КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
П Р О Т О К О Л
На 9 февруари 2011 година, сряда, от 15 часа, се проведе редовно заседание на Комисията по труда и социалната политика в зала № 456 в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър Първи". То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Добър ден на всички, можем да започваме, имаме кворум вече...Ще прочета дневния ред да го гласуваме:
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ГАРАНТИРАНИТЕ ВЗЕМАНИЯ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ ПРИ НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ НА РАБОТОДАТЕЛЯ, № 002 - 01 - 108, внесен от Министерския съвет на 09.ХІІ.2010 година - приет от Народното събрание на 27.01.2011 година - за второ гласуване.
2. Обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА НА ТРУДА, № 154 - 01 - 2, внесен от Светлана Ангелова Найденова и Станка Лалева Шайлекова на 11.01.2011 година - приет от Народното събрание на 27.01.2011 г. - за второ четене.
Гласовете ви показват, че одобрявате да работим при така изчетения дневен ред, приет с 15 гласа...
Сред гостите днес участие ще вземат:
- г - жа Христина Митрева - Управител на Националния осигурителен институт /НОИ/;
- г - жа Снежана Малакова - НОИ;
- г - н Йосиф Милошев - НОИ;
очакваме и
- г - н Тотю Младенов - министър на труда и социалната политика;
сред нас са и представители на Министерството на труда и социалната политика:
- г - н Емил Мирославов - директор на дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд";
- г - жа Лариса Тодорова - държавен експерт в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд";
- г - жа Петя Малакова - главен експерт в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд", добре дошли...
- г - жа Румяна Георгиева - КРИБ, както и други гости...
ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, относно Закона за изменение на Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, първо, предлагам да не гласуваме наименованието на Закона, тъй като има предложение, затова ще започнем по параграф първи и след това, накрая, като го гласуваме, ще се върнем към заглавието на законопроекта.
§ 1.
Той е по вносител. От вносителите някой, ако иска думата?
Няма.
§ 2.
Той също е по вносител.
Затова ви предлагам да ги гласуваме ан блок. Искате ли думата?
Който е за, параграфи първи и втори, моля да гласува:
"За" - 13 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
§ 3.
Постъпило е предложение на народните представители Емил Радев и Вяра Петрова. Господин Радев, заповядайте, давам Ви думата.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Това предложение касае една техническа грешка, която е допусната в Закона. Просто, в наименованието, затова ние тук искаме да се впише текста, който трябва да бъде.
ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Радев.
Напълно правилна е забележката и предложението.
Който е за така направеното предложение, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Да приветстваме с добре дошъл и министъра на труда и социалната политика, господин Тотю Младенов, добре дошъл...
И сега, подлагам на гласуване параграф три с приетото предложение от страна на Емил Радев и Вяра Петрова. Който е за, моля да гласува:
"За" - 13 гласа.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
§ 4.
§ 5.
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
Тези параграфи са по вносител. Ако няма предложения, предлагам да ги гласуваме ан блок. От вносителите, от колегите народни представители, ако искате думата? Няма желаещи за изказване.
Тогава подлагам на гласуване горните параграфи: четвърти, пети, шести, седми, осми и девети. Който е за, моля да гласува:
"За" - 13 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Приемат се предложенията.
Наименование на Преходни и заключителни разпоредби.
Който е за, моля да гласува:
"За" - 15 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Приема се наименованието.
§ 10.
Постъпило е предложение от народните представители Емил Радев и Вяра Петрова.
Господин Радев, заповядайте. Имате думата.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Уважаеми господин председател!
Уважаеми колеги!
Този параграф се разглежда подробно и на заседание на Правната комисия и той не касае толкова промените в разглеждания законопроект, колкото касае промени в Търговския закон в специфичната част и глава "Несъстоятелност". И по-точно един много специфичен случай, именно случаите на обявяване в несъстоятелност по силата на чл. 632 от Търговския закон.
За какво се касае в тези случаи?
Търговецът се обявява, по силата на чл. 632, в несъстоятелност само тогава, когато на практика няма никакво имущество. С две думи, няма даже имущество да покрие и хилядата лева, които са разноски по несъстоятелността. Самото производство по несъстоятелност. Обявяване в търговския регистър и другите обявления, които са по силата на глава "Несъстоятелност". В този случай, когато търговецът се обяви по силата на чл. 632, на практика се десезират и органите на управление на търговеца. С две думи, отнемат се правомощията на управителя и на изпълнителните директори, на членовете на съвета на директорите по управлението на дружеството и по-точно по сключване на каквито и да е сделки, договори и т.н.
В предложението на вносителя, така както е записано в законопроекта, на практика, ние възлагаме на десезираните органи на управление - било то управител или изпълнителен директор, на практика да подпише един анекс към договор, макар и трудов договор, като той на практика управителя няма тези правомощия, общите му правомощия са прекратени да подписва каквото и да е.
Също така, в тези случаи се касае, обикновено, за търговци, които са се дезинтересирали тотално от дейността на предприятието, защото то в такива случаи обикновено е източено, няма нито един лев, много трудно се намират, въобще, къде са управителните органи, документация и т.н. С две думи, ако тук оставим управителят на едно такова „умряло” за гражданския оборот дружество да свърши една такава важна дейност, каквато е прекратяването на трудовите договори, в 90 % от случаите аз смятам, че управителят няма да бъде намерен и той няма да изпълни тези свои задължения.
Ние даваме предложение по силата на съдебното решение, а именно по чл. 632, ал. 1, когато съдът открие производството, се произнася за първоначалната, за откриване на производството по несъстоятелност, обезпечителни мерки чрез залог и възбрана и т.н., през... установява прекратяване дейността на самото предприятие служебно, обявява длъжникът в несъстоятелност и спира самото производство. Именно тук, по силата на това съдебно решение, да се предприемат действия за прекратяване на трудовите договори, като предлагам и една нова алинея седем, която дава основанието, на което да се прекратят, а именно чл. 325 от Кодекса на труда, без предизвестие, защото даже и да има предизвестие, и да има обезщетение, дружеството няма и един лев, така че, няма как да го плати това нещо. Именно затова е и процедурата по член 632.
По този начин, когато по силата на съдебното решение, което се обява после и в търговския регистър, се постановява прекратяване на трудовите правоотношения, оттам нататък, даже когато е недобросъвестен управителят, този работник и служител, оттам нататък има възможността, примерно, да почне по друго трудово правоотношение, защото той ще докаже, че по силата на едно съдебно решение, което е в публичния търговски регистър, са му прекратени правомощията... Дали ще отиде на борса и т.н., но той ще има валидно прекратено правоотношение.
