КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
21/04/2010
Законопроект за ратифициране на Изменението на Споразумението за сътрудничество между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 002 - 02 - 12, внесен от Министерски съвет на 22.03.2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 14.04.2010 г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за ратифициране на Изменението на Споразумението за сътрудничество между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 002 - 02 - 12, внесен от Министерски съвет на 22.03.2010 г.
На заседанието присъства Любомир Йосифов - директор дирекция „Правна" на Министерството на образованието, младежта и науката.
Законопроектът и мотивите към него бе представен от страна на вносителите от г-н Любомир Йосифов.
Европейската организация за разработване на метеорологични спътници е учредена с конвенция от Женева, влязла в сила през 1986 година. Основната цел на организацията е непрекъснато осигуряване на спътникови снимки и текущи метеорологични данни за времето и климата. Република България се присъединява към EUMETSAT като асоцииран член през 2005 година. Българското сътрудничество се осъществява чрез Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Затова от името на българското правителство споразумението за сътрудничество се подписва от председателя на БАН.
Споразумението предвижда до 2010 г. България да стане пълноправен член. Поради влошените финансови параметри на бюджета на БАН не може да бъде осигурена, необходимата за пълноправното
членство на България, вноска в размер на 1 млн. 800 хил. евро. В тази връзка са проведени преговори и е получено съгласие за продължаване на асоциираното членство за още две години, през които България ще внесе общо 400 хил. евро. По тази причина се налага Народното събрание да приеме Изменение на Споразумението.
В дискусията се включиха народните представители Огнян Стоичков, Станислав Станилов и Алиосман Имамов. Те поставиха въпроса, че липсата на пълноправно членство, не позволява на България да бъде допусната до цялата база данни на EUMETSAT с всичките научни разработки, които съществуват там. Подчертано бе, че пълноправните членове на EUMETSAT имат достъп до програмите, които се финансират от Европейския съюз, докато асоциираните нямат това право. Вносителите нямат информация, за какви проекти по европейски фондове България няма да може да кандидатства през следващите две години. Народните представители изразиха съжаление, че независимо от кризата не е осигурена, необходимата за пълноправно членство, сума, напротив при гласуването на закона за държавния бюджет от БАН са били извадени 5 млн. евро.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с единодушен резултат от 15 гласа „за", Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за ратифициране на Изменението на Споразумението за сътрудничество между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 002 - 02 -12, внесен от Министерски съвет на 22.03.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ОГНЯН СТОИЧКОВ