Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
11/07/2012
    П Р О Т О К О Л
    На 11 юли две хиляди и дванадесета година, сряда, от 15.00 часа, в зала № 456, в сградата на Народното събрание на площад "Княз Александър Първи", се проведе редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика. То бе открито и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.

    х х х х х

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Уважаеми колеги и гости, имаме необходимият кворум и откривам редовното заседание на Комисията по труда и социалната политика.Подлагам на гласуване днешния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. ГОДИШЕН ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР ЗА 2011 г., ГОДИШЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ и ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА БЮДЖЕТА НА КОМИСИЯТА ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР ЗА 2011 г., придружени от СТАНОВИЩЕ ЗА ЗАВЕРКА НА ГОДИШНИЯ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ И ОТЧЕТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА БЮДЖЕТА НА КОМИСИЯТА ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР ЗА 2011 г., и ОДИТЕН ДОКЛАД № 0100008512 на СМЕТНАТА ПАЛАТА, № 220 - 00 - 35, внесен от Комисията за финансов надзор на 30.05.2012 г.

    2. ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2011 г., № 202 - 00 - 30, внесен от Министерския съвет на 13.06.2012 г.

    3. Изслушване на АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ПАЗАРА НА ТРУДА, ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ПО ЗАЕТОСТТА И РАБОТАТА НА АГЕНЦИЯТА ПО ЗАЕТОСТТА КАТО МЕЖДИННО ЗВЕНО ПО ОПЕРАТИВНАТА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ".

    4. Разни.

    Който е съгласен с така прочетения дневен ред, моля да гласува:
    "За" - 14 гласа.
    "Против" - няма.
    "Въздържали се" - няма.
    Дневният ред е приет.

    Участие в днешното заседание ще вземат:
    От страна на Министерството на труда и социалната политика:
    - г-жа Зорница Русинова - Заместник-министър, добре дошла...;
    - г-жа Камелия Лозанова - Изпълнителен директор на Агенцията по заетостта;
    - г-н Николай Николов - Заместник-изпълнителен директор на Агенцията по заетостта;
    - г-жа Наталия Ефремова - Главен директор на дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти" в МТСП;
    - г-н Иван Кръстев - Главен директор на дирекция "Европейски фондове и международни проекти" в Агенцията по заетостта;
    - г-н Николай Попов - Заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ "Надзор на инвестиционната дейност"; добре дошъл и
    - г-н Георги Кръстев - Секретар към Съвета по Национална сигурност при Министерския съвет.
    - г-жа Антония Гинева - Член на Комисията за финансов надзор, добре дошла; добре дошли всички...

    ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Господин Попов, направо ще Ви дам думата... Но преди това ще помоля, за едно стегнато представяне, имате да направите конкретен анализ и отчет и главно в частта, касаеща осигурителната система и дейността на пенсионните фондове, заповядайте, имате думата.

    НИКОЛАЙ ПОПОВ:
    Господин председател!
    Основното през 2011 г. беше преодоляване на последиците от финансовата криза. В тази връзка бяха направени много законодателни промени, които произтичат от промяна на регламенти и Директиви на Европейския съюз, свързани с работата на Комисията и по-точно пенсионно осигурителен пазар, застрахователен пазар, инвестиционен пазар. Последиците от кризата, прякото им изражение беше намалението на част от поднадзорните лица, като, разбира се, това е най-силно се отрази в инвестиционния сектор - намаляване на инвестиционните посредници, на управляващите дружества, на договорните фондове.

    Що се отнася до пенсионните фондове има намаление от 19 на 18, т.е. там няма кой знае колко ... извинявайте, общо- застрахователните компании, при пенсионно осигурителните няма пряко отражение на кризата, що се отнася до броят на тези дружества.

    Във връзка с проверките на пенсионно-осигурителните дружества, което мога да кажа, че по отношение на проверките, няма установени фрапиращи нарушения от тяхна страна. Наложени са 35 Наказателни постановления, като размерът на глобите, които са наложени на пенсионно-осигурителните дружества, са 228 хиляди лева. Не искам да влизам в дълбочина по проблемите, тъй като, както казах, основно проблемите са при инвестиционния надзор. Те рефлектират до толкова при пенсионно-осигурителните дружества като едни от големите инвеститори в България, т.е. до качеството на книжата, в които те инвестират и това, което се случва с тяхната цена на регулиране и на извън регулиран пазар. Вие всички знаете, че доходността, която дружествата показаха през периода не е тази, която беше очаквана от хората, но се надявам в рамките на тази година - 2012 г., и особено през 2013-та, до 2015-та година, отново да се възстанови доверието в пазара, т.е. доходността да се върне и да се повиши при пенсионно..., при инвестициите, правени от пенсионно-осигурителните дружества.

    В последица от регламентите, директивите и добрите практики в Европа, е предложено изменение на Кодекса за социално осигуряване тази година. Предполагам, че това ще стане в рамките на ... до края на годината и ще Бъде предложена мулти фондовата система, въвеждането на мулитфондовата система, която се отнася за третия стълб, която ще даде възможност на хората да избират типът на фонд и типът на инвестиция и разбира се, да бъдат запознати, да имат правото да бъдат максимално запознати с инвестициите, които ще предприемат в различните видове инструменти.

    Само като добавка искам да кажа, че комисията, заверката на Комисията за годишен отчет от страна на Сметната палата за 2011 г. е направена без никакви забележки. Ако имате някакви въпроси, и ако мога, да ви отговоря, заповядайте.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Попов.
    Госпожо Гинева, Вие желаете ли нещо да добавите или...?

    АНТОНИЯ ГИНЕВА:
    Не, не. Ако имате въпроси...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Колеги народни представители, имате думата...
    Доктор Адемов, заповядайте.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ: /без микрофон/
    Благодаря, господин председател.
    Аз искам да предложа един въпрос, който е свързан с бюджетното изражение да влезе там. Тази идея, всъщност, не е нова. Тя съществува, да кажем, от преди четири-пет години, когато заедно, с Асоциацията на частните пенсионни фондове, заедно с Комисията по финансов надзор... и работна група от Министерство на труда и социалната политика, изготви проект, който мина на първо четене, че и в пленарна зала, кое наложи през тези три години да се ..Защо през тези три години не беше предложен, този преработен проект?...

    АНТОНИЯ ГИНЕВА:
    Ами, Комисията за финансов надзор трудно би могла да отговори на този въпрос, тъй като в рамките на тази календарна година, отново, този законопроект е включен, само и единствено, в нашата законодателна програма за изработване на това законодателно предложение, във връзка с всички останали изменения, които бяха предложени в Кодекса за социално осигуряване. Въпреки официално направените ни предложения, Министерството на финансите, те не са го включили в законодателната програма на Министерския съвет, по неизвестни за нас съображения, без да отказват нито законопроектът, нито идеята, така че какво се случва след като Комисията си свърши работата, е въпрос, на който ние, няма как отговорим.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Други въпроси, уважаеми народни представители?
    Аз бих Ви попитал, господин Попов, тъй като доходността на пенсионните фондове през 2011 г. намалява. Възможно ли е, примерно, да се провежда такъв тип стрес-тестове на тези фондове, така като се правят на банките, за да видим дали някой фонд не съществува реална опасност да изпадне..., примерно, в несъстоятелност? Предвиждате ли такива ...

    НИКОЛАЙ ПОПОВ:
    Непрекъснато се правят такива стрес-тестове, още повече, че ние имаме и ангажименти, свързани с Европейските регулаторни органи. Първите стрес-тестове бяха правени във връзка с гръцкия дълг и последствията от него. Това, което мога да кажа е, че като цяло, портфейлите на пенсионните фондове са доста консервативни, което е положително, но някои от по-малките фондове, разбира се, пострадаха от някои по-рискови инвестиции. Но това е .. Никой не можеше да предвиди тази спирала, която влезе в инвестиционната търговия и тези, които имаха малко-по-големи портфейли, не казвам големи, като пак Ви казвам, че в голямата си част, в по-голямата си част портфейлите са стабилни, са с много малки загуби, но там, където имаше по-рискови инвестиции, разбира се, дадоха своите негативи. Това, което се забелязва като тенденция, е стабилизирането им. Но, все пак, 2012 г. ще бъде показателна за развитието. Значи, предполагам, че ще има лек ръст на доходността през тази година. Но трябва да изчакаме да минат и тези събития около рефинансирането на испанските банки, и изобщо целият финансов пакет в Европа да бъде финализиран и да видим дали ще даде ефект, тъй като част от конвенционалните мерки досега и на Европейската централна банка, и на... изобщо на финансовите институции в Европа, не дадоха очакваните резултати. Така че, сме малко по-предпазливи, но като цяло пенсионно-осигурителните дружества стоят стабилно, още повече, че те са едни от най-големите държатели на българските ДЦК, което им гарантира една не много висока, но все пак, добра доходност.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Доктор Адемов?

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Аз съжалявам, че за втори път вземам думата, но, според мен, в този отчет е важно да се чуе нещо, което притеснява тези, които..., близо три милиона български граждани,... които участват със задължителни вноски, става дума за родените след 1960 година, които участват, разбира се и други, когато става въпрос за доброволни сегменти, ... Важното е да чуят, че независимо от това, че имат отрицателни доходи за определен период в годините на криза, благодарение на това, което се случи на финансовите пазари, говоря за годините - края на 2008-ма, 2009-та, 2010-та година, през целият период, през който така трупат права осигурените български граждани в тези частни пенсионни фондове, доходността е положителна. Изключително важно е да се чуе. Защото, ако се извади сегмента кризисни години, тогава на преден план, пред скоби, извеждаме това, което се е случило тогава и отрицателната доходност. Въпреки консервативния характер на инвестиционните портфейли на българските частни пенсионни дружества.

    Казвам това, защото това може да накара някои от тези, които са внесли своите вноски в доброволните фондове, да ги изтеглят, наличните средства, с което да предизвикат други проблеми. По мое мнение е важно да се каже, че частните пенсионни дружества в България са стабилни, имат положителна доходност и това да прозвучи като есенция от този отчет, защото, в крайна сметка от всичко това се интересуват хората - дали трябва да продължат да правят вноски или трябва да ги прекратят и след това да обвиняват този или онзи за това, че няма достатъчно права, след това.

    НИКОЛАЙ ПОПОВ:
    Категорично заявявам, че въпреки тежката 2011 г., тъй като това беше пикът на финансовата криза, на... пенсионните фондове останаха абсолютно стабилни и дори и да говорим за отрицателна доходност, то средно претеглената доходност, като почнем универсалните пенсионни фондове минус нула цяло и четири процента. Това е в пикът на финансовата криза. Така че, аз за това говоря, че нямаме кой знае какъв негативен ефект. Мога да говоря и за другите - за професионалните, за доброволните фондове - няма нито един, който да е над нула, минус нула цяло и три... Иначе, що се отнася до професионалните - там имаме положителна доходност, средно претеглена, пак казвам, от половин процент, а тази година ще бъде година на стабилизацията и оттук нататък ще има растеж на доходността. Това го заявявам съвсем категорично и професионално.

    Все пак, когато говорим за инвестиции в ценни книжа, мога да кажа сега един пример с германските ценни книжа, че там те са с отрицателна доходност. Т.е., тези, които влагат в тях, те плащат, за да имат такива книжа, предвид на сигурността. Така че, портфейлите, така структурирани от пенсионните фондове, са стабилни и предполагат дългосрочното им стабилно развитие и гарантиране на доходност на вложителите.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Попов.
    Други народни представители?
    Госпожо Петрова, заповядайте.

    ВЯРА ПЕТРОВА:
    Аз искам да питам. Във Вашите правомощия, сигурно при Вас постъпват жалби от физически лица, във връзка с некоректно отношение на застрахователните дружества по изплащане на премии. Малко повечко да кажете, вземате ли отношение по тези въпроси, имате ли някакви предписания, дадени било към застрахователи в това отношение, какво правите в тази връзка? Не са малко тези жалби. При нас има като при народни представители доста такива...

    АНТОНИЯ ГИНЕВА:
    Напротив. Тези жалби, особено в сектора "Застраховане" са особено многобройни. Ако сте погледнали анализа, те мащабно преобладават. И наистина, като брой жалби, са съсредоточени в сектора "Застраховане". А какво правим, отговорът е много лимитиран: в рамките на нашите законови правомощия, така че онова, което правим, е да извършваме проверка по всеки един случай отделно. Няма жалба, която да е останала без отговор. Не, няма, със сигурност... Кажете ми, ако има /към залата/... И освен това, налагаме много често административни санкции в случаите когато има непроизнасяне в законоустановените срокове от страна на застрахователя, в смисъл - или не е постановен отказ, или пък застрахователят не е успял комулативно да определи и изплати обезщетението.
    Така че, общо взето, в най-често срещаните случаи налагаме административни санкции и това е всичкото, което бихме могли да направим. Има случаи, в които, разбира се, просто, разглеждаме казуса и даваме разяснения на жалбоподателите, в рамките, в които бихме могли да им помогнем, за да ги ориентираме за другите права и начините, по които да ги защитят...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Гинева.

    ВЯРА ПЕТРОВА:
    Аз, нямам... По принцип, не съм много... чак толкова съгласна, с това, което изказахте, но ще си запазя правото да се запозная по-подробно от Вашия отчет точно в тази част и ще задам допълнителни въпроси писмено към Вас.

    АНТОНИЯ ГИНЕВА:
    Добре...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Други народни представители?
    Няма.
    Тогава, колеги, подлагам на гласуване Годишния отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2011 г., Годишен финансов отчет и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2011 г., придружени от Становище за заверка на Годишния финансов отчет и Отчетът за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор за 2011 г. и Одитен доклад на Сметната палата, № 220 - 00 - 35, внесен от Комисията за финансов надзор. Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 13 гласа.
    "Против" - няма.
    "Въздържали се" - няма.
    Отчетът е приет.

    Да благодарим на господин Попов и на госпожа Гинева за участието в днешното заседание на Комисията... благодаря Ви, още веднъж. ..

    ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги, преминаваме по точка втора от дневния ред - Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 година, внесен от Министерски съвет.
    Господин Кръстев, добре дошъл, още със сядането Ви давам думата, заповядайте...

    ГЕОРГИ КРЪСТЕВ:
    Благодаря, господин председател!
    Господин председател!
    Уважаеми госпожи господа народни представители!
    На Вашето внимание е представен годишният Доклад за състоянието на националната сигурност, одобрен от Министерския съвет.

    Докладът е разработен в съответствие с точка 157, и приетата на 25 февруари 2011 г. от 41-то Народно събрание Стратегия за национална сигурност на Република България. Докладът следва структурата на Стратегията и е изцяло представен на оценката за сигурността на политиката за сигурност за 2011 г. по приоритети. В раздел Трети са посочени изводи, които могат да бъдат ориентирани, както за следващите една-две години, така и в някои аспекти, особено по социалната политика и за по-дълъг период... Проектът на Доклада беше публикуван на страницата на Министерския съвет в Интернет, това стана в началото на месец май и две седмици, не по-малко от две седмици, преди съгласувателната процедура, по него можеше да се дават предложения, становища, от граждани, организации и други органи в страната.

    Докладът премина, разбира се, през съгласувателна процедура, преди да бъде качен на страницата на Интернет, той два пъти беше разглеждан от Съвета по сигурността. Във времето, когато докладът беше достъпен за обществено обсъждане не постъпиха конкретни предложения по неговия текст. Малко по-късно, чрез по-подробно търсене бяха установени няколко становища, изказвания, така да се каже по доклада, коментари в Интернет, но те като теми, все пак, не постъпиха в посоченото време и по съответния ред и нямаше как да бъдат отразени. Общото мнение е, че те по същество подкрепят направените констатации в Доклада. Разбира се, има и препоръки. Но пък те касаят общо работата по даден тип документи. Бих искал да отбележа, че в съответствие със самото съдържание на Стратегията, в Доклада, според мен, му е отделено необходимото внимание на социалните аспекти на националната сигурност, които през последните години стават все по-чувствителни, а и в перспектива до 2020 г., усилията на редица държавни органи, на неправителствени организации ще бъдат насочени или се насочват, съобразно развитието на обстановката, към решаването на проблемите на социалната сигурност, като демографските проблеми, интеграцията на различни социални групи, които се оказват в неблагоприятно финансово и икономическо положение, имам предвид не само групи от етнически общности, така и социално демографски групи...
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, господин Кръстев.
    Дами и господа народни представители, имате думата.
    Не виждам желаещи...
    Господин Кръстев, аз имам един конкретен въпрос. Две години подред излиза информация, че основният проблем пред националната сигурност е именно бедността. Сега, не мога да разбера това, от Вашия годишен доклад за състоянието на националната сигурност ли, така, в медиите излизат тези данни или от някаква друга инициатива, но факт е, че дори не и тероризмът, а се споменава бедността. Нормално е хората когато са бедни, предполагам че и битовата престъпност расте. Вие говорите в този Доклад, че тепърва ще разработите национална стратегия за борба с бедността. Това, надали, трябва да се намира именно в този документ, тъй като Вие правите Отчет за 2011 година. Но бедността, все повече и повече започва да бъде основен елемент, и основен фактор, който е проблем пред националната сигурност. Кражбите, явно, особено битовата престъпност, се увеличава... Тук имаше едни данни, които излязоха преди два дни, че на всеки три часа се извършва по един обир в София.
    Във Вашия документ, не виждам конкретна критичност към това, което е сегашното състояние в страната: предложения, мерки, оценка на въздействието... Вярно е, това е Ваш пръв доклад, първи доклад... Но във вторият доклад по същият начин ли смятате да го представите? Имате ли конкретни идеи, за да го развиете? Още повече, дали ... , хората да имат по-голяма представа, защото това е Отчет... А Вие, главно говорите в бъдеще време.

    /момент, ще Ви дам думата - към Светлана Ангелова/
    Сега сме 2012 година. А за 2011 г. продължавате в бъдеще време, там имаме други институции, които също си позволяват, така, да говорят в бъдеще време... Но бедността е основен проблем, пред националната сигурност. Това съвпада ли с Вашия доклад, който Вие сте подготвил и тази стратегия кога ще види бял свят. Още повече, че през 2020 г. ние имаме национална цел броят на живеещите в бедност да намалее с 260 хиляди души! Как ще стане това? Заповядайте.

    ГЕОРГИ КРЪСТЕВ:
    Конкретно за Стратегията за бедността. Очаква се, и такава е задачата, тя да бъде разработена до края на тази година. До края на 2012 година. Определено бедността е изключително важен проблем. Това може би звучи така, но това е нещо, което всеки го усеща - със своето положение, с положението на свои близки, с това, че цялостната обстановка се очертава като крайно непривлекателна за хората, които сега започват, за децата, които, буквално казано, учат, или за тези, които постъпват във висши училища, и виждате, нали, големият..., за това се пише и в медиите, за голямото желание да се учат в чужбина... Това, от една страна е добре, защото показва възможностите за тези, които ще учат. Но от друга страна, едва ли е толкова добре, защото, така или иначе, изтича ресурс, чието завръщане в страната не е много сигурно.

    Конкретно по Доклада бих искал да отбележа, че въпросите, които поставихте, господен Стойнев, са засегнати в друг раздели като "Вътрешен ред" и "Сигурност" и там е отчетена, именно, тази... битовата престъпност и нейният ръст, особено в условия на социално-икономическа криза. Идеята за развитие на Доклада за бъдеще, защото това, действително, е първият доклад след приемането на националната стратегия, е той да бъде по-взаимосвързан, да не носи..., действително, има един характер на отчетност, но той няма как да не бъде. Може би претенциите са основателни спрямо заключителната част, която трябва да е по-цялостна. Но, както казах, на този етап сме следвали структурата на стратегията, във всеки раздел. Но, това, което получаваме като препоръки, като насоки от заседанието на всяка една от комисиите, разбира се, ще го вземем предвид, за следващото разработване, защото силно се надявам следващият доклад - докладът за 2012 г., да влезе в Народното събрание доста по-рано...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви. Благодаря Ви за изчерпателния отговор, господин Кръстев...
    Госпожо Масларова, заповядайте.

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Благодаря Ви.
    Господин председателю!
    Уважаеми госпожи и господа народни представители!
    Уважаеми господин Кръстев!
    Предполагам, разбирате, че се намирате в Социалната комисия и съвсем нормално е по-чувствителни да бъдем не към енергийната сигурност, не към вътрешният ред и правосъдие, а към социалната сигурност. Така че, нека не Ви учудват, нали, нашите въпроси. Но, аз не като бележка към Доклада, който сте представили, а във връзка с последните изречения, които Вие казахте, свързани с демографската и етническата характеристика на страната и проблемите, които, малко или много, създават една нестабилна почва в националната сигурност. Моето дълбоко убеждение е, че като че ли всички ние продължаваме да си крием главите като щрауси в пясъка, че ние нямаме етнически проблеми... Много сериозни етнически проблеми! Тежки етнически проблеми! които създават, разбира се, бедността е единият от факторите, но там са неща, свързани и с престъпността, и с тази ежедневната престъпност, за която казва господин Стойнев, с неграмотността, и с всичко онова, което безспорно, е елемент от националната сигурност. Защото, когато ние имаме едни много сериозни проблеми, особено в ромския етнос, пак казвам, нека да си го кажем директно, нито Европа ще ни спаси от тях, нито някой ще ни помогне. Ние сами трябва да направим всичко необходимо, като елемент от националната сигурност и като една от стъпките за решаване на демографските проблеми, тъй като правителството си е поставило една сериозна демографска стратегия, като приоритет, демографската стратегия, това са въпросите, които са много сериозни, аз лично съм безкрайно притеснена, особено от последните неща, които се случват: заболеваемост, това е елемент на националната сигурност. Колкото и да не искаме да си го признаем, защото то мултиплицира и други проблеми. Тези проблеми се мултиплицират от най-ранна детска възраст до зряла възраст и дълбока старост.

    Така че, като препоръка, просто, с общи усилия, с малко повече внимание и към етническите проблеми които стоят, все пак, казвам най-вече ромските проблеми, проблемите в гетата... Да не ги изключваме и да не ги слагаме така, да ги сегрегираме, че това е нещо, което трябва да го решим, примерно, само и единствено по дискриминационен ред. Това са елементи на националната сигурност. Просто, като една препоръка.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря, имате думата.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ:
    Благодаря, господин Стойнев!
    Аз веднага искам да помоля..., така, ще го кажа с едно изречение. Проблемите сред етническите общности не са етнически проблеми. Предлагам, предлагам да си придържаме към тези, към тази проблематика, защото етническите проблеми са нещо съвсем различно. Много Ви моля, действително, акцентът е много важен, от Народното събрание, на първи март прие Стратегията за интеграцията на ромите, това е единствената стратегия, приета от Народно събрание в целия Европейския съюз и е нещо, което, аз във всичките си участия, които имам през тази година на различни форуми го посочвам, защото е изключително важно. Без нито един глас "против" по време на гласуването. И се изтъква, защото това показва общото разбиране за същността и значението на проблема за развитието на страната и конкретно за националната сигурност.

    Ще си позволя да кажа, че на страница 80-та от Доклада, именно в раздела за "Изводи и предстоящи задачи", ако мога така да кажа, изрично е посочено подобряването на положението на ромите и тяхната интеграция в обществото. Значи тук става дума не за някакво самоцелно и даже техническо подобряване на положението. Защото не винаги то води до интеграция, а въпросът е за интегриране на една значителна част от българското население, която се самоопределя като роми и не винаги, разбира се, т.е. да се интегрира в общия живот на страната.

    Но бих искал да кажа, нали, да не се акцентира върху етническата част, защото за България, знаете, е много характерно това, че една съществена част от ромите се самоопределят по друг начин и затова в Стратегията изрично е отбелязано, че тя е насочена не само към ромите, въпреки че така е наречена, но към всички български граждани, които са поставени в неравностойно, в тежко социално икономическо положение и принадлежат към етнически общности.

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    ...Но това, проблемът съществува, да не го премълчаваме... Ние сме тази Комисия, която този въпрос.. трябва да обхване законодателно и мерките, които... Всички ние трябва да се вълнуваме от този проблем. Аз не считам, че премълчавайки ги, че имаме Стратегия за интеграция на ромите, че бързо ще решим тези проблеми. Това са тежки проблеми, които имат нужда от консенсус, имат нужда от разбиране, имат нужда от инвестиции и то сериозни инвестиции, и то приоритетни понякога на фона на другите неща... Затова го казах като един елемент на загриженост за националната сигурност, защото една нация, която няма здрави и интелигентни, образовани хора, при всички случаи и има такива язви, тя трябва да направи всичко възможно да ги лекува... Дано приетата Стратегия задейства част по-скоро, защото така, в обозримото бъдеще, хората, през това време растат, раждат се и се възпроизвеждат много интензивно...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Масларова.
    Други народни представители, които желаят да зададат въпрос?
    Не виждам.

    Колеги, подлагам на гласуване Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 година. Който е "За", моля да гласува:
    "За" - 12 гласа.
    "Против" - няма.
    "Въздържали се" - 1 глас.
    Годишният доклад е приет.
    Благодаря Ви, господин Кръстев. Успешен ден Ви желая...


    ПО ТОЧКА ТРЕТА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ... И преминаваме към точка трета: Изслушване на актуална информация от представителя на Министерството на труда и социалната политика за състоянието на пазара на труда. Участие ще вземат госпожа Зорница Русинова - заместник-министър, госпожа Камелия Лозанова - изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, добре дошли... Вие за първи път идвате в качеството си на заместник-министър и изпълнителен директор в Агенцията по заетостта в Комисията по труда и социалната политика. Добре дошли... Също така участие ще вземе и господин Николай Николов - заместник-изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, Наталия Ефремова - главен директор на дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти" в МТСП, и господин Иван Кръстев - главен директор на дирекция "Европейски фондове и международни проекти" в Агенцията по заетостта", на всички добре дошли...
    Госпожи и господа...
    Госпожо Русинова, имате думата...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    ...Надявам се, няма да ви притеснява техниката, която монтират, която ще показва слайдовете, докато я монтират, преди да започнем своята презентация и да направим изложението, което сме подготвили с колегите от Агенцията по заетостта, сме подготвили малко информационни материали.
    Но освен информационните материали, в тези пликчета, ще намерите и неща, които хора, ползвали мерките на оперативната програма, са произвели със собствените си ръце. От началото на програмата досега над 650 хиляди човека са се ползвали от мерките на Оперативната програма. Тези сувенири са произведени от едно социално предприятие към община Велико Търново, вследствие на програмите, които имахме за подпомагане на социални предприятия. Проектът е приключил през средата на 2010 година. Към момента 19 човека работят и са намерили своето достойно място в нашето общество, благодарение на нашите мерки. И считам, че това е, наистина, един добър пример, с който можем да ви кажем как средствата по ЕСФ достигат до максимално много граждани в нашата страна.

    Може би, вече да почна по темата, която е свързана с пазара на труда. И докато колегите инсталират презентацията, само с няколко думи, бих искала, да маркирам каква е ситуацията, в която в момента, работим. Освен негативните и сериозни предизвикателства, които имаме с нивата на безработица, бихме могли да кажем, че в началото на 2011 г. се наблюдават няколко положителни тенденции, които в никакъв случай не са успокоителни за нас, а по-скоро ние ги анализираме, за да видим какво е довело до тях и съответно да прецизираме мерките, които насочваме чрез средствата на националния бюджет и средствата от Европейския социален фонд, за да продължим да развиваме тези тенденции.

    Първата е, че по последни данни, на наблюдението на работната сила провеждана от НСИ през първото тримесечие на 2012-та година, коефициентът на икономическа активност за население на възраст 15-64 г. нараства с 0,2 пункта, в сравнение с първото тримесечие на 2012-та година. По отношение на регистрираните безработни в Бюрата по труда, административната статистика на Агенцията по заетостта за последните три месеца показва, една доста положителна тенденция, от 11.4 % през април, 11.00 % през май, към края на юни е 10.8 %, което за нас е една изключителна добра тенденция, с оглед и на ефективното използване на средствата от оперативната програма и съответно разумното им насочване и допълване, заедно със средствата от националния бюджет.

    Другата положителна тенденция за нас е ръстът на коефициента на заетост сред младежите. През първото тримесечие на 2012 година, спрямо същият период на предходната година, коефициентът на заетост за младежите, на възраст между 15 и 29 е нараснала с пак 0.2 процентни пункта, като достига до 35.5 %, като една от положителните тенденции за 2011 г. е че, 58 % от заетите младежи, на възраст до 29 г., са с висше образование, като за нас това е важна тенденция, първо, от гледна точка на високо качество на работна сила; от друга гледна точка и от ценността на знанието в нашето общество и със съвместните мерки, които осъществяваме в пазара на труда, съвместени с мерките, които инвестираме чрез оперативната програма по подобряване качеството и достъпа на образование, считаме, че ще успеем да постигнем амбициозните си цели, които сме си поставили и в Националната програма за реформи, и в Националната програма за развитие.

    Какви са финансовите инструменти, с които боравим, които прекрасно голяма част от колегите познават. Националният план за действие по заетостта и Европейският социален фонд, чрез Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", като какви са целите ни за тази година. Коефициент на безработица по НПДЗ 11.5 %, осигурени работни места за 27 000 души, от които 20 000 новонаети; бюджетът е 73 милиона; средствата, които в началото на годината бяха заделени по оперативната програма за Първа и Втора ос бяха, по основно, три схеми на обща стойност 61 милиона, като целият бюджет, който сме предвидили за изразходване, по отношение на Първа и Втора ос е 247 милиона лева. Това са мерки, които са стартирали от предишни години. И които ефективно работят през тази година, като 126 милиона са за подкрепа на безработни лица, а 121 милиона са за подкрепа на заети лица.
    В момента ние подготвяме изменение на индикативната работна програма, тъй като в края на май имахме Комитет за наблюдение. Отново са заделени 192 милиона, изцяло нови схеми, това са шест нови схеми, които до септември месец Агенцията по заетостта ще стартира. При тях приоритет, малко по-късно в моята презентация ще разкажем за тях, като приоритет за тази година ни е акцентът за младежката безработица.

    Какво е изпълнението и какви са резултатите, които имаме към момента към края на юни, по отношение на натуралните показатели. От 27.2 на средномесечен брой работни места, ние сме, /дали се вижда достатъчно добре/, изпълнението е 21.7; по отношение на постигане на целта нова заетост към момента виждате, че е 25 хиляди, което е доста над поставените в началото на годината цели; по същия начин считам, че имаме достатъчно добро изпълнение на лицата, включени в обучение от гледна точка на активизиране и след това и насочване към заетост.

    По отношение на финансовите параметри, от бюджета за 2011 г. - 73 милиона, извършените разходи са малко над 26, което е около 40 % от цялостното изпълнение, като считаме, че към края на годината ще имаме реално сто процентно изпълнение на целият план.

    По отношение на Европейския социален фонд, какви са общо показателите за Оперативната програма. Това е оперативна програма с всички приоритетни оси, благодарение на усилията, които се полагат и от трите междинни звена - и Агенцията по заетостта, и Агенцията за социално подпомагане, и Министерството на образованието, мисля, че през последните месеци имаме съществен напредък.

    По отношение на договорените средства почти сме достигнали 76 %, като планът ни е до края на септември да сме на 80 % и на практика в началото на 2013 г. над 90 % от цялата програма да бъде договорена. Защо амбицията ни е не за 2013 г. сто процента да бъдат договорени? Обяснението идва от това, че около 52 милиона от Пета приоритетна ос и Шеста приоритетна ос са заделени за изпълнение на плана за деинституционализация. Част от схемите стартират през това лято, има схеми, които ще бъдат договорени към средата и края на 2013 г., и това е причината сто процента от ресурсът да не можем да го договорим още в началото на 2013 г., тъй като там имаме ангажименти, които са обвързани със съвместното ни изпълнение с оперативна програма "Регионално развитие".

    Плащанията, считам, че също се движат в достатъчно добър темп - от 16 % към края на миналата година, в момента са 23 %, това са 544 милиона лева, по отношение на верифицираните средства и тези, които се възстановяват от Европейската комисия, считам че също доста сме стопили разликата между това, което е процедирано от междинните звена и вече искано за възстановяване от Европейската комисия и извън тези 12.4 % в момента има сертификат в Министерството на финансите на стойност 54 милиона лева. Подготвяме допълнителен, който през следващите два месеца ще изпратим, така че, считаме, че ангажиментите, които имаме през тази година ще можем успешно да ги приключим.
    Какви са ...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ...Извинете, госпожо, извинете че Ви прекъсвам, може ли да върнете предишният слайд, за сертифицираните разходи, за 2012 г. до юли месец са 12.4. А по план за 2012 г. колко трябва да бъдат? Имате ли представа?

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Като процент не мога да ги цитирам. Като план е 190 милиона. Т.е...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ... Трябва да бъдат сертифицирани през 2012-та година?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Това са средства, които трябва да бъдат поискани за възстановяване от Европейската ... 2012-та година... към края на 2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Да... А досега сте 12.4 от тези 190...? Ясно... Благодаря Ви...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Целта ни за тази година е, всъщност, 16 %, което считам, че е с темпът, който имаме в момента, и всички мерки, които сме предприели, особено в двете междинни звена, които харчат голямата част от ресурса - Агенцията по заетостта и Министерството по образованието, считам, че ще постигнем резултатите си още към края на август тази година.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    А имате ли ги тези сертифицирани разходи, които трябва да се възстановят по оси? За приоритетна ос едно и две, които са главно за безработните лица...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Да... Справката по оси, така... към края на юли Първа ос - 9.4 %, Втора ос - 9.2 %, Трета ос - 6 %, четвърта - това са двете оси на МОМН - това са 23, 38 % - Пета ос, но това е в зависимост от различното изпълнение на различните схеми, така че, гледаме програмата като цяло, защото ангажиментите, които имаме към Европейската комисия, са, по отношение на средствата на финансовия план, не е по отделните оси като цяло.

    По отношение на Агенцията за социално подпомагане, аз считам, че те доста балансирано изпълняват програмите си, на едно, така, над средно европейско ниво по отношение на усвояването и считам, че всички мерки, които бяха предприети през последните няколко месеца от Агенцията по заетостта и по отношение на процедурите, и по отношение на дизайна на схемите, и по отношение на сроковете, с които се работи, и вътрешната организация на Агенцията, дават своя ефект. Наистина, има съществен ръст и в изплатените, и в сертифицираните средства. Аз мисля, че на последващият слайд имаме разбито по първа и втора ос всеки от следващите показатели...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, ... да...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    ... на последващият слайд има разбито по Първа и по Втора ос всеки от следващите показатели. Значи, това е ангажиментът, който имахме за индикативната работна програма през тази година. На сто процента е изпълнен. И трите схеми са отворени и кандидатстването по тях по някои от тях е приключило, по други стартира... Само за допълнителна информация - една изключително важна за нас схема „Насърчаване и стартиране на проекти за развитие на самостоятелна стопанска дейност”. Вчера беше крайният срок за получаване на проекто-предложения от предприемачите, за момента имаме 245 проекта, получени по време на първия срок. Считаме, че интересът, който имаше към тази схема, ще продължи и занапред.

    Какви са постигнатите резултати по Първа и Втора ос По отношение на договарянето, ръстът от края на 2011 към 2012 г., виждате, от 77 % в момента е на 80 %. По отношение на плащанията има съществен напредък - от 12 % към края на годината, в момента са на 19.3, най-съществен е ръстът при отношение на верифицираните и сертифицираните разходи от Агенцията по заетостта, тъй като виждате, че от 0.5 % към края на миналата година в момента са на 9.4. Предполагам, че до края на юли месец този процент ще се удвои. Така че, наистина, доста усилия се полагат. Средствата, които са разплатени от бенифициенти да могат бързо да бъдат процедирани към Европейската комисия.

    По отношение на Втора ос. Тя, от самото начало на изпълнението на програмата, винаги е имала сравнително балансирано темпо на развитие, с плавен процент на договаряне, на разплащания. Верифицирани и сертифицирани разходи. Виждате, че горе-долу съвсем нормално се движат нещата. По отношение на договарянето, тук не можем да кажем, че имаме съществен ръст на договарянето в тази година. Обяснението за това е, че в голяма част от средствата по Втора приоритетна ос се разходват под формата на грантови схеми. Това са схемите за квалификация на заетите лица, това са възможностите, които даваме за безопасен труд. Няколко нови инициативи, които имаме с Агенцията по заетостта, ще ви запозная малко по малко. И тъй като при тях срокът за кандидатстване е отворен почти до края на програмния период, до края на 2013 г., при тях договарянето ще излезе, наистина, в края на 2013 г. на сто процента, защото работодателите могат поетапно да подават своите проекти. Иначе, по отношение на плащанията, верифицираните и сертифицираните разходи, считам, че до голяма степен колегите са изпълнили ангажиментите си.

    По отношение на постигнатите резултати към края на 2011 г. броят безработни, включени в обучение са 67 000, броят за безработни, завършили обучение са 55 000, брой започнали работа, вследствие на мерки по оперативната програма са 38 000, по отношение на лицата, включени в обучение виждате, че броят заети са 193 000 и над 150 000 са заетите, които са завършили обучение. Като считаме, че съчетаването на ваучерният механизъм за безработни и заети лица, плюс възможността и инициативността, която даваме на работодателите да кандидатстват със собствени проекти, така че да отговорят на собствените си нужди, дава пълният пакет от мерки, по отношение на работодателите.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    ... Извинявайте, друг въпрос, може ли да върнете слайда? Тези брой безработни, започнали работа, това е от стартирането на програмата. Всичките са от стартирането на програмата?

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Да, но това не е субсидията, която получаваме, това са вследствие на мерките. Иначе, към момента, само по развитие мога да Ви цитирам една цифра. В момента по развитие само, това е схемата за предоставяне на обучение чрез ваучери и след това субсидирана заетост, в момента в заетост от началото на проекта досега са 30 000, а към монета са 16 000 лица, които са заети. Ново включени.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Да. Благодаря...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Така, по отношение на акцентите на работа ни през тази година. Знаете, че един от големите проблеми на пазара на труда това е младежката безработица. В края на март месец правителството прие своята Национална инициатива за работа на младите хора. През юни месец, на 6 юни, беше подписано Споразумението между министър-председателя на Република България и социалните партньори за сътрудничество по отношение на младежката безработица. За гарантиране на първа работа на младите хора четири месеца след завършване на тяхното образование - средно или висше образование, през тази седмица беше подписано, между министър Младенов и министър Игнатов, Споразумението между двете министерства за обмен на данни, така че да има постоянна информация в системата на Министерството на труда и социалната политика за лицата, които са завършили средно или висше образование, с цел насочване към работни места, квалификация, стажантски програми, чиракуване и т.н. и съответно, обратна информация към Министерство на образованието, с цел използване на тяхната система за разгласяване на мерките. Тук, извън инициативите, които са чисто изцяло в Първа и Втора ос, и в под администрирането на Агенцията по заетостта има доста инициативи, които се администрират от Министерството на образованието, които са свързани с превенция на ранното отпадане от училище. Един от съществените проблеми и предпоставка за високият процент младежка безработица. Превенция и реинтеграция на деца от етнически малцинства, възможност за студентски и ученически практики, един изключително важен проект за нас, който стартира през април и ефективно през септември месец ще започнат първите студентски практики. Отделени са 90 милиона за ученически и студентски практики. Създаване на 28 кариерни центрове в системата на МОМН към всеки районен инспекторат, които ще предоставят професионално ориентиране на учениците и впоследствие насочване към кариерните центрове на Агенцията по заетостта, след завършване.

    Така че, съвместната работа в двете министерства продължава да се усилва от гледна точка на превенция на децата, които отпадат, актуализиране на програмите във висшите учебни заведения, актуализиране на програмите в професионалните гимназии, така че, наистина, да има, една добре подготвена работна сила на пазара на труда.

    Какви са възможностите, които имаме за младежи? Национална програма "Старт в кариерата" - средно месечно около хиляда лица. През тази седмица изтече срокът за заявяване на работни места от администрациите. Към момента имаме 2587 заявени работни места, от 235 общини и 28 области и над 20 централни администрации. Като тази схема, до голяма степен, върви в синхрон с една мярка, която се финансира от оперативната програма, /ако може следващият слайд/, която също сега стартира през юни месец. Това е възможността 600 млади хора, до 29 човека, до 29 години, регистрирани в Бюрата по труда, да бъдат насочени за стажове в системата на Министерството на труда и социалната политика и в системата на Министерството на здравеопазването. Причината да е само в тези системи, е, че ние тази опция можем да я финансираме по Шеста приоритетна ос. Това са двете институции бенефициенти, така че двете програми стартират паралелно. Както и в момента водим преговори с Европейската комисия за разширяване на другата, изключително популярна и важна схема за нас, схемата за стажантите, за разширяването й не само за частни работодатели, а и за администрацията, като ползвател на тази мярка, тъй като смятаме, че ще има голям интерес от младежите и за стажове в администрацията.
    Какви са новите инициативи по отношение на пазара на труда, които бяха подкрепени от Комитета за наблюдение и в момента колегите работят по изработване на насоките за кандидатстване, проекти, така че ефективно да стартират всички мерки през септември месец... така че на безработни младежи и след това включването им в заетост, като обученията ще бъдат отново осъществявани чрез ваучерния механизъм, а разликата от схемата "Развитие" е, че тук имаме насочени само за младежи до 29 г. и освен националната квалификация считаме, че допълнителен ефект към мярката е възможността те да участват и обучение за ключови компетентности, тъй като всеки един млад човек има нужда от допълнителна подготовка, за да може плавно да премине на новото работно място.

    Другата схема, за която сме отделили 18 милиона и тя цели да създадем инициативност у работодателите, за създаване на нови работни места за безработни младежи. Тя ще се осъществява под формата на подборен проект, т.е. грантова схема, насочена към работодатели, като тук сме дали възможност и за кръстосано финансиране, така че да може да се придобие оборудване, обзавеждане, с цел създаване на работно място.

    Следващата инициатива, която беше подкрепена от Комитета за наблюдение и отново по Първа ос, е подкрепа за заетост, като тук сме заделили 80 милиона лева. Тя отново ще се администрира от Агенцията по заетостта, като целта е да бъдат включени безработни лица над 10 000 човека, които да получат посреднически услуги. След това включени в обучение на работното място и в субсидирана заетост. Считаме, че в период на криза, особено местната администрация ще има особен интерес към тази схема и ще можем да отговорим на нарастващите нужди от такъв тип мерки.

    Следващата схема, която е вече по Втора приоритетна ос, ни дава допълнителен пакет от мерки, свързани с работодатели, извън схемите, които ние предлагаме за квалификация на заетите лица, считаме че допълнителните инициативи, които те могат да финансират чрез социални иновации, чрез създаване на гъвкави работни места, чрез подобрение на условията на труд, чрез насърчаване на мобилността, ще могат, наистина, да подобрят конкурентоспособността на нашите предприятия.

    Ще стартираме, отново през септември месец, с 14 милиона лева втора фаза на Схемата по социални иновации. Тя е насочена към работодатели. Като тук, вследствие на анализите, които бяха направени от колегите от Агенцията по заетостта, има промяна в някои от параметрите, стойността на проектите ще варират между 20 000 и 390 000, за да могат съвсем малки предприятия да участват в схемата. Повишен е и процентът на кръстосаното финансиране на до 40 %, така че да могат ефективно средствата да бъдат насочвани и за създаване на гъвкави форми на заетост, и на възможност за организиране на кътове за отдих, или на кътове за отглеждане на деца към всяко едно предприятие.

    Следващата нова схема, която цели отново подпомагане на работодателите, това е схемата "На път". Тя е насочена към работодатели, отново под формата на грантова схема. Тук помощта, която ще предоставим на един работодател, или на един бенефициент, варира отново между 20 хиляди и 390 хиляди, като бюджетът на схемата е 20 милиона и даваме възможност за организиран транспорт на работодателите за лица, които живеят на не повече от сто километра от населеното място, където се намира предприятието. И считаме, че наистина, това ще бъде една изключително атрактивна схема за българските работодатели.

    На още няколко други направления бих искала да обърна вашето внимание. Те имат и пряк отзвук по отношение на препоръките, които са отправени към България, в последния преглед на Комисията на националните програми за реформи и това е модернизацията на предоставяне на услуги от Агенцията по заетостта. Тук имаме няколко важни инициативи. Повишаване качеството на предоставяне на Агенцията по заетостта за гражданите и бизнес фокус върху уязвимите групи на пазара на труда. Знаете, че тук разширихме обхвата на трудовите медиатори с доста повече бройки, с ново обучение, те ефективно вече работят в Бюрата по труда.И считаме, че това е една добра мярка, която ще повиши капацитетът на тази служба. Модернизиране на системата за предоставяне на услуги, чрез изграждане на 108 обществени терминала, това е допълнение към общата инициатива за модернизиране на системата на Министерството на труда. Днес официално беше открит кол-центърът към Министерството на труда. В момента колегите от Агенцията по заетостта организират изпълнението на мерките, така че в най-скоро време тези обществени терминали да може да заработят в съответните контактни точки и това да улесни до голяма степен търсенето на свободни работни места и услугите, които се предоставят от Агенцията по заетостта в един доста по-достъпен начин.

    В ход е и един изключително важен проект за нас, който, като цяло, се администрира от министерството, от дирекцията "Пазара на труда", съвместно с Агенция по заетостта - това е изграждането на системата за прогнозиране на потребностите на работодателите от работна сила с определена квалификация. И съответно, към него върви един по-мъничък проект за оценка на активните политики на пазара на труда, които се финансират със средства от националния бюджет.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Прощавайте, именно за тази система, за прогнозиране на потребностите на работодателите, кога според Вас ще бъде готова, защото тя е изключително важна...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Ами, в момента, доколкото си спомням, има срокове за обжалване по избора на изпълнител, който ще започне да направи първите проучвания. Така че, самото звено ще започне да функционира след изработване на методиката и считам вече, че през следващата година ще имаме ефективни резултати от този проект.

    Няколко думи само бих искала да спомена - защото освен инициативите, които ние финансираме, мерките, които подпомагаме, както казах от началото на програмата - над 650 000 човека са се ползвали от мерките по програмата, над 17 000 са студентите, които са се възползвали от т.нар. "евростипендии"; над 2000 са докторантите, които са ползвали нашите мерки... Над 220 000 са лицата, които са минали през курсове за квалификация, над 57 хиляди са лицата, които са ползвали социални услуги в алтернативна среда; има и много новоразкрити услуги... И мисля, че тази година, започнахме доста по-действено да наваксваме по една тема, която, сравнително, нашата оперативна програма изоставаше и това е много по-активно промотиране на мерките, които имаме и показване на резултатите. На 21 май ние стартирахме една национална кампания, в която показваме чрез човешки истории, чрез двайсет конкретни проекта историята, лична, на всеки един човек, как се е ползвал от различните мерки, пътуваща фотоизложба; тя обикаля през тези няколко месеца цялата страна. В 14 областни града с откриването на изложбата ние направихме и срещи с бенефициенти, с потенциални бенефициенти, с местни власти, с бизнеса, така че да дадем допълнителни разяснения по сега действащите и предстоящите схеми, както и да имаме директен контакт с ползвателите на мерките и малко по-надолу сме показали някои от снимките /показва на слайда/, които участват. Имаме доста успешни проекти. Приключваме последната обиколка на изложбата сега на 14-ти във Варна, като цялата информационна кампания ще приключи с едно голямо събитие, съвместно с Европейската комисия и тяхната инициатива "Младежи в действие" между втори и пети август, в Бургас, така че всички вие се чувствайте поканени, по време на рокфестивала "Спиритас" в Бургас; считаме, че това е най-подходящите аудитории, за да можем да промотираме мерките, насочени към младежката безработица и инициативите, които има в тази насока.

    Благодаря ви. С госпожа Лозанова сме на разположение за въпроси.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Русинова, наистина, за изчерпателната информация.
    Госпожо Лозанова, Вие желаете ли нещо да допълните?
    Заповядайте.

    КАМЕЛИЯ ЛОЗАНОВА:
    Тъй като посочените от госпожа Русинова резултати, досежно Агенцията по заетостта, моля да ме извините, показват много добре как досега ние работим, аз бих искала да се обърна към вас, уважаеми дами и господа народни представители, за мен е голямо предизвикателство да поема ръководството на Агенцията по заетостта в началото на тази година, която е една от ключовите и за оперативната програма, както и за дейността на Агенцията по посредничество и политики на пазара на труда, тъй като знаете, все още, излизаме от криза, огромни предизвикателства стоят пред Агенцията по заетостта, тъй като ние сме междинно звено, на един милиард лева от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".

    Това, което сме си поставили като цел, за да постигнем всичко, което заместник-министър Русинова представи, като наши приоритети, това е на първо място проактивното място на посредниците. Мисля, че това вече се забелязва в страната; от една страна спрямо работодателите, ние се отваряме с много по-чести посещения при работодателите, но търсейки резултат, т.е. нашите директори отиват при ръководителите на фирмите, нашите посредници отиват при личния състав на фирмите, така че, всеки според компетентностите си, най-бързо да може най-бързо да представи, най-бързо да направи достъпни всички наши мерки. По тази причина и успяхме, /към залата, - не ви разбрах.../ По тази причина и успяхме в настоящата година, за шестмесечието на настоящата година, спрямо същият период на миналата година, да увеличим броя на заявените работни места в Агенцията по заетостта със 7000 средно месечно. И то на първичен пазар, не тези които по оперативната програма, където пролича, че сме увеличили два и три пъти дори заетостта. Постигаме го с това също, че и успяваме да популяризираме, и то не без съдействието на абсолютно всички тук присъстващи дори. Аз много се радвам, че и депутатите проявяват интерес към нашите програми и ги популяризират на място, не без съдействието /шум в залата/ с всички лостове и механизми, наистина, вече стигаме до хората...

    Няма лошо. Успяваме, наистина, да стигнем на разбираем език, близо до бизнеса, като казвам "бизнеса", тук имам предвид всички работодатели, няма значение дали те са, примерно, в едно НПО, това също е бизнес, както и засилваме връзките си с местната власт навсякъде, навсякъде в страната. Един от начините, по които го правим, е с изнесените работни места. Така постигаме и една от политиките за тази година да активираме и да обхванем колкото може повече необхванати; докато в края на миналата година имахме сто изнесени работни места, т.е. нашите служители отиват в някое кътче на страната и обслужват хората на място и това го правим или един път в седмицата, или един път в месеца, според нуждите на съответните безработни лица, то в момента имаме вече над 550 изнесени работни места, правим го заедно с кметовете. Те ни осигуряват транспорт, тъй като, ние сме, все пак, на бюджет, те осигуряват транспорт, ние - човешки ресурс. С глобалните библиотеки също се свързваме сега, за да можем и по електронен път да подпомогнем максимален брой хора. Използваме абсолютно всички лостове и механизми, за да стигнем по-близо до партньорите, до бизнеса, за да реализираме нашата политика и най-вече да намираме повече работа на повече хора.

    Един от приоритетите, който преследваме, това е и насочването на посредническата дейност към реализирането на хората от образование към заетост, или от обучение, от учене през целия живот към заетост, това пак, отново, заместник-министър Русинова показа добре резултатите от квалификационните обучения, които сме направили, които водят непосредствено след това и до заетост. Особен акцент тук слагаме, както знаете, и на младежката заетост. И бих искала да споделя с вас нещо, което ми направи много добро впечатление и направи добро впечатление и на Европейската комисия на последната среща на ръководителите на обществените служби на заетост в Дания, където бяхме през миналия месец, след като отново си обединихме мненията и становищата, че цяла Европа трябва да работи в интерес на младежите и на увеличаване на младежката заетост, докладът на България, т.е., този, който аз представих, всъщност показа най-широк обхват и на страните в процеса, със споразумението, което се сключи между правителството, синдикатите и работодателите и изключително богата гама от мерки за заетост и обучение. Това нещо го няма в нито една европейска държава в момента.
    На разположение сме...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИРСТОЙНЕВ:
    Благодаря, госпожо Лозанова. Благодаря и на Вас за изчерпателната информация.
    Госпожо Масларова, заповядайте.

    ГОСПОЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА:
    Благодаря.
    Аз най-напред искам да кажа, че съм много доволна, че най-после, екипът, който работи по проблемите на заетостта и на труда, от Министерството на труда и социалната политика е при нас. Разбира се, този екип е достатъчно компетентен и подготвен. Той е минал през доста трудни периоди. Не че сега му е по-лесен периодът, в никакъв случай. Но ще ми позволите, госпожо Русинова, най-напред, да направя една..., да се обърна към Вас с една молба, тъй като Вие сте управляващият орган и Министерството на образованието е междинно звено. Много моля, предайте, нямаше как аз да го кажа на господин Младенов, предайте на господин Младенов, че е редно, министърът на образованието да знае, че никога оперативна програма "Човешки ресурси" не е била спирана, напротив, тя е една добра и добре работеща програма. Така че, да не прави публични изявления, че приоритетни оси три и четири са забавени, защото преди това тази програма е била спряна. Много Ви моля, бъдете така добра, официално Ви го заявявам и Ви моля, да направите една такава бележка, т.е. да кажете на министъра.

    На второ място, искам да Ви попитам, доколко вярно е това, че има намерения, Министерството на образованието, т.е. приоритетна ос три и четири да бъдат отделени в самостоятелна програма. Аз искам, първо, да кажа първо моето,... веднага ще ви кажа моето становище. Категорично не бих се съгласила с едно такова сегментиране на програмите, защото образованието и пазарът на труда са взаимосвързани и тяхното разделяне не би дало добри резултати. Или по-добри резултати, точно обратното. Би довело до по-лоши резултати... Моля? /към залата/ Да, за следващият програмен период става въпрос, не за този...
    На следващо място, все пак, искам да изкажа едно задоволство, че така или иначе, може би благодарение на усилията на управляващият орган, приоритетни оси три и четири малко интензифицираха работата си, тъй като тя беше доста, доста, доста забавена и дърпаше цялата оперативна програма като цяло ... Тя, всъщност, беше договорена много по-напред и в много по-голям обем, още със стартирането на програмата, но после забави темповете. Аз няма да говоря повече по оперативната програма. Мисля, че въпросите, трябва да минават, да се види, да мине време, да се види как се реализират.

    Много ми се иска повече да се насочат ресурси към безработните, отколко към квалификация и преквалификация на работещите. Защото там е много по-лесно, там много по-трудно се вижда ефектът, а парите отиват бързо и те са много предпочитани. Там и като гледаме бройките между 85 000 са над 115 000, естествено, там бързо се харчат за тимбилдинги, семинари, зали, и т.н. и т.н. Но, това са, разбира се, също програми, които са необходими.
    Искам да ви попитам нещо, което мен страшно много ме впечатли. И не сме намерили отговор досега. Имайки предвид, че Националният план за действие по заетостта, като ресурс е намален близо три пъти. ориентировъчно, имайки предвид, пък, че минималната работна заплата, на базата на която се извършват основните плащания, свързани с минималната работна заплата се увеличиха, т.е. капацитетът на хората, които могат да ползват националния план за действие по заетостта и политиките, които се изпълняват, безспорно, е намален и то чувствително. Е ли вярно това, че за миналата година 20 милиона от Националния план за действието по заетостта не са оползотворени? Аз бях много впечатлена от това и ако това е вярно, все пак, би трябвало, да ни дадете някаква информация.
    Това е от мен.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Госпожо Русинова...

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Благодаря много, госпожо Масларова. Ще обърна внимание на двамата министри по отношение на изявленията. И наистина, оперативната програма няма до момента спиране от Европейската комисия. Има плавен темп на развитие във всяка една от осите. Мисля, че имаме и достатъчно гъвкав механизъм там, където е нужно да се направят съответните промени в различните мерки, да имаме достатъчно бърза реакция...

    По отношение на Министерство на образованието, факт е, че в самото начало те стартираха изключително активно. Имаха определени управленски проблеми, които, считам, че до голяма степен в момента са преодолени. Там стартираха няколко изключително важни схеми, от гледна точка на усвояването на програмата и от гледна точка на подпомагане на реформа в образованието. Знаете, че със 180 милиона ние подкрепяме целодневното образование в средищните училища. Има заделени сто милиона лева за извънкласни, извънучилищни дейности, нещо, което по никакъв друг начин не може да се финансира от националния бюджет. Продължаваме активно да подкрепяме и студентските стипендии, както и няколко изключително важни проекти, които ще доведат до реформа, като съвсем наскоро, по реда на писмена процедура беше одобрена една инициатива в Министерство на образованието, която ще доведе, наистина, до по-късен ефект спрямо пазара на труда. Но важна за нас тема, това е превенцията на ранното отпадане от училище. С пет милиона да бъде създадена национална система, която да обхване всички деца, за които има, има за тях информация и съответните мерки за всички деца, които са отпаднали от образователния процес и децата, които не са обхванати, въобще, от образователния процес. И считаме, че чрез този механизъм, ние ще можем ефективно, наистина, да оползотворяваме средствата.

    По отношение на първа и втора ос. Така или иначе, в оперативната програма, балансът между приоритета за безработни и първа ос е по-висок, като процент спрямо втора ос, което е приоритет за заети. В самото начало на програмата... ефективни мерки за безработни, една от изключително важните за нас схеми е "Развитие" с възможността за квалификация и субсидирана заетост и набира вече доста големи темпове. До момента над сто и пет милиона лева от тази схема е оползотворена и усвоена с постоянен интерес и от работодатели, и от общини. Сега акцентът ни отново е към безработните младежи. Но не оставяме и останалата част от безработните, които са регистрирани в Бюрата по труда.

    По отношение на следващият програмен период, в момента с няколко думи, за подготовката, която тече. Има решение на Министерския съвет, с което е създадена, от една страна, работната група за договора за партньорство, знаете, че за следващия програмен период всички финансови инструменти от структурните и от Кохезионния фонд, селските райони ще бъдат в един общ договор с Европейската комисия. И съответно, националното решение за броя оперативни програми за съответните компетентни ведомства, които ще разработят съответните драфтове на оперативните програми.

    Към момента, пак, наистина, има така доста сериозни инициативи от страна на Министерството на образованието и от научните среди, и от БАН, по отношение на създаване на отделен финансов инструмент, свързан с образование, наука и иновации. В момента има създадена работна група в Министерството на образованието, която до септември месец трябва да направи анализ на нуждите, разчетите, тъй като там не се говори само за финансиране от Европейски социален фонд, а за кръстосване на няколко фонда и съответно, да се вземе и финалното, национално решение за броят на оперативните програми. Към сегашният момент националното решение е оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" почти в същият си обхват да остане. В момента сформираме работната група, имаме номинация от всички институции, които са заинтересовани, от социалните партньори. В момента тече и процедура за избор на неправителствените организации, които да влязат в работната група и до края на юли месец ще имаме първите заседания. Подготвяме и поръчките за социално-икономически анализ и за екзанте, оценката. Така че, считам, че сега, вече имайки опита от изпълнението на този програмен период, сме си научили уроците, които не би трябвало да повтаряме. И от гледна точка на дизайн на мерките, и от гледна точка на механизма на предоставяне на тези мерки, и от гледна точка на управлението на програмата като цяло. Знаете, че по отношение на една от най-големите трудности за бенифициентите е множеството на броя административни актове, с които боравим - и се подготвя общ Закон от страна на Министерския съвет, което считаме, че ще даде и за нас по-голяма устойчивост на системата, и съответно, и за бенифициентите много по-ясна регламентация в правната среда.

    По отношение на 20-те милиона от НПДЗ аз лично нямам информация за такъв проблем. Ще помоля госпожа Лозанова да отговори.

    КАМЕЛИЯ ЛОЗАНОВА:
    Да, ще отговоря.
    Националният фонд за действие по заетостта миналата година ние го бяхме договорирали почти /набляга на почти/ на сто процента. Част от плащанията дори се наложи да преместим в тази година, именно защото имахме голям процент сключени договори. И действително, известна сума беше пренасочена към Агенцията за социално подпомагане. Но не значи неусвоена. Просто, преместихме плащанията през тази година. Тъй като Вие сте бивш министър на труда и социалната политика, добре го разбирате, предполагам, това. Не, нямаме неусвоени, практически, имаме една по-гъвкава политика, спрямо нуждите, тъй като излязоха много големи нужди, знаете, във връзка с промяната на минималната работна заплата, а повечето помощи са обвързани с нея. Просто, се наложи да се направи едно пренасочване.

    Всички ние сме за интереса на едни и същи хора, това са хората, които трябва да впишем и на пазара на труда, и в тоя живот да живеят достойно. Така че, в случая, според мен, не е мое право да коментирам решения от по-високо ниво, но това беше абсолютно полезно.

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Само едно изречение...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Заповядайте.

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    За нас, всъщност, е изключително важен механизмът, който имаме, така че да уеднаквим принципът на предоставяне на помощта чрез Европейския социален фонд. Последните години точно това сме се опитали да направим, гледайки на двата бюджета като на едно цяло, да направим необходимият пакет от мерки, така че да отговорим на всички нужди. И това е амбицията ни и за следващия програмен период - една много по-голяма и силна връзка, между националните мерки и съответно мерките със структурните фондове, и много по-голяма обвързаност на всички структурни фондове и много по-голяма интегрираност на общите мерки.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви.
    Госпожо Ангелова, заповядайте.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Благодаря, господин председател!
    Първоначално, позволете, аз искам да благодаря за изчерпателната и нагледна информация. Очевидно от представените резултати стана ясно, че е постигнат значителен напредък по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" по отношение на договорените, сертифицираните, верифицираните средства по тази програма, благодарение на средствата по Националния план за заетост и по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" са постигнати конкретни резултати в сферата на пазара на труда... Видно е, чрез заетост, възможности за обучение, квалификация, преквалификация.

    Също така, разбрахме, че приоритет през тази година ще бъде младежката безработица. Ще бъдат открити нови схеми, които специално ще бъдат насочени към безработните млади хора - до 29-годишна възраст. Поздравления за това.

    Също така бих дала и положителна оценка за работата на управляващият орган и на междинните звена в лицето на Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане, те ги няма тук, но аз знам, че те работят също перфектно. За тези три години няма да наблягам и да акцентирам върху положителният ефект на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" за всеки, който се е докоснал до нея, нали, до нея, благодарение на тези възможности за заетост, обучение, квалификация, преквалификация е помогнато на много лица в неравностойно социално положение. И бих казала в заключение, това е една от най-работещите оперативни програми към момента, поздравления за това. И продължавайте по същият начин.
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Доктор Адемов, заповядайте.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Защо се усмихвате /към залата/
    Уважаеми колеги!
    Уважаеми гости!
    Аз искам да се върна малко назад във времето, за да ви кажа, провокиран от госпожа Масларова, за това, което е казал министърът на образованието. Съжалявам, че не съм го чул. Добре, сигурно е така. Само че, има един малък казус, който трябва да го уточним тук, в тази Комисия, защо тези, които са били в тази Комисия през годините трябва да имат самочувствието, включително и Министерството на труда и социалната политика, че в преговорния период, преди 2007 година, преди още България да стане член на Европейския съюз, прословутите преговорни глави Втора и Тринадесета, които бяха под юрисдикцията на Министерството на труда и социалната политика, всички закони, в тази Комисия, са транспонирани в Европейското законодателство.

    И единствено Втора и Тринадесета глави нямат нито една червена или жълта точка, така нареченото точкуване от Европейската комисия, за проблемните области, това са, тук и госпожа Русинова ще ви каже, и другите, които са работили по тези законопроекти, така че, членовете на Комисията - предишни и сегашни, които и да са те, трябва да имат самочувствието, че са допринесли за това, да няма такива проблеми.

    Второто нещо, което искам да кажа, пак в този контекст, е че България беше между първите девет страни, на които беше одобрена от Европейската комисия националната стратегическа референтна рамки. Какво означава това. Закъснението беше с две години. Ако си спомняте добре. С две години закъсня, разбира се и договарянето. Така че, няма как да стартират още от 2007-ма година оперативните програми за България. В този, период, в който течеше одобряването на националните стратегически референтни рамки, което става пак от Европейската комисия, пак повтарям, България беше между първите девет от двадесет и седемте страни, на които беше одобрена тази програма. След това одобряване, преди това не може да стартира договаряне, не може да стартират всички процедури, така че да говорим за забавяне или каквото и да е, на най-работещата, тук съм напълно съгласен, оперативна програма, е абсолютно не знам... Не искам да давам оценки, но поне не е информиран човекът, който го е направил...
    До тук с уточнението, мисля че беше важно. Да го знаем това, което е направено през годините. И въпреки опитите на министерството, на Агенцията по заетостта, на Агенцията за социално подпомагане, във връзка с всички тези въпроси.

    Второто нещо, което, просто, искам да го формулирам като въпрос е: една част от общините в Североизточна България, има и друга информация, се оплакват от това, че Главна инспекция по труда ги санкционира, за това, че са забавени плащания на тези, които участват по програми. Вероятно колегите тук от Агенцията по заетостта знаят за този проблем. Сигурно ще ми кажете официалната информация, че има проблеми с документооборота. Хората от общините не могат да се справят с документите, които трябва да представят в изпълнение на съответните мерки от оперативната програма. Затова, моята молба е, нали след като проблемът е дефиниран, какво предприема Агенцията по заетостта да подобрим експертният капацитет на общинските администрации ли, или какво трябва да се направи, защото нали се сещате, че не е сериозно да закъсняват плащанията точно от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". От една страна, хората ги очакват тези разплащания. От друга страна идва Главна инспекция по труда, щото хората се оплакват, което е нормално, идва и санкционира общинските служби, които отговарят за тези оперативни програми.

    И последно нещо, още едно нещо. Да, сетих се, още един въпрос, по Националният план за действие по заетостта, министърът на труда и социалната политика, след 31-ви март ли беше, има право да преразпределя, да преразпредели средства от дейности, които не са толкова атрактивни, към дейности, които, да кажем, изпълняват плана за съответната година, има ли такива мерки и програми по Националния план за действия по заетостта и министърът на труда и социалната политика разпределил ли е средства към по-атрактивните програми, защото, съгласете се, че винаги има програми, към които няма достатъчно голям интерес, а има други програми, за които средствата не достигат. Особено тези, които са свързани с... , да кажем, дейности на Агенцията за социално подпомагане. Мисля, че това е изключително важно.
    И последният въпрос, дано да е последен... Може и да не е последен, нещо по регионалните програми. На времето, имаше регионални програми, за ползващи примерно на Северозападна, Североизточна, Югоизточна България, където процентът на безработица е по-висок, какво се прави в тази област?

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, доктор Адемов.
    Госпожо Русинова, заповядайте.

    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА:
    Благодаря Ви много и за въпросите, и изключително много бих искала да благодаря на всички за високата оценка, която имаме. Тя, разбира се, няма как да не е с общите усилия на всички. Благодаря и на Социалната комисия, която винаги ни е подкрепяла във всички инициативи. Освен това, успехът на програмата се дължи не на мениджмънт, а на хората, които работят в трите междинни звена - в управляващия орган, това са над 400 човека и считам, че независимо от всичко, фактът, че сме съхранили институционалната памет и почти няма текучество през последните две години в тези звена, това е една от причините да вървят нещата добре във всяка една от осите.

    Няколко думи общо по въпросите, след което Камелия ще ме допълни. Ще започна отзад напред.

    По отношение на регионалното програми по НПДЗ, Камелия ще ви отговори. По отношение на новите програми, които стартираме сега, тези 80 милиона, които са насочени към обучение на работно място и субсидирана заетост, сега през юли месец, следващата седмица, стартираме приоритетно с общините, които са пострадали от земетресенията и наводненията. Първо към тях насочваме вниманието си. След което, през август месец, активно -към общините, които са с над 50 % безработица, и от септември месец вече поетапно всички останали. Това е единият механизъм, който имаме.
    По отношение на регионалното решаване на някои проекти, бих искала да споделя една изключително амбициозна задача, която в момента сме си поставили, извън темата за деинституализация, има връзка и с отговорът, който ви даде господин Кръстев по отношение на най-маргинализираните групи от нашето общество. Съвместно с Министерството на регионалното развитие сме стартирали пилотно в четири общини една обща инициатива. При тях са заделени 16 милиона, при нас е 7 милиона лева за решаване на въпроса със социалните жилища на етнически маргинални групи, предимно ромско малцинство - общините са Девня, Бургас, Видин и Дупница. Пилотно избрани през миналото лято, чрез процедура, достатъчно прозрачна, от Министерския съвет. Като другото предизвикателство за нас е, че ние, освен че подпомагаме с меки мерки тези четири общини, ние се опитваме да направим интегриран пакет за всяка една община, от гледна точка на мерки за достъп до заетост, достъп до здравеопазване, достъп до социални услуги, и достъп до образование.

    Т.е., не всяка една община да кандидатства по всяка една от четирите оси. И да има 16 проекта общо, а да направим големи интегрирани проекти за всяка една от общините, в четирите сфери на нашата оперативна програма. И това, наистина, ще ни е първото пилотно упражнение, което ще ни даде и научените уроци за следващия програмен период.
    По отношение на преразпределението имаше вече едно преразпределение, средствата бяха насочени към програмата за асистенти за хора с увреждания и ще помоля Камелия да ме допълни.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Заповядайте...

    КАМЕЛИЯ ЛОЗАНОВА:
    По скоро ще продължа това, което госпожа Русинова даде сега по отношение на преразпределение, всъщност, от резерва на НПДЗ, вече бяха отпуснати 900 хиляди, това е точно в правомощията на министъра, за които Вие говорихте. Точно за програма, най- търсената програма за асистенти на хора с увреждания в момента. Ние бяхме договорирали средствата още в края на миналата година, дефакто ние бяхме изразходвали средствата за тази година, което наложи, тези 900 хиляди, и сега в момента вече с тази програма ние обхващаме на сто процента заявеният интерес в Агенцията за социално подпомагане. Тъй като там се заявява.

    Сега на шестмесечието ще направим отново анализ, за да оценим доколко следва да се прехвърлят средства от по-неатрактивните мерки към по-атрактивните, както вие ги наричате. Но тук искам да подсетя Социалната комисия, тъй като това беше обсъждано, че, всъщност, неатрактивните мерки, с промените в ЗНЗ, които настъпиха в началото на годината, станаха изключително по-атрактивни. Знаете, вече не налагаме на работодателите, които кандидатстват по мерките за продължително безработни, за групи в неравностойно положение на пазара на труда, в т.ч. младежи лишени и хора лишени, освободени от заведенията за лишаване от свобода, по всички тези мерки ние преди налагахме едно изискване да не са нарушавали средно списъчна численост на персонала, в предприятието, в рамките на... беше първо, една година назад, после шест месеца... Ако си спомняте, това вече го направихме, да не са освобождавали за същите позиции работници в рамките на последния месец, с което тези мерки станаха абсолютно атрактивни за работодателите, така както и всички останали.

    В момента ние можем да... , направихме на тримесечие такъв отчет, който, това и НСНЗ отчете, досега Агенцията по заетостта не е показвала в последните години. Ние имаме програми, договорирани, още в края на тримесечието на 96 %, а мерките за насърчаване на заетостта, тъй като самите процедури тръгват малко по-късно, сега, в края на шестмесечието, ние сме ги договорирали на 98 %. Т.е. в момента националният план, но нека да направим още веднъж анализа, активността е на работодателите. Явно, доверието към Агенцията по заетостта се повишава. И това не е без участието на оперативната програма. Интересът към оперативната програма докара хората при нас и те ползват и НПДЗ оперативната програма с голям интерес. Та, в момента, не можем, все още да кажем, че е необходимо, по-скоро да се насочи, че не е необходимо преразпределение на НПДЗ, извън това, което вече направи министъра с тези 900 хиляди лева.
    Досежно регионалните програми. Бих искала да ви уверя. Аз 20 години работя в Агенцията по заетостта, че винаги тази система се е съобразявала с инвестиране в човешкия ресурс там, където равнището на безработица е по-високо, там където икономиката е по-слабо развита. Това се прави с различни лостове и механизми. Това, което вече чухте за оперативната програма, госпожа Русинова го каза, аз само да наблегна на регионалните програми. В националния план за действие понастоящем има 168 одобрени регионални програми. Като комисиите, които ги одобряват, вземат предвид, знаете, винаги постъпват пъти повече регионални програми, отколкото НПДЗ може да финансира, комисиите винаги имат предвид по критериите за оценка и равнище на безработица на съответните общини. А отделно Агенцията по заетостта, особено сега ние даже подсилихме влиянието на индекса "Равнище на безработица" във формулата, по която изчисляваме разпределението по региони. Сега ние винаги, при преразпределението на националния план за действие вече регионално, дирекция "Регионална служба по заетост", вземаме предвид това, къде има по-слабо развити икономически региони. Досежно „Развитие”.

    Това направо бих го нарекла лош късмет на тази община, която е наказана, тя е една във Вашия регион, Източния ... Имаше един кратък период на забавяне на плащанията - това беше някъде март-април месец, тогава, когато Агенцията по заетостта..., ние тогава го преодоляхме. Агенцията по заетостта, сега, видяхте тук от данните, от нула процента верифицирани средства и сертифицирани, ние в момента се намираме на девет! Ние за месец и половина по схема "Развитие" си внесохме към себе си, тъй като ние сме конкретен бенефициент, си внесохме 67 милиона лева искане за плащане, възстановихме си, чрез верификация, 21-22 милиона ли бяха по развитие, т.е. ние направихме точно в този момент, когато позабавихме, но около месец само, плащанията към общините, отворихме вратата на парите отново към нас. Няма го сега в момента това. Тогава настъпи. Съжалявам. Явно е имало сигнал, колегите от инспекцията, знаете колеги проверяват... А отделно нека да се има предвид, нека всички да го знаем, Агенцията по заетостта възстановява разходите. Работодателят плаща, взима ги хората през март, плаща до първите десет дни на април заплата за март. Отчита я пред Агенцията по заетостта към края на март и ние вече плащаме едва втория месец първата му заплата, нали разбирате. Т.е. цял един месец има да се отчита. А тогава на него му е дошло по закон отново да си плати заплатите на хората. Ето това затруднява нашите кметове. Но това е ходът на документооборотът. Няма как този месец да се избегне. Така че, кметовете трябва да имат резерв за два месеца. И ние с договорите сме ги уведомили за това. И винаги го казваме. Моля ви, и вие им го казвайте - за два месеца. И вече от третия месец тръгва месец за месец.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, госпожо Лозанова.
    Други народни представители?
    Не виждам.
    Сега всички ви хвалим. Наистина, поздравления за това, което сте свършили. Явен е напредъкът. Но, все пак, не трябва, нали, да се главозамайвате. Защото, в крайна сметка, оперативната програма, само "Околната среда" е след нея, тя е на последно място по усвояване... Вярно е, че при вас е много по-трудно, отколкото за един голям инфраструктурен проект. Също така, тук Ви хвалиха и за резултати, само че резултатите, ако видим намаляването на безработица през 2010 г., за май-юни месец, намалява с много по-бързи темпове, отколкото тази година. Май месец, спрямо май месец миналата година, безработицата се увеличава. За юни месец е същото. А наистина, трябва да бъдем внимателни как четем данните, още повече, че на последния комитет за наблюдение, през май месец, и там има убийствени критики към програмата. Аз зададох, говоря ... от Оперативната програма "Техническа помощ" имаше експерти, които, Томислав Дончев ме поправи, в Парламента, като каза, че именно неговите експерти са ги изготвили...Аз мога да ги цитирам, като казват: рискът от бедност и безработица е изключително висок и в България няма да се достигнат заложените цели. Регионалните различия се задълбочават, вместо да намаляват. Почти нито един от заложените целеви индикатори за 2013 г. в областта на човешките ресурси не изглежда достижим. Аз мислех, че това са констатации на външни експерти и господин Дончев ме поправи и каза, че неговите експерти са ги готвили и аз..., нали, те са направили тези констатация, което ясно показва, че, все още, има проблеми.