А в другия случай, ще предоставим тези правомощия на десезирани органи на управление, които са се дезинтересирали въобще от дейността на дружеството, защото то няма никакви активи, никакви пари и оттам нататък смятам, че по този начин ще останат неуредени множество трудови договори. Ние, оттам нататък, оставаме пак, като в задължение именно на бившите управители и т.н. да оформят трудовите книжки, да предадат документацията, добавили сме и ведомостите, и т.н. да свършат всичките тези дейности, които и вносителят с първоначалния проект им е възложил, но трудовите правоотношения да бъдат по силата на съдебното решение прекратени.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Радев.
Може би ще ни е интересно да чуем мнението на вносителите.
Господин министър? Заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Благодаря.
Аз само един въпрос искам да задам към колегата. Къде в европейската практика и в българската практика на съда, и откъде-накъде съдът ще прекратява правоотношения?! Това го няма никъде! За мен е пълен абсурд! Съдът не може да прекратява трудови правоотношения. Трудовите правоотношения се прекратяват от този, който ги е сключил. Съдът може да бъде сезиран за нередности, за произнасяне в друга посока, но не и в прекратяване на трудови правоотношения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, господин министър.
Господин Радев, заповядайте.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Тук говорим в съществуващата разпоредба, че съдът прекратява дейността на цялото търговско предприятие. С две думи - не само трудовите правоотношения, а всякакви други правоотношения прекратява по силата на закона съдът. И тук говорим за една много специална хипотеза, а именно хипотезата на несъстоятелност, и този принцип се прилага в континенталното право в много от страните, които използват германската система. Така че, тук говорим за едни много специални принципи и нарушаване принципите на Търговския закон за десезиране на органите и им даваме едни специални правомощия по отношение на трудовите договори. С две думи, те нямат право да подписват никакви други договори: анекси, сделки и т.н., а единствено тук правим изключение и казваме: да, ама имат право да подписват анекси към трудови договори.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Радев.
Госпожо Митрева, заповядайте.
ХРИСТИНА МИТРЕВА:
Благодаря.
Тук не става въпрос за подписване на анекси и за продължаване на длъжникът да нанася щета поради това, че примерно, като орган ще остане да съществува. Остава дотолкова, доколкото да оформи на хората както трудовия стаж, ведомостите, въз основа на които се отпускат и обезщетенията и пенсиите, след това да им оформи трудовите книжки... Това е практика, която и в момента съществува. И няма никакъв прецедент в това отношение.
Отивайки, наистина, се десезират тези органи, но в края на краищата се дава един едномесечен срок, в който именно работодателят, т.е. длъжникът, защото той е обявен в несъстоятелност, длъжностно лице да оформи документите, няма сключване на анекси, няма промяна на трудовите договори. Естествено е, че предприятието вече не съществува, но това са отношения между работодателя и работниците, и работодателят или негово длъжностно лице, трябва да оформи тези документи и да ги предаде в Националния осигурителен институт. Това са права, които трябва да бъдат зачетени. Съдът не може такова нещо да прави.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Митрева.
Колеги народни представители, имате думата.
Доктор Шайлекова.
д-р СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми господин министър!
Госпожо Митрева!
Колеги!
С оглед на това, което чухме току-що от господин министъра и от госпожа Митрева, аз предлагам да направим някои премени в ал. 6 на вносителя. И на основание чл. 73, ал. 2, т. 2 от Правилника за работа на Народното събрание, предлагам § 10, относно чл. 632, алинея шест по вносител да бъде изменена така: /ако ми разрешите ще прочета/:
"В едномесечен срок от вписването на решението по алинея едно, длъжникът следва да извърши прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите, да изпрати уведомления за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, да издаде необходимите документи за трудов и осигурителен стаж и осигурителен доход, /"както и" го зачеркваме/ да изпълни процедурата за информиране на работниците и служителите, да изготви справките за лицата с право на гарантирани вземания, съгласно Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите, при несъстоятелност на работодателя, и нормативните актове по прилагането му и да предаде ведомостите в съответното териториално поделение на НОИ.
Смятам, че така, с тази поправка ще има по-голяма яснота.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Доктор Адемов, имате думата.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Господин председател!
Колеги!
Господин министър, искам да обърнете внимание на това, което е написано в началото на тази алинея шеста: в едномесечен срок! /набляга/. Този едномесечен срок следва ли да се отнася към изпращането на уведомление за прекратяване на трудовите правоотношения? Защото този срок в Кодекса на труда е съвсем различен. Той е седем дневен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Заповядайте...
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Благодаря, господин председател!
Уважаеми господин председател!
Уважаеми народни представители!
Тук е едномесечен срок от вписването на решението по чл. 632, а този седемдневен срок, за който Вие говорите, доктор Адемов, е след прекратяване на трудовото правоотношение, в седмодневен срок следва да се уведоми и съответната ...
Два режима са, да ...едномесечния срок от вписването на решението, което му дава право да извърши всички тези...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Мирославов.
Госпожо Георгиева, заповядайте.
ЦВЕТА ГЕОРГИЕВА:
Благодаря Ви.
Исках, за да се ориентирам в предложението и в реакциите, да попитам дали съм останала с правилно впечатление. Разбирам, че предложението на Емил Радев и Вяра Петрова, нали е от двамата, визира случаят, когато управителят не желае да прекрати тези отношения. И ако той, в този едномесечен срок, в който е задължен да го направи, той откаже да го направи. Да, аз съм съгласна, че тогава вече ще бъде сезирана прокуратурата, за неправомерни действия и т.н. Но това не помага на работниците, които остават в капана на непрекратените трудови правоотношения с един човек, който недобросъвестно отказва да изпълни закона. И аз, доколкото схващам предложението, което идва, е тук дадено с цел да подобри този режим и да облекчи положението на работниците, които иначе са в ужас, главно, защото те остават в капана на безизходицата. Те не знаят какво да правят. Съгласна съм с вас, че вероятно, практиката това да се прави от съда е може би прекалено институционализирана, но тогава пък, може би трябва да се измисли, да се създаде такъв текст, при който министерството или с неговите подразделения да се намесят...
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
Господин министър, имате думата.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Само да обясня. Ако си спомняте, миналата година, по наша инициатива, променихме Кодекса на труда и при такива казуси, за които говорихте преди малко... Инспекцията по труда има правомощията да прекрати служебно тези правоотношения. Но, разберете, съдът не е орган за прекратяване на трудови правоотношения. Няма как да стане това...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Други колеги народни представители? Няма.
Тогава колеги, подлагам на гласуване по параграф десет предложение на народните представители Емил Радев и Вяра Петрова.
По § 10. Гласуваме, който е за, моля да гласува:
"За" - няма.
"Въздържали се" - 10 гласа.
"Против" - няма.
Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител д-р Станка Шайлекова. Гласуваме! Който е за, моля да гласува:
"За" - 15 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
§ 11.
Моето лично мнение е, че тук трябва да настъпят промени. Тъй като законът не може да влезе в сила от първи януари две хиляди и единадесета година, а по-скоро от деня на обнародването му в Държавен вестник. /свободни разисквания/...
