Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
16/03/2011
    П Р О Т О К О Л
    На 16 март 2011 година от 15.30 часа, сряда, се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в зала № 456 в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър Първи". То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги, имаме вече необходимия кворум и откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика. Предлагам да гласуваме следния дневен ред, в който като точка първа стане сегашната /в раздадения ви дневен ред точка втора - акт на Международната организация на труда, относно ХИВ/СПИН, приет на Международната конференция на труда/, тъй като по точка първа са на път поканените от "Вазовските машиностроителни заводи", но закъсняват малко... И така предлагам да работим при следния:

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ВЗЕМАНЕ НА АКТ ОТ ПРЕПОРЪКА № 200 НА МЕЖДУНАРОДНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРУДА ОТНОСНО ХИВ/СПИН, приета на 99-тата сесия на Международната конференция на труда на 17 юни 2010 г. в Женева, № 102 - 03 - 6, внесен от Министерския съвет на 07.ІІІ.2011 година.

    2. Представяне, обсъждане и гласуване на СТРАТЕГИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ НА "ВАЗОВСКИТЕ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ" ЕАД-Сопот, № 102 - 03 - 4, внесен от Министерския съвет на 07.ІІ.2011 година.

    Който е за така прочетения дневен ред, моля да гласува:
    "За" - 15 гласа.
    "Въздържали се" - няма.
    "Против" - няма.
    Приехме дневния ред.
    Гости днес ще бъдат:
    - г- н Тотю Младенов - министър на труда и социалната политика;
    - г - н Емил Мирославов - директор на дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" в Министерство на труда и социалната политика;
    - г - жа Елица Славчева - Главен експерт в дирекция "Европейски въпроси и международно сътрудничество" в Министерство на труда и социалната политика;
    - д - р Тонка Върлева - директор на дирекция "Управление на специални донорски програми" в Министерството на здравеопазването;
    - г - н Валентин Груев - директор на дирекция "Индустриални отношения и управление на държавното участие", Министерство на икономиката, енергетиката и туризма;
    - г - н Христо Ивановски - директор на дирекция "Административно обслужване" - при "Вазовски машиностроителни заводи" - ЕАД-Сопот;
    - г - н Емил Караниколов - изпълнителен директор на Агенция за приватизация и следприватизационен контрол;
    - г - н Иван Стоенчев - изпълнителен директор на "Вазовски машиностроителни заводи" - ЕАД Сопот;
    - г - жа Мика Зайкова -Конфедерация на труда "Подкрепа";
    - г - н Николай Ненков - вицепрезидент на КНСБ;
    - г - н Николай Петков - народен представител от град Карлово;
    - г - жа Иванка Иванова - "Вазовски машиностроителни заводи" - Сопот;
    - г - жа Невена Дойчева - "Вазовски машиностроителни заводи" - Сопот.


    ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Предполагам, че тази точка ще бъде представена от д-р Тонка Върлева, така ли ще е? Не? От кого искате да бъде представена? От госпожа Елица Славчева ли ще бъде представена? Давам Ви думата... Добре дошъл и на господин Емил Мирославов...
    Госпожо Славчева, имате думата.

    ЕЛИЦА СЛАВЧЕВА:
    Благодаря Ви.
    Уважаеми господин председател!
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Бих искала, на първо място, да ви представя с няколко изречения смисъла на процедурата, наречена вземане на акт от Международни конвенции и препоръки и протоколи. Съгласно Устава на Международната организация на труда и по-точно член 19, ал. 6, буква "б", всяка държава-членка на Международната организация...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ...Извинявайте, че Ви прекъсвам, само да кажем добър ден, господин министър, вече гласувахме дневния ред, само че обърнахме дневния ред, не знаехме кога ще дойдете и затова гледаме точка втора, която стана точка първа... Но да, то и Вие ще имате отношение по нея, по тази точка, така че "Добре сте дошъл"...Продължете, извинявайте /към Елица Славчева/.

    ЕЛИЦА СЛАВЧЕВА:
    ...Всяка държава-членка на Международната организация на труда е длъжна в едногодишен срок, след ежегодната сесия на Организацията, на която са приети и международни актове, да ги представи на вниманието на своя национален законодателен орган. Смисълът на тази процедура е законодателният орган, а чрез него и останалите държавни институции, да бъдат информирани за приемането на такъв нов международен акт и да го имат предвид, разбира се, по тяхна преценка, в своите по-нататъшни действия. В този смисъл Министерският съвет е приел решение, с което предлага на Народното събрание да вземе акт, т.е. да се информира и да приеме за сведение Препоръка номер 200 на Международната организация на труда, относно ХИВ/СПИН, която е приета на последната сесия на Международната конференция на труда през юни миналата година. Тази процедура по вземане на акт е определена и в едно решение на Конституционния съд, № 25/1998 година, именно като процедура за сведение. Това е относно процедурата.

