КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
П Р О Т О К О Л
На 13 април 2011 г., (сряда), от 15.00 часа, се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика в сградата на Народното събрание, на площад "Княз Александър Първи" № 1, в 456-та зала. То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев - по първа точка и председателствано от д-р Хасан Адемов - по втора и трета точка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Добре дошли, колеги, имаме вече необходимия кворум и откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика. Колеги, предлагам да гласуваме следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, № 154 - 01 - 36, внесен от Емилия Масларова, Петър Курумбашев и Драгомир Стойнев на 30.ІІІ.2011 година.
2. Представяне, обсъждане и гласуване на ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, № 102 - 01 - 23, внесен от Министерския съвет на 01.ІV.2011 година.
3. Разни.
Който е съгласен, с така прочетения дневен ред, моля да гласува:
"За" - 14 гласа.
"Въздържали се" - няма.
"Против" - няма.
Дневният ред се приема.
Сред поканените гости на днешното заседание са:
- г - н Веселин Вучков - заместник-министър на вътрешните работи;/добре дошъл.../
- г - н Николай Нанков - началник отдел "Нормотворческа дейност" в Дирекция "Правно-нормативна дейност" в МВР; /добре дошъл.../
- г - жа Ева Венева - главен юрисконсулт в отдел "Нормотворческа дейност" в Дирекция "Правно-нормотворческа дейност" в МВР; /добре дошла.../
- г - н Емил Мирославов - директор на Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" в Министерството на труда и социалната политика; /добре дошъл.../
- г - н Галентин Грозев - председател на Управителния съвет на Синдикална федерация на служителите в МВР;
- г - н Милован Бранков - член на Управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР.
ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
По точка първа: Законопроект за изменение на Закона за Министерството на вътрешните работи... Законопроектът ще бъде представен от господин Корумбашев..., господин Корумбашев, заповядайте.
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ:
Благодаря Ви.
Благодаря за възможността да представя Законопроекта във Вашата комисия.
Става дума за това, че с тези поправки, които са приети в Закона за МВР, считано от първи януари 2011 година, са отпаднали някои възможности за заплащане на определeни категории труд, включително нощен труд или извънреден труд, като специално по отношение на извънреден труд, бих искал да им бъда малко по-конкретен нататък в изложението си. По отношение на дефиницията за нощен труд, имахме една дискусия вече, която се проведе в Комисията по вътрешен ред и сигурност, за това, че служителите на МВР се компенсират по специфичен начин. Но се оказва, че в много от случаите, когато те така биват компенсирани, че тази компенсация никога не могат да я ползват. Това се случва, между другото и с извънредния труд, тъй като те там имат право на заплащане на едни 50 часа за три месеца. Много често се случва, че тези служители работят 120 часа, 130 часа, 200 часа и тогава, когато те трябва да бъдат възнаградени за този извънреден труд, те, всъщност, получават възнаграждение за петдесет часа, а останалото възнаграждение не им се изплаща, или пък им се компенсира с една бъдеща възможност за отпуск, или т. нар. "компенсация", която никога не им се случва.
Знаем, че тези проблеми произтичат и от фактът, че на много места не са добре комплектовани самите дирекции, особено в по-малките населени места, не се прави умишлено някой ... недобросъвестно да използва тези факти, но факт е, че така или иначе, тези служители не биват компенсирани за този вид труд.
Знам, че при предишни министри също не е бил заплащан нощния труд. Аргументацията, която имаше Министерство на вътрешните работи за това, че тази норма е била мъртва и при предишното ръководство, и сега всъщност, не се използва, и затова по-добре да бъде отменена, аз не я намирам за подходяща, защото когато имаме действаща законова норма ние трябва да се опитваме да я въведем в живота, а не да я отменим. В интерес на истината подобно становище, поискано на МВР, има изразено от синдикатите и омбудсмана на Републиката и то беше повод да зададем въпроси и към министъра и да внесем такава поправка.
По-скоро предлагам да оставим на Правната комисия спорът дали трябва да се прилага по общия закон, както аз предлагам Закона за държавния служител или законът за МВР, но така или иначе, трябва да се намери законова форма, в която служителите на МВР да бъдат гарантирани, а не това да става по усмотрение на министъра или както се оказва в много от случаите по усмотрение на министъра, по отношение на това, че едни определени началници на дирекции си вършат по-съвестно работата, и отчитат по-добре тази дейност и други, които не смятат това за добре ... тази дейност да правят това, необходимо, по този начин...
Затова и сме внесли искането да се възстанови този параграф едно "а" в частите, в Глава 15, Глава 16, Глава 17 и Глава 19, мисля че бяха точно. Това е накратко нашата аргументация. И така се обръщам с молба за подкрепа от представителите на всички политически сили.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Курумбашев.
Госпожо Масларова, заповядайте.
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Благодаря господин председател!
Уважаеми господин председател!
Аз първо искам да кажа, че това беше една такава доста бърза реакция на господин Курумбашев по повод срещата му съответно с избиратели, и стигането до внасянето на този законопроект. И, всъщност, моето име на първо място е, просто, като реверанс към дамата, а не толкова като инициатор, най-вече, но това съм длъжна да го кажа в присъствието на Петьо Курумбашев...
Колеги, гледайки много внимателно Закона за Министерството на вътрешните работи, ще видите, че в член 202, допълнителните възнаграждения, които се дават, са в точка трета, там се казва "извънреден труд". Там е записано "извънреден труд". Мисля си, че трябва много внимателно да проследим този Закон и също и Директивата от 2003 г./88 на Европейската общност, с която, всъщност, Европейският парламент, дава много сериозни аспекти в организацията на работното време. И ако проследите внимателно Директивата, ще видите, че средното работно време за всяка седмица, период включително извънреден, не трябва да надвишава съответно часовете, които са посочени, но там има глава "Нощен труд". И продължителността на нощния труд. В тази Директива, никъде служителите на Министерството на вътрешните работи не попадат, за тях няма дерогация, мисля, че това много добре го знаят колегите.
Аз искам да кажа и нещо друго, тъй като аз не бях на представянето на Комисията в съответната комисия, в специфичната комисия, но видях, бележките, които дават, т.е. становищата на Министерството на труда и социалната политика. И всъщност, нашето Министерство на труда и социалната политика казва, че тези разпоредби се решават допълнително. И аз искам да знам къде допълнително се решава за нощния труд? Никъде в този Закон, в специалните закони, в съответните закони, го няма. Посочете ми къде, господин Мирославов, се решава този проблем за служителите на Министерството на вътрешните работи.
Ако пък прочетете становището на Министерството на вътрешните работи, там ще видите нещо, колеги, което, аз, така, мисля, че трябва да подложа на съмнение, казано съвсем меко казано, защото там се казва, че по този начин законът включва заплащането... т.е., заплащането на нощния труд, обхваща казано съвсем елементарно, той се включва в основното заплащане. Има съответно коефициент и т.н. за степен на квалификационно равнище, за коя степен са, и т.н., там се включва и нощният труд. Да. Там се включвало всичко. Там се включва и нощният труд. И по този начин, включвайки нощният труд в заплащането, като част от месечното възнаграждение, без оглед, забележете, /набляга/ дали служителят реално го е положил, или е бил на обучение, или е бил в отпуск и т.н., всъщност, ние по този начин, видите ли, всички служители в Министерството на вътрешните работи получават и за нощен труд, защото то е включен вътре в месечното възнаграждение.
И сега ние, внасяйки този текст, с който ги препращаме към Закона за държавния служител, ако те са държавни служители, аз мисля, че те са такива, но ако не са такива, трябва да отидат по Кодекса на труда, а там пък има специална глава "Нощен труд", т.е. ние не можем да лишим тези хора от заплащането. Значи, заплащането се дава според количество, качеството и специфичните условия на труд. Т.е. не може в общото заплащане, както вие, колеги, от Министерство на вътрешните работи казвате, че се заплаща, че се включва заплащането на нощния труд в общото заплащане. И едва ли не ние, искайки да се заплаща нощния труд, ще ощетим хората, които не полагат нощен труд, но така или иначе той фигурира в тяхната работна заплата. Така че, мисля си, че ... не се спирам изобщо на въпроса за допълнителните възнаграждения, тъй като, ако гледаме и Кодекса на труда, там ще видите, че не се плаща 50 на сто повече, а се плаща 75 на сто повече, няма да коментирам за ваучерите, които от определена сума са намалени почти наполовина, разбираме че е криза, там не го поставяме под въпрос този текст, той е с Наредба, разбира се на.., той е подзаконов нормативен акт, но така или иначе, ние определено считаме, че трябва много сериозно Комисията да обсъди този въпрос. Разбира се, и Правната комисия ще си каже становището. И разбира се, сме се съобразили и с позицията на омбудсмана, а и с трудовото законодателство и с правата на всеки един, който полага такъв труд. Значи, нощният труд си е нещо съвсем различно от извънредния труд и от другия труд, който се полага при различни условия.
Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Колеги народни представители, имате думата. Също, ако желаете да вземете отношение, господин Вучков, заповядайте. И господин Мирославов също...
Заповядайте, господин Вучков.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ:
Уважаеми господин председател!
Уважаеми госпожи и господа народни представители!
Този дебат беше проведен при последната промяна на Закона за МВР, която беше гласувана преди два или три месеца. Мисля, че много подробно беше дискутиран този въпрос с прословутия параграф едно "а" от Допълните разпоредби на Закона за МВР. Искам да напомня, че Законът за МВР е нов. От първи май 2006-та година. И още в първоначалната редакция се е считало, че той регламентира абсолютно подробно и изчерпателно всички обществени отношения, във връзка с държавната служба в МВР, която, наистина, е държавна служба, както спомена госпожа Масларова, но тя е специфичен вид държавна служба, доста по-специфичен, отколкото общата държавна служба на работещите по служебно правоотношение по Закона за държавния служител.
Ние, от Вътрешното министерство, ще си позволим да изразим няколко аргумента срещу внесения Законопроект. Ще посоча няколко от тях. Аз ги споменах и на Вътрешна комисия, ще ги споделя след малко и на Правната комисия.
Първият аргумент е юридически. Изключително важен. Само юридически аргумент. Дори не е и по същество. Както знаем в правото, специалната норма отменя общата. Трябва да се приложи специалната норма. Безспорно е, според мен, и за всички, че Законът МВР е специален закон по отношение на Закона за държавния служител. Държавната служба в МВР е много по-различна от държавната служба по Закона за държавния служител, което пък е съпроводено с много по-високи нива на социална защита на работещите във Вътрешното министерство като държавни служители. Ето защо, според нас, е нелогично юридически да се прилага Законът за държавния служител, ако има неуредени отношения, според нас такива няма, вместо Законът за Министерство на вътрешните работи. Това специално е отбелязано и в становището на Министерството на труда и социалната политика, като общо юридическо възражение срещу предлагания законопроект.
Вторият аргумент. Както към момента на влизането в сила на отменения параграф едно "а", искам да спомена, че той е приет на 5 август 2008 година, така и към настоящия момент, всички разпоредби от Глава 15-та: Служители на МВР, Глава 16-та: Дисциплинарна отговорност, Глава 18 - Прекратяване на служебно правоотношение, Глава 19-та: Обезщетение, изчерпателно са урежда и в момента продължават да уреждат регламентираната в тях материя. Нямаме нито един случай до този момент, въпреки че господин Михаил Миков каза, че ще представи такива случаи, още при предишното обсъждане на Закона за промяна, но до днес не ги е представил, нямаме нито един случай, когато да се е наложило такова приложение на Закона за държавния служител. Твърдим, че всички тези глави, които се предлагат като законопроект да препращат към Закона за държавния служител, абсолютно изчерпателно уреждат отношенията на държавна служба на Вътрешното министерство. Тук не искам да споменавам, че от август месец 2008 година, до днес, включително и при предишното правителство, може би поради тази причина, която е важна, юридическа, която споменах преди малко, нощен труд, за който, всъщност, малко така, неоснователно само към него насочваме внимание, защото тук в тези предложения не говорим за нощен труд, или само за нощен труд, но искам да кажа, че никога не е бил начисляван и изплащан нощен труд във Вътрешното министерство.
Следващият ми аргумент. Той е във връзка с това какви са видовете възнаграждения. Няма да се спирам подробно. Това е член 202 от Закона за МВР, в които дори сега, с последната промяна направихме някои добавки. Допълнителните възнаграждения по чл. 202, ал. 1-ва - изпълнение на специфични служебни дейности, резултат от служебна дейност, извънреден труд, научна степен, специфични условия на труд. Най-подробно сме регламентирали допълнителните възнаграждения в системата на МВР, тези, които работят по служебно правоотношение.
Заплатата за длъжност също е двукомпонентна. Конкретният размер се състои от възнаграждение за ниво, което отразява мястото на съответната длъжност в йерархията и възнаграждение, което отразява специфичните условия на работното място.
Отчитайки тежестта на полагания труд и спецификата на извършваните дейности, елемент от които е и работата през нощта, законодателят е предвидил по-високи размери на основното месечно възнаграждение за държавните служители в МВР, които се преизчисляват с определени коефициенти. Сега не искам да се спирам подробно какви са тези коефициенти, но всички знаят, поради това е и големият интерес към държавната служба в МВР, който в последните месеци и в последната една-две години, наистина, е изключителен. Защото възнагражденията, а и не само възнагражденията, обезщетенията при прекратяване на служебно правоотношение, всички го знаят това, независимо дали излизаш в пенсия , или просто напускаш системата, са толкова, колкото години прослужено време имаш. Обикновено са двайсет заплати. При прекратяване на служебното правоотношение. Първа категория труд. Четиридесет дена отпуск, работни. Обикновено. Т.е. има много социални нива на защита, които отличават държавната служба в МВР. Дори е несравнима с тази по Закона за държавния служител.
Въз основа на гореизложеното е необходимо изрично да се посочи, че формулираните мотиви от вносителите на законопроекта, че е налице противоречие с европейското законодателство, от наша гледна точка, е невярно. Специално сме изследвали цитираните Директиви на Европейския парламент и на Съвета от 2003-та година.
Наистина, имахме кореспонденция с омбудсмана на Републиката по този повод. Очевидно, той беше направил среща с някои от синдикалните организации. Тя беше по много точки, не само във връзка със заплащането на нощния труд. Изглежда той е най-големият проблем, но не само за него. Направихме кореспонденция, ние сме си създали една нова вътрешно-ведомствена организация за администриране на извънредния труд и мисля, че той остана удовлетворен от нашите становища до него и отговорите, които представихме, дори имаме благодарствено писмо по този повод.
Всъщност, наистина, трябва да кажем, че по отношение на извънредния труд във Вътрешното министерство периодично припламват проблеми. Това е вярно. Почти на всяка оперативна министърът, а и преди Павлин Димитров като беше заместник-министър, едни от най-острите разговори са били във връзка със злоупотребата с изчисляването и изплащането на извънредния труд. Следим внимателно как се покачват тези нива или намалят. Установили сме много ръководители, в това синдикатите са абсолютно прави, даже повечето сигнали сме получили от тях. След Пожарникарския синдикат, и от другите четири синдиката, които функционират в МВР, в много случаи, всяка седмица установяваме било за надписване, но и обратното, за намаляване на положения извънреден труд. Наистина, има проблем. И всяка седмица текат дисциплинарни производства по този повод. Имаме няколко нови подзаконови акта за стриктно изчисляване и заплащане на извънредния труд. Дори от преди няколко дни имаме наложени много тежки дисциплинарни наказания за едни случаи в град Силистра в "Пожарна безопасност и защита на населението", сигналът ни беше подаден от синдикатите и се оказа, че е основателен.
Това са аргументите, които сме изложили в другата комисия. Ще ги изложим след малко и в Правната комисия срещу Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОНЙЕВ:
Благодаря Ви, господин Вучков.
Господин Мирославов, заповядайте.
ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ:
Благодаря Ви.
Господин председател, ние сме дали писмено становище, което изцяло поддържаме.
За нас аргументът се съдържа в чл. 169, от Закона за МВР, който казва, че този закон, този закон за МВР, урежда изцяло статута на държавните служители в МВР, докато статутът на другите служители, които работят по трудови правоотношения, се урежда по условията на този закон, значи Законът за МВР, както и на Кодекса на труда.
При положение, че има текст в Закона, който казва, че изцяло урежда положението с държавния служител, не е необходимо да се прави препратка към някакъв друг закон. Още повече че, аз на предишната Комисия твърдя и във Вътрешния ред и сигурността, и сега, виждам, че въобще тези пет или шест глави, които се сочат тук в параграф едно "а", се отнасят само единствено само единия въпрос за нощния труд, за извънредния труд, нищо друго няма.
Господин заместник-министърът прочете, че се касае за дисциплинарна отговорност, за еди какво си и т.н., нещо, което няма нищо общо с предложените въпроси за нощния труд. Ако трябва да ви се разреши нощния труд, в рамките на МВР, то трябва да има специална разпоредба в самия Закон, а не да се търси неговото разрешение чрез Преходна или Заключителна разпоредба.
И още нещо. В мотивите се споменава за дискриминация между отделните категории служители. Моето разбиране за дискриминация е малко по-особено. Дискриминация има в определен кръг служители, но не може да има въобще дискриминация от държавни служители и служители в МВР. Защото аз също бих могъл да се почувствам дискриминиран, поради тава, че не ползвам онези права, които ползва държавният служител в МВР. Това не е ли дискриминация по отношение на мен?! Значи, дискриминацията трябва да се търси в кръга на служителите на МВР.За някои от тях има нощен или няма нощен труд, а дискриминация трябва да се търси в останалите държавни служители, при които трябва да има равни права. Но в никакъв случай не и между различни видове служители.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Мирославов.
Доктор Адемов, заповядайте.
д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Благодаря Ви, господин председател!
Господин заместник-министър!
Господин Мирославов!
Колеги!
Тук за нощния труд бяха казани доста неща, и аз няма да се спирам на това. В Закона за държавния служител още в първия член е казано, че всички въпроси, които се уреждат в този закон, които уреждат служебните правоотношения, има единствено изключения, когато става въпрос за специални закони. т.е. специалните закони уреждат материята, за която говорим.
Сега, обаче, искам да обърна внимание на член 211. Защото не ми е ясно защо говорим само за нощен труд, като проблемите са с извънредния труд. Преди малко чухме, но не в този аспект. Вижте какво пише в точка втора на алинея пета на член 211-ти. Където става въпрос за работно време, отпуски и т.н. такива...неща. Възнаграждение за извънреден труд за отработени до 50 часа за съответния отчетен период се заплащат. А когато са над 50 часа отиват в рубриката "Допълнителен отпуск за отработено време". По какво се отличава извънредният труд до 50 часа от този над 50 часа на мен не ми е ясно! Ако може малко повече яснота.
Аз разбирам, че всички тези предложения са направени, за да може законодателството да бъде адаптирано към бюджета, който има МВР. При положение, че бюджетът на МВР е увеличен за 2011 година не разбирам какви са мотивите нощният труд да не бъде заплащан по начин, за който говорят колегите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Адемов.