По параграф 11, да се отхвърли, който е съгласен, моля да гласува:
"За" - 12 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Сега колеги, предлагам да гласуваме заглавието на законопроекта. По заглавието на законопроекта, който гласи следното: Закон за изменение на Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, да гласуваме, който е за моля да гласува, гласуваме заглавието Закон за изменение на Закона за гарантираните вземания на работниците и служители при несъстоятелност на работодателя". Който е за, моля да гласува:
"За" - 15 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Законът е приет на второ четене.
ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Тази точка, по гласувания вече дневен ред, е именно: Обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда.
Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда! Гласуваме заглавието! Който е за, моля да гласува:
"За" - 15 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Заглавието на Закона е прието.
§ 1.
Постъпило е предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова.
...Колеги, предлагам ви, по реда на постъпването да ги обсъждаме и гласуваме...
Относно предложението на народните представители от Коалиция за България, виждате, касаещо точка първа и алинея първа, оставено е..., изречение първо е предложението по вносителите. И са добавени дефакто две изречения, че графикът се изготвя така, че всички работници да могат да ползват платения си годишен отпуск. И, разбира се, новото е, че графикът се изготвя, утвърждава и изменя по реда и условията, определени с Наредба на Министерския съвет. Това е по първа точка.
И точка втора. Че когато в периода, посочен в графика, работникът и служителят не могат да ползват платения си годишен отпуск по причини, предвидени в алинеи първа, втора и трета на член 176, той може да се ползва в рамките на същата календарна година или след предварително заявление на друг период, но не по-късно от срокът по чл. 176 "а". Т.е. да могат хората, работниците да ползват отпуската си по семейни или лични причини. Това предложение е и в духа на нашия законопроект, който внесохме. Това е от моя страна.
Госпожо Ангелова, заповядайте.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Благодаря господин председател!
По отношение на Вашето предложение по алинея едно. Значи, изречение първо и второ, те са на сега действащия член 173. Ново изречение трето: Графикът се изготвя, утвърждава и изменя по ред и условия, определени с Наредба на Министерския съвет. Ние предлагаме, да има едно изменение на това изречение, защото графикът се изготвя. То е казано, в изречение първо е казано, че графикът се изготвя; казано е, че се утвърждава. Предлагаме това изречение, ако се съгласите, да придобие следното съдържание: Данните, които се съдържат в графика, и редът за неговото изменение, се уреждат с Наредба на Министерския съвет. Но нека да чуем, все пак, и мнението на експертите от Социалното министерство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Господин министър? Или господин Мирославов?
Господин Мирославов, заповядайте.
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми господин председател!
Уважаеми народни представители!
На мен ми се струва, че редакцията, която току-що госпожа Ангелова прочете, е добра. Защото редът, е фактически, уреден в изречение първо: той, редът е до 31-ви декември, от работодателя, след консултации с представители на работниците и служителите. Условия, просто, няма. Така че данните, които се съдържат, е по-добре, в тоя график, както и редът по който ще се изменя графикът, би трябвало да се дадат в Наредбата или в сегашната Наредба за отпуските и т.н.... почивките...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
А по точка втора имате ли забележки? /към Светлана Ангелова/
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
По точка втора. Ние не сме съгласни с точка втора. Защото във Вашето предложение Вие казвате, когато в периода, посочен в графика по алинея едно, работникът или служителят не може да ползва платеният годишен отпуск по причини, предвидени в чл. 176, ал. 1, 2 и 3, той може да го ползва по друго време. До тука сме съгласни. Обаче, в рамките на същата календарна година няма как да се съгласим, защото чл. 176 - алинеи едно и две, казват, че отпускът се отлага за следващата календарна година. И затова няма как да го приемем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Следователно, Вие предлагате изцяло отпадането на едната точка
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Да, да... защото противоречи на текста в чл. 176, алинеи едно и две.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Разбрах Ви. Разбрах Ви, благодаря Ви.
Имаме предложение на Асоциацията на индустриалния капитал в България и на Конфедерацията на работодателите и на индустриалците в България. Колеги, в работния доклад са възпроизведени текстовете от ПОДНС и ако някой народен представител припознае така направеното предложение от нашите партньори, можем да го гласуваме. Но преди това може би, някой от индустриалния капитал или от КРИБ, който желае да представи предложенията?
Заповядайте. Госпожо Георгиева, от КРИБ.
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА:
Аз благодаря, господин председател, че Вие ни давате думата, за да можем да изразим нашето виждане и за така добре запазената практика в тази Комисия да се изслушват социалните партньори.
От това, което вече мина като обсъждане, от направеното предложение на народните представители и допълването на текста, който беше утвърден и от Министерство на труда, и предложен от госпожа Ангелова, смятам, че в частта, в която ние правим предложението, за възможност законово... делегиране законовата норма на промяна на графика, също приемаме, че текстът, който беше предложен и приет отговаря на нашите виждания. Ние, в това предложение имаме още едно, второ предложение, за отпадане на един текст, който е консултация със синдикатите и представителите по член две, алинея две. Утвърждаването на графика.Отпадането.
Какво имаме предвид? Съгласно чл. 181 от действащия Кодекс на труда, Правилника за вътрешния трудов ред изцяло се консултира със синдикатите, по всички раздели, свързани с определянето правата и задълженията, както на работниците и служителите, така и на работодателя и се уреждат трудовите правоотношения, и организацията на труда в предприятието. Това става след консултация. Така че, според нас, цялата процедура по консултиране със синдикатите, е направена много преди утвърждаването на графика и смятаме, че самото утвърждаване е един административен акт и само би утежнило процедурата за по-голяма гъвкавост и е спазен. т.е. не ограничаваме, в никакъв случай консултациите и цялата процедура по консултации преди достигането, т.е. размерът на отпуските и кога да се ползват, какви са правилата, каква е взаимовръзката в отделните звена. Всичко това е уредено с Правилника за вътрешния трудов ред, който по право и по действащо законодателство е консултиран със синдикатите. От тази гледна точка правим това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Може ли един въпрос, извън рамките на шегата: работодателите да не би да са заменили социалния диалог с Правилника за вътрешния трудов ред?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА:
...Не. Изготвянето, въобще, на всички нормативни документи и организацията и дейността в едно предприятие, то върви именно в рамките на социалния диалог, който е провеждан между синдикати и работодатели. И от тази гледна точка, всъщност, беше нашето предложение, което смятаме, че само утежнява, тъй като утвърждава... Този член гласи, че работодателят утвърждава за ползването на платения годишен отпуск, след консултация... т.е., според нас, самото това е самият акт на утвърждаване, който е... като цяло процедурата е проведена по консултиране. Това е самото утвърждаване или поне ние така го тълкуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Господин Мирославов, заповядайте.
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Господин председател!
Уважаеми господин председател!
Уважаеми народни представители!
След 20 години тристранно сътрудничество, аз съм учуден от едно такова предложение! Целият ни Кодекс на труда е пропит в тристранно сътрудничество с консултации между работодателя и синдикатите. И сега изведнъж, работодателят, графикът, т.е. това, което опира до истинската почивка на хората, в кой ден ще отиде, кога да отиде, той трябва само административно да се утвърди, единствено и само от директора. Това нарушава духът, просто, на Кодекса на труда. И ми се струва, че е неприемливо изцяло.
Благодаря Ви, господин Мирославов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Аз мога да ви кажа как процедираме в Министерство на труда. Издадох заповед - работниците и служителите по трудово правоотношение си излъчиха свои представители. Почват преговори. Графиците, и тук, до няколко дена ги разписвам и съгласувам отпуските...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
Колеги народни представители, някой ще подкрепи ли предложението на ... ще го припознае ли предложението на частния индустриалния капитал и на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България?
Няма.
Тогава, колеги, подлагам на гласуване предложение на народните представители Миков, Стойнев и Масларова - параграф едно, в алинея първа, точка първа, с редакцията на Комисията в третото изречение, с редакцията, която предложи Светлана Ангелова. Ако искаш /към Светлана Ангелова/,моля Ви да я прочете отново... По първото изречение...
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Да бъде по-ясно. За третото изречение. Данните, които се съдържат в графика и редът за неговото изменение се уреждат с Наредба на Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Който е за, моля да гласува:
"За" - 12 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Тогава трябва да гласуваме и останалото, алинея втора. Който е за, моля да гласува... /свободен разговор в залата/ Точка втора, извинявайте, точка втора за алинея трета.... / разговор в залата/
"За" - 1 глас.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - 9 гласа.
Не се приема.
И сега подлагам на гласуване параграф едно по вносител, с направените, вече гласувани и приети, изменения. Който е за, моля да гласува:
"За" - 12 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Текстовете се приемат.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов, за създаване на нов параграф едно "а". Колеги, искате ли думата... Чисто технически е... Който е за, моля да гласува:
"За" - 12 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Текстовете се приемат.
§ 2.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
Господин... доктор Йорданов, заповядайте.
д-р АНАТОЛИЙ ЙОРДАНОВ:
Уважаеми господин председателю!
Уважаеми господин министър!
Колеги!
Тук правим предложение, което... по уважителни причини само да бъдат отложени дните за ползване на платен годишен отпуск за следващата година. И то до десет дни. Но основното е, наблягаме на уважителни причини. Не на кой когато му скимне, за каквото му скимне, да иска отлагане на отпуската. И общо до десет дена, не по уважителни причини от работодателя, и уважителни причини от работника.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Йорданов.
Аз имам един въпрос, обаче. Уважителни причини какво означава и не трябва ли да се уточни в Преходните и заключителни разпоредби? Или по-точно в Допълнителните? Може би, защото какво означава по уважителни причини?! Може би... Как ще стане? Господин Мирославов, Вие как... Заповядайте. /разговор в залата/
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми господин председател!
Уважаеми народни представители!
Засмивам се, защото това "уважителни причини" е текст, който съществуваше в Кодекса на труда до 1992 година, без да има никакво определение. Уважителната причина е нещо много интересно. Аз бих могъл да отида при моя директор по назначаването и да го помоля, тъй като дъщеря ми, действително, живее в Гърция, да ми отложи за догодина десет дни, за да отида малко повече време при нея и да си видя внука... Уважителна причина - мога да бъда в ареста. По уважителна причина мога да бъда задържан някъде и т.н. Вярно е, че в Закона за насърчаване на заетостта има уважителни причини. Би могло от там да се вземе същото определение. Но това определение ще бъде много тясно, ограничено, защото уважителната причина за един е едно, за друг би могло да бъде малко по-друго... Това е. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Госпожо Георгиева, заповядайте.
ЦВЕТА ГЕОРГИЕВА:
Аз, честно казано, не смятам, че има някакъв особен проблем с текста "по уважителни причини". Или също така не смятам, че той трябва да се дефинира. Тук по-скоро е въпрос, аз го възприемам така, като процедура. т.е., че трябва да има молба, подадена от работника, в която молба въпросният работник трябва да е описал причината, поради която иска да го направи. А не просто да каже: ...Не, не, аз искам... Въпросът е по-скоро процедурен. Естествено е, че е въпрос на усмотрение от страна на работодателя дали ще приеме причините за уважителни и оттам нататък пак ще има някакъв процес на договаряне между работника, между работодателя, една нова консултация... Но аз не виждам проблем с израза "уважителни причини". В крайна сметка, ние не можем да дефинираме какво е уважителна причина. Всяко нещо, което човек иска да му бъде уважено като причина, е такова. Дефиницията се съдържа сама по себе си. А вече е въпрос на усмотрение от страна на работодател и работник да се договорят дали тези причини са уважителни или не. Тъй че, не е необходимо да се дава... Да, по преценка ...Да има някаква причина. А не да е просто ей така... Това се е визирало в...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Други народни представители? Все пак, да разгледаме и останалите предложения, преди да ги подложим на гласуване, а именно от Коалиция за България, това, което ние предлагаме е отпускът да се отлага и при ползването на друг законоустановен отпуск... И ние сега вече предлагаме също така за следващата година да се прехвърли не повече от половината отпуск. А не точно десет дни, тъй като има си съвсем различни обстоятелства. Някои хора имат и четиридесет дни отпуск...
Госпожо Ангелова, заповядайте.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Благодаря, господин председател.
По отношение на Вашето предложение искам да кажа, че по точка две, ние коментираме предложението на Миков, Стойнев и Масларова. Аз така разбрах, че на него отидохме... По точка две, досегашната алинея две става алинея три и в нея, в изречение първо, накрая, се поставя запетая и се добавя: както и поради ползване на друг законоустановен отпуск. Нямаме нищо против това предложение.
Но по отношение на точка три, не сме съгласни, казахме. Защото ние държим, все пак, се съобразяваме с предложението, становището на Министерството на финансите. Получихме го всички, като членове на Комисията по труда и социална политика, това становище, че становището на Министерство на финансите е че, в случаите на алинея едно и две, за следващата календарна година може да се отложи ползването на част от платения годишен отпуск общо в размер на не повече от десет работни дни. И затова, така, сме се съобразили със становището на Министерството на финансите, а не със становището, Вашето, което предлагате - не може да превишава половината от платения годишен отпуск.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Благодаря Ви, госпожо Ангелова.
Също така е постъпило предложение от народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев.
Господин Тошев, имате думата... /Тишина, моля ви/...
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
Благодаря Ви, господин председателю!
Уважаеми народни представители!
Господин министре!
