КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
ПРОТОКОЛ
На 14-ти март две хиляди и дванадесета година, сряда, от 15.00 часа, в зала № 456, в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър Първи" се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика. То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Добре дошли всички... Имаме вече кворум и откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика.
Относно дневният ред: Уважаеми колеги, на 13-ти март в Народното събрание е постъпил Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, внесен от Светлана Найденова, Станка Шайлекова и Галина Панковска, Законопроектът е предоставен на Комисията днес.
По правилник, трябва да минат 24 часа, още повече, че ще обсъждаме една и съща материя. Този законопроект на народните представители от ГЕРБ е..., да не кажа същия, но третира почти същата проблематика, която е със Законопроекта, който е внесен от господин Цветан Костов и група народни представители. Поради тази причина, ние няма да може да гледаме днес Законопроекта, тъй като трябва да ги разгледаме и обсъдим едновременно, и в крайна сметка, предполагам, че законопроектът на Цветан Костов ще бъде отхвърлен, а пък другият ще бъде приет, но, ние трябва да спазваме ... трябва да спазваме правилника, момент, Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.../моля ви се, моля ви се, тихо, не съм ви дал думата/, поради тази причина днес ние не можем да гледаме Законопроекта на господин Цветан Костов, който беше предвиден като точка първа от дневния ни ред и днешният дневен ред ще бъде само от точка една-единствена:
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 202 - 03 - 8, внесен от Министерския съвет на 1-ви март 2012-та година.
Моля за тишина, ако обичате!
Тъй като, все още, няма никой от Националния осигурителен институт, и от Министерството на културата, за да представи предложението за пенсия за особени заслуги на Джоко Росич, ви предлагам да изчакаме, тъй като, така или иначе, предполагам, тази пенсия ще бъде гласувана единодушно от всички... Не, тази точка трябва, защото малко закъсняваме, все пак, да бъдем коректни към Джоко Росич и затова е хубаво да..., ще ви помоля да останете, докато дойдат представителите на Министерството на културата и на Националния осигурителен институт.
Господин Костов?...
...Е, не, все пак е колегиално, нека да го представят.... Ние всички познаваме творчеството на Джоко Росич, освен, ако искате, аз мога да ви прочета мотивите към.... Но не, хубаво е да чуем и подуправителя на Националния осигурителен институт и тогава да гласуваме пенсията, затова ви моля за пет минути изчакване, всеки момент ще дойдат представителите на Министерството на култура и подуправителя на Националния осигурителен институт.
Госпожо Масларова, заповядайте.
ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
Благодаря Ви.
Господин председателю!
Докато чакаме, тъй като сме в една интересна точка за гласуване на този вид пенсии, аз, така, искам да споделя с Комисията и много бих се радвала, ако имаме и някакъв консенсус, но не знам дали прави впечатление, че единствено Държавният бюджет, т.е. Законът за държавния бюджет и предложенията по член 92-ри и член 93-ти от Кодекса за социално осигуряване могат да бъдат внасяни само и единствено от Министерския съвет. т.е., ние депутатите, нямаме това право. Ние можем да правим някакви забележки, да отхвърлим или да приемем бюджета, но това е право единствено, единствено и само на Министерския съвет.
Признавам си, че, така, преди време, за да не бъда упрекната: "Вие какво правихте тогава?", тогава много исках да се направи всичко необходимо, така че този вид пенсии за особени заслуги към нацията и персонална пенсия, тъй като те не са свързани с осигурителната система, заедно с няколко други вид пенсии, да направим всичко възможно да ги изведем от Кодекса за социално осигуряване. И просто, да направим така, че дали това ще бъдат конкретни текстове към отделни министерства, както направи Министерството на спорта и вие много добре знаете, че олимпийските шампиони, още Лучано когато беше министър, той уреди тези ... в самото министерство..., тъй като, сами разбирате, че винаги, ще има едно отношение, било то много позитивно, било то малко въздържание, било то с различни нюанси от различни категории граждани, защото сами разбирате, че, ако погледнете и видите тези пенсии, те са в по-голямата степен предложени от областта на културата и изкуството, това са популярните личности и в това няма нищо лошо.
Но дали не е добре, господин председателю, и се обръщам и към заместник-председателите на Комисията, да помислим как този вид признание към творчеството, качествата, достижението, таланта на определени хора, без значение дали те са химици, астрономи, космонавти, поети, диригенти или химици или някакви други, да направим всичко възможно тези хора, всъщност, да бъдат такива..., такива награди, такова признание да има към..., като текст, към специализираните текстове на съответните министерства. Примерно, Министерството на културата да има право да предложи от бюджета на Министерството на културата; Министерството на образованието да има право да предложи заслужил учител някой и т.н.; Министерството на икономиката да има право да предложи някой... Защото, сами разбирате, че не само хората на изкуството са хора, които заслужават такова признание.
И винаги ще имаме нещо горчиво, като Комисия, когато стигаме до тези ... никой не може да каже, примерно, че един Калоянчев, не заслужава. Или някой друг... Но, моля ви, нека да помислим..., аз се извинявам, да, че взимам част от времето на подуправителя на Националния осигурителен институт, но го поставих, така, в режим на разсъждение за всички нас. И вместо да внасяме едните, пък после другите да внасят, дайте, да седнем всички парламентарни групи, да се направи... или..., значи, може да се направи това от Министерския съвет, защото ние нямаме право, ние пък имаме право, можем да направим Законопроект, да внесем Законопроект, който да решава този тип въпроси. Така че, го предлагам само на едно обсъждане. Предполагам, че всеки един от вас ще го обсъди в парламентарната си група, с колегите си и все пак, да решим, един такъв казус, който доста дълго време, винаги, има някакви нюанси.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз, госпожо Масларова. Намирам Вашето предложение, наистина, за уместно и е крайно време, наистина, тъй като се чуват какви ли не предложения и понякога недоволство от страна на народни представители... Но никой не желае на глас да го каже, тъй като, все пак, става въпрос за познати личности. И тези хора, заслужават, наистина, подобен вид пенсия, но, наистина, е важно, всички да седнем, да се обединим и да предложим, наистина, конкретни мерки по какви критерии ще се отпускат тези пенсии, да не бъде само от страна на Министерския съвет. Още повече, да не натоварваме допълнително бюджета на Държавното обществено осигуряване, а наистина, да се потърси възможност друга - дали ще бъде с някакъв отделен фонд, дали ще бъде някакъв към министерствата, но, наистина, да се поеме такъв ангажимент.
Гости на днешното заседание и участници ще бъдат:
- г-н арх. Георги Стоев - заместник-министър на културата;
- г-жа Весела Караиванова-Начева - подуправител на Националния осигурителен институт;
- г - жа Смела Нинева - началник отдел в Министерството на труда и социалната политика;
- г-жа Даринка Янкова - заместник-изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане;
- г- жа Нина Мутафова - държавен експерт в Министерството на труда и социалната политика.
ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Преминаваме към точка единствена в дневния ред, а именно: Представяне, обсъждане и гласуване на проект за решение на отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията.
Архитект Стоев, Вие ли ще представите предложението? Да, заповядайте, и след това Вие - госпожо Караиванова, също...
Заповядайте...
арх. ГЕОРГИ СТОЕВ-ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА:
Благодаря.
Господин председател!
Господа народни представители!
Позволете ми да прочета мотивите към проекта на решение на Народното събрание за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на Джордже Мирко Росич.
Джордже Мирко Росич, известен с артистичния си псевдоним Джоко Росич, е известен български актьор. Роден е на 28 февруари 1932-ра година в Крупан, Кралство Югославия. През 1951 г. Джоко Росич емигрира в България по политически причини. Завършва икономика и школа по радиожурналистика, след което работи 17 години като журналист в Българското национално радио.
Джоко Росич е участвал в над 110 филма. Двадесет и седем от тях са снимани в Унгария, където го признават за голяма кинозвезда. Едни от най-известните филми, в които е участвал Джоко Росич са: "Осмият", "Езоп", "Демонът на империята", "Михаил Строгов", "На всеки километър", "Гоя", "Антихрист", "Баща ми бояджията", "Иван Кондарев", "Сватбите на Йоан Асен", "Войната на таралежите", "Камионът", "Хан Аспарух" , "Време разделно", "Под игото" и други.
Джоко Росич се е снимал и в телевизионни сериали като транадесет серийната американско-унгарско-немска продукция "Тайната на замъка на Черната роза", в която играе главната роля. На 41-вият унгарски Национален кинофестивал в Будапеща Джоко Росич получава престижната награда за цялостно творчество и принос към унгарското кино. Той е първият чужденец, отличен с престижната награда. През 2004-та година Джоко Росич е отличен и с награда "Икар" на Съюза на артистите в България. През месец февруари 2010-та година Джоко Росич е удостоен с наградата "Златен век" на Министерството на културата за големите му заслуги и принос към българското кино.
Господа народни представители, призовавам ви да приемете предложението на Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Ще го приемем, господин Стоев...
Госпожо Караиванова. Заповядайте, имате думата.
ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА:
Благодаря Ви.
Господин председател!
Уважаеми дами и господа народни представители!
Аз, това, което бих искала да допълня, естествено без да се спирам на заслугите в творчеството на Джоко Росич в българското кино, а и не само в българското кино. Всички сте чели неговата автобиография. Бих искала да ви кажа, че решението на Министерския съвет се разгледа и в Комисията по култура, където господин Красимир Велчев също постави въпроса по отношение на пенсиите за особени заслуги, че е редно те вече да излязат от системата на Кодекса за социално осигуряване, да не са само в сферата на културата, че има много други лица, които са заслужили в своята си област: и в областта на спорта, и въпреки че там, аз обясних, че въпросът е уреден с постъпления от Спортния тотализатор, за което говори и госпожа Масларова; но имаме много изявени лекари, учени, рационализатори, които са дали много за страната ни и за нейното популяризиране.
Ни сме готови, от Националния осигурителен институт, да ви подпомогнем, въпреки вие като членове на тази Комисия, и като експерти, сами по себе си, професионално нямате нужда от такава помощ, но ние сме готови да помогнем с каквото е необходимо, за да се промени законодателството в тази посока.
Аз бих искала да кажа, че пенсията за осигурителен стаж и възраст на Джоко Росич е в размер на 280 лева и ако вие приемете решението на Министерския съвет и възложите неговото изпълнение на управителя на Националния осигурителен институт, ние имаме готовност да го администрираме и да изплатим пенсията за особени заслуги, в размер на 700 лева, така, както е разписано в Кодекса за социално осигуряване и размерът, определен със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Бих искала, обаче, да ви напомня, че по Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, средствата, предвидени за пенсии за особени заслуги, са за 23-ма човека. В момента ние я изплащаме на двадесет души тази пенсия за особени заслуги. Това е важно да се знае, защото сме още 14-ти март. До края на годината има доста време, така че трябва малко да намалим темпото. Естествено, това ви го казвам като ефект ... Общо 23 са по Закона за бюджета пенсиите. Но, аз виждам, че тук е налице политическа воля и съгласие от всички парламентарни групи, наистина, да се урегулират тези осигурителни отношения. Тези пенсии за особени заслуги се изплащат от фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност", въпреки че се наричат пенсии, аз не искам да връщам дебата към предходните години, когато дълго време коментирахме какво означава пенсия, какъв доход замества и т.н. Но, на този етап, това са нещата... Така че, каквото гласувате, това ще изпълним...
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
Благодаря Ви и аз, госпожо Караиванова. Разбира се, благодаря, че ни напомнихте, но както знаете, тук, в Комисията, почти всяка пенсия, ... една пенсия е гласувана и то с мнозинство, съвсем рядко е имало такива прецеденти да има разногласия между нас, но по-скоро това напомняне е към Министерство на културата, така че, господин Стоев, бъдете внимателен и предайте на министъра, че Ви остава само една пенсия, така, ... да си избере човекът, който до края на годината може да получава тази пенсия...
Колеги, имате думата. Добре. Не виждам желаещи. Явно, ще бъдем единодушни.
Подлагам на гласуване Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 202 - 03 - 8, внесен от Министерския съвет на 1.ІІІ.2012 година. Който е "За", моля да гласува:
"За" - 16 гласа.
"Против" - няма.
"Въздържали се" - няма.
Проектът на решение е приет от Комисията.
И с това дневният ред е изчерпан за днес.
Благодаря ви за присъствието... И..., до следващата седмица... Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