КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
ПРОТОКОЛ
На 9 март 2011 год., сряда, от 15.00 часа, се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в зала № 456 в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър Първи". То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Уважаеми колеги народни представители!
Уважаеми гости!
Имаме вече необходимия кворум и откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика.
Уважаеми колеги, предоставен ви бе проект на дневен ред, включващ четири точки, а именно като точка първа: "Представяне, обсъждане и гласуване на Стратегия за приватизация на "Вазовските машиностроителни заводи", внесен от Министерския съвет и точка втора: "Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда", внесен от Емил Радев, Вяра Петрова и Красимир Петров... Предлагам, първите две точки да отпаднат от дневния ред, като по точка първа, искам да се извиня, разбрах, че е имало представители на ВМЗ Сопот, извинявам се, но, все още, нямаме яснота. Има допълнителни въпроси към Министерството на икономиката. И когато получим цялото становище, ще можем тогава да го включим и гледаме законопроекта в дневния ред.
Що се отнася до точка втора е получено писмо, с което се оттегля законопроекта от Емил Радев и Вяра Петрова и Красимир Петров.
Поради тези причини, предлагам да гласуваме променен дневен ред с две точки:
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение на Закона за изменение на Закона за семейни помощи за деца, № 154 - 01 - 21, внесен от Емилия Радкова Масларова и Драгомир Велков Стойнев на 21.02.2011 година.
2. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия, № 154 - 01 - 20, внесен от Десислава Вълчева Атанасова и група народни представители на 17.02.2011 година.
Който е "за", така прочетения дневен ред от две точки, моля да гласува:
"За" - 12 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Благодаря ви, приехме да работим по така приетия дневен ред.
Гости на днешното заседание са:
- г - жа Валентина Симеонова - заместник-министър на труда и социалната политика;
- г - жа Йоанна Германова - директор на дирекция "Социална закрила", Министерство на труда и социалната политика;
- г- жа Елена Манасиева - държавен експерт в дирекция "Социално включване, политики за децата и семействата";
- г - жа Маргарита Александрова - началник отдел в дирекция "Техническа организация и политика за потребителите" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма;
- г - н Минчо Коралски - изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания;
- г - н Ангел Мигаров - изпълнител шофьор в Агенцията за хората с увреждания;
- г - н Атанас Иванов - Съюз на запасните офицери.
ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, законопроектът ще ви бъде представен, аз ще го представя, който сме внесли. Става въпрос за изменение на Закона за семейните помощи за деца. Като основното изменение е месечният размер на семейните помощи да не бъде фиксиран в държавния... , т.е. размерът на семейните помощи да представлява 20 % от минималната работна заплата. Мотивите са най-различни. Сега няма да говорим и за тежката икономическа ситуация, за финансовата ситуация в страната, но истината е, че рисковите групи и най-вече в сферата на социалното подпомагане, говорим за хора, които разчитат на минимална работна заплата, и за хора които разчитат на тези семейни помощи, за съжаление, в момента те са недостатъчни. Не е въпросът дали ще бъдат вдигнати с 13 лева или с 15 лева, тъй като смятам, че дори и с 20 лева да бъдат вдигнати, това не е достатъчно. Тук е важно, обаче, т.е. да възприемем един подход, така както е записано в Закона за семейните помощи, момент, само да намеря страницата, в чл. 8 "д". Тъй като в момента ние не правим някакъв прецедент, ами вече съществува правилото, право на месечна добавка в размер на 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. Смятаме, че този подход трябва да бъде възприет, примерно, и за останалите деца. Не разбирам защо трябва да има разлика между едните деца и другите деца. Още повече, че 20-процентно..., фиксиране на 20 % от минималната работна заплата означава увеличава на тези помощи с 13 лева...
Становища са получени от Министерство на труда и социалната, политика, получихме току-що и от Министерство на финансите, от КНСБ...