Смятам, че нашето предложение, което внасяме с господин Цветан Костов, който, за съжаление, днес не може да присъства, е едно справедливо предложение и то се намира по средата на двете гледни точки, изразени от колегите депутати от ГЕРБ и тези от БСП. Искам да обърна внимание, че всичките ни предложения имат една обща логика, и те са свързани с променения през 2010 година член 176 на Закона. Промяната е влязла в сила на 30 юли 2010 година. И оттогава, всъщност, започва една нова нормативна уредба, която създава нови правила. Но, дотогава, са били вече дадени права, които не биха могли да се отнемат, тъй като те вече са дадени на хората, които до 30 юли са… има права по предишния Закон.
Промените, които предлагат колегите от ГЕРБ, не могат с обратна дата да променят това обстоятелство. Законът за нормативните актове дава възможност, по изключение, някои разпоредби да влизат с обратна сила /в действие/, но нямаме такава разпоредба предложена тук от вносителите. И освен това, смятаме, че не е справедливо да има такава разпоредба. И затова, смятаме, че трябва да се раздели периодът от 2010 година на два периода. Единият да бъде до първи август и другият да бъде от първи август 2010 година нататък. Това може да създаде известни затруднения за администрацията да изчислява - пет дванадесети и седем дванадесети от отпуската, но това е точното и справедливо разпределение в този случай, в съответствие с вече действащия до момента закон.
Това, което предлагаме за параграф втори, е да приемем текста на вносителите, но също така да не се отменя алинея трета, а тя да стане алинея четвърта, като в тялото на този текст - на алинея трета, текстът алинея втора, съответно, да се промени и да стане алинея трета. По този начин запазваме разпоредбата на сегашната алинея трета, която само се преномерира. Но това всичко се прави с оглед да достигнем до промените в параграф пети и параграф шести и така да се раздели периодът до първи август и след първи август. И смятаме, че това съответства с вече приетият закон. И е по-справедливо. От една страна се защитават интересите на работниците. От друга страна, също така, се приема и новата система, която според нас, е в по-голяма степен в интерес на работодателите. Но в настоящата ни ситуация, трябва да намерим справедливото решение - балансът между двата вида интереси. И затова сме внесли това предложение, което защитаваме.
Надявам се, да получим подкрепа за това предложение, което да бъде един вид помирително предложение между две противопоставящи се гледни точки.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Също така има и предложение от страна на КРИБ, госпожо Георгиева, ще вземете ли отношение?
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА:
Благодаря, господин председател!
Нашето предложение по същество не променя действащата норма, а по-скоро отразява решението на Конституционния съд, в което юристите в Комитета ни по човешки ресурси смятат, че трябва да бъде отразено. Именно, това, че конкретното изброяване на такъв вид отпуски се ползва... има ограничителен характер и затова са направили, на практика, предложение изброяването да бъде заменено със законоустановен отпуск.Това е. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да, но имате и добавка или дългосрочна командировка.
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА:
Да. Или дългосрочна командировка. Водени сме от вижданията и разбиранията, че по някои предприятия от нашите сектори излизат в командировка дълго време, т.е. извършват дейност извън мястото, в което работят. И по тази причина се смята, че може би и това трябва да бъде включено, като цяло.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Господин Мирославов.
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Господин председател!
Уважаеми господин председател!
Уважаеми народни представители!
Господин Лъчезар Тошев взе отношение, но аз мисля, че той взе отношение едновременно и по параграф втори и по параграф трети.
В параграф втори промяната не е по същество, което ние сме направили. Ние сме направили една техническа, впрочем законопроектът, е направил една техническа /поправка/ по-прегледна, подреждане на текстовете в Кодекса на труда. Сегашният член 176 има първата алинея отложена по причини на... производствени причини на работодателя, след това отпуските за работника и накрая има давността в алинея трета. Но тъй като давността е нещо, за което се говори втори път, ние, просто сме премахнали алинея трета, за да направим един нов текст - 176 "а". Той не казва нищо ново от това, което е казал и досега. Просто, това е една правно-техническа разпоредба.
Що се касае, обаче, за предложението на КРИБ, не бихме могли, странно е, да се съгласим за дългосрочна командировка... Ние си мислехме, че става дума за посланиците, за тези, които работят в легациите, където има една наредба за дългосрочна командировка. И техният мандат там се провежда като командироване. Но това не означава, че лицето няма право на отпуск. Той, чисто и просто, може да си го ползва този отпуск когато иска. Друг е въпросът дали в България или в Аржентина, да речем. Това си е негова работа вече. Затова считам, че и двете бележки, за съжаление, нито на господин Лъчезар Тошев и доктор Цветан Костов, както и на КРИБ, не биха могли да се приемат по наше мнение.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Мирославов.
Колеги народни представители, имате думата.
Доктор Шайлекова, заповядайте.
Д-р СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
Аз искам само да кажа една-две думи относно предложението на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев. Господин Тошев, аз мисля, че тук става дума за нещо, което, както каза господин Мирославов, ние не казваме нищо ново, това е ясно и точно и прегледно направено. Освен това, отпуската е годишна. Няма как да я делим до първи август, и след първи август. Това, просто, ми се струва, доста объркващо, по-сложно ще го направим, отколкото да го направим по-ясно и по-точно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Шайлекова.
Заповядайте, господин Тошев.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
Благодаря Ви, господин председателю!
Аз смятам, че това е задължение на администрацията да направи точното, съответното изчисление на отпуската за периода до първи август 2010 година и след това. Това не е сложно, според мен. Това е доста елементарно даже да се направи /изчисление/. И освен това, когато ние приемаме законите, трябва да имаме предвид, че администрацията, функцията на администрацията е да обслужва. Това е думата администрация. „Администрацио” означава обслужване, а думата „министър” значи служител. Служител. т.е. правим всичко това, за да обслужваме хората, да направим така, че да е добре за тях, а не обратно - хората да се нагласяват според това, как е удобно за администрацията. И затова смятам, че това касае само за една година и няма да затрудним тези, които трябва да изчислят колко отпуска ще бъде по стария режим, защото това е вече даденото право, което не може да се отмени и по новия режим, който действа от 31 юли 2010 година, което е станало с промяната в закона. Затова ние наричаме това предложение справедливо предложение, защото то приема вече гласувания закон като такъв, и той действа от 31 юли нататък. А за старото положение да си остане това, което е било преди влизането на закона, тъй като правата вече са дадени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Благодаря, господин председател!
Уважаеми господин Тошев!
Вижте, тук има един принципен въпрос. Не случайно в Кодекса на труда е казано, че това е годишен /набляга/ отпуск, който е неделим. По Вашата логика, в Кодекса на труда би трябвало да пише така: Януари месец се ползват пет дни, февруари - десет дни, март - петнайсет дни... Няма такова нещо! Отпускът е годишен! Той не може да се дели! Няма как да се дели! И не е правилно да се дели.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
Господин Тошев, заповядайте.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
Имам ли думата? Извинявам се, че за трети път вземам думата. Но този закон е влязъл в сила на 30 юли и той не е предвидил, да кажем, от първи януари да влезе това в сила. Така се е случило. Това е положението. То няма как.. ние сигурно носим отговорност за това, че е такова положението, защото така е гласувано от Народното събрание. Обаче, пък хората, какво са виновни?! Ние, в крайна сметка би трябвало да се съобразим с това, че то ще бъде само за тази година и нататък ще действа така, както Вие сте предложили. Но да върнете обратно назад, смятаме, че не е редно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Госпожо Георгиева, заповядайте.
ЦВЕТА ГЕОРГИЕВА:
Аз мисля, че този казус съществува само не толкова за съществуващите права, а за онези хора, които вече са се възползвали от отпуска. Те са, всъщност, единствените, които това ги касае, които до 31 са или не са направили това... Няма да са в равностойно положение спрямо останалите. Или не съм права, как мислите...
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Ясно е казано, давностният срок започва да тече от края на календарната година, за която се отнася. И тъй като това е годишен отпуск е много ясно в текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Но мисля, че тази дискусия ще я проведем на следващата страница, да не продължаваме сега тук да задълбаваме, затова, ако искате, госпожо Ангелова, заповядайте...
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Не, аз ще бъда съвсем кратка, това е само да затворим тази дискусия. Примерно, аз ако съм си ползвала целият платен годишен отпуск през месец май, какво правим?! Ако смятате Вие, нали, да разделим отпуската, господин Тошев?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви... Тази дискусия, моля ви, /моля ви, към залата/ нека да вървим... Други народни представители? /шум в залата, разговори/
Тогава, колеги, подлагам на гласуване предложението на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова, ще го разделя да, точка първа, който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Точка втора, който е за, моля да гласува.
"За" - 1 глас.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - 9 гласа.
Не се приема.
Предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев. Който е за, моля да гласува:
"За" - 2 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - 8 гласа.
Не се приема.
Сега, подлагам на гласуване текста на вносителя, с вече приетите предложения на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов и точка първа от предложението на Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
§ 3.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
Също така е постъпило предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев.
Господин Тошев, имате думата, заповядайте.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
Ние предлагаме да отпадне параграф три, като имаме предвид, че в предишното предложение точка три на параграф две предлагаме да остане действащата алинея три и само да се преномерира в алинея четири. И това не беше прието в момента, но, тъй като финалното гласуване ще бъде в Пленарната зала, ако се приеме тогава нашето предложение, теоретично, тогава, наистина, няма нужда от параграф три. Тъй като, всъщност, този въпрос ще се покрие от точка три, която ще стане..., алинея три ще стане алинея четири. И затова, не го оттеглям, но искам да подчертая, какъв е смисълът на това предложение. То е просто, кореспондира с точка три от параграф две. Последната точка на параграф две.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Други народни представители?
Няма. Тогава подлагам на гласуване предложението на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев. Който е за, моля да гласува:
"За" - няма.
"Въздържали се" - 3 гласа.
"Против" - 8 гласа.
Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване параграф три по вносител, с приетото предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов,. Който е за, моля да гласува:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - 3 гласа.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
§ 4.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
И предложение на народните представители Емил Радев...А не, то е по друг параграф ...
Може би, доктор Йорданов, е хубаво да вземете отношение, тъй като Вие предлагате параграф четири да отпадне... Спрямо това, което е по вносител. /разисквания в залата/
Добре, тогава колеги, подлагам на гласуване предложението на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Предложение на народните представители Емил Радев и Вяра Петрова да се създадат нови параграфи 4"а", 4"б" и 4"в". Господин Радев, имате думата, заповядайте.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Първо, искам да кажа, че параграф 4"б" е свързан с предходния законопроект и с оглед на това, което приехте, си оттеглям параграф 4 "б" от името на вносителите.
Параграф 4"а" и параграф 4"в" касае трудоустроените лица, които са членове на екипажите на кораби. България е член на Международната морска трудова конвенция, като през 2006 година редакциите на Конвенцията ясно казват, че като екипаж на плавателно средство трябва да бъдат едни здрави лица, отговарящи на изискванията, според условията на Конвенцията. Именно поставянето и на морските лица в общата разпоредба на чл. 315 ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Господин Радев, извинявайте, че Ви прекъсвам, но колеги, моля ви се, защото е важно...Тези предложения, които сте направили с Вяра Петрова, те, дефакто, не са в обхвата на законопроекта на първо гласуване. И ако погледнем чл. 74 от нашия Правилник, допустими са и редакционни поправки. Предложенията, които противоречат на принципите и на обхвата на приетия на първо гласуване законопроект не се обсъждат и гласуват.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Така или иначе, в Допълнителните разпоредби ние слагаме точка 15 от Допълнителните разпоредби, има в обхвата на законопроекта промени в Допълнителните разпоредби, така че, именно по-нататък и параграф 3 "ж", 3 "з" и т.н. ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
А къде става дума за работни места за трудоустрояване и морско лице в приетия на първо гласуване законопроект...
ЕМИЛ РАДЕВ:
Ние говорим за тях в Допълнителните разпоредби и параграф първи, говорим за морско лице и там даваме на Допълнителните разпоредби, и там даваме дефиницията, която е дадена в...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Но това е изцяло извън обхвата на първо четене, което е гледано! Това въобще, на първо гласуване в зала тогава въобще не е ставало въпрос... Аз не знам Вие как, не знам, нищо не пречи евентуално след това да си имате законодателна инициатива, с която да го промените, но сега, когато на второ гласуване, второ четене, Вие да давате предложения, които въобще не са в обхватите, които... Наистина, ние си имаме Правилник, който трябва да го спазваме. Аз мисля, че е редно, да ги оттеглите, според мен...
ЕМИЛ РАДЕВ:
Пак казах, има в Преходни и Допълнителни разпоредби в посочения законопроект и ние точно там даваме и дефиницията на морско лице и с оглед на това, че има промени в тези разпоредби, затова и...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Момент само, искате ли да вземете думата?
Госпожо Тодорова, заповядайте.
УЛЯНА ТОДОРОВА:
Благодаря, господин председател!
Уважаеми господин Радев!
Действително, в действащия Кодекс си има допълнителни разпоредби. Там се дават легални дефиниции. Но в приетия на първо гласуване законопроект, както казва и господин председателя, точно тези въпроси, които Вие давате с норми в тези параграфи, не са предмет на обсъждане и на приемане... Така че, наистина, ако стъпим и трябва да спазва Народното събрание Правилника, това е извън обхвата и може да бъде предмет на друга законодателна Ваша инициатива, но практиката наистина и в това, и в други Събрания е различна, понякога по този текст се отхвърлят предложени текстове. Друг път се приемат... Въпрос на Ваша воля е. Но това, което казва председателят, е наистина така. Извън обхватът са тези предложения... Вашето гласуване ще определи дали да остане в обхвата или не.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Ако Вие не го оттеглите, аз трябва да го подложа на гласуване, но смятам, че не е редно и че нарушаваме Правилника. Нищо не пречи Вие да имате собствена законодателна инициатива. Извън сега гледания законопроект, извън днешното гласуване...
Имате думата, да.
ЕМИЛ РАДЕВ:
Господин председател!
Така или иначе, ако бяхме вкарали още един законопроект, щяхме да забавим приемането на този законопроект, който е изключително важен и трябва да уреди в реално време възможно най-бързо, именно, проблемите, поставени от вносителя. Така че, пак казвам, имаме промени в Допълнителни разпоредби, те са общи разпоредби. Ако смятате, аз не виждам пречка да се гласува...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Разбрах Ви, разбрах Ви, господин Радев.
Господин министър, Вие ще вземете ли отношение?
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Тъй като има още едно-две неща, които са свързани с промени в Кодекса на труда, аз бих предложил, тъй като още следващия месец те ще бъдат гледани и в Тристранен съвет, и след това по каналния ред... може да се отложи, смятам, че един-два месеца не е фатално...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, господин министър.
Аз също го намирам, мисля това за разумно, тъй като това ще бъде предмет на сериозен дебат в Пленарна зала и не виждам смисъла да се съсредоточаваме в този казус, ако можете затова да изчакате, това, което следващия месец, последващи промени в Кодекса на труда, смятам, че ще бъде най-разумно, господин Радев, но Вие преценете...
ЕМИЛ РАДЕВ:
Добре. Ние ще го внесем и по-рано, така че ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Така че го оттегляте?
ЕМИЛ РАДЕВ:
Да. За момента да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Радев.
§ 5.
Предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова, тук вече същия дебат, който, смятам че е воден, но само искам едно уточнение. Нашето предложение е, да се чете по следния начин: Относно платеният годишен отпуск за 2010 година не се прилага чл. 176, ал. 3. Имаме техническа грешка...
Предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев.
И предложение на народния представител Хасан Адемов.
Господин Тошев, заповядайте.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
Благодаря.
Аз преди малко започнах тази дискусия, като обясних логиката на цялата тази група предложения, които се въртят около проблемът, който възниква с предложението за промяна на чл. 176-ти. Когато е приет закона е имало една нормативна уредба. Тя е давала права на работниците да ползват отпуски при определени условия. На 31 юли тази система се променя. Тя става нова, с влизането на промяната в закона. Това не означава, тъй като тогава не е придадена обратна сила, обратната сила, казах, по принцип, не се прави, не се прилага, освен, ако по Закона за нормативните актове с изрична разпоредба се придаде обратна сила. Но този въпрос също е спорен, защото, как така ще се отнемат вече дадените права. В случая, социални права, но това са също права. Това че, аргументът на уважаемият министър, че отпуската е годишна, не означава, че тя не може да бъде разделена, ако се е променила по средата на годината нормативната база, върху която се процедира за прехвърлянето на неизползваните отпуски, дни от отпуска. В случая в новия изменителен закон също не се предвижда обратна сила за този текст. Следователно, текстът, който Вие внасяте, важи оттук нататък. Както онзи текст, който е приет миналата година, важи от 30 юли напред, а не назад. Това е принцип в правото и той би трябвало да бъде уважаван. И затова, ние смятаме, че трябва да бъде спазен този принцип и да се раздели този период на две - предишната система, която е до 30 юли и тази, която предлагаме, да се запише че е от първи август, за да се изпълни точно месецът, юли има 31 дни, но от първи август, за да бъда точен, да се въведе това, което Вие сега предлагате. Така че ние, по принцип, приемаме вашата идея, но считано от първи август нататък. Тъй като смятаме, че има юридическа причина да не може да се приложи текстът така, както сте го предложили. И затова, това, което предлагаме, намираме че е справедливо и примирява двете гледни точки, които са в момента да се използва цялата година 2010 или пък изобщо да се прилага новата система, която вие предлагате. Давност две години. Иначе при нашия случай, ще бъде, примерно, 2013-та или дори и повече.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Уважаеми господин председател!
Уважаеми господин Тошев!
Уважаеми народни представители!
Аз пак искам да повторя: ние, господин Тошев, не отнемаме права, а с тези промени ние гарантираме /набляга/ правата, хората да си ползват отпуските. Затова, тези хора, които не са успели да си ползват цялата си отпуска за 2010 година, имат две години да го направят. И ние по този начин гарантираме, че хората ще си ползват правата, ние не им отнемаме правата...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
И аз много накратко искам да аргументирам предложението, което правя. И то е много по-различно от това, което предлагат вносителите и това, което предлагат господин Цветан Костов и Лъчезар Тошев, което предлагаха, всъщност, до един момент и синдикатите, по-точно КНСБ.
Аз предлагам трети вариант: отпускът, неизползваният платен годишен отпуск или част от него, този който е останал, да може да се ползва по правилата за ползване на отпуска до края на 2009 година.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
ЕМИЛ РАДЕВ ?:
...Бих казал, именно придържането към двегодишната давност, причините са много, аз бих казал, че дори това, изразявано по повод на заседанията на НСТС пролетта, когато бяха обсъждани промените в Кодекса на труда, дори бих казал, че ние сме и за още по-кратка давност, за още по-кратък давностен срок, такъв какъвто се прилага в много страни с развити индустриални отношения. Именно по този начин е възможно спазването...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Аз смятам, че предложенията, които са на Коалиция за България, то е прекалено ясно, отпуската за 2010 година да няма давностен срок, но така или иначе, господин министър, Вие си казахте мнението. Така че, колеги, подлагам на гласуване предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова. Който е за, моля да гласува:
"За" - 3 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - 8 гласа.
Предложението не се приема.
Предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев. Който е за, моля да гласува:
"За" - няма.
"Въздържали се" - 4 гласа.
"Против" - 7 гласа.
Предложението не се приема.
Предложение на народния представител Хасан Адемов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 3 гласа.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - 6 гласа.
Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване параграф пет по вносител, колеги моля ви, който е за, моля да гласува, колеги моля ви да внимавате, параграф пет по вносител:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - 3 гласа.
Предложението се приема.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов, да се създаде нов параграф 5 "а".
Заповядайте.
АНАТОЛИЙ ЙОРДАНОВ:
Благодаря, господин председател.
Това е във връзка с отменения по-рано чл. 224.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Заключителни разпоредби.
Моля, гласуваме наименованието. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
§ 6.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
И предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова.
Предложение на народния представител Хасан Адемов.
И предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев.
Колеги народни представители, имате думата.
По вносител, госпожо Ангелова.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Аз ще взема отношение по отношение предложението на Миков, Стойнев и Масларова. За параграф 6. Подкрепяме,... те трябва да станат идентични, както приетите текстове в Кодекса на труда.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Благодаря Ви.
Други народни представители?
Само бих искал в предложението на Миков, Стойнев и Масларова - параграф 8 "в", относно платен годишен отпуск за 2010 година, не се прилага член 59, алинея пета. Така да се чете.
Добре... Колеги, няма ли желаещи да вземат думата?
Господин Тошев, заповядайте.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
По параграф шести, ние имаме аналогично ... Искам да повторя това, което казах. Да кажа, че ние предлагаме в Закона за държавния служител да се запише същото, за да има съответствие между двете норми. Вие току-що отхвърлихте предната норма. Но както знаем, този въпрос ще се разгледа в Пленарната зала и това е финалното гласуване. Но, ако се приеме първата, трябва да се промени и следващия текст в Закона за държавния служител. Затова сме предложили еднакви текстове и за параграф пети и за параграф шести.
И използвам случая, че съм взел думата, за да кажа, че в периода до 30 юли 2010 година, не се предвиждаше давност за отпуските. Това беше право. До тогава. Господин Адемов не е прав да иска цялата година, защото от 30 юли нататък се промени нормативната наредба. Но до 30 юли е било така. И затова не може да се отнеме това, което е дадено... Има голяма практика Конституционния съд когато разглежда въпроса за актове на Парламента, които дават обратна сила, но както ви казах, нито вие предлагате изричен акт по Закона за нормативните актове, където трябва да се обоснове, че това е върховен обществен интерес да се направи точно така, където ... но не виждам тук такъв аргумент, нито в действащия през 2010 година закон има такъв акт. Това не е направено. Не е придадена обратна сила. Следователно, това не може да се направи. Юридически. Ако искате, попитайте правния отдел, може пък те да имат друго мнение. Но по различни закони сме спорили по предаването на обратна сила на актове. Не е първият случай, когато се прави такъв опит. И затова, ние настояваме от тази гледна точка да се спази принципът на правото. И да не се отнемат вече дадените права, които са важели до 31 юли 2010 година.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Тошев.
Други народни представители? Няма.
Тогава подлагам на гласуване предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 8 гласа.
"Въздържали се" - 3 гласа.
"Против" - няма.
/свободен разговор в залата/
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
За да не стане объркване, предложението на колегите Миков, Стойнев и Масларова. По точка едно, буква „а” стане идентично както приехме с Кодекса на труда.
След това преминавам на точка 2, буква „а” относно буква „б”. Това също го подкрепяме.
Останалото не го подкрепяме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Добре. Благодаря Ви.
Подлагам на гласуване така прочетеното предложение...
Добре тогава, за да не стане объркване - точка по точка.
Гласуваме точка първа, с подточка "а". Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Точка първа, с подточка "б". Който е за, моля да гласува:
"За" - 2 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - 8 гласа.
Не се приема.
/свободни разговори/
Точка втора. Подточка "а", относно буква "б”. Който е за, моля да гласува:
"За" - 10 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
Подточка "б". Който е за, моля да гласува:
"За" - 2 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - 8 гласа.
Не се приема.
Точка три. Който е за, моля да гласува:
"За" - 3 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - 8 гласа.
Благодаря Ви.
Не се приема.
Предложение на народния представител Хасан Адемов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 3 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - 8 гласа.
Не се приема.
Предложение на народните представители Цветан Костов и Лъчезар Тошев. Който е за, моля да гласува:
"За" - 2 гласа.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - 7 гласа.
Не се приема.
Подлагам на гласуване § 6 с вече приетите изменения. Който е за, моля да гласува:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - 3 гласа.
"Против" - няма.
Предложението се приема.
§ 7.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
И предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова. Колеги, за мен смисълът е един и същ, само е използван различен подход. Така че и двете, ан блок ли да ги гласуваме или по отделно?
По отделно.
Предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов.
...О, извинявайте. Предложение на народния представител Хасан Адемов.
/свободни разговори в залата/ ...
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Аз предлагам § 7 да отпадне.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Аз предлагам да се обединим членовете на Комисията около едно решение, за да не объркаме след това при гласуване в зала...
/свободен разговор в залата/
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, предлагам ви да подкрепим и трите предложения, не смятам, че има някакъв...
/свободни разговори/
УЛЯНА ТОДОРОВА:
Той иска да отпадне, тогава ще влезе Конституционния текст... А това е в сила от деня на обнародването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Е, тогава ги подлагам на гласуване... Трите предложения по отделно...
/свободен разговор/
Подлагам на гласуване предложение на народните представители Вяра Петрова, Ангел Даскалов и Анатолий Йорданов. Който е за, моля да
гласува:
"За" - 9 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова. Ами то е същото, би трябвало да го подкрепите... Който е за, моля да гласува:
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Господин председател!
Господин председател, когато има предложение за отпадане останалите не се гласуват. В Правилника за организация на дейността на Народното събрание е записано, че първо, се поставят на гласуване предложенията за отпадане. И затова аз не участвам в това незаконно гласуване...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Не. Не е така... Какъв е Правилника кажете, но аз смятам, че всички предложения, които са направени между първо и второ четене трябва да се гласуват...
УЛЯНА ТОДОРОВА:
Доктор Адемов, Вашето предложение, макар и за отпадане, беше направено в хода на заседанието, то не е постъпило в писмена форма, така че трябва да бъде подложено на гласуване. И вече според волята на вносителя, Вашата воля, извинявайте, като народни представители, ще се определи дали ще се подкрепи на вносителя и съответно и на господата Миков и това... или Вашето...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Тъй като прекъснахме гласуването, моля ви, продължаваме с предложение на народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова. Който е за, моля да гласува: /разговор в залата/... Колко са?... Колеги, моля ви се! Едно и също е между нашето и това, което е направено. Преди малко имаше гласуване, беше прекъснато поради процедури, затова го връщам отново предложението на народните представители Миков, Стойнев и Масларова. Трябва да се вземе отношение по него. Който е за, моля да гласува:
"За" - 1 глас.
"Въздържали се" - 5 няма.
"Против" - няма.
Предложението не се приема.
Предложение на народния представител доктор Адемов. Който е за, моля да гласува:
"За" - 1 глас.
"Въздържали се" - 7 гласа.
"Против" - няма.
Предложението не се приема.
И с това изчерпваме дневния ред.
Заповядайте...
УЛЯНА ТОДОРОВА:
Само една корекция, извинявайте.
Господин председател!
В приетия параграф 7-ми законът влиза в сила не от датата на обнародването, а коректно е да се каже: от деня на обнародването му в Държавен вестник.
Благодаря.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА.
Да, приемаме редакцията...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, подлагам на гласуване параграф 7 с приетото предложение и направената редакция. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
С това законопроектът е приет на второ четене.
Благодаря ви.
Поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