Заповядайте, доктор Костов.
д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
Господин председател!
Аз ще си позволя най-напред един въпрос към министър Вучков. Работещите при специфични условия в МВР служители, тяхното работно време отчита ли се и как? Т.е. и полагащите нощен труд. Защото не всички служители в МВР полагат нощен труд. Въпросът ми е за тези, които полагат нощен труд как става отчитането на работното време.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви.
Господин Вучков, ще отговорите ли на въпроса на народните представители? Или ...
Да, заповядайте, господин Адемов.
Д-Р ХАСАН АДЕМОВ:
Ако господин заместник-министър, ако ми позволите, един коментар, защото това, което каза доктор Костов е много важно. Значи, става въпрос за тези, които полагат, може би за следващата точка от дневния ред ще има такъв коментар, които изпълняват служебните си задължения при вредни, опасни или специфични условия на труд, за тях се установява намалено работно време. За тази категория, които работят. Вижте какво се казва: Работното време на държавните служители се изчислява в работни дни подневно. А за работещите на осем, дванайсет, или двадесет и четири часови смени. На мен тази двайсет и четири часова смяна изобщо не ми е ясно как се случва, защото във всички нормативни документи, във всички конвенции, които България подписва, трябва да има 12-часова междудневна почивка. И 48-часова междуседмична. Тази 24-часова смяна как се появява? И как се е появила в закона? Ако може малко повече разяснения, защото това е много важно...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, доктор Адемов.
Кой ще отговори на въпросите на народните представители?
Господин Нанков, заповядайте.
НИКОЛАЙ НАНКОВ:
Зададените въпроси касаят да, действително, член 211-ти. Този текст е отдавна в Закона за Министерство на вътрешните работи. Не мисля, че е въпрос, който се отнася до параграф едно "а", който предлагат народните представители с техния законопроект. Но, така казано, ние имаме вътрешно-ведомствени документи, както е и направена препратката, във всички вътрешно-ведомствени документи категорично сме уредили как се работи на смени, как се заплаща точно труда, те са различни, разбира се, как се отчита, особено голям момент сме дали в последните няколко години именно точно със съответната инструкция как се отчита труда. И имаме съответните форми и тук с тези петдесет се отнася за работа на смени. Защото пък сме длъжни по смисъла на международните конвенции, нали, знаете, да спазваме съответно броя на часовете допълнително положен труд от съответните служители. Не може безгранично да полагат те така да са каже труд. От тази гледна точка имаме много стриктни регламенти. И сега, с новите изменения в Закона не сме,.. така... доразвили сме някои от разпоредбите, именно заради отпадането от параграф едно "а". Доколкото параграф едно "а" препращаше към общ закон, който по принцип, не е правилно това, това е правен принцип, все пак, не може да препращаш специален към общ закон... нали разбирате. Това е. Ние имаме много стриктни аргументи. Те не са един, те са много. Вътрешно-ведомствени документи. В момента отново се доработват, във връзка с влизане в сила на новия ЗИД за промените от първи януари. И Правилник за прилагане. И продължаваме в същата посока. Но, както и при другите специални закони, каквито са законът за ДАНС, Законът за отбраната и въоръжените сили в Република България, такива препратки нямаме. Там, всички въпроси, които не касаят законовата уредба, съответно, си отиват, в съответните подзаконови вътрешно-ведомствени документи. При нас е абсолютно същият случай. Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Нанков.
Други народни представители?
Доктор Шайлекова, заповядайте.
д-р СТАНКА ШАЙЛЕКОВА:
Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин заместник-министър!
Уважаеми господин Мирославов!
Колеги!
Аз искам да кажа две-три думи относно предоставения ни законопроект.
Народните представители от политическа партия ГЕРБ няма да подкрепят законопроекта, тъй като мисля, че тук с отмяната на параграф едно "а," изобщо не се нарушава Директива 88/2009 г. Тъй като, ще ви обърна внимание само, че Директивата казва, че трябва да се гарантират права при работа с нощен труд или извън обичайното работно време. Но никъде не е казано, че трябва да има допълнително заплащане на нощния труд. Тъй като тези права на служителите могат да се гарантират и по друг начин.
Основно служителите в МВР, аз имам опит, тъй като моят съпруг е служител дълги години, те работят на график. Работят 24 часа. И след това почиват 72 часа. Значи, къде да се заплаща този нощен труд? Това е включено в него. Значи, гарантират се права по друг начин. Не чрез допълнително заплащане на нощния труд, а чрез компенсиране с такава дълга почивка от 72 часа. Освен това, тук много точно и ясно е казано, то и заместник-министърът каза, че действително, може би не навсякъде се спазват тези компенсации които се дават, но всеки извънреден труд, аз мога така да кажа, но всеки извънреден труд се заплаща допълнително. Като освен това право... над 50 часа се дава към отпуската, се дават дни. Не е вярно /към реплика от залата/. Ами взима се, взима се, защото те, за разлика от нас, до края на месец март на следващата година, трябва да са изчистили отпуските си. Ето, заместник-министърът ще потвърди.
Така че, аз не смятам, че трябва допълнително да се заплаща труда, нито пък , че се нарушава нещо в европейското законодателство с отмяната на параграф едно "а".
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря, доктор Шайлекова.
Други народни представители?
Доктор Костов, заповядайте.
д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
Аз благодаря за отговора, който дадохте. И ако добре съм Ви разбрал, нощният труд е включен в задълженията на служителя, в неговата длъжностна характеристика. А Вие следите само, отчитайки отработените часове, дали не са надхвърлят, т.е., дали няма извънреден труд и съответно го заплащате. В такъв случай, не зная, ако направя аналогия с работещите в болниците, там пък нещата стоят още по-неблагоприятно за работещите , защото нощният труд се калкулира и заплаща въз основа на една Наредба от преди 50 години, при пълно и повече от петдесет може би, при пълно неглижиране на Кодекса на труда, но това е друга тема.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз, доктор Костов.
Други народни представители?
Моля ви се, моля ви се, поискайте думата, не помежду си, ще обсъждаме.. Колеги, днес има едни представители на синдикатите към Министерството на вътрешните работи. Господин Гроздев, ще вземете ли отношение по законопроекта?
Заповядайте.
ГАЛЕНТИН ГРОЗЕВ:
Благодаря, господин председател,
Господин заместник-министър!
Дами и господа депутати!
Благодаря за поредната покана да представя позицията на синдикалните федерация, специално на синдикалната организация на служителите в МВР.
Съвсем накратко ще говоря, тъй като просторно са изказани мотивите "за" и "против". По същество Законът за Министерството за вътрешните работи трябва да уреди всички норми и целият статут на държавните служители в МВР. На практика, обаче, съществува и член 213, в който статутът на държавните служители в МВР се урежда според Кодекса на труда. И това е факт. Даже следващият законопроект, който ще разглеждате, е точно за това нещо. Така че, не единствено и само в Закона за МВР се урежда статутът на държавните служители в МВР.
На следващо място, по отношение на това, че специалният закон отменя общият, никъде в ЗМВР няма норма, или изобщо споменаване на нощен труд, който да отменя каквато и да е норма на Закона за държавния служител. Така че, дори и без препратката на параграф едно "а", субсидиарното прилагане на Закона за държавния служител трябва да е налично, тъй като има празнота в правото, наличие на правния факт, полагане на нощен труд и липсата на каквото и да е отхвърляне на неговото заплащане или компенсиране, или нещо друго.
В същото време няма и никаква норма или никакъв механизъм, по който да се урежда, че се компенсира нощният труд в каквото и да е форма. Специално искам да обърна внимание на това, защото когато се казва това, ето, то е включено по някакъв начин в Закона за МВР, аз питам, къде е включено това, къде пише, че нощният труд, по какъвто и да е начин се компенсира или по какъвто и да е начин е отразено, че изобщо служителите в МВР го този нощен труд. Никъде в Закона това не е казано. Също и в Правилника го няма. Има го в разни заповеди и Наредби, има една такава от 2006-та година, на която за служителите, за които полагат нощен труд, им се полагат ободряващи напитки. На базата на тия преработки на заповеди е и следващият законопроект, който ще се разглежда. И никъде другаде не е указано нищо за нощен труд.
Още повече, в Директива 2003/88 на Европейската общност специално е указано, че изключение от общото правило за компенсиране на нощен труд може да има по само за служителите полицаи, полицейските служители, както е преведено и за военнослужещите. В системата на Министерството на вътрешните работи има множество служители, които не са с полицейски правомощия и по същество не са полицаи, но полагат нощен труд. Например веднага мога да ви кажа: това са експертите, това са разследващите полицаи, това са всички пожарникари и гражданска защита. Те нямат полицейски правомощия, но са държавни служители. Има и много други, разбира се, които полагат нощен труд и по този начин те не могат да бъдат изключени, чрез тази хипотеза за това, че полицейските служители, виждате ли, не трябвало, не можело за тях да се направи някакво изключение.
На следващо място от това произлиза и едно предложение, което тепърва ще започнем да обмисляме и да правим с нашите колеги, за диференцирането, тъй като тук проблемът в Министерството на вътрешните работи идва с това, че около 50 000 служилите или 52 по щат, нещо такова, са държавни служители първа категория т.е., е уточнено, че те имат висок риск за живота и здравето. Според нас това не е вярно. Има служители, които нямат никакъв риск за живота и здравето, различен от този на останалите държавни служители и оттам вече произлиза и целият проблем за обезщетенията на нощния труд, за разглеждането на това кои служители какви възнаграждения трябва да получават, общественият натиск за това, че имало 50 000 полицаи и нямало никой на улицата... Точно от това произлиза, че всички тези служители са първа категория, а в действителност служителите с полицейски правомощия и другите, които са с висок риск за живота и здравето, обуславящ тази първа категория са не повече от 25 000 души. Това по щат в Министерството.
Затова с течение на времето ще предложим съответния механизъм, по който, да речем, по линия на риска за живота и здравето, да се прецизира това, кой всъщност трябва да има първа категория и кой трябва да се ползва от специалните привилегии на този Закон. И кой трябва да се ползва от общите права на Закона за държавния служител.
В същото време тук стана въпрос за извънредния труд, за полагането му. В действителност, е указано абсолютно произволно, сега има една промяна на инструкцията за работно време, която трябва да се издава от министъра на вътрешните работи, трябва да се изработи нова такава инструкция. Във вътрешната ни нормативна уредба е указано, че над 50 часа на тримесечие, за тези, които работят на сменен режим, се компенсира общо за годината с до 12 дни отпуск служителят, който е надвишил тези 50 часа на тримесечие. Така се получава обаче, че аз мога да ви достатъчно примери за колеги, които работят на такива смени, че няма кой друг да ги смени и натрупват по 200 часа на тримесечие. Те не само че не могат да си ползват нормалния отпуск, не само че им се плащат по 50 часа на тримесечие, а така формират един доста голям извънреден труд, който дори и не се компенсира с отпуска. Т.е., те работят ангария, по старому казано. Те работят безплатно, просто, защото изискването на Закона ги задължава. И те не могат да не го положат този извънреден труд.
Така че, в ЗМВР също така няма никъде горна граница, която да нормира полагането на извънредния труд, както, примерно, това го има в Кодекса на труда. Значи, извънреден труд в Министерство на вътрешните работи може да се полага на практика непрекъснато. Нито пък има някаква санкция, защото, съответно, като няма граница, няма и санкция. А за нас, заплащането на нощния труд и компенсирането му по някакъв друг начин има два аспекта. На първо място, това не е толкова характерът на заплащането, което е стотинки, в Закона за държавния служител, а по-скоро признаването и възможността за компенсиране с почивка на тези служители, които го полагат този нощен труд. Освен това, коефициентът на нощния труд при изчисляване на осигурителния стаж е достатъчно значим. Бяхме изчислили, че за колеги, които полагат редовно нощен труд за около година се получава месец допълнителен коефициент осигурителен стаж. Значи, нормално е за няколко години те да натрупат още една година осигурителен стаж, само от това, че полагат извънреден труд...
Д-р Хасан Адемов:
Това е друга тема...
ГАЛЕНТИН ГРОЗЕВ:
Нашето становище, ние го защитихме, да, извинявайте че толкова време ви отнех, нашето становище е, че този параграф едно "а" е необходим, докато го няма, а иначе напълно съм съгласен, че в самият текст на Закона за МВР трябва да бъде вкарано и това е нашето становище като организация, изразено още в предния, при обсъждането на предния законопроект за изменение и допълнение на ЗМВР, че още в самия текст на Закона трябва да се вкара текст за заплащане на работата през нощта, както и на времето на разположение, което също много служители касае.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви, господин Грозев.
Явно, този параграф е необходим, според Вас.
Други народни представители?
Няма. Колеги, тогава подлагам на гласуване Законопроект за изменение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 154 - 01 -36, внесен от Емилия Масларова, Петър Курумбашев и Драгомир Стойнев. Който е за, моля да гласува:
"За" - 4 гласа.
"Въздържали се" - 2 гласа.
"Против" - 7 гласа.
Законопроектът не се приема.
Благодаря ви.
ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
По точка втора, колеги, имам неотложен ангажимент и ще помоля заместник-председателя на Комисията по труда и социалната политика да води заседанието натам - доктор Адемов, заповядайте...
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Благодаря Ви.
Колеги, по нашия Правилник, когато отсъства председателят, трябва да води заседанието заместник-председателят от най-голямата парламентарна група, в случая той отсъства, затова се налага аз да водя...
Колеги, моля за внимание.
Точка втора от дневния ред: Законопроект за изменение и допълнение ...
/Господин Курумбашев, благодаря Ви, за участието в дискусията.../
Точка втора от дневният ред: Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерство на вътрешните работи, с вносител Министерския съвет.
Господин заместник-министър, Вие ли ще представяте проекта?
Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ:
Да. Благодаря Ви.
Ако може ще посоча няколко аргумента, които сме формулирали, по малко по-различен начин и в мотивите.
Първият, относно промяната на наименованието на този вид отпуск. По силата на член 213, от Закона за МВР, държавните служители имат право на отпуск за работа във вредни за здравето условия, при условията по реда и в размерите, предвидени в Кодекса на труда. В Закона за МВР думите "правото на отпуск за работа във вредни за здравето условия" не кореспондират с действащата редакция на Кодекса на труда, която регламентира правото на допълнителен платен годишен отпуск за работа при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите от работодателя мерки. Това е първото, терминологично, уточнение.
Вторият аргумент: Относно оправомощаването на министъра да определя по-благоприятни размери на този вид отпуск. Съгласно чл. 48, ал. 5 от Конституцията, работниците и служителите имат право на здравословни и безопасни условия на труд, на минимално трудово възнаграждение и на заплащане, съответстващо на извършената работа. В случаи, в които здравословни и безопасни условия на труд не могат да бъдат осигурени от работодателя, законодателят в чл. 156, ал. 1 т. 1 от Кодекса на труда е предвидил за работниците и служителите правото на допълнителен платен годишен отпуск.
В МВР право на този вид отпуск имат само определена категория служители, които работят в среда и с източници на йонизиращи лъчения. Които са в контакт с биологични материали, течности, секрети или с биологични агенти. При експозиция на канцерогенни или химични агенти над установените норми. Производство по електролизно поцинковане и галванотехника. С апаратура с лазери клас 3Б, 4 и други. Размерът на този вид отпуск, съгласно Кодекса на труда и Наредбата за определяне на видовете отпуски е не по-малко от пет работни дни, а по-големи размери могат да се уговарят с колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение.
Държавните служители в МВР, ясно е това, не са в трудово правоотношение, а в служебно, поради което съществуващият правилник за определяне на по-благоприятни размери не е приложим за тях. За да имат възможност държавните служители в МВР, работещи в описаните по-горе условия, да им бъдат определяни по-благоприятни размери на този вид отпуск, е необходимо наличие на нормативна регламентация. Това, което не сме споделили в мотивите. Броят на държавните служители от МВР, които към настоящата дата имат право на отпуск за работа при специфични условия и рискове за живота е около 2240 човека. Предлаганата промяна ще доведе до постигане на равнопоставеност между държавните служители и лицата, работещи по трудово правоотношение.
Това са накратко аргументите.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Благодаря Ви, господин заместник-министър.
Колеги, имате думата.
Заповядайте за мнение.
Господин заместник-министър, колеги, ако няма други съображения, ако ми позволите, аз да се опитам да формулирам няколко въпроса и някакъв коментар по предложения законопроект...
Аз лично ще подкрепя този законопроект.
Въпросът ми е следният: в Кодекса на труда, в чл. 285 е казано, че става въпрос за специфичен характер на организация на труда. Когато говорим за работа при вредни условия на труд. Първо трябва изходим от презумпцията, че ние сме ратифицирали, България като държава, сме ратифицирали една конвенция на Международната организация на труда за забрана на труд при вредни /набляга/ и опасни за здравето условия на труд. Изключение, разбира се, от тази теза, от тази постановка има, когато са положени максимални усилия, за преодоляване на тези условия на труд. Въпросът ми е: дали тази цялата терминология в Закона за МВР, където е казано, че за държавните служители, които изпълняват служебните си задължения при вредни, опасни или специфични условия на труд, се установява намалено работно време.
В член 156 на Кодекса на труда е казано, допълнителен платен годишен отпуск за работа при специфични условия и риск за живота и здравето, които не могат да бъдат предотвратени. Сега, имаме ли идеята, цялата тази терминология да я уеднаквим, това е целта на законопроекта, за да можем да се съобразим с изискванията на директивата, защото като дойдат ония, които проверяват и гледат всички текстове, дали са разписани, ако това е целта на Законопроекта, тя е съвършено прозрачна и няма никакви възражения, мисля, от каквото и да е естество.
Това беше краткият ми коментар, ако имате някакво мнение, заповядайте.
Колеги?
Няма желаещи.
Тогава, позволете ми, да подложа на гласуване предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерство на вътрешните работи, с вносител Министерския съвет. Който е съгласен, този законопроект да бъде подкрепен, моля да гласува:
"За" - 13 гласа.
"Въздържали се" - 1 глас.
"Против" - няма.
Консенсус, не само от присъстващите, а и от тези, които са заявили участие в дискусията...
Колеги, от Министерството на вътрешните работи, благодаря ви за участието в дискусията.
ПО ТОЧКА ТРЕТА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ д-р ХАСАН АДЕМОВ:
Колеги, само едно съобщение. В точка Разни. Колеги, вероятно всички сте получили изпратени до Комисията по труда и социалната политика, от председателя на Народното събрание и от други организации две писма: това са Декларация от митинга-протест против замразяването на пенсии и заплати и увеличаването цените на енергоносители, протестно писмо от Клуб на пенсионера и инвалида "Надежда" - село Ресен, област Велико Търново и протестно писмо от Клуб на пенсионера... Това едно и също ли е? Да. Значи, това са писмата, с които запознавам членовете на Комисията.
Ако няма други мнения, съображения, предложения... Няма. Закривам заседанието на Комисията по труда и социалната политика.
Благодаря на всички за участието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