КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
П Р О Т О К О Л
На 23 март 2011 година, (сряда) от 15.05 часа, се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в сградата на Народното събрание, на площад "Княз Александър Батенберг" № 1, в зала № 456-та. То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, добре дошли, имаме вече кворум и откривам днешното редовно заседание на Комисията по труда и социалната политика.
"Добър ден" на господин министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов, на гостите, да приветстваме с "Добре дошли" и учениците от Финансово-стопанската гимназия от град Плевен... Добре сте дошли, все пак, има свободни столчета, седнете удобно, не стойте прави, заповядайте... Не е проблем да... да не стоите прави, ви сте млади хора, все пак преценявате вие, добре сте дошли, надявам се да ви е интересна нашата дискусия...
Също така наши гости са и:
- г - н Емил Мирославов - от Министерство на труда и социалната политика, директор на дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд";
- г - жа Весела Караиванова-Начева - подуправител на Националния осигурителен институт /НОИ/;
- г - жа Антоанета Ганчева - главен актюер на НОИ;
- г - н Цвети Даковски - декан в Университета по архитектура, строителство и геодезия;
- д - р Чавдар Маринов - директор на дирекция "Медицински дейности" в Министерство на здравеопазването /МЗ/;
- г - жа Пепа Василева - началник на отдел "Образование и квалификация" в дирекция "Медицински дейности" на МЗ;
- г - жа Мика Зайкова - Конфедерация на труда "Подкрепа";
- г - жа Катя Кашъмова, виждам, от Национална агенция по приходите /НАП/;
Колеги, предлагам да гласуваме следния дневен ред:
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА НА ТРУДА, № 102 - 01 - 18, внесен от Министерския съвет на 18.ІІІ.2011 година.
2. Представяне, обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2011 ГОДИНА, № 154 - 01 - 33, внесен от СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА НАЙДЕНОВА и група народни представители на 21.ІІІ.2011 година.
Който е за, моля да гласува:
"За" - 16 гласа;
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Приехме да работим по горния дневен ред.
ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Колеги, по точка първа. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, господин министър, Вие ли ще представите Законопроекта? Заповядайте, имате думата.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Благодаря, господин председател!
Уважаеми дами и господа народни представители!
Уважаеми колеги!
Уважаеми гости!
Законопроектът е изготвен във връзка с ратифицираната със закона за Конвенция № 177, относно надомния труд, на Международната организация по труда /МОТ/ от 1996 година, в сила в Република България от 17-ти юли миналата година.
В законопроекта са взети предвид договореностите в националното споразумение за уреждането на регулирането на надомния труд, подписан на 24 ноември миналата година. Знаете, че за първи път правителство делегира права на социалните партньори - на синдикатите и на работодателите, които със двустранно споразумение по между си, се споразумяха и регламентираха дейността на надомната работа в Република България. Именно на тази база правителството, след консултации в Националния съвет за тристранно сътрудничество, на практика приложи това споразумение в Кодекса на труда и на практика, по този начин, регламентираме тази дейност, която е много важна.
Целта на законопроекта е да уреди нормативно специфичните трудови правоотношения между работодателите и надомните работници. Със законопроекта се предвижда, че в трудов договор може да се договори изпълнението на трудови задължения, във връзка с изработката на продукция, и/или предоставянето на услуга в дома на работника или служителя, или в други помещения по негов избор, извън работното място на работодателя, срещу възнаграждение, с негово и/или на работодателя оборудване, материали и други спомагателни средства. Изрично са регламентирани специфичните елементи на трудовия договор за надомната работа, както и задълженията на работодателя и на работника или служителя при изпълнението на надомната работа, за което е уговорил.
Аз искам да кажа, че по този начин, спестяваме средства на бизнеса, в условия на икономическа криза, като даваме възможност част от дейността да не се извършва на работното място в предприятието, а да се изнесе на друго място, включително и по местоживеене, в къщата на съответния работник или служител.
От друга страна, регламентираме правата на тези работници. Като ги вкарваме в трудовото законодателство, тези хора ще работят вече с трудови договори и задължителни осигуровки върху тях. По неофициални данни от синдикатите и информацията, която получаваме през последните месеци, в България такъв тип дейности осъществяват около 200 000 - 300 000 работници и служители, т.е. по този начин ние регламентираме техните права, а и аз се надявам, че оттук нататък все повече работници и работодатели ще се възползват от тази мярка за надомната работа. И по този начин ще извадим една голяма част от хората от сивия сектор, т.е. те ще работят вече с трудови договори, с ясни ангажименти по Кодекса на труда. И върху средствата, които ще получават за работни заплати ще се плащат осигурителни вноски, т.е. ще има и допълнителни приходи в Общественото осигуряване и в държавния бюджет.
Така че, предлагам този законопроект, тези промени в Кодекса на труда, които Министерският съвет прие, да бъдат гласувани от Парламента.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
Друг, от вносителите, ако желае да вземе отношение по законопроекта? Няма.
Колеги народни представители, имате думата.
Госпожо Ангелова.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Благодаря, господин председател.
Ние, народните представители от парламентарната група на ГЕРБ ще подкрепим този законопроект.
Аз участвах и в работната група по законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, свързан с надомната работа, заедно с доцент Алексиева. На последната работна група всички текстове бяха изчистени между синдикатите и между представителите на работодателските организации, което е крачка напред. И това показва, че няма никакви обструкции по отношение на предложените текстове.
Този законопроект, и регламентирането на надомната работа, е крачка напред в трудовото законодателство на България. По този начин се дава възможност на лицата, на тези лица, които извършват надомна работа в България, а те никак не са малко, има различни данни - те са между двеста хиляди и двеста и петдесет хиляди, техните права ще бъдат защитени, те ще бъдат осигурени. Това, което те изработват в къщи, и което правят, ще им се смята за трудов и осигурителен стаж, и ще могат да се ползват от всички социални придобивки като отпуска, като болнични... И по този начин, както казах, ще се регламентира и надомната работа. Така че, ние, както казах в началото, ще подкрепим този законопроект.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
Други народни представители? Госпожо Масларова, заповядайте.