    Разбира се, Вие имате желание, и ясно се виждат конкретни нови инициативи. Продължава усвояването. Наистина, искам да Ви благодаря и да благодарите от наше име на всички, които работят в Министерството на труда и социалната политика, в Агенцията по заетостта, които работят, които,... защото знам, усвояването на тези средства не зависи само от вас. зависи и от българския бизнес. Всички знаем, как българският бизнес пише програми и колко е трудно, нали, да го накараме, и Вие да кандидатства и как се усвояват, но това е друга тема. Важното е, че, наистина, има напредък по програмата. Аз Ви благодаря за тази презентация. Желая Ви, наистина, успех. Вие за първи път идвате официално в тези ваши две нови длъжности. Имате изцяло подкрепата на Комисията по труда и социалната политика и ще се радвам по-начесто да идвате в Комисията по труда и социална политика, за да ..., освен да се гордеете с това, което сте постигнали, но също така да се вижда какви са проблемите и евентуално какво трябва да се променя и също така как и ние можем да помогнем. Защото, в крайна сметка, тези пари отиват при хората и няма нищо по-хубаво от това всички да бъдем в помощ на хората.

    Благодаря Ви още веднъж. И ще Ви помоля тази презентация, да ни я изпратите, нали...
    Благодаря.
    И успех Ви желая.

    ПО ТОЧКА ЧЕТВЪРТА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Колеги, ще ви помоля, още малко за внимание само. Благодаря ви.
    Колеги, като точка четвърта "Разни".

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Няма точка "Разни" в дневния ред...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Гласувахме точка четвърта "Разни", макар че не е написана...
    Каква е, за какво искам да поговорим. /Да, нека да излязат гостите - шум в залата/.

    Знаете, преди всичко добре сте информирани, преди две или три седмици, се разрази, то не е скандал, но доста неприятна случка, във връзка със заразените деца със СПИН в дома "Асен Златаров", в град София. Проблемът, наистина, е доста сериозен, тъй като след това продължиха и други инциденти в този дом. Аз смятам, че е в компетенцията на Комисията по труда и социалната политика, да организираме едно изслушване, както с директора на Агенцията за закрила на детето, така и с тези представители на Столичната община, които са ангажирани с този проблем - Дирекция за социални дейности, заместник-кметът, който отговаря по този въпрос, ако трябва и от Министерството на здравеопазването, да дойдат и да разкажат на Комисията по труда, и по-скоро да изложат своите становища за вече извършените мерки: какви действия смятат да предложат оттук - нататък, така че да не се случват такива инциденти, тъй като е, наистина, доста притеснително това, което се случва с тези деца.
    Има, явно има, и други проблеми в този дом. И е нормално, ние, като, хора, които сме най-високопоставени в една парламентарна република, да бъдем запознати с този инцидент и какви мерки се предприемат от Столична община, от Агенцията за закрила на детето, от Министерството на здравеопазването, такива случаи повече да не се случват на територията на нашата скъпа Родина. Затова Ви предлагам да направим следващата седмица едно изслушване по тази тема. Какво мислите за това предложение?
    Доктор Шайлекова, заповядайте.

    д-р СТАНКА ШАЛЕКОВА:
    На мен ми се струва, че ние не сме Комисията, която трябва да се занимава с това. И веднага ще кажа защо. Проверките бяха оповестени публично. Бяха, има кой да направи проверката, която трябва да стане и тя тече такава в момента и се прави. И ние, в случая, се явяваме като какво? Като съд ли? Като контролиращ органи ли? Като какво? Вярно е, че сме Социална комисия, съгласна съм. Има много, как да кажа, имаме много общо с проблемите в тези домове, но в случаят проблемът е друг. Тук става въпрос за здравни проблеми, тук става въпрос за недостатъчна коректност и недостатъчна контролираща функция от страна и на възпитателите, така че ние, по никакъв начин, според мен, тук водещата роля е, ако трябва някой да изслушва, това е Комисията по образованието. Така си мисля аз. А нека колегите ме поправят, нека и другите да кажат своето мнение. Това е едно. И Комисията по здравеопазване. Но ние, като какви да се явим и да изслушваме хората, които работят там. Това е моето мнение, нека и колегите да кажат...
    Благодаря.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Госпожо Ангелова, заповядайте.

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Аз също ще подкрепя госпожа Шайлекова. Доколкото съм запозната, миналата седмица на заседание на Комисията по образованието, младежта и спорта по същият начин е бил поставен този въпрос. Те, нали, са го поставили на гласуване и са го отхвърлили, тъй като в момента тече, значи мотивът е следният: че в момента има междуведомствена, формирана със заповед на министъра на здравеопазването, междуведомствена работна група, т.е. не работна група, ами комисия, която извършва проверката. И смятам, че не е редно в момента да изслушваме, да изнасяме някакви данни, след като... докато проверката не е приключила. Вече като приключи проверката, за резултатите от проверката, тогава можем да поканим представители на заинтересованите институции да ни запознаят за резултатите от проверката, какви мерки са предприети, но точно в момента, сега смятам, че не е наложително, при положение, че водещата Комисия, която е за децата младежта и спорта го е отложила.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Други народни представители?
    Доктор Адемов, заповядайте.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Аз разбирам притесненията на колегите от ГЕРБ, но ми се ще да не се съглася с това, което каза доктор Шайлекова. Защо? Защото в хода на тази проверка, която не е приключила, тече масово уволнение на тези хора. Т.е., техните трудово-правни отношения, кой може да ги разгледа? Комисията по образованието ли? Комисията по здравеопазването? Или нашата Комисия? Трудово-правни отношения и нарушения на трудовото законодателство са в компетенциите точно на Социалната комисия. Ако искате след доклада, ако искате пред доклада, но след доклада то няма да има хора. Защото, аз, доколкото разбирам, тези хора, които се уволняват, са..., пак казвам, не е приключила тази проверка, сигурно ще има и други проверки..., но тези хора, всички, които сега се уволняват, са сигнализирали предварително общината, общинската администрация и тези, които отговарят за този дом за нарушенията, които са там и никой не е реагирал по никакъв начин... Сега, разбира се, че ние нито сме съд, нито сме нищо такова... Но какъв е проблемът да ги изслушаме, и ако има някакви проблеми, не да ги развяваме проблемите, а да се опитаме да ги решим, с тези възможности, които има Комисията - предложения и т.н. Това е идеята. Още повече, че точки от дневния ред може да се включват с една трета от /присъстващите/, има го в Правилника, няма никакъв проблем, но не е това..., въпросът е да се съгласим да търсим процедурни възможности, такива има в Правилника...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Заповядайте. Вяра Петрова.

    ВЯРА ПЕТРОВА:
    Искам само да добавя. Във връзка с изказването на господин Адемов. Да, има в случая трудови правоотношения - прекратяване... Но затова всеки от тях може да си търси правата в съответния административен съд. Ние не сме такава институция. И, наистина, не смятам, че докато не свърши тази проверка трябва да разглеждаме този случай. Защото, все пак, и подобни случаи в отношения с деца имаме и в други домове. И другаде има прекратяване на трудови правоотношения... Да речем, и в предприятия... Това означава ли, че всички трябва да ги изслушваме при нас. Нека да изчакаме Комисията да си излезе със становище, и тогава да преценим какво и ние да правим...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Доктор Костов, и Вие ли искате думата?

    д-р ЦВЕТАН КОСТОВ:
    Да, благодаря.
    Аз мисля, че големият проблем е това, че деинституализацията в нейните различни форми не върви с темпове, с които ни се искаше и които бяха заложени някога. И не виждам нищо лошо в това да ... Да, във всеки дом за деца, лишени от родителски грижи има натрупани проблеми. Разбира се, те са специфични за възрастовите групи, в които са децата. Аз познавам проблемите на този дом в Плевен, но той е за малки деца и там донякъде, не до три, от три до седем години, за дом за лишени, дом за деца лишени от родителски грижи... Там, една част от децата, успяхме с общински проект да изведем от дома, но проблемите си остават. А тук децата са в голямата възрастова група. Дано не греша, до 18 години, нали така. От 12 до 18-годишна възраст. И не виждам нищо лошо, нека да проведем един разговор. Не само за този дом в София. Не и само за този инцидент. Нека Агенцията за закрила на детето да изложи своята визия как биха могли да се решат кардинално и в кратки срокове, голяма част от проблемите на тези социални заведения.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Благодаря Ви, доктор Костов.
    Аз смятам, че е хубаво, и е наложително, и ще бъде полезно, да направим едно изслушване, особено това, което касае Агенцията за закрила на детето. Тъй като този случай излезе именно от доклад на Агенцията за закрила на детето. Той е констатирал и конкретни нарушения. И е хубаво да представят конкретните инициативи, мерки, които те предлагат, такива нарушения, повече да не се случват... Хубаво е, че има такава комисия, която, нали, прави разследване. Ние в никакъв случай не сме някакъв разследващ орган. Ние, просто, искаме да чуем на какво се дължи този случай, какви са причините, защо има такова голямо текучество именно в този дом, защо, примерно, доколкото разбрах, има и директори, които са назначавани без конкурс?...Но е важно, че има голям проблем в този дом и още повече, че има деца, които са заразени със СИПН и които... и това се е премълчавало. И не виждам нищо лошо в Комисията да дойдат и от Агенцията по заетостта, и от... извинявам се, от Агенцията за социално подпомагане, от държавната Агенция за закрила на детето, колегите от Столична община, именно всички ние да седнем на една маса, без да правим политика от този проблем, но да разберем каква е основната причина...
    Доктор Адемов, имате думата.

    д-р ХАСАН АДЕМОВ:
    Аз се опитвам да ви разбера. Вие смятате, че една такава среща, едно такова изслушване, ще бъде насочено срещу общината, срещу кмета или срещу когото и да било. Аз поне, нямам нито такава нагласа, нито съм си мислил за такова нещо. Аз ви казвам: ако вие не се съгласявате, ние също не се съгласявахме да изслушваме този или онзи. В Могилино дойде комисия от Би Би Си, нали така, и тук ще дойдат от някъде, бъдете сигурни... Не го казвам това нито като заплаха, нито като нищо. Но сега, да се опитвате да криете нещо, с някакви такива процедури... Ами тогава защо не сте видели? Какъв ви е проблемът? Нито ще ги бесим, нито сме съд, нито сме конвент, нали...

    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА:
    Значи, в момента се прави проверка и това обясних, ние нямаме нищо против, но... раничко е ..., не че крием...

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ДРАГОМИР СТОЙНЕВ:
    Няма водеща комисия... ще ги изслушваме може да приключат и след месец... Ако пък искате да го гласуваме, ще го подложа на гласуване... Тогава ще излезе, че ГЕРБ прикрива нещо в Столична община...Ако няма повече изказвания, да закривам заседанието....


    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума