вие също да вземете участие в кризата и затова ви се вземат триста, близо четиристотин милиона лева от фонд "Пенсии", няма да има осъвременяване, но ще има за старост и за добавка за най-бедните... това са хора от вашата група..." И това не се случва.

    Второ, говорите догодина въобще да не се разсъждава по този въпрос. Осъвременяването от първи юли не се състоя. Инфлацията върви. От първи януари, казвате, няма да има. Аз моля да прецените, защото вие предизвиквате..., ние имахме преди един месец пленум, хората поставят много остро въпроса за недоволства, ние се опитваме да сдържаме: чакайте, чакаме, не трябва да се бърза, трябва да се видят точно нещата как са, но така, с този ноември месец, правим бюджет 2010-та година, гласуваме тия, като казваме, че вземаме 400 милиона от фонд "Пенсии", но все пак, ви даваме 91 милиона. Април месец се отне. И догодина, казвате сега, няма да има. ни осъвременяване, ни за старост, ни добавка...Това е нашето становище.

    Трето, моля ви се, да се разграничат нещата: когато през 1998 г. се прие нашето становище за вдовишка добавка и започна да се изплаща от 1999-та, вдовишката добавка е част от пенсията. Тя не отива в социалното подпомагане и тогава се уточнихме с господин Иван Нейков и с господин Костов - че това е част от пенсионния /набляга на думата/ доход, тъй като тази добавка иде да компенсира едни пари, които са разходи за сгради, за смет, които починалият съпруг оставя в наследство на живия. Ако той е с по-ниски доходи, разбирате, той изплаща тия общи разходи. Така че, тя не би трябвало да се гледа като социална помощ. Що се касае до старост, моето мнение е, че действително ...
    Това исках да кажа.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други колеги народни представители?
    Няма.
    Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 054 - 01 - 74, внесен от Михаил Райков Миков, Любен Андонов Корнезов и Мая Божидарова Манолова на 15.ІХ.2010-та година. Който е "за", моля да гласува:
    "За" - 6 гласа.
    "Въздържали се" - 6 гласа.
    "Против" - 6 гласа.
    Не се приема.

    Благодаря ви на всички, на Вас госпожо Митрева, госпожо Ганчева, на участниците, че уважихте Комисията...

    ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    По точка втора Разни, колеги...

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Значи, по точка втора - разни, поставям въпрос, колеги, да се разберем в Комисията: някой отсъства служебно, пътува в региони и т.н. Казва на секретарката или на Председателя на Комисията, че по точка първа гласува така, по точка втора - така... Признава ли се или не се признава такова гласуване? Да се разберем, колеги...

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Не, не...Ако в случая веднъж се наложи за мен лично проблем няма. Признава се гласуването само на този, който дойде и се подпише, защото формира кворума тук, в зала, ако се наложи да напусне казва - ангажиран е, и може да каже как ще гласува и тогава го приемаме. Защото така или иначе ще стане, че ще почнем и от вкъщи да си гласуваме, без да водим дебати... Всеки да дойде, Великов нали беше тук, дойде и каза...Но трябва да бъде тук, да се подпише, все пак, да уважи заседанието на Комисията...

    Уважаеми колеги, в точка втора съобщавам: от 17-ти до 21 октомври ще имаме посещение на делегацията на Парламентарната комисия по труда и социалната политика на германския Бундестаг. Искат среща с нас. Седемнадесети е неделя, осемнадесети е понеделник, деветнадесети е вторник, двадесети - сряда, двайсет и първи - четвъртък, освен на 21 да им определим среща, но те на 21-ви пътуват... В сряда как да стане, ако имаме Комисия...

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Добре, какъв е проблемът, да дойдат във вторника хора, които могат да дойдат...

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Да, ама да не стане така, че само аз да присъствам във вторника... Добре, или вторник, или сряда. Мен ме притеснява това, че ако имаме Комисия става прекалено..., сега не можем да решим ще имаме ли /заседание на/ Комисията...Госпожо Масларова...

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Извинявайте, но това е официално посещение. По протокол, такива официални посещения не се правят в работната ситуация, когато ние си имаме Комисия и ние си имаме работа. Тази среща е съвършено отделно, по тази среща трябва Председателя със Заместник-председателите горе да уточнят кръга от проблеми, които ние бихме ги попитали, за да могат те да ни кажат как се решава в съответния Парламент, какво правят те в момента, ето ние имаме важни въпроси, това да го координираме, а не да се излагаме там и да говорим: ние искаме това, вие искате това, па опозицията така и така дайте да се научим да се държим като национално отговорни хора.

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Само да Ви кажа, госпожо Масларова, че винаги, когато е имало чужденци, не сме се делили на управляващи и опозиция...

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Аз това имам предвид. Така че, нека да си направим срещата, ако искате всички във вторник след обяд да сме тук, ще си предупредим парламентарните групи, че сме на среща с гости, да си мине официално, да не бъде в тази зала, която не е и почистена както трябва...

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Във вторник, въпреки всичко, имам опасения, че може да имаме групи, да го направим в сряда, в залата в Народното събрание, след заседание да ги приемем. Евентуално, ако имаме някой законопроект, който е много важен, след срещата ще продължим работа и затова ще ангажираме още отсега залата, за да не стане както днес имахме желание, а да стане заседанието в сряда.

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    В сряда Зала "Запад" е заета от Икономическата комисия, другата зала е заета...

    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Ние отсега ще ангажираме залата. ...Засега ще ангажираме в сряда, на 20-ти, зала. Ще се разберем допълнително за подробности. Благодаря ви на всички, приятна вечер...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ

    Форма за търсене
    Ключова дума