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Благодаря Ви, господин председателю!
Колеги, всички ние знаем, че ратификацията на тази Конвенция, беше подготвена още в началото на 2009 година. Тя, разбира се, отговаря на изискванията на Международната организация на труда. Аз, доколкото си спомням, не е фатално това, което ще кажа, но доколкото си спомням, имаше договореност до края на 2010 година да бъде подготвен този законопроект и да бъде внесен. Имам чувството, че има известно малко забавяне, но това не е фатално. Хубаво е, че законопроектът е факт, че се слагат едни регламенти, които досега съществуваха в много страни, които са членки на Международната организация на труда, участват в заседанията, и една Конвенция, която поставя едни по-модерни изисквания.
Искрено се надявам, че работодателите ще отговорят на тези изисквания, които са поставени, тъй като тук, от една страна, може да се облекчава част от работодателите, но от друга страна се поставят един сериозни параметри и изисквания, които в никакъв случай не трябва да бъдат подценявани, да бъдат неглижирани. Тъй като, дали човек извършва дадена дейност в едно помещение, което е с регламентирано работно място или там, където това в момента е по-удобно, включително и дистанционната работа, и неща, които са изключително актуални в развитите страни, това е един шанс ние да разширим работните места, стига, разбира се, това да даде възможност през следващите месеци на икономиката...
Н
ие също ще подкрепим законопроекта. Разбира се, някои неща, аз съм убедена, че са изчистени в работата на колегите. И тъй като стана реч, колегите са участвали, което е чудесно, аз, господин председател, искам само да попитам, може би тук трябва да попитаме министъра, ще ми позволите тази малка скоба, която отварям, прави впечатление, че на заседанията на тристранната комисия се канят народни представители от управляващата партия. Това е нова практика или има възможности да участват и народни представители от другите политически сили. Защото, поне аз доколкото знам, в тристранния съвет не присъстваха народни представители, поне досега. Това е нова практика, изглежда. Или ако присъстват, няма нищо лошо, но нека да присъстват и други народни представители, за да могат да се чуят дебатите и след това в Комисията /по труда и социалната политика/ това ще облекчи работата. Това в никакъв случай няма да я затормози, а ще бъде една по-добра основа, за да се решават и да се взимат по-бързо решенията в Комисията.
Просто, или поне председателя на Комисията да кани, мисля, че не би било излишно, който има възможност да присъства на тези заседания.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, госпожо Масларова.
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Благодаря.
Ние, тъй като има специален ред на заседанията на тристранния съвет, ние никого не каним. Единствено право да канят имат членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество, както се е случвало многократно. Синдикатите канят представители, когато се обсъжда дадена важна точка. Работодателите също. И самото правителство. Що се отнася до народните представители, уважаема госпожо Масларова, ние нямаме право да забраняваме на който и да е било народен представител, който желае, да присъства на заседанията на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Аз мисля, че който и да е народен представител, независимо от коя политическа партия е, може да присъства на тези заседания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, господин министър.
Други народни представители? Няма.
Аз бих искал да задам един въпрос. Разбира се, Коалиция за България ще подкрепи този законопроект. Смятаме, че е нужен такъв законопроект, още повече, както Вие казахте, той става въпрос за около 200 - 300 хиляди работници. Но въпросът ми е съвсем..., бих искал да попитам имаме ли готовност относно прилагането на всички разпоредби, относно контрола, по какъв начин Инспекцията по труда ще осъществява този контрол върху тези двеста и триста хиляди човека, които ще работят надомна работа?
Заповядайте, господин министър.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Абсолютно пълна готовност имаме, в момента когато се приеме законопроектът от Парламента, той да се прилага в неговата цялост. Контролните органи на Главната инспекция по труда участваха активно в дебатите в Националния съвет за тристранно сътрудничество, така че те са абсолютно наясно за това, какви са техните отговорности, заложени в този законопроект, така че, още от първия ден на влизането в сила на законопроекта те ще имат готовност да осъществяват този вид контрол.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
Други народни представители? Няма.
От синдикатите, желаете ли да вземете отношение? Госпожо Зайкова, заповядайте.
МИКА ЗАЙКОВА:
/без микрофон/ ...
За нас този законопроект е стъпка в правилна посока... Искам да подкрепя и приветствам предложението на госпожа Емилия Масларова, за присъствието на народни представители от всички политически сили при обсъждането на проблемите... Особено човек, с богат опит, винаги е добре дошъл...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Зайкова.
Други народни представители? Няма. Колеги, подлагам на гласуване законопроект за допълнение на Кодекса на труда, номер 102 - 01 - 18, внесен от Министерския съвет на 18 март 2011 година. Който е за, моля да гласува:
"За" - 16 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Законопроектът е приет.
ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОНЙЕВ:
Точка втора. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2011 година, номер 154 - 01 - 33, внесен от Светлана Ангелова и група народни представители на 21 март 2011 година.
...Довиждане /към учениците присъствали на първа точка/, пожелавам ви бъдещи добри оценки да получавате...
Госпожо Ангелова, имате думата.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Благодаря Ви, господин председател!
През месец юли, две хиляди и десета година, със заповед на министъра на труда и социалната политика е утвърдена нова структура на националната класификация на професиите и длъжностите. Новата структура е съобразена с международната стандартна класификация на професиите 2008, чието използване в България е задължително от 2011 година по силата на правото на Европейския съюз.
С въвеждането на тази нова класификация на професиите и длъжностите, се оказа, че някои професии, автоматично преминават в по-висок клас, което води и съответно до по-висок минимален осигурителен доход. При договарянето на минималните осигурителни доходи по професии в края на миналата година, не е обърнато внимание от някои браншови организации, по-специално от браншовия отрасъл "Здравеопазване", че за медицинските специалисти по здравни грижи, става въпрос за медицинските сестри, рехабилитатори, акушерки, лаборанти, те преминават автоматично в по-висок клас и значително трябва да се осигуряват на по-висок, почти двоен минимален осигурителен доход.
Например, според новия Класификатор на професиите, както казах, за медицинските специалисти по здравни грижи, минималният осигурителен доход за старшите и за главните сестри е сто и десет лева, извинявайте, хиляда и сто лева, същият, както е на ръководител на една болница. А за редовите медицински сестри е върху 820 лева, колкото е и за един лекар. Това породи в началото на годината напрежение сред служителите и сред директорите на общинските и държавните болници. И още в началото на годината те се обърнаха и към нас, като народни представители, и към Социалното министерство, това да бъде изправено. Тъй като има значително несъответствие между размерите на брутното трудово възнаграждение и минималният осигурителен доход, върху който следва от 2011 година да се осигуряват специалистите по здравни грижи.
Заради това, така предложеният законопроект от група народни представители от парламентарната група на ГЕРБ, е за промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 година, насочени към намаляване на минималния осигурителен доход за първи клас специалисти от 820 лева и 1100 лева на 500 и 580 лева, а за втори клас специалисти, в които са и медицинските сестри - от 550 и 780 на 440 и 540 лева.
Поради същите съображения е прието и предложението на Българската православна църква, и се предлага минималният осигурителен доход на енорийските свещеници да бъде намален от 540 лева на 307 лева.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Ангелова.
Господин министър, Вие, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Благодаря, господин председател!
Ние подкрепяме тези промени в Държавното обществено осигуряване в това приложение.
Искам да кажа, че включително и този въпрос беше обсъден в понеделник в надзорния съвет на Националния осигурителен институт, където се прие тази промяна с консенсус.
Още веднъж искам да обясня, тя, госпожа Ангелова, го каза, но още съвсем накратко искам и аз да кажа защо се получи така. Тъй като и в петък отговарях и на ваши питания в Парламента.
Просто, колегите, които са договаряли минималните осигурителни прагове, от синдикатите и от работодателите, явно, не са се съобразили с новия Класификатор. И оттам дойде целият проблем. Именно от тази гледна точка, аз мисля, че е добре да се промени този Класификатор. Да се промени, за да се съобрази с новия Класификатор - праговете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър.
От НОИ, желаете ли? Заповядайте, госпожо Караиванова.
ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
Благодаря Ви, господин председателстващ!
Господин председател!
Уважаеми дами и господа народни представители!
Ние също подкрепяме предложените промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Има технически грешки, които мисля, че ще се оправят.
В параграф първи, точка трета, е допусната техническа грешка в ред 77, нека да се чете: в ред 74.
Подкрепяме, по принцип, направените предложения. И сме готови да ги администрираме.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Караиванова.
От НАП, госпожо Кашъмова, заповядайте.
КАТЯ КАШЪМОВА:
Благодаря.
За протокола: Катя Кашъмова, Национална агенция за приходите.
Уважаеми народни представители!
Националната агенция за приходите подкрепя проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на Държавно обществено осигуряване за 2011-та година. И аз само ще ви уведомя, че в рамките на януари и февруари месец, в Националната агенция за приходите постъпиха доста запитвания и становища от медицинските заведения за това, че рязко се е увеличил минималният осигурителен доход за определени категории осигурени лица.
Освен това, имаме забележка по отношение на параграф две от Законопроекта. Тя е свързана с това, че се предлага законопроектът да влезе /в сила/ със задна дата - от 1 януари. Основанието за това е член 14 от Закона за нормативните актове.
И другото, което следва да ви информираме е, че ще имаме възстановяване на вече внесени на законно основание осигурителни вноски, говорим за 31 000 осигурени лица, и по силата на ДОПК личните осигурителни вноски се възстановяват от всяко осигурено лице.
Ще трябва да се правят актове за възстановяване и прихващане на недължимо внесени вноски, от една страна към осигурените лица, от друга страна към осигурителите, за сметка на вноските на осигурителите. От друга страна, осигурителите следва да подават коригиращи декларации образец едно, коригираща декларация образец шест... Не на последно място ние считаме, че ще се наложи и преизчисляване на отпуснати обезщетения и пенсии за сметка на Държавното обществено осигуряване.
И в тази връзка искам да кажа още нещо. Че този законопроект би следвало да влезе /в сила/ от първо число, така както вие решите и прецените, кое да е, но да е първо число, защото месечният, минималният месечен осигурителен ... , той е минимален, месечен осигурителен доход. В случай, че не се приеме да е от първо число, ще се получи така, че да имаме един осигурителен доход до определена дата, друг осигурителен доход от друга, което ще доведе до подаване на две декларации за едно осигурено лице и т.н.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз.
От Министерството на здравеопазването, госпожо Василева.
ПЕПА ВАСИЛЕВА:
Благодаря.
Добър ден, уважаеми дами и господа народни представители!
Уважаеми господин министър!
Министерство на здравеопазването няма забележки по отношение на предложените изменения, касаещи медицинските сестри, акушерките и рехабилитаторите. Само, обаче, искам да уточним, че в специалистите по здравни грижи влизат още няколко професии. Това са фелдшерите, помощник-фармацевтите и зъботехниците. Т.е., ако те не бъдат упоменати с общото наименование, /към д-р Адемов който я репликира/ ...те са асоциирани, но те са различно... т.е. за тях ще остане сега по-високият осигурителен доход, само това искам да кажа... Помощник-фармацевти и зъботехници, защото в ред 77-ми пише само за сестра, акушерка и лаборант, както и в ред 79, в новите, които се създават...
Всъщност, би могло цялото да се обедини като специалисти по здравни грижи, вместо да се цитират отделни...
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Тези, които ги изброихте, влизат в групата на асоциираните...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Моля Ви, доктор Адемов, ще Ви дам думата... изчакайте. Дайте да слушаме... чакайте...
ПЕПА ВАСИЛЕВА:
Да, но те влизат в клас три. Те са асоциирани, но към Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, докато тук те не са упоменати. Това имам предвид аз...
Може, ако позволите още, да поставя на вашето внимание един въпрос за лекарите-специализанти, които са в клас две и са дейност на болниците, техният осигурителен, минимален осигурителен доход е 780 лева. Тъй като по сега действащата наредба за придобиване на ...специално в системата на здравеопазването, местата, финансирани от държавата, държавата, т.е. чрез Министерство на здравеопазването, по бюджета, изплаща възнаграждения на тези специализанти в размер на две минимални работни заплати. И оттук идва противоречие. Ако ние трябва да ги осигурим на 780 лева, т.е. бюджетът на Министерството трябва да бъде увеличен доста или да се добави нов ред за специализанти в системата на здравеопазването... Това е нашето предложение...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Само искам да кажа: този законопроект, нали е съгласуван с вас? Не е ли поискано мнение, становището ви...
Господин министър, заповядайте...
Извинявайте, госпожо...
Кажете /към министър Младенов/...
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Първо, колежке, трябваше да имате представител в надзорния съвет на НОИ, защото в понеделник този въпрос го решихме, който го поставихте, с промените в Кодекса за социално осигуряване. И друг път трябва да се информирате какво е решението и тогава да взимате отношение.
Що се касае до първия въпрос, ще помоля НАП да го коментира...
КАТЯ КАШЪМОВА:
Благодаря.
Аз, за съжаление, нямам Националния класификатор на длъжностите и професиите, но по спомен, фармацевтите мисля, че влизат в трета група. Помощник, да... Така че, не мисля, че има проблем при тях... И поради това и не беше обсъждано в работната група за минималните осигурителни доходи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, госпожо Кашъмова.
Вижте, наистина, трябва сега да го решим проблемът, да не стане така, че да се реши проблемът за определена група професии, след това да се започне отново да се правят промени... Наистина, трябва да се изчисти с едно изменение...
Госпожо Георгиева, заповядайте.
ЦВЕТА ГЕОРГИЕВА:
Тук, колкото и да е необичайно, има и още една допълнителна... аспект допълнителен. Знаете, че повечето от тези лечебни заведения са общински или са към общинските съвети и се управляват от тях, от общините. И съответно, те имат един надзорник, който е, примерно, може да е борд на директорите или пък да бъде наблюдател - едно лице. Тези хора, контрольор се нарича това лице. Имам сведение от варненския бивш диспансер пулмологичен, който сега се превърна в болница за долекуване, че това нещо се получава и с контрольорът, който е назначен, който, практически, получава две минимални работни заплати възнаграждение. Тъй като той самият, това конкретно лице е лекар, те го осигуряват допълнително върху тези две минимални заплати на 780 лева. И без друго сумата, която получават тези контрольори, е минимална. И ние съвършено ще ги демотивираме въобще да извършват някакви контролни функции, наистина, и да носят отговорност за дейността си по този начин! Това е много специфично и съм сигурна, че не е засегнато като текст. Моля да обърнете внимание и да може да бъде отразено надлежно, защото те ще продължат по този начин да се осигуряват, въпреки че вземат само две минимални заплати.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
Госпожо Масларова, заповядайте.
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
Аз предварително искам да заявя, че ще подкрепя законопроекта. Ще го подкрепя, защото считам, че е абсолютно справедливо, това, че някой нещо не е догледал някога и не се е съобразил с доходите, които получават и осигуровките, които се налага да се плащат за част от хората, създават един дисбаланс и се нарушават, така бих казала, исконни конституционни права на работещите в тези сектори.
Пак подчертавам дебело - ще го подкрепя законопроекта.
Но искам да започна най-напред с една забележка към Вас, господин председателю. Не е нормално, вчера - на 22-ри, този законопроект да е разпределен /на Комисията по труда и социална политика/ от госпожа Цачева и днеска Вие да го внасяте в Комисията. За мен, Вие... Аз вчера нямах физическа възможност и до сега, да видя подробно и детайлно за какво става реч. Защото справедливо е, обосновано е, но няма никакъв анализ. Ето сега, днес, научавам от госпожа Кашъмова, че касае 31 хиляди осигурени /лица/. Преди малко, обаче, към тези 31 хиляди се проявяват претенции, госпожа Георгиева каза една група хора, може да са петнайсет човека, но са живи хора... Не, не, не! /към залата/. Това касае живи хора!
На следващо място, вторият ми, принципен въпрос, до кога в тази Комисия ще се работи по двойни стандарти?! Само преди две заседания, когато се разглеждаше предложението за детските добавки, беше казано, че не може да се приеме, тъй като няма гласуван бюджет, тъй като има параметри на бюджет 2011 и не може да се наруши бюджета. Искам да попитам: тук, сега, не се ли нарушава бюджетът на Националния осигурителен институт?! Аз разбирам, госпожа Караиванова, ще се съгласи. Няма начин да не се съгласят. Но каква сума, по-малко ще постъпи в приходната част на бюджета на Националния осигурителен институт?! Това са неща, които не можем да ги подминем... /по-малко ще са, разбира се - към реплика от залата/. По-малко ще са в бюджета на НОИ... При положение, че е приет бюджетът на НОИ. И това е в приходната част на НОИ, която след това ще се отрази върху нещо друго в разходната част. Това е принципен въпрос. Поставям принципни въпроси. Пак казвам, аз ще подкрепя законопроекта.