    Що се отнася до основните моменти от Препоръката, те са следните:

    Борбата с ХИВ/СПИН следва да бъде призната за фактор, който допринася за спазване правата на човека и основните свободи и равенството между половете. Не трябва да има дискриминация и заклеймяване на работниците, които кандидатстват за работа, само въз основа на техен реален или предполагаем ХИВ-статут. Работниците и техните семейства и близки следва да имат достъп до превенция, лечение и грижи.

    Също така държавите-членки на Организацията следва да разработят национални политики и програми относно ХИВ/СПИН в областта на труда в случаите когато такива програми все още не са разработени, както и относно безопасността и здравето на работното място.

    Също така Препоръката призовава държавите-членки да интегрират своите политики и програми за ХИВ/СПИН в света на труда в по-глобалните клонове за развитие и стратегии за намаляване на бедността. Препоръка № 200, обхваща всички работници, които работят под някаква форма или договореност и на всички работни места, както и всички сектори на икономиката, включително частният сектор, публичният сектор, формалният и неформалният сектор, също и въоръжените сили.

    Текстът на Препоръката не влиза в противоречие с нашето национално законодателство, по-конкретно със Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Законът за здравето, също и с текстовете на някои стратегически документи, като Националната здравна стратегия за периода 2008 - 2013-та година и програмите за нейното изпълнение.

    България вече има сключено споразумение между Министерството на здравеопазването и Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, съгласно което България получава безвъзмездна помощ за реализиране на дейности по програма, наречена "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН". Тази програма действа от 2004 година. Договорено е нейното продължение за периода до 2015 година. По тази програма са ангажирани над 650 консултанти и сътрудници. А в изпълнението й участват широк кръг партньори като общините, регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве, неправителствени организации и други.
    Благодаря Ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Славчева.
    Колеги народни представители? Имате думата.
    Господин министър, ако желаете...

    МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
    Не. Благодарим...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги народни представители?
    Да. Заповядайте. Доктор Шайлекова.

    д - р СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
    Уважаеми господин председател!
    Уважаеми господин министър!
    Колеги!
    Аз мисля, че ние всички ще подкрепим този акт, и това че Международната организация на труда поставя този въпрос, относно хората, носители на вируса на СПИН да бъдат интегрирани към останалите хора, да им се създадат едни добри условия на работа, да участват в програмите те и техните близки, според които те могат, евентуално, да се предпазят от инфекции, които биха влошили тяхното състояние... Целта на този акт е и на това, което ни препоръчва Международната организация на труда, е, да се ограничи разпространението на вируса на СПИН и да се създадат едни добри условия на труд, и едни добри условия за предпазване от инфекция на хората, които са носители, т.е. тези хора да живеят един нормален живот и ние да ги приемаме нормално.
    Благодаря Ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви и аз.
    Други колеги народни представители?
    Заповядайте.

    д - р ТОНКА ВЪРЛЕВА:
    Благодаря Ви.
    За протокола, доктор Тонка Върлева, директор на програма "Превенции и контрол на ХИВ/СПИН".
    На практика, Министерството на здравеопазването напълно подкрепя проекта на решение на Министерския съвет за одобряване на Препоръка № 200 на МОТ, относно ХИВ/СПИН. В допълнение на това, което казаха представителите на Министерството на труда и социалната политика, искам, действително, да кажа, че Програмата, Националната програма по СПИН за периода 2008 - 2015 година осигурява безплатно изследване и съответно безплатно лечение на всички хора, нуждаещи се от това лечение.

    Освен това, благодарение на другата програма, която се финансира от Глобалния фонд, беше възможно децентрализиране на процеса на лечение не само в София, но и в още пет региона, съответно, в страната. Освен това, поетапно бяха включени всички региони в страната. А към най-уязвимите групи, които са по отношение на ХИВ/СИПИН, бяха включени над 47 неправителствени организации. Освен това, благодарение на тези две програми - Националната програма и Програмата, финансирано от Глобалния фонд, беше възможно изграждането на система от кабинети за анонимно и безплатно изследване и консултиране, което увеличава достъпът до тази услуга. И в момента това е най-ниско праговата услуга, която се предоставя в областта на здравеопазването. т.е., всеки човек, независимо от неговия здравен и социален статус, може да се изследва анонимно и безплатно за ХИВ/СПИН и съответно да получи съответното лечение.

    Освен това, имаме вече добри практики, големи предприятия се обръщат към Програмата за предоставяне на информация и съответно на доброволното и анонимно изследване и консултиране на техните работници. т.е., България още през 2001 г., когато разработи и изпълни всички международни препоръки на международните, големите международни организация, като Световната здравна организация и днес, на практика, ние ще разширим дейностите по отношение на ХИВ/СПИН в нашата страна.
    Благодаря Ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, доктор Върлева.
    Заповядайте, доцент Алексиева.