Ясно е, че Министерство на финансите няма как да го подкрепи, още повече, доколкото разбирам, днес министърът на финансите е заявил, че няма какво да говорим за увеличаване на минималната работна заплата. Но, въпреки всичко, смятам, че тук става въпрос за деца, става въпрос за бъдещето на България и смятам, че през тези трудни времена, да говорим, че няма пари за деца, аз лично не мога да го възприема това нещо. И поради тази причина предлагам, всички народни представители да се обединим и да задължим правителството, поне за деца да вдигне детските добавки с 13 лева. Сумата не е толкова голяма, за мен лично... Смятам, че е във възможностите на бюджета. И няма да се получат големи сътресения относно изпълнението на бюджета за тази година.
Това е по мотивите на нашия законопроект.
Колеги народни представители, имате думата. Първо колегите народни представители... Разбира се, можете и от Министерството на труда и социалната политика, също имате думата...
Госпожо Симеонова, заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Благодаря Ви, господин Стойнев.
Уважаеми госпожи и господа народни представители!
Наистина, политиката за деца е ключово важна, ключово важна и приоритетна за нашето правителство. Но, както Вие сам казахте, господин Стойнев, тези 12 или 13 лева няма да решат проблема, свързан с отглеждането на децата. За нас, наистина, е важна философията на грижата и подходите. Така че, не да следваме отново принципа на всички по малко, а напротив, ние сме убедени, че бихме могли да постигнем по-добри резултати и ефекти в семейната грижа по отношение на децата, ако приложим индивидуален подход и всичко, което е свързано със семейното подпомагане, се базира, наистина, на индивидуалната оценка на потребностите на конкретното семейство.
Ние не подкрепяме този законопроект. Първо, защото не е ясен, наистина, в него по никакъв начин не се определя и той дори няма идея за това да даде някаква представа какъв ще бъде ефектът от тази промяна. И след това, наистина, когато се предлага един законопроект, трябва да сме наясно, какво той ще струва на бюджета. Само искам да кажа, че към момента, най-сериозното бюджетно перо като разходи, са наистина семейните помощи, месечните семейни помощи. И нашите изчисления показват, че ако се въведе този принцип, да се следва минималната работна заплата, ще са необходими за 2011 година, за да осигурим само тези помощи, над сто милиона лева допълнителни пари в бюджета. Но ние сме хора реалисти. Много е хубаво да говорим за повишаване на семейните добавки, но трябва да отчитаме и възможностите на бюджета. И когато възможностите на бюджета са ограничени, тогава трябва разумно да разходваме бюджета и той, наистина, да бъде ориентиран към потребностите, оценка на потребностите на конкретното семейство, не на всички по малко и по равно.
Това е нашето мнение. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Симеонова.
Колеги народни представители?
Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Благодаря Ви, господин председател.
Госпожо заместник-министър!
Не е вярно това, което казвате, че сега определяте размерът на месечните плащания, месечните семейни помощи за деца според потребностите на семейството, а според доходен критерий. Доходен критерий, знаете много добре, има такъв...
Второто нещо, което е... Разбирам, че има проблеми и няма как тези средства да бъдат осигурени тази година. Това е ясно, мисля, че на всички. Ако това е така, и ако имате някакви възражения против подходът за определяне размера на месечните семейни помощи за деца като фиксирана сума, а не като процент от минималната работна заплата, тогава, би било коректно, да предложите механизъм за откъсване на всички други социални плащания, така както Вие вероятно знаете и други колеги тук, ни съветваше Международния валутен фонд - да отделим всички плащания от минималната работна заплата. Защото когато се наложи тя да бъде променяна, да няма такава обвързаност и да не се налага увеличаването на другите плащания.
Ако има един такъв представен подход, със съответните промени в законопроектите и ако имате такава идея за увеличаването на тези средства през следващата бюджетна година, аз съм склонен да приема такъв тип аргументи. Само не ми казвайте, че не знаете как ще изглежда бюджета за следващата година, защото Министерството на финансите и правителството са приели съответно тригодишна бюджетна прогноза и в нея е ясно казано, че няма такава идея. т.е., правителството няма идея за увеличаване на този вид плащания.
Други аргументи да търсим, мисля, че е излишно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
Други народни представители?
Няма.
Госпожо Симеонова, и аз бих искал да взема отношение като коментар на това, което казахте. Ясно е, че ние сме си направили достатъчно добре финансовата обосновка и знаем за колко пари става въпрос. Не случайно тези сто милиона, за които говорим, те, разбира се, са точната сума, която е необходима 20 пъти да се увеличи бюджетът на фонда за лечение на деца в чужбина. Над 20 хиляди майки могат да заченат по програмата "ин витро". Могат да се построят над сто детски градини. На сто милиона, обаче, приблизително е равен бюджета за подслушване. т.е., всяко едно правителство, трябва да има приоритет как да си изразходва парите. Това, че вие не искате да влезете, примерно, и да защитите дадена политика за увеличаване средствата за социално подпомагане и да застанете срещу министъра на финансите, това вече е Ваш проблем. Тъй като досега, ние се наслушахме колко пъти, примерно, вдигаме минималната работна заплата. Знаем и как предоставяте и Коледни добавки...
За съжаление, това, което се каза от Министерството на труда и социалната политика, не се изпълнява. За следващата година, аз съм съгласен с доктор Адемов, не знаем тези 35 лева..., вероятността да останат на същото ниво е много голяма. И ние трябва по някакъв, до там може би стигаме, че с начин, по който... пак повтарям, това не е прецедент, тъй като за децата с трайни увреждания там е 70 % от минималната работна заплата. Не разбирам защо и за другите деца да не бъде обвързано с процент от минималната работна заплата! А, кажете Вие, догодина, как смятате, ще има ли увеличаване, на каква база ще бъде това увеличаване, за да ни убедите, наистина, че има такова желание от Министерство на труда и социалната политика. Тъй като досега аз лично не виждам нещо да се е подобрило от година и половина в номинално изражение.
Благодаря Ви.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Позволете ми, разбира се, да не се съглася с Вашите констатации, първо, защото реформата, която ние осъществяваме по отношение на грижите за деца в България, мога да кажа, че на този етап, се отчита като една от най-успешните реформи. Имам предвид деинституализацията и всички инвестиции, които ние правим. Само преди една седмица получихме писмо от двама комисари подписано - от комисар Ханс и от комисар Андор, които казват, че това е най-успешно провежданата на този етап политика в Европа. Така че, не бих се съгласила с Вашите констатации.
Другото нещо е, което бих искала да кажа, и може би господин Адемов не ме разбра правилно. Семейните помощи са само един от инструментите за подпомагане на семейството. Когато аз говорих за разумно потребяване на бюджета, имах предвид, наистина, приоритетно да видим за какво ще отидат парите. Изключително много ние залагаме и инвестираме в развитието на инфраструктура от услуги, в подкрепа на семействата в риск. И затова за нас е изключително важно, наистина, да прилагаме подхода, базиран на потребностите на семейството, а не на всички по малко и по равно. Смятам, че не е уместно да се сравняват тук децата, по-скоро във фокуса да стои тази рискова група деца, каквито са децата, децата с увреждания, защото всички ние сме наясно, че те се нуждаят от специфична грижа, която изисква и повече финансови средства. И затова по друг ред, и по друг начин, се определя размерът на тази сума, която родителите на деца с увреждания получават.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Но аз пак не разбрах, за другите деца как ще се определя тази помощ? По какъв начин? Кой я решава?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Както досега. Чрез ... Закона за държавния бюджет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Точно така. Чрез Законът за държавния бюджет. А какво е Вашето влияние върху този ...
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
... Това предполага и една гъвкавост. При добри финансови анализи, каквито се очаква да получим през следващите няколко месеца, ние можем да направим един добър финансов разчет за следващата година - какво е състоянието, от гледна точка на бюджета и какви са възможностите да се повишат тези месечни помощи. Обвързването с минималната работна заплата означава, че, ако не се вдигне минималната работна заплата, ние не можем да увеличим месечните помощи. Тук се позволява една по-голяма гъвкавост, т.е. при наличие на средства в бюджета, независимо от това дали ще се вдига минималната работна заплата, ние имаме шанс и възможност да увеличим месечните парични надбавки, ако бюджетът позволява това, разбира се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Съгласен съм с Вас, госпожо Симеонова, но тази гъвкавост Вие имате в разстояние на година и половина. Защо досега не сте се възползвали от тази гъвкавост?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Ами, извинявайте, но никога подход, обвързан с минималната работна заплата, дори и в икономическия растеж не се е случвало. Така че, този въпрос, е малко некоректен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Вижте, имаше времена, когато, всъщност, тези помощи бяха удвоени. И то е свързано именно с приходите в условия на икономическия растеж...
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Удвоение от 15 лева, примерно, когато се полагаше на всяко дете. След това се мина на подхода диференцирано, извинявайте господин Адемов, не чух коментара Ви...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да, че е било 15 лева на всяко дете...
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Да, то беше на всяко дете. След това вече има, един.. друг подход, който също, не случайно е измислен...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Разбирам Ви. Не случайно, ясно, в бъдеще ще търсите начин за увеличаване на този размер.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Да, разбира се. Разбира се. Знаете ли, /приветливо, с усмивка/ на всички нас ни се иска, колкото се може повече средства да получават семействата. Това няма какво да го говорим. Но, ако ние не отчитаме реалностите, другото би било демагогия. И подвеждане на хората...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Съгласен съм с Вас, но едно са желанията, друго са съвсем реалните действия. За съжаление, реални действия, именно за това, което говорихме, досега, аз лично не съм видял конкретно... Имахме ...
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Да, така е...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
За съжаление, реални действия именно за това, което говорихме, досега, аз лично не съм видял, извинявайте, ще ви дам след малко думата, досега, лично не съм видял конкретно... Имахме изслушване на министъра в зала, но това е част от..., за нас лично, от опозицията, смятаме, че това е част от мерките, които, наистина, могат да бъдат в помощ на семействата, тъй като в момента, кризата и инфлацията, и от липсата на работа, се стовари върху тези хора. Така че, вие преценявате дали и по какъв начин и с какъв метод ще подпомогнете тези хора. Но не може единствено финансовият министър да бъде водещ в това правителство.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Не, не бих казала. Аз не мисля, че финансовият министър е злодеят, който не иска да подкрепя децата. Напротив, много големи инвестиции се правят в инфраструктурата от услуги. Така че, ...това е сериозен приоритет в нашата дейност... И аз смятам, че това е добра инвестиция...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДАРГОМИР СТОЙНЕВ:
Това е друга тема. За деинстутиализация можем друго да си говорим, може би специално да Ви поканим, мога също да кажа колко защитени жилища сте подкрепили досега, тъй като мисля, че на пръсти се броят, но нека да не влизаме в тази тема...
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Е, те нещата се случват планирани като график във времето...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Това е друг въпрос.
Колеги, други народни представители?
Няма.
Тогава, колеги, подлагам на гласуване Законопроекта за изменение на Закона за семейните помощи за деца, № 154 - 01 - 21, внесен от Емилия Масларова и Драгомир Стойнев. Който е за, моля да гласува:
"За" - 3 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - 11 гласа.
Благодаря ви.
Не се приема.
ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия, номер 154 - 01 - 20, внесен от Десислава Атанасова и група народни представители.
Кой ще представи законопроекта?
Доцент Алексиева, заповядайте.
доц. ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА:
Аз ще представя този законопроект.
Благодаря, господин председател!
Уважаеми дами и господа!
Уважаема госпожо Симеонова!
Уважаеми гости!
Целта на този законопроект за промяна, за изменение на Закона за медицинските изделия е да създадем нормативно основание за съществуването на единен списък на всички медицински изделия, които са на пазара в България и се заплащат с публични средства. Това нещо съществува като нормативна уредба в някои европейски държави, разбира се, не във всички.
Но към момента, какво е състоянието в България?
В здравния, в социалния сектор функционират различни информационни системи. Има регистрирани различни търговци и производители на медицински изделия, които се поддържат от различни институции и лечебни заведения, и които изделия се заплащат с публични средства. И в съответствие със задълженията им, идва от там, защото има Закон за медицинските изделия. Тези всички производители, обслужват потребности само на конкретни институции или дружество. Използват неунифицирана терминология. Различни здравни информационни стандарти. Не позволяват обмен на данни, поради ограничен достъп до информацията, относно лицата, които пускат медицинските изделия на пазара. Номенклатурата на изделията също не винаги може да се разбере, цените, на които се закупуват и заплащат тези изделия с публични средства. И в резултат на всичко това е невъзможно да се обобщи информацията и отчетността на регионално и централно ниво и да се формира една адекватна държавна политика в тази област.
Това налага стартиране на един процес за интегриране на отделно съществуващите информационни ресурси за събиране, обработка и анализ на информацията. Проектът предвижда в списъка да бъдат включени медицинските изделия, които могат да бъдат заплащани със средства от Министерството на здравеопазването, Националната здравно-осигурителна каса, Министерство на труда и социалната политика и лечебните заведения.
Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
Колеги народни представители, имате думата.
Заповядайте доктор Шайлекова.
д-р СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги!
Аз с две думи искам да кажа, че нашата парламентарна група ще подкрепи това предложение. И като лекар ще кажа, че целта на така представеният законопроект е много добра. Тя обслужва главно пациентите, които имат нужда от тези медицински изделия, тъй като досега, имам наблюдения в това, което се предлагаше, в много случаи медицински изделия, които, примерно, представителите на различни фирми купуват за по сто-двеста долара, ги предлагат на пациентите за по две - три хиляди лева. Което беше едно изнудване, но с така представения законопроект, смятам, че това нещо ще се избегне и приветствам законопроекта и го подкрепям.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
Други народни представители?
Госпожо Симеонова?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Тук ще кажа, че ние също подкрепяме законопроекта и много се надяваме, наистина, да се сложи ред в цялата тази дейност и да не се позволява източване на бюджетни средства, средства, които не достигат в крайна сметка до хората. Това е най-печалното.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Благодаря Ви, господин председател!
Аз съм изключително притеснен от това, което пише Министерството на икономиката, енергетиката и туризма! На практика това становище прави на пух и прах този законопроект. Ще ви кажа защо. Първо, аз иначе приветствам идеята, да има интегриран източник за информация. На базата на която информация да се определят политики. Да, това действително е така. Но, уважаеми колеги, вижте за какво става въпрос. В този регистър се предвижда той да съдържа данни за продажната цена на медицинските изделия! Досега в действащия Закон има текст, който говори за максималната цена. Сега, другото, което се казва е че, в становището на Министерството на икономиката и енергетиката, че продажната цена може да бъде различна при всяка търговска сделка. Как така в регистъра ще фиксираме една цена?!
Нали има Закон за обществените поръчки. Примерно, едно лечебно заведение, една болница прави обществена поръчка, и сваля цената!? Как така ще има продажна цена?!
Освен това, тук се говори за решение на съда на Европейския съюз, който е постановил решение точно в обратна на посоката, в която се говори в този проект. Говори се за включването на консумативите в определението. За тях ще се изискват, в съответствие със съществените изисквания, оценки от маркировка, всичко това е в компетенциите на Министерството на икономиката и вие знаете, че там има специална дирекция, която се занимава с тези въпроси. А тук се говори за противоречие с директиви, които хармонират нашето законодателство и законодателството на държавите-членки. Нека да се изчистят тези въпроси, за да можем да подкрепим идеята в един чист вид. Защото всички тези четири възражения, които ги прави Министерството на икономиката, на практика казват, че законопроектът, предложен в този вид, няма как да бъде подкрепен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
Тъй като има представител на Министерството на икономиката, давам Ви думата и ако може да се представите, заповядайте.
МАРГАРИТА АЛЕКСАНДРОВА:
Благодаря Ви, господин председател.
Аз съм началник отдел в дирекция "Техническа организация и политика за потребителите" .
Становището ни е резултат от това, че се засяга до голяма степен съществуващо европейско законодателство по медицинските изделия. Това са три директиви. Законът за медицинските изделия е хармонизиран с тези директиви, но въвеждането на тези разпоредби, които се предлагат сега, ще се яви като една мярка с количествен ефект, която би трябвало, т.е. мярка, която ще възпрепятства търговията в рамките на Европейския съюз, което представлява мярка с равностойно на количествено ограничение ефект и такава мярка е недопустима по Договора за функционирането на Европейския съюз.
Това е един от аргументите ни за въздържане от подкрепа на проекта, тъй като иначе като цел и идея той е много хубав, но вече съществува един прецедент по медицинските изделия и бяха проведени технически консултации с Европейската комисия, във връзка със слуховите апарати, което е един подобен казус. Така че, нашето предложение като цяло, освен другите аргументи, които са дадени в становището, е че трябва да се обсъди въпросът с представители на Европейската комисия, ако се върви в тази посока на приемане на тези разпоредби.
И ако искате по другите ни аргументи да кажа няколко думи. Другото, което е притеснително в проекта е точно това, което се каза - че продажната цена, която се фиксира тук, може да варира при всяка сделка. И това ще увеличи доста административната тежест върху търговците или пък ще доведе до необходимост от предоставяне на някаква информация за максимална продажна цена, при което няма да се получи този очакван резултат.
Това е, което основно искам да кажа. Ако има някакви въпроси...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Господин Коралски, заповядайте.
МИНЧО КОРАЛСКИ:
Откровено казано, аз трудно разбирам притесненията на колегите от Министерството на икономиката, тъй като за всичко това, за което се говори, не се говори в законопроекта. Тази среща, която беше в Белгия, тя беше заради това, че в България трябва да разрешим свободен достъп на фирми от Европейския съюз, да пласират продукцията си. Което, между впрочем, е въпрос, решен в Закона за медицинските изделия. Просто, се изисква една регистрация, за да е ясно, че на пазара се е появил агент. Но, да речем, че това може да се дискутира. Но на практика, това, което се предлага в този Закон, то е изключително полезно, защо. Първо, защото в известна степен подобна информационна система има и това е системата в Агенцията на хората с увреждания. Там ги има търговците на дребно, видовете изделия и включително знаем и цените, на които те ги получават от търговците на едро...
Що се касае до продажната цена, според мен, тя е задължително да бъде включена, тъй като става въпрос за цената на изделието. Може да ви изглежда невероятно, но в България има медицински изделия, които нямат цена. Те имат пределната цена, тази която е определена със заповедта на министъра на труда и социалната политика и на икономиката, независимо дали ви продават количка за 50 долара от Китай, или търсите количка за 2000 евро за дете с ДДС И за мен е изключително важно, когато се подготви този списък, ние да имаме и много ясна представа за характеристиките на тези изделия, които..., изискванията, които ще трябва да имаме към тях, за да може да е ясно, че... да, ще има колички и за петдесет долара, ще има за две хиляди и петстотин лева... Да, защото преди малко говорехте за децата, но това е един огромен проблем. Детска инвалидна количка под хиляда евро, просто, няма. Няма! А ние даваме 480 лева и караме младите семейства да доплащат. Вероятно, ето тук, това за което говори госпожа Симеонова. Нека да им дадем тогава на тези семейства да си вземат една инвалидна количка, още повече, че е за сметка на други плащания, но това е проблем, който се превръща в драма за всяко едно семейство с малко дете. Просто, давам пример. Или кохлеарните имплантанти. Той струва... едно устройство, което струва 11 000 лева и което трябва да бъдат подменено, и дете, което е с операция на практика чува, поради счупване на кохлеарен имплантант, естествено външната част, понеже децата не се пазят, те, все пак, играят, и дете, което се е интегрирало, пее, танцува, чува... Гръмва това нещо и родителите се оказва, че трябва да намерят 11 хиляди евро!! Как се намират тези 11 хиляди евро?! Или примерно, ако говорим за други неща, които са свързани с помощни средства, които би трябвало да ги има в списъка като тези с ампутираните горни крайници, което е много по-добре, отколкото да им търсим социални асистенти и лични асистенти. Ето, нали това е, за което говорим... Да, така че, според мен, законът е добър. Според мен проблемът ще бъде тогава, когато ще трябва да се разработи тази наредба. Но разработвайки тази наредба, тогава вече могат да се заложат всички тези неща, които ние имаме като опит с търговията. Да, казвам търговията, защото те са търговци на дребно, така да се каже...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Коралски.
Заповядайте.
Доктор Адемов. Заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Аз съжалявам, че пак взимам думата, но господин Коралски, прочетете проекта. Там едно към едно е написано: продажна цена, която трябва да се регистрира в Изпълнителната агенция по лекарствата! Това означава на практика, че лечебно заведение, което прави тръжни процедури по Закона за обществените поръчки, не може да свали цената от тази продажна цена! И така е записано. Така пише! Вижте го проекта! Регистрация на продажна цена!
МИНЧО КОРАЛСКИ:
Всяка една търговска стока, а това е търговска стока, тя трябва да има цена и характеристики по Закона, ако щете и за потребителя. Така че, когато влезе в ...
Тъй като тук голяма част, все пак, става въпрос за индивидуален избор, все пак индивидуално хората отиват и си купуват помощните средства, и по-малко отиват на..., мисълта ми е, че трябва да е ясна цена, а пък когато играят на търгове, никой не му пречи да свали цената. В края на краищата, цената ... Ако Вие, господин Адемов, продавате нещо за 40 лева, и отидете на търг и го предложите на 35, какво ще Ви пречи законът?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Не, не, не. Тук господин Коралски, и аз смятам, че за нещо друго става въпрос. Свършихте ли ?
МИНЧО КОРАЛСКИ:
Тук става въпрос за продажна цена на самото изделие. В момента няма такава цена.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Благодаря Ви.
Госпожо Симеонова...
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Само едно изречение ще кажа. Ще кажа, че, тази продажна цена е много важна за нас. И от гледна точка на това, че тук става въпрос за плащания от бюджета, за осигуряване на бюджетни плащания на медицински изделия и помощни средства. И за нас, тази цена е много важна от гледна точка на определянето на лимитите за всяко едно медицинско изделие или помощно средство.
Освен това, тези помощни средства и медицински изделия, се предоставят по друг ред, не е чрез Закона за обществените поръчки.... Специално нас ни касае това нещо и затова ние много държим да я има. Защото тя ни е създавала до този момент изключително големи проблеми. Това, за което говори господин Коралски. Варират...
МИНЧО КОРАЛСКИ:
Всяко лекарство, то си има цена...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Господин Коралски, моля, не се обаждайте... Ще Ви дам думата...
Свършихте ли? /към зам.-министър Симеонова/ Благодаря Ви.
Сега Вие, господин Коралски, ще вземете ли отношение?
МИНЧО КОРАЛСКИ:
Извинявам се, господин председател.
Просто, исках да кажа, че всяко лекарство, всяко лекарство има цена... Само да ви обясня /шум в залата/... Те бяха, знаете, искат да се продават в аптеките. И всяко едно изделие, когато се изложи в аптека или в дрогерия, съгласно Закона за медицинските изделия, трябва да има цена. Тази цена трябва да съответства на цената, която той е заявил в Агенцията за лекарствата. Ако този търговец на едро, тъй като тук става въпрос за търговците на дребно, когато имаме търгове, там участват търговците на едро. Те не се занимават с търговците на дребно. Там отиват търговците на едро, а тяхната цена не се намира тук. В този смисъл тук е цената на търговеца на дребно. Така че, ако някой искат да не знаят, какви са му цените, търговецът на едро, о кей, нас не ни интересува. Нас ни интересува на каква цена търговецът на дребно го предлага на потребителя, в случая, в нашия случай на хората с уврежданията. Затова искам да се избегне това недоразумение, не пречи по никакъв начин тази... Това е продажна цена на търговец на дребно, а не на едро. Така, както вие знаете как е по Закона за медицинските изделия. Търговците на едро не могат да продават пък на дребно по този Закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Разбрах Ви, господин Коралски.
Други народни представители?
Заповядайте, доктор Йорданов.
Д-р АНАТОЛИЙ ЙОРДАНОВ:
Благодаря Ви, господин председателю!
Ако трябва, туй са дреболии, дайте принципно да решим, така е. Тъй че, дайте да се обединим, нещо, каквото можем, да помогнем, за изчистване на текста, а не да се заяждаме.
Аз съм свидетел, като лекар, и участник в лекарски консултативни комисии, какви безобразия се вършат, че са вършени досега в предното правителство. Знаете ли? Вие сигурно не знаете, защото не сте лекар. Страхотно нещо! Едни обувки за двайсет лева се продават за триста лева, ортопедични се пише! И какви ли не. О, за слуховите апарати да не говорим, за патериците да не говорим! Какви се плащат, сума ти ми пари, искаме да въведем ред. Зарад това, ще ви моля, да го подкрепите.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
Други народни представители?
Вие, заповядайте, госпожо Симеонова.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА:
Аз имам въпрос към колегите от Министерството на икономиката. Аз, наистина, признавам си, не съм запозната с тяхното становище. Сега го чувам. Но на мен не ми е ясно какво те предлагат, в крайна сметка, каква е алтернативата, която предлагат? Защото това консултиране с европейската комисия ние може още пет години да го влачим и да не постигнем никакъв успех. Това пречи на нашата работа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да. Благодаря Ви.
Госпожо Александрова, заповядайте.
МАРГАРИТА АЛЕКСАНДРОВА:
Благодаря Ви.
Това е, което можем да предложим, тъй като всичко зависи от това как Европейската комисия и другите държави-членки ще го тълкуват. Аз това исках да кажа, че ние сме длъжни да нотифицираме тези разпоредби, тъй като те са нехармонизирано законодателство в област, в която съществува хармонизирано законодателство. По силата на една директива три месеца преди приемане на акта, т.е. ние тези текстове трябва да ги изпратим, другите държави-членки да ги погледнат, Европейската комисия да ги види, т.е. да се изчака тяхната реакция. И ако те имат бележки, те, съответно, те трябва да бъдат отразени преди приемането на акта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Други колеги народни представители?
Заповядайте, представете се, ако обичате, за протокола...
АТАНАС ИВАНОВ:
Офицер от Съюза на запасните офицери.
Уважаеми господин председател!
Уважаеми господа народни представители!
Малко оставам изненадан от това, че за всички медицински изделия трябва да има еднакви цени. Ще ви дам един пример. Понеже, така ми се случи през тези четири-пет месеца. В София има около три-четири центъра, в които се слагат очни лещи. Не знам дали очната леща дали влиза като медицински артикул. Вероятно влиза. Но тя се предлага на пациента от различните дистрибутори. Единият дистрибутор я продава по осемстотин лева, другият - по деветстотин лева, третият я продава по хиляда лева. Като имате предвид, че фактически, самият диоптър е почти един и същ. При това положение, как ще се определи еднаква цена?! И там действат не търговци на дребно, а действат фактически, дистрибутори. Как ще стане контролът?
Господин председател, още един въпрос искам да поставя, който, вълнува пенсионерите... От първи януари, знаете, че се увеличи таксата за медицински преглед при джипитата - от един лев стана на два и четиридесет... Трябва съвсем откровено да Ви кажа, че това не е в дневния ред, но...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Господин Иванов! Аз Ви разбирам! Напълно разбирам и болката Ви, но това не е предмет на обсъждане, не е в днешния дневния ред на Комисията. Давам Ви думата, да се изкажете... Специално ще го дискутираме в Комисията другия въпрос, специално ще бъдете поканен, някакво становище до Комисията по труда и социалната политика изпратете становище, ще Ви поканим и ще го разискваме, но не тук сега... Ще Ви поканим и ще го разискваме...
Благодаря Ви.
Други колеги народни представители?
Няма желаещи. Тогава, колеги, подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия № 154 - 01 - 20, внесен от Десислава Атанасова и група народни представители. Който е за, моля да гласува:
"За" - 11 гласа.
"Въздържали се" - 3 гласа.
"Против" - няма.
Законопроектът се приема.
И с това се изчерпва дневния ред. Благодаря ви. Закривам заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