На следващо място, много бих била впечатлена да чуя становището на министър Дянков, който предлага пакт,.с който, всичко се приема само с квалифицирано мнозинство, конституционно, можем да променим някои параметри. Така че, колеги, има неща, които трябва да си ги говорим тук в Комисията, не извън Комисията, не пред медиите. А тук. И аз искам да знам, в крайна сметка: госпожо Караиванова, за каква сума става въпрос?
И още нещо: ще продължаваме ли с това така наречено "антидатиране"?! Днеска е 23-ти /набляга/ март! Ние връщаме... Аз разбирам, че на хората вече са им взети тези осигуровки! НАП ще трябва да прави допълнителни сметки и т.н., за да връща тези пари. Значи, ако правим един законопроект, той да влиза в сила след като бъде приет Закона, а не със задна дата! Ние го връщаме три месеца назад, едно цяло тримесечие! Това са пари, които смятам, че част от тях, вече са постъпили в НОИ... Така че, тези принципни бележки, държа да ги поставя в Комисията по труда и социалната политика. Значи, за едни предложения може, а за други предложения не може! Въпреки че, според мен, и двете предложения са много социални! И са необходими! И аз пак казвам: дали касае пет човека контрольори, за които каза госпожа Георгиева, това са пет души, пет семейства... Дали касае зъботехници или не ги касае, ето, виждате, че се разширява обсегът... Аз, примерно, не знам колко са енорийните свещеници - дали са 500 или са 1000, или са 10 000, не знам... И в този обсег, ако сега трябва да го разширим и госпожа Ангелова трябва да добавя тези неща допълнително... Не, не, ние ще ги добавим /към залата/, ама това са пари! Пари, които няма да влязат в бюджета на НОИ, а това е в приходната на бюджета на НОИ, който е утвърден с бюджета за 2011-та и тази приходна част после няма да се разпредели някъде в разходната част. Може да са малко парите. Но това са принципни въпроси, колеги! Не можем да ги оставим така и да ги подминаваме с лека ръка! Така че, това са ми принципните забележки, господин председателю. И ако бяхте оставили малко глътка въздух от вчера до днес да се съберем, да ги видим, защото и аз щях да попитам за каква сума става въпрос, може би днес нямаше да обсъждаме дали ще влизат зъботехници, контрольори помощни-фармацевти, фелдшери... Ето виждате, че и от Министерството на здравеопазването поставят някакви свои параметри, може би те имат, аз там вече не мога да кажа, не съм...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Госпожо Петрова, имате думата.
ВЯРА ПЕТРОВА:
Колеги, аз, наистина, искам да се съобразим със становището на НАП и да приемем в параграф втори, наистина, датата да бъде: Законът да влезе в сила от първи април 2011-та година. Съображенията на Националната агенция по приходите, мисля, че бяха много коректни и трябва да се съобразим с тях.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Петрова.
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Уважаеми господин председател!
Уважаеми дами и господа народни представители!
Тъй като госпожа Масларова зададе два въпроса.
Госпожо Масларова, явно, демокрацията е трудно нещо. И трябват много усилия от всички страни. Защото, аз пак искам да повторя: на първи юли, аз съм утвърдил новият Класификатор на професиите, миналата година. Изпратил съм на социалните партньори да договарят прагове. Изрично съм посочил, че трябва да се съобразят с новия Класификатор.
Сега. когато е допусната такава грешка, от тези, които са договаряли, съвсем спокойно, както го правим в момента, трябва да седнем и да го изчистим този въпрос. За това става въпрос. И искам да кажа, че НОИ са смятали, смятали са на базата на това, което предлагаме сега. И това няма де се отрази на бюджета на НОИ - тези прагове. Проблемът идва от разместването на едни показатели в таблицата на Класификатора при самото договаряне. Оттам идва целият проблем! Вътре в самата група!
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Прощавайте, господин министър, ама то, горе-долу, става така: Значи, Столична община си е направила бюджета на базата на определени едни данъци, сега, изведнъж, когато хората казаха, че там са несправедливи нещата, данъците се намаляват, връщат се на миналогодишните... И това нямало да се отрази на бюджетът! Аз малко нещо не разбирам. Но дано да е така това, което казвате Вие! Значи, явно, че е допусната грешка. Явно, че това е един несправедливо решен социален проблем. Явно, че трябва да го решим. Но има принципи и правила, за които аз апелирам, че все пак, трябва да бъдем, като колеги, тези неща да си ги казваме тук и да ги изчистваме овреме, за да нямаме противоречия...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Госпожо Караиванова!
Колеги!
Гости!
Ние ще подкрепим този законопроект. Само че, имаме минимални съображения от гледна точка на процедура.
За какво точно става въпрос?
Първо, ако този проект беше внесен от Министерския съвет, нямаше да ги има тези проблеми, за които се говори. Вярно, че щеше да се удължи процедурата, но има, в рамките на Правилника на Министерския съвет, има съгласувателна процедура - всички министерства се произнасят. Сега. Министърът ще ми каже, че в надзорния съвет на НОИ има заместник- министър, ако добре си спомням, на здравеопазването, той, би трябвало, тези предложения, които ги правите в момента, да ги е представил там и евентуално, да влязат в съображенията. Това няма как да го отречем.
Аз си направих труда да направя една справка за нормативните актове, регулиращи бюджетния процес в Република България.
За какво става въпрос?
Съгласно Законът за устройство на държавния бюджет, държавният бюджет...
А, първо, да тръгнем от Конституцията. Там, в чл. 87, ал. 2 е казано, че Законът за държавния бюджет се изготвя и се внася от Министерския съвет. Дефинитивен текст на чл. 87, ал.2. И сега тук веднага възниква въпросът, дали бюджетът на ДОО е част от държавния бюджет, дали бюджетът на ДОО е част от консолидираната фискална рамка.
Сега, вижте какво пише по-нататък: дава се определение на консолидирана фискална програма, защото държавният бюджет се придружава от тази програма. Там е казано: легалната дефиниция на термина "Консолидирана фискална програма", включва: държавният бюджет, бюджетът на ДОО, бюджетът на НЗОК, бюджетът на общините, бюджетите на Българската национална телевизия, на Българското национално радио, на държавните висши училища, на Българската академия на науките, извънбюджетните сметки, фондове на други бюджетни предприятия...
Така. От тук следва, че бюджетът на ДОО е извън държавния бюджет, което е аргумент в полза на това, че един народен представител може да внесе такъв законопроект. Обаче, нататък има неща, които ме притесняват. Дано да не съм прав. Казано е, че в чл. 21-ви, законопроектът за държавния бюджет се разглежда по реда, установен с Правилника за организация и дейността на Народното събрание, а съгласно чл. 22-ри, ал. 2-ра, на устройствения закон държавния бюджет се приема със Закон по съставни/набляга/ бюджети! По съставни бюджети! А бюджетът на ДОО е точно съставен бюджет! Т.е., тук идва едно объркване, че бюджетът на ДОО, понеже кореспондира финансово със Закона за държавния бюджет, има трансфери и т.н., може някой да реши, че това е част от държавния бюджет, неизменна част, съществена част от държавния бюджет и в този смисъл да има нарушение на Конституцията!
Сега. Няколко пъти ги прочетох тези неща. Ще ви кажа защо. Не за да се правя тук на интересен и да опонирам на вносителите. Аз знам, че този проблем трябва да бъде решен. Преди години, със сегашния директор на Банката - Иван Искров, внесохме тук, господин Мирославов и госпожа Масларова може би знаят, колегите, внесохме, понеже бяхме допуснали грешка, с която нямаше възможност НОИ да плаща пенсиите. И си спомням, че в пленарна зала в Събранието стана страхотен скандал, точно на тази тема. И затова си направих труда да разуча Законът за устройството на държавния бюджет и да видя това противоречи ли на Конституцията или не. Дълбокото ми убеждение е, че това може да се случи. И го казвам, пак повтарям, в интерес на дискусията. Защото, съм сигурен, че има хора в Пленарната зала, които ще повдигнат точно този въпрос! Ако искате, мога да ви кажа, кои са те... И затова, колеги, ние ще подкрепим Закона, но ми се струва, че няма нищо лошо в това, че администрацията, в лицето на НАП, моите уважения към тях, желаят да се случат нещата по-лесно. Но аз мисля, че с усилия от страна на НАП, с една добра организация, този закон може да влезе в сила от 1-ви януари 2011-та година. Как може да стане те да ни го кажат.
Другото е по-лесно, това, което предлагате - първи април. Това е много по-лесно. Даже и от първи април ... не е лесно! Ами, трябва да влезе поне един месец, ако трябва да бъдем съвсем коректни, един месец след влизане в сила на Закона! За да може за този месец, след влизането в сила на Закона, на десето число на следващия месец, да се платят осигуровките за предния месец. Нали така, госпожа Кашъмова? Това е коректният прочит, според мен. Пак повтарям, ако има логика, ако има желание, убеден съм, че с доста усилия, НАП могат да ни предложат начин, по който да бъде решен този въпрос от първи януари.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
Господин министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Аз пак искам да кажа: Ние не променяме бюджета за Държавното обществено осигуряване. Ние променяме/набляга/ едно приложение към бюджета за Държавното обществено осигуряване, което не променя параметрите на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Разбирате ли?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Аз, господин министър, не Ви разбирам, тъй като, ако една медицинска сестра ..., доктор Адемов, моля...
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
/без микрофон...член осми от Закона за .../
МИКА ЗАЙКОВА:
Мога ли да кажа, господин председател?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Заповядайте, госпожо Зайкова.
МИКА ЗАЙКОВА:
Права е госпожа Масларова. Ако народните представители имаха време да седнат и да погледнат приложението към НАП, това нямаше да стане. Обяснявам какво се е случило! Обяснявам какво се е случило. Ето го ред 77, доктор Адемов!
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Какво се е случило?
МИКА ЗАЙКОВА:
В ред 77 пише точно тези цифри, дето ги пише тук! Знаеш ли какво се е случило? Случило се е това, че когато са отишли в НАП и НАП е видял Класификатора, е каза: "Хо- о- па, вие внасяте по-малко пари! Дайте повече пари!" Ето това е станало. Ето го приложението!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Госпожо Зайкова, първо, доктор Адемов, моля Ви, не разговаряйте помежду си, първо, относно забележките, че наистина...
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
... от първи януари да влезе новият Класификатор! Ако аз ги чета и Вие не ги четете, това не значи, че в лечебните заведения счетоводителите не ги четат! Те ги познават много добре! Съжалявам, че го казвам...
МИКА ЗАЙКОВА:
Прав сте! Няма грешка! Но трябва да кажа, че няма нищо да се промени...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Госпожо Зайкова, разбрахме Ви, ако обичате, изключете си микрофона...
Изцяло приемам забележките към мен, че не спазих Правилника. И за двата законопроекта, съгласен съм, не спазих Правилника. Но смятах, че тези законопроекти са нужни и не трябва да се губи време. Сега, ако трябва, някакви санкции... от страна Комисията, съгласен съм да ги понеса, но относно ... Госпожо Зайкова, народните представители имат достатъчно време, макар че не са минали 24 часа, са се запознали, но явно, Вие не сте запозната, тъй като ред 77 не съществува! Така че, не го цитирайте този ред!
Второ, аз не мога да разбера, имам към вносителите на законопроекта... И първо, господин министър, не мога да се съглася, тъй като, ако една медицинска сестра се е осигурявала, примерно го казвам, на 700 лева, и сега ако променяме базата, трябва да се осигурява на 350 лева, примерно, хайде на 500 лева, няма как да няма разлика и още повече, че трябва да й се възстановят, съответно, направените вноски!
Но, имам въпрос, към вносителите, за да продължим самата дискусия. В така нареченото Приложение едно, имаме основни икономически дейности и квалификационни групи и професии. С промените, които правите, в колона "икономически дейности", само ще Ви помоля, госпожо Найденова, все пак, хубаво е тук всяка една колона да има съответното наименование, за какво иде реч. Но, да има съответно наименование. Но, не може в икономическа дейност ние да записваме професии, защото то дефакто така става, скоба, само за медицински сестри, акушерки, и отново в колона "икономическа дейност" да записваме и длъжности! Като само за началник клиника, отделение... Аз лично, мисля, моето мнение е, че не би трябвало да е тук... Не знам, обяснете ми защо по този начин го правим, нека някой да обясни от вносителите... Или...
Заповядайте.
АНТОАНЕТА ГАНЧЕВА:
Главен актюер на НОИ. Аз съм член на работната група, която се занимава с минималните осигурителни доходи. Фактически, това, което ние разглеждаме, е Споразумение, което е между синдикатите, работодателите и държавата. Ето го тук: тристранно споразумение. Фактически, споразумение... Няма държава, де..., между синдикатите и работодателите. И всички синдикални и работодателски организации по здравеопазването са се подписали. Така че, е едно..., да пак са се подписали, но така или иначе, но не са го догледали...
А тук защо разглеждаме точно определени длъжности. Защото, просто, те , спрямо новия Класификатор, трябва да преминат от по-ниска в по-висока квалификационна група професия. Просто, за тази година е едно изключение. Догодина, когато ще правим праговете за 2012 година, това нещо ще бъде вече съобразено.
Друго исках да ви кажа, че колежката, която е от Министерство на здравеопазването, се обади, всичките тези други професии в икономическа дейност здравеопазване те не минават от по-ниска в по-висока. Те си остават в една и съща, може да се променя техния номер,...за група професия. Така че, за тях няма проблем за минималния осигурителен доход.
Това исках да кажа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Вие ли искате думата? Заповядайте.
Госпожо Кашъмова, заповядайте.
КАТЯ КАШЪМОВА:
Благодаря.
Аз, понеже, доктор Адемов ме провокира, заради това, с цялото му уважение към НАП... Доктор Адемов, това, което аз изложих.. Тук не става въпрос за Национална агенция за приходи само за работата. Става въпрос за работата на всички осигурители от здравеопазването. Става въпрос за 31 хиляди осигурен лица, които трябва да отидат в офисите на Национална агенция за приходи, да подадат искане за възстановяване на личните си осигурителни вноски във връзка със Данъчно осигурителния процесуален кодекс.
Отделно, /...Моля? към реплика от залата... няма такова нещо. Те са задължени лица по смисъла на ДОПК. Това значи, че всяко едно от тези 31 хиляди лица трябва да почука на вратата и да поиска надвнесените лични вноски за тези два или три месеца. Отделно работодателите, осигурителите, също трябва да поискат техните си вноски, които са за тяхна сметка. Съответно, да се направят актове. Отделно, осигурителите трябва да подадат коригиращи декларации, образец едно, коригираща декларация образец шест, която Наредбата казва, че може да се подаде коригираща до края на месеца, следващ месеца, за който се отнася. Това значи, че отделно трябва да се получи разрешение /набляга/ да се подаде коригираща декларация. Административната тежест не е само за Национална агенция за приходите.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви. Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
По отношение на въпроса на господин председателя.
Господин председател!
Първите четири цифри са по Евростат. Ако отворите в сайта на Министерството на труда и социалната политика ще видите, има една методология, по която се определят в класификатора, всички тези цифри, които са записани там, там е дадено много ясно. Значи, първите четири цифри са изискване на една директива и те са по Евростат. И те няма как да бъдат променяни. И тук не са ги променили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Не говорим за Националната класификация за длъжностите. Говорим за Приложение едно, тук в колоната "наименование на икономическа дейност", тук в колоната, се вкарват длъжности и професии, което, виждате, че го няма в другите редове!
И изведнъж влизат, аз за това говоря.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Длъжностите и професиите стоят в отделни ко-до-ве! /набляга!/
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СКТОЙНЕВ:
Не говорим за това. Тук говорим,че присъства в наименование на икономическа дейност, в тази колона, вижте я, говорим за... но нищо, искате да се изкажете... различно е, докторе! Друго говоря...
Вижте, колеги, аз не знам, но, явно, имаме много пропуски. Не знам дали ще се съгласите или ще приемете, това, което сте дали със становище от Министерство на здравеопазването. За мен лично, е логично да бъдат вкарани и тези професии. Да не стане така, че да променяме сега Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване да създадем напрежение, че едни професии не са влезли тук и след два месеца отново да се чудим какво да правим!
Да, господин министър, имате думата.
МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ:
Вижте, аз, първо, искам да кажа, че господин Стойнев не е виновен, че е свикал това заседание. Аз, просто, помолих, да се свика, тъй като знаете, за надомната работа, за надомната работа беше важно да мине колкото се може по-бързо. И това нещо да се коригира, да не се ощетяват хората. Така че, аз благодаря на господин Стойнев, защото, той прояви държавническо мислене...
/Шум и смях в залата/
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин министър!
Госпожо Найденова, заповядайте...
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
...Ангелова /искахте да кажете/...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Да, Ангелова, извинявайте...
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
Значи, ние, вносителите, сме искали по най-бързият начин да изправим една социална несправедливост, изхождайки с най-добри желания, с най-добри намерения. И аз предлагам, да, действително, сега разбрахме, че има, пропуски. Аз предлагам, между първо и второ четене на Закона, да направим една работна група. В тази работна група да изчистим абсолютно всичко и между първо и второ четене да внесем текстовете, като на тази работна група да присъстват представители от Министерството на здравеопазването... Водещата комисия, ще си направи тази работна група и ще изчисти абсолютно всички текстове!
Защото, в момента, от това, което разбирам - че, има ли проблеми, няма ли проблеми, аз вече се обърках от тези различни мнения...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Ангелова.
Доктор Костов, заповядайте.
д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
Благодаря, господин председател.
Господин министър!
Дами и господа!
Колеги!
Аз и групата на синята коалиция ще подкрепим тази поправка, защото тя е реалистична и справедлива. Тук остава, разбира се, решението на въпроса от коя дата/набляга/ да влезе в сила поправката.
Справедливо е, да важи, както предлагат вносителите, от първи януари на 2011-та година. И с това, като че ли, наказваме, обаче, всички онези хора, които през януари, февруари и март са надвнесли вноски в НАП. Наказваме ги, защото трябва да отидат, да се редят на опашка, да попълват куп документи, за да ги получат... И може би тук трябва да се намери някакво административно решение. А инак, а инак, вина за това, което се е получило, носим всички, мисля че и ние, народните представители, които сме гласували механично.
/реплика от залата: Не сме гласували ... не ни го вменявайте като вина.../
Защо?
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Защото ние не сме гледали тия работи, не ни е работа да гледаме тези неща. Защо смятате, че народните представители са...
д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
Ама, не може да обвиняваме всички други, без да се отнесем критично и към това... Аз съм съгласен, че не може всичко да се огледа ред по ред...
Но в случая, какво се е получило с приравняване на медицински сестри, рехабилитатори и лаборанти към лекари, всъщност, към праговете за лекарски длъжности, включително ръководни.
Що се отнася до зъботехници и помощник-фармацевти, аз мисля, че тук пропуск и грешка няма. Защото те остават в групата на приложни специалисти, където минималният осигурителен доход не е пипан. Не, той не е пипан!
Аз имам един въпрос към вносителите. Защо в ред 79-ти са записани минимални осигурителни доходи: съответно 580 лева, 540 лева, в първите три колони? /от залата: старша сестра, лаборанти/
Това е главна и старша сестра и е първа колона.
Втора колона са специалисти. Които са всички сестри.
А третата?
/от залата: приложни специалисти: лаборанти... /
Лаборанти, рехабилитатори са приложни специалисти?
Ами тогава, тогава, те са приравнени или по-точно зъботехници и помощник-фармацевти са приравнени към рехабилитатори и лаборанти, така ли да разбирам?
Още веднъж заявявам моето дълбоко убеждение, че тази поправка трябва да се направи. И трябва да се намери /набляга/, трябва да се намери механизъм, по който да се върнат надвнесените суми, който да не губи времето и да не унижава тези, които без всякаква вина са го сторили.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Костов.
Доцент Алексиева, заповядайте.
доц. ГЕНОВЕВА АЛЕКСИЕВА:
Уважаеми господин председател!
Колеги и гости!
Искам само да... Несъмнено, нещата са така, както всички мислим, че това има основание да бъде прието, предложение...Но ми се иска, ако са прави колегите от Министерство на здравеопазването, това да се маркира в стенограмата и в днешното ни заседание. За да не се окаже, че не сме го гласували на първо четене и между първо и второ четене ще променим смисъла или съдържанието и ще имаме проблеми в залата...
Това ми е опасението. Затова искам да бъде маркиран, целият този дебат, и това, че ги предвиждаме, тези професии...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доцент Алексиева.
Госпожо Масларова, заповядайте...
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Съвсем накрая, искам да кажа, извинявам се, че взимам отново думата. Аз мисля, че Комисията по труда и социална политика не може да взима решение за създаване на работна група. Защото ние не сме водещата Комисия. Нито можем да вменяваме на водещата комисия тя да вземе решение да прави работна група.
Ние можем като Комисия да гласуваме законопроекта, да го подкрепим. А водещата комисия, там вносителите да се аргументират, и да има група, да се направи специална работна група... Ние нямаме право, да налагаме, нашата комисия няма право да налага решение на водещата комисия. Просто, да се съобразите, за да не направите грешка, господин председател...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Заповядайте.
КАТЯ КАШЪМОВА:
Благодаря.
Аз искам да кажа, аз искам да кажа, че вносителят много ясно в мотивите си е казал, защо се налага изменението на Закона за бюджета на ДОО за 2011 година - заради това, защото определени длъжности и професии преминават в по-горен клас. И на практика, в допълнението на Приложението са дадени тези професии и длъжности. И примерът, който дадоха от Министерство на здравеопазването, просто, не е коректен. Защото, миналата година, помощник-фармацевтите са били в трети клас. И тази година са в трети клас. Така че, техният осигурителен доход за тази година е 403 лева и в никакъв случай не е увеличен спрямо миналата година.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Други народни представители? Няма.
От социалните партньори?
Да, госпожо Зайкова, заповядайте.
МИКА ЗАЙКОВА:
Уважаеми дами и господа народни представители!
Уважаеми господин министър!
Колеги!
Аз искам само да подчертая, че говорим за минимални осигурителни доходи, прагове. И госпожа Кашъмова, както и всички вие знаете, че в България всички се осигуряват на действителни доходи. Така че, 31 хиляди или 32 хиляди, госпожа Кашъмова, не всички са на минимални... Техните реални заплати не са на минимален осигурителен доход. Така че, предполагам, че ще бъдат далеч по-малко хората, за които ще трябва... Вярно е, че на НАП му се стоварва голяма работа, но все пак корекцията ще бъде на по-малко...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Моля ви, моля ви, да не влизаме в диалог... Колеги, подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2011 година, номер 154 - 01 - 33, внесен от Светлана Ангелова и група народни представители на 22 март 2011 година. Който е за, моля да гласува:
"За" - 16 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Законопроектът е приет.
И поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието. Благодаря на всички за участието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