    доц. ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА:
    Уважаеми господин председател!
    Уважаеми господин министър!
    Уважаеми колеги и гости!
    Пред нас са мотивите към проекта за решение на Народното събрание. Ние всички можем спокойно да ги прочетем. Даже ги и чухме. В чутото дотук от мен, сякаш акцентираме повече към пациента, към човека, който има тази инфекция и как ние да го защитим, как ние да го лекуваме, как да го интегрираме... Това е много хубаво, защото, това, все пак, е международна конференция на труда и трябва работещият, работникът да бъде обект на грижи. На мен много ми хареса последния абзац: защита на работниците с професии, които в голяма степен са изложени на риск от предаване на ХИВ. В тази зона, в тази половина, сме и ние с такива професии. И трябва това нещо, грижата на държавата за тези професии да стане още по-сериозна. Не че я няма, не че не сме информирани, но с този акт, който сега ни се предлага ние да приемем, се надявам, че информацията ще стане по-добра. Грижата на държавата за тези професии ще стане още по-добра.

    И още нещо. Образованието, сексуалното образование на децата. Това е толкова важен момент /набляга/ в борбата срещу СПИН-а, толкова важна /набляга/ позиция на държавата да защити децата си, да защити фамилиите, защото те са в тази активна възраст, когато се практикува начинът на заразяване. Така, по-късните възрасти са по-малко застрашени, както знаем всички. Така че, този акт, аз най-много бих го приветствала, не само за интеграция на болните хора, а за информация и грижи за децата, за подрастващите и за професиите, които са изложени на риск.
    Благодаря Ви за вниманието.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други народни представители? Няма.
    Аз имам само един въпрос към доктор Върлева и към госпожа Славчева. В мотивите е записано, че съгласно разпоредбите на Препоръката държавите-членки на МОТ следва да разработват национални политики и програми относно ХИВ/СПИН. Това означава ли, че ние трябва да изработим нова Национална програма, относно ХИВ/СПИН в областта на труда или тя ще бъде като интегрирана част от вече съществуващи?

    ЕЛИЦА СЛАВЧЕВА:
    Аз мисля, че споменах, но още веднъж ще кажа. Това е Препоръка, само в случай, че такава програма все още не е приета. В случай че е приета, няма такова задължение. То, изобщо за задължения не може да говорим, защото това е препоръка.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други народни представители? Няма.
    Тогава подлагам на гласуване проект за решение за вземане на акт от Препоръка № 200 на Международната организация на труда, относно ХИВ/СПИН, приета на 99-та сесия на Международната конференция на труда, на 17 юни 2010 година в Женева, № 102 - 03 - 6, внесена от Министерския съвет, на 7 март 2011 година.
    Който е за, моля да гласува:
    "За" - 17 гласа.
    "Въздържали се" - няма.
    "Против" - няма.
    Приема се.

    ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    И сега, по точка втора: Представяне, обсъждане и гласуване на Стратегия за приватизация на "Вазовските машиностроителни заводи" - ЕАД Сопот, № 102 - 03 - 4, внесена от Министерския съвет на 7-ми февруари 2011 година.
    Господин министър, Вие ли ще представите Стратегията?

    МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
    Господин председател, от /Министерство на/ Икономиката, не знам дали има представител, ако няма - трябва аз да го представя...
    /от залата: тръгнали са, ако скоро дойдат, по-добре те да си го представят.../

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Освен, десет минути почивка да дадем, докато ги изчакаме... А Вие, към министър Тотю Младенов, по социалната част, ако желаете да вземете думата...

    МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
    Хубаво е те да си представят...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Добре. Обявявам десетминутна почивка.

    ... Уважаеми колеги, моля, почивката вече свърши, гостите са вече в залата, да продължим.
    По точка втора, приватизацията на "Вазовските машиностроителни заводи", кой от Вас желае да представи Стратегията пред народните представители?
    Да, заповядайте.

    ВАЛЕНТИН ГРУЕВ:
    Ще се опитам аз, Валентин Груев се казвам, директор съм на дирекция "Индустриални отношения и управление на държавното участие" в Министерство на икономиката, енергетика и туризма.
    Уважаеми господин председател!
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Извинете за закъснението ни, бяхме в Икономическата комисия - при Вашите колеги.
    Да се опитам съвсем накратко да презентирам Стратегията, която Ви е предложена за обсъждане.
    Корпоративният профил на ВМЗ. ВМЗ е държавно дружество. Сто процента от капитала се притежава от държавата. И правата на собственост се упражняват чрез министъра на икономиката, енергетиката и туризма. То е едно от най-големите дружества във военно-промишления комплекс в Република България. Произвежда както отбранителна, основно, така и гражданска продукция. Капиталът му е от 118 милиона лева. Дружеството притежава лицензи и патенти, покриващи диапазон от оръжия, боеприпаси и неуправляеми ракети, използвани от страни-членки на НАТО и от други държави и със сертифицирана система за управление на качеството по ISO 9001 от 2000-та година.

