Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
09/12/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 902-01-51, внесен от Министерския съвет на 02 декември 2009г.
    На свое редовно заседание, проведено на 09.12.2009г., Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 902-01-51, внесен от Министерския съвет на 02 декември 2009г.
    На заседанието присъстваха: Николай Младенов – министър на отбраната и Милка Коджабашиева – заместник-министър на образованието, младежта и науката.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от страна на вносителите от г-н Младенов - министър на отбраната. Той посочи, че настоящите промени са с цел оптимизиране на работата и повишаване на нейната ефективност, както и синхронизиране на редица текстове с действащото законодателство.
    С оглед пределите на компетентност на Комисията, най-съществените предложения са следните:

    - С §6 на чл.26, т.15а се въвежда ново правомощие на министъра на отбраната, свързано с възможността да разкрива курсове по начална и специална военна подготовка към граждански и военни висши училища и средни училища, съгласувано с техните ръководства, с кметовете на общини и с министъра на образованието, младежта и науката.
    - Предлага се нова дефиниция на понятието”въоръжени сили”. От състава на министерството са изведени структурите, които са на пряко подчинение на министъра на отбраната, като същите са включени в състава на въоръжените сили. Сред тях са: Военните висши училища и Военномедицинска академия /ВМА/. Военните академии и военните училища се обединяват в понятието „военни висши училища”, а Военномедицинска академия се изписва самостоятелно. Тези структури са юридически лица на бюджетна издръжка, чиято организация и дейност се уреждат с отделни актове на МС или на министъра на отбраната.
    - Променя се заглавието на Глава четвърта: от „министерство на отбраната”, придобива наименованието: ”управление на министерството на отбраната, на структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и на българската армия”. Отпада изброяването на военните висши училища, с конкретните им наименования, тъй като това е предмет на актовете, с които са създадени или преобразувани. В §21, чл.97, ал.1 са отразени промените, свързани с отпадане на изискването, началниците на военните висши училища да са хабилитирани лица, с мотива, че същите трябва да имат управленски опит, придобит по време на военна служба. С тази промяна, ще се даде възможност на по-широк кръг военнослужещи за кариерно израстване.
    - В §26, чл.135, ал.2 се предвижда курсантите да бъдат с особен статут. Съгласно §30, чл.142, ал.2, сключваните договори ще са за военна служба, в чийто срок ще се включва срокът на обучение във военните висши училища. В сега действащия закон , договорът е за обучение, а не за военна служба. Целта е при подготовката за изпълнение на военна служба, като професия, курсантите да бъдат поставени в условия на войскова среда. Положителна промяна, гарантираща по-голяма сигурност при изпълнение на договора е подробното изброяване на някои основни права, като задължителна застраховка живот, стипендии, безплатно медицинско обслужване, ваканция и др. В сега действащия закон, тези условия се уреждаха в самия договор и в правилника на висшето училища.
    - В §42 се намалява пределната възраст за кадровите войници от 49 на 45, с оглед насърчаването им за обучение в професионални колежи или военни висши училища, за по-изявените от тях. Намалява се и пределната възраст за военнослужещи с висше офицерско звание, с цел по-бързо кариерно развитие.
    - В §78, чл.226и, ал.1 и 2 се предвижда финансово подпомагане на децата на загинали военнослужещи.
    - С § 96 се премахва възможността министърът на отбраната да провежда социална политика, чрез създаване на ведомствена спортна организация и военни спортни клубове. От правомощията на министъра се отнема и правото да отдава под наем спортни обекти на спортни организации, свързани с МО.
    В дискусията по законопроекта се включи народният представител Ивелин Николов. Той изтъкна, че голяма част от предлаганите промени са наложителни, но същевременно изказа й принципни несъгласия със същите, като напр. отпадането на поименното изброяване на военните висши училища, липсата на финансова обезпеченост за начална и специална военна подготовка в училищата, премахването на „академизма” в управлението на военните висши училища, чрез назначаване на нехабилитирани лица за началници и др. Той предложи на второ четене, в законопроекта да се направят редакции, с оглед неговото прецизиране.
    Относно промените в пределната възраст на военнослужещите, министърът уточни, че ще се провери изрично между първо и второ четене на законопроекта, дали предложенията, не са в колизия с Европейското законодателство.
    Бе поставен въпроса, дали са осигурени средства в бюджет - 2010г. за предложените в закона издръжка и стипендии за деца на загинали военнослужещи. Министър Младенов поясни, че финансирането е заложено в социалната програма на министерството.
    Специално внимание бе отделено на спортната политика на министерството на отбраната. Поставен бе въпроса, дали предлаганите промени не влизат в противоречие с приетата от Министерския съвет „Национална стратегия за развитие на физическото възпитание и спорт”. В отговор, министър Младенов поясни, че спортната дейност не е част от интересите на министерството на отбраната и като основен приоритет остава само физическата подготовка на военнослужещите. Спортната дейност се извежда извън министерството на отбраната и предстои да бъде изработена стратегия за съдбата на спортните обекти - собственост на министерството. Това ще бъде решено в диалог с Министерството на физическото възпитание и спорта.

    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати „за” – 10 гласа, „против” - няма, „въздържали се” – 5, Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 902-01-51, внесен от Министерския съвет на 02 декември