    Основните цели на приватизацията на "Вазовските машиностроителни заводи" /ВМЗ/ се свеждат до няколко:

    Първо, запазване и разширяване предмета на дейност на дружеството по отношение на продукцията с отбранително предназначение, както и на гражданска продукция;

    След това, осигуряване на гаранция за по-нататъшно развитие на дружеството в конкурентна среда;

    Привличане на инвестиции, които да гарантират модернизация на производството;

    Постигане на оптимален баланс между цена от продажбата и инвестициите, които да гарантират устойчиво развитие на дружеството;

    Запазване ролята на ВМЗ като основен фактор на заетостта в региона;

    И погасяване на всички публични задължения на компанията.

    Предмет на продажба ще бъдат предложени за купуване всичките акции, 118 милиона, което представлява сто процента от капитала на дружеството, като една пета от цената е възможно да бъде заплатена с непарични платежни средства.

    Профилът на потенциалните инвеститори, с оглед постигане целите на приватизацията, до участие в процедура да се допускат инвеститорите, които имат опит в управлението и реализацията на дружествата, произвеждащи отбранителна продукция и продукция с гражданско предназначение, както и опит при реализацията на такава продукция чрез износ, внос и трансфер на оръжие. Оферти могат да подават юридически лица, които кумулативно отговарят на няколко изисквания:

    Първо, да имат предмет на дейност и да освежават производството на отбранителна продукция.

    Второ, да имат сертифицирана система за управление на качеството по ISO 9001 минимум, или АQАP.

    Трето, да имат права за извършване на самостоятелна дейност с износ, внос и трансфер на оръжие.

    Четвърто, да нямат изискуеми публични задължения към държавата.

    Пето, да имат приходи от продажба не по-малко от сто и двадесет милиона лева общо за последните три финансови години.

    Следващото, шесто, кумулативно условие, да притежават удостоверение за сигурност, издадено от компетентен орган, а на чуждестранните лица, потвърждение от български компетентен орган за право на достъп до класифицирана информация. Много важно е, че не се допускат за участие в процедурата офшорни фирми.

    Методът за приватизация ще бъде публично оповестен конкурс, като конкурсна документация ще има право да закупи всяко лице, заявило интерес за участие в процедурата. Тук, не знам дали е нужно, да изброявам всички документи, които би трябвало да представят кандидат-купувачите. Участниците, които са допуснати до конкурса и са получили сертификат за регистриране, ще имат право да дадат оферти, които следва да включват следните елементи: първо, предмет на офертата - 118 милиона /брой акции/, представляващи сто процента от капитала на дружеството; второ, безусловно предложение за размер на покупната цена за продаваните акции; трето, доказателства, относно финансовата обезпеченост, оферирана цена на предстоящото погасяване на публичните задължения. Много е важно, акции на дружеството или неговите активи не могат да служат за обезпечение за придобиване на акциите.

    Освен това, кандидатите трябва да представят комплексна бизнес-програма, разработена за срок от три години, която трябва да съдържа конкретни предложения, относно инвестиции, свързани с предмета на дейност на дружеството, по вид, размер и срок, които се предвижда да бъдат извършени за тригодишния срок, считан от датата на придобиването на собствеността.

    На следващо място - социална програма, включваща конкретни предложения за средно-списъчната численост на работниците и служителите за тригодишния срок, считан от датата на придобиване на собствеността.

    Писмени коментари по проекта на приватизационен договор и на останалите документи.

    Безусловно изразено, от сертифицираният участник съгласие със задължителните условия на приватизационната сделка, включително задължението за погасяване на всички публични задължения, като условия за прехвърляне на акциите.
    Задължение за запазване на основния предмет на дейност на дружеството такъв, какъвто е към датата на прехвърляне собствеността за срок от минимум пет години.

    Запазване седалището на дружеството за срок, минимум пет години.

    Поддържане на регистрираните търговски марки на името на дружеството, до изтичане на срока на действие на регистрацията, но да не е по-малко от три години.
    Забрана за прехвърляне собствеността върху продаваните акции, закупени чрез приватизационния договор средства за срок от пет години, минимум.

    Задължения за недопускане на ликвидация и обявяване на дружеството в несъстоятелност за срок минимум от пет години.
    Задължение за осигуряване извършеното на предложените от участника в бизнес-програмата инвестиции по вид, размери и срок.

    Задължение за осигуряване и предоставяне на добронадеждни и приемливи за Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол обезпечение за гарантиране изпълнението на задълженията му по приватизационния договор
    Задължение за осигуряване на дружеството да изпълнява възложените му задачи по държавния военно-временен план на Република България.

    Задължение за поддържане на предложената от участника средно-списъчна численост на персонала за срок от три години
    Задължение за поддържане разходите за труд, за всяка от трите години, считано от датата на придобиване на собствеността, най-малко на равнището на разходите за труд, които дружеството е имало през последната година преди приватизацията.

    По преценка на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол могат да бъдат включени и други задължителни условия на приватизационната сделка.
    Критериите за оценяване на офертите и тежестта им при формиране на крайната комплексна оценка, тя се формира, след като бъдат оценени офертите по критериите: предлагана покупна цена за продаваните акции с тегло 60 %, размер на инвестициите с тегло 30 % и предложен брой средно-списъчна численост на персонала - 10 %. Уважаеми колеги, съвсем накратко това е в основни линии проекта на Стратегията...
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Груев.
    От вносителите? Да. Господин министър, заповядайте.

    МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
    Само да допълня: от социална гледна точка, аз мисля, че са важни няколко неща.

    На първо място, категорично подкрепяме приватизацията на ВМЗ Сопот, тъй като смятаме, че това е единственият начин, в дългосрочна перспектива да запазим работните места и да запазим това структуро-определящо предприятие.

    На второ място, клаузите, които са договаряни допълнително и със синдикатите, и с двете министерства - на икономиката и на труда, дават допълнителна гаранция за запазването на заетостта в компанията след нейната приватизация и за изплащането на всички, неразплатени задължения към персонала.

    И не на последно място, дават се и едни допълнителни гаранции за социалния диалог и за спазването на колективното трудово договаряне, така че, от тази гледна точка, смятам, че в социалната сфера са постигнати тези цели, които сме си поставили.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин министър.
    От вносителите друг, някой желае ли думата?
    Колеги народни представители, имате думата.
    Госпожо Спасова, заповядайте.

    ЕМАНУЕЛА СПАСОВА:
    Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин председател!
    Господин министър!
    Колеги!
    Аз искам да ви запозная с предложенията, които са направени от мен и от народния представител Делян Добрев, за промени в Стратегията за приватизация на ВМЗ Сопот. В промените, които сме направили, сме се базирали, на точка 6 от раздел ІІІ, където са цитирани: една от основните цели, които следва да бъдат постигнати с приватизацията са: точка шест гласи: запазване ролята на ВМЗ ЕАД като основен фактор на заетост в региона. От друга страна сме имали в предвид възможностите, които предлага този регион за намиране на работа. Те са доста ограничени, от друга страна пък, работниците, които са близо 3500 души, повечето от тях са тясно квалифицирани и на база на всичко това, също взимайки предвид и критериите за оценяване на офертите, именно тежестта на критериите при формиране на крайната комплексна оценка за кандидат-купувачите, фигурира точка три, в която пише, че предложеният брой средно-списъчна численост на персонала на дружеството, т.е. относителната тежест на този предложен брой, е десет процента. При това положение считаме,че така заложена тази относителна тежест за бъдещата численост на персонала няма особено защитна функция. Ето защо, сме направили следните предложения. Те са ви раздадени, а именно:

    В точка 4.2, където се залага, че социална..., пише, че социална програма, включваща конкретни предложения за средно-списъчната численост на работниците и служителите за тригодишния срок, считано от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции, добавяме второ изречение, в което записваме, че: "Предлаганата средно-списъчна численост на работниците и служителите да не е по-малка от числеността към датата на обявяването на конкурса".

    По-нататък, в точка 6.1, по принцип, текстът гласи, че: "Задължение за погасяване на всички публични задължения на дружеството...", просто добавяме и една фраза: "И просрочените задължения към персонала", защото, според нас, аналогично, с механизма на погасяване на публичните задължения, трябва да се постави и подобно условие към кандидат-купувачите да погасят и просрочените задължения към персонала, преди да им се прехвърлят акциите, като тези всички предложения бяха представи в Икономическата комисия. Само искам да кажа, че там забележката беше вместо "персоналът", да се запише: "работниците и служителите на дружеството".

    По-нататък, в точка 6.10, в задължения за поддържане на предложената от сертифицирания участник средносписъчна численост на персонала в дружеството за срок три години, считано от датата на придобиване на собствеността, върху продаваните акции, допълваме второ изречение, че: "Намалението на тази численост в тригодишния период е възможно да се осъществява само по повод на пенсиониране и естествено текучество".

    И в точка 6.11., добавяме текст с едно второ изречение, за "Запазването на разходите на труд, за всяка от трите години да не включва разходи за финансиране на програми за доброволно напускане".

    Точка пет. Която предизвика въпроси в Икономическата комисия и казаха, че това се подразбира, и въпреки това, и приеха да се запише като нова точка 6.12.: "Задължение, на купувача е, в случая се промени, за спазване на Колективния трудов договор в дружеството", като мотивът ни е да се заостри вниманието на евентуалните кандидат-купувачи, защото се оказва в много случаи, че те не са запознати с това, че трябва да спазват Колективния трудов договор. Това е едно заостряне на вниманието. Както и в началото на предложенията, че трябва да се цитира името на раздела, което вече е техническа подробност.

    Искам само да кажа, че предложенията са съгласувани със синдикатите. Бяха проведени срещи и с единия, и с другия синдикат, съгласувани са и с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, доколкото ..., вече предполагам, са гласувани и в Икономическа комисия.
    Благодаря Ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Спасова.
    Доктор Адемомв, заповядайте.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Благодаря Ви, господин председател.
    Господин министър!
    Уважаеми гости!
    Колеги!
    Добре е, че колегите от ГЕРБ са припознали предложенията на синдикатите и има воля те да бъдат включени в окончателната редакция на Стратегията за приватизация на ВМЗ Сопот.
    Но аз искам да задам един такъв въпрос, който, според мен, е много важен: Добра е тази социална програма. Тя е гаранция за запазване на работни места, да не изреждам всички точки от тази социална програма. Но, всички тези клаузи от тази Стратегия трябва да бъдат включени в Приватизационния договор. А в този договор, по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация, приватизационната процедура следва да протече при стриктно спазване на всички изисквания, съгласно Закона за защита на класифицираната информация. т.е., има ли някаква гаранция, че тези клаузи, които са записани в Стратегията, които сега са допълнени от колегите, ще намерят реално място и при неизпълнение ще стоят финансови санкции и обезщетения? Каква е гаранцията, че те ще влязат в договора? Как могат да разберат, примерно, работниците от ВМЗ Сопот, че тези права ще бъдат гарантирани и ще влязат в договора?

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Адемов.
    Заповядайте, господин Груев.

    ВАЛЕНТИН ГРУЕВ:
    Има гаранция, че ще влязат в приватизационните договори. Независимо, че дружеството е със специален предмет на дейност и всеки един участник ще трябва да отговаря на определени условия, за да може да участва в тази процедура, включително да има достъп до класифицирана информация, предвидено е, всеки един участник, който бъде допуснат, значи той ще има издадено такова удостоверение, че може да участва, че има право на достъп до класифицирана информация, а гаранцията е от шефа на Агенцията за приватизация и следприватизационнен контрол, че не може да ги има тези неща, записани в Стратегия и да не бъдат включени в приватизационния договор.

    Дали конкретно работниците от дружеството ще могат да погледнат самият проект на приватизационен договор, не мога да ви отговоря в момента, но самите участници, тези, които участват в сделката, ще могат съвсем спокойно да се запознаят с тези неща и да си поемат ангажименти по условията, които са поставени в договора.

    Категорично коментарът ми е, след разговори с господин Караниколов, че това, което е предвидено със Стратегията, ще бъде включено в проекта на приватизационен договор. Дори в него ще има и повече неща, които са свързани с конкретните санкции, срокове, други механизми за гарантиране изпълнението на поетите ангажименти...
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други народни представители?
    От страна на синдикатите, господин Ненков Заповядайте.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Само едно изречение, извинявайте, господин председател.
    Искате да кажете, че всичко, което е записано в Стратегията ще влезе в договора задължително, а Агенцията за приватизация е тази, която отговаря да не бъде подписан договор без всички тези клаузи? Защото, аз не съм сигурен, че допълнително могат да влязат извън Стратегията , защото подлежат и на съдебен контрол, както добре ви е известно.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Господин Ненков, заповядайте.

    НИКОЛАЙ НЕНКОВ:
    Благодаря Ви, за протокола: Николай Ненков, вицепрезидент на КНСБ.

    Хващам се за последните думи. Няма начин да нямаме достъп до договора. Не вярвам договорът да бъде класифицирана информация и в момента, в който установим, че той противоречи на Стратегията... /шум в залата, свободни разговори/
    Да почна по същество.

    Изразявам задоволство, от името на моя синдикат, затова, че нашите предложения са припознати.

    Направихме срещи, много сериозни, с Министерството на икономиката и с Министерството на труда и социалната политика. И с депутатите-вносители на тези две предложения, които са пред вас. Може да се каже спокойно, че от социална гледна точка, аз се занимавам от 1993 г. с приватизация, много отдавна не си спомням такива добри социални клаузи.

    Господин Адемов каза, за това, че има съмнения, че ще се спазват, но тук вече е отговорността на Агенцията за приватизация да заложи необходимите неустойки и както и за разваляне на договора при необходимост, при грубо нарушаване.

    Няма да обяснявам смисъла на предложенията, те са ясни. Това предприятие е възлово за региона. Знаете много добре, че там, почти нищо не работи. И един фалит на 3500 души предприятие би предизвикало страхотни последици в региона, така че, няма нужда да се убеждаваме.

    Още веднъж благодарности към всички, които ни помогнаха. Бях преди малко на заседание на Икономическата комисия. Доколкото разбрах, щото ние малко по-рано си тръгнахме, единодушно са припознати тези предложения, които са пред вас. И апелирам, останалите, дамите и господа народни представители, също да бъдат солидарни с тези предложения.
    Благодаря ви.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря и аз.
    Госпожо Зайкова, заповядайте.
    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Господин министър!
    Аз също искам да започна с благодарността на нашия синдикат към разбирането, което проявиха депутатите от парламентарната група на ГЕРБ и от ведомствата, за да можем да включим всички тези предложения.

    Искам да обясня на господин Адемов, ние отдавна с него сме на тепиха - аз съм ... от 1992 година се занимавам с приватизация... Господин Адемов, договорът за приватизация е неразделна част от конкурсните документи. И след като Агенцията за приватизация е казала, че ще се включи, това, за мен е важно, не да го включи само, а дори да си представя и санкции, ако те не го изпълнят... Това за нас е важно. Така че, имайки предвид санкциите, купувачът да си има .... Нещото, което нас ни притеснява, уважаеми дами и господа, седи малко встрани от чисто официалния характер на Вашата комисия, но то има отношение към това нещо, е срокът за запазване на предмета на дейност. Както и колегата от КНСБ ви каза, пък и всички вие знаете, в момента, този регион се е превърнал в моноиндустриален район. Там работи само ВМЗ. И ако там се случи нещо, нещата ще бъдат критични. Но след като вие, вносителите, сте поставили срок, да се запази предметът на дейност, това означава, че след пет години, този, който го купи, има различни хипотези, може да го фалира и да го нареже за скрап, може да почне да прави чайници, или нещо от тоя сорт, но така или иначе той няма повече задължението да запази предмета на дейност. И както зададох на заместник-министъра, понеже на труда беше, сега и на господин Младенов ще кажа: господин Младенов, знаете, че там хората са с тясна специализация. От оръжейници малко е трудно да направим балерини и готвачи. Трябва да направим всичко възможно, да подбираме какъв купувач, това вече не е към Вас, Вие няма да го изпълните, но така, че той да може да продължи това, което се прави, да продължи да се прави. Това е... и до известна степен има отношение и към националната сигурност, в края на краищата. Така че, за нас е много важно това.

    Не знам дали колегите от Агенцията за приватизация ще поискат да помислят по този въпрос, но аз ги призовавам да помислите.

    И още нещо. Колкото и да беше модерен на времето този завод, защото той е построен някъде е започнато да се строи през 1936 година, след това много пъти е бил обновяван, но така или иначе се нуждае от сериозни инвестиции.

    Уважаеми дами и господа народни представители!
    Помислете, дали не трябва, все пак, в условията към бъдещите инвеститори, да поставите по-разграничени, по-ясно, по-видими условия по отношение на инвестициите. Защото, ако той не се бръкне в джоба да инвестира, а изстисква това, което правят ЕРП-тата в момента от печалбата, като част от нея си я прехвърли където му е родното място, и нещо задели, много трудно ще се получи обновление и много трудно ще обезпечим бъдещето. Това е много важно /набляга/! И затова, помислете, не трябва ли да има, все пак, някакво разграничение в инвестициите и някакви по-строги условия за инвестиции. Защото, заместник-министърът на икономиката на този мой въпрос отговори по следния начин: той каза,че достатъчно високата цена ... кумулативна цена. Едната е за акциите и другото е да се издължи към фиксинга. 60 милиона, от 120 милиона задължения, 60 милиона са за държавата. Ако той даде 61 милион, защото има на джоб и на сърце само един милион, вие какво, ще приемете ли такава цена?

    Искам да ми обясни Министерството на икономиката какво разбират под достатъчно висока цена?! Защото и сега, извинявайте господин председател, и уважаеми дами и господа депутати. И сега в публичното пространство се говори, че там едни наши момчета-юнаци имат мераци към тоя завод. И тъй като ограниченията..., мисля че 120 милиона оборот, това е 40 милиона на година, за един, така, средно голям бизнес, това не е кой знае какъв проблем. Освен другите условия. Нека да помислим, и да можем да накараме да дойде сериозен инвеститор. На мен много ми се иска да дойде чужд инвеститор, който има опит, който си продава оръжие, който произвежда оръжие, нека дойде такъв. А не да дойде фирма, зад която се скриват нашите разбойници, извинявайте... Не казвам, че всички бизнесмени са разбойници, но има такива.

    И затова, нека, все пак, да заложим по-стегнати условия и по отношение на цената. Като се яви един или двама, единият даде 61 милион, а другият 62 милиона, и понеже ние страшно много бързаме да го продадем, дали това е една реалност... Защото, пак ви казвам, колкото и да ме убеждават всичките, че видите ли, заводът е декапитализиран, аз ви казвам, че не е /набляга/. И веднага ще ви кажа защо. Защото в момента са към края изпитанията за две изделия на НАТО, което е готов пазар, готов пазар и те са почти, почти готови нещата. Значи има откъде да дойдат пари в тоя завод. Хайде да не бързаме толкова, да намерим читав човек за инвеститор... Извинявайте за дългото изказване...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Зайкова.
    От страна на Министерство на икономиката, ще вземете ли отношение?

    ВАЛЕНТИН ГРУЕВ:
    Ами какво да взимаме отношение. Тя се опита госпожа Зайкова да си даде сама и отговорите. Ние първо, трябва да се радваме, ако се затичат инвеститори, като се открие процедурата.

    МИКА ЗАЙКОВА:
    ...Хайде да не им казвам имената...

    ВАЛЕНТИН ГРУЕВ:
    Всеки предполага, това беше и дебатът в Икономическата комисия, че едва ли не, Стратегията е направена за някой. И трябва да ви кажа, че диаметрално противоположни са съмненията, бих казал, хайде, да не е обвиненията. Едните казват: защо е толкова нисък прага, значи искате да вкарате наши юнаци, които тук нали..., с тоя оборот могат да участват; други казват, защо не е по-висок, за да ги орежем тия или ония!

    Ние мислим, че този праг, е сложен по начин, по който да даде възможност, в тази ситуация, да се появят, дай Боже, казвам, максимален брой потенциални инвеститори! С изследвания, които са правени в последните години, се наблюдава, че в този бранш, не само в нашата страна, а и в европейски, и в световен мащаб, фирмите, размерът на фирмите, гравитира някъде около тия суми, в тези конкретни условия. Така че, дайте да дадем шанс да се появят, пък, дай Боже, да се конкурират тогава при представяне на бизнес-задача, каквато се иска, където конкретни, разписани ангажименти, предложения ще имат за инвестиции... Дай Боже, за социална програма да предложат повече от числеността, която е към датата на обявяване на конкурса и тогава ще получат бонус към комплексната оценка... И да се опитаме да направим една нормална процедура. Тук сега да правим догадки дали едно или друго..., аз също съм, между другото привърженик на тезата, че, ако някой дойде, и плати сто, сто и петдесет или не знам колко милиона, ще му бъде прекалено скъпо удоволствието да направи такава покупка, за да го нареже на скрап.

    Така че, има, има теми за размисъл... Но при всички положения, това, което още не е довършено и с тази Стратегия, естествено, че в проекта на приватизационен договор, ще бъдат записани също както ангажиментите , така и санкциите, така и механизмите, с които да се гарантират съответните оферти и обещания.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Груев.
    Други народни представители?
    От ВМЗ Сопот, желаете ли да вземете отношение? Някой?

    ИВАНКА ИВАНОВА:
    /от място, без микрофон/
    Аз също мога, искам да изразя благодарност за проявеното разбиране. Това са едни текстове, които ще гарантират някаква сигурност на работното място...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други народни представители?
    Господин Петков, Вие нещо да отбележите, Вие сте народен представител от Карлово? Нямате.
    Добре, колеги, предлагам ви да подходим така: да гласуваме предложението на народните представители Емануела Спасова и Делян Добрев. И след това да подложим на гласуване цялата Стратегия. Но да ги гласуваме, ако искате, едно по едно или всички заедно? Тогава, прочете ги промените, кой раздел, точно какво се променя и да ги гласуваме...

    ЕМАНУЕЛА СПАСОВА:
    Предложението започва с това, че се цитира в раздел VІ "Процедура по продажбата", затваряме кавичките, второ римско, „Провеждане на публично оповестен конкурс на един етап”, буква "б":
    Първо, в точка 4.2 да се допълни текста с второ изречение, а именно: „Предлаганата средно-списъчна численост на работниците и служителите да не бъде по-малка от числеността към датата на обявяване на конкурса.”

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Тук имам един въпрос към синдикатите. Не смятате ли за удачно, след написаното "численост" да бъде добавено "и съставът", тъй като средно-списъчната численост, това не означава, че съставът ще бъде запазен...

    ЕМАНУЕЛА СПАСОВА:
    Е как да не е?

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Или го подкрепяте по този начин? ...Добре, продължете.

    ЕМАНУЕЛА СПАСОВА:
    Второ, точка 6.1. да придобие следната редакция: "Задължение за погасяване на всички публични задължения на дружеството и просрочените задължения към работниците и служителите на дружеството, в определения към датата на подписване на приватизационния договор размер - условия за прехвърляне на акциите, предмет на приватизационната продажба.”

    Трето, в точка 6.10. да се допълни текст с второ изречение, а именно: „Намаление на тази численост в тригодишния период е възможно да се осъществява само по повод на пенсиониране и естествено текучество.”

    Четвърто, в точка 6.11. да се допълни текста с второ изречение: „Запазването на разходите за труд за всяка от трите години да не включва разходи за финансиране на програми за доброволно напускане.”

    Пето, да се създаде нова точка 6.12., която да гласи: „Задължения за спазване на Колективния трудов договор в дружеството.”

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Спасова.
    Колеги, подлагам на гласуване така прочетените предложения, който е за, моля да гласува:
    "За" - 14 гласа.
    "Въздържали се" - няма.
    "Против" - няма.

    Сега подлагам на гласуване Стратегия за приватизация на "Вазовските машиностроителни заводи" ЕАД - Сопот, № 102 -03 - 4, внесен от Министерския съвет на 7 февруари 2011 година. Който е за, моля да гласува (заедно с приетите предложения):
    "За" - 13 гласа.
    "Въздържали се" - 2 гласа.
    "Против" - няма.
    Стратегията се приема.

    С това изчерпваме и дневния ред. Благодаря ви на всички за присъствието. Закривам заседанието.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума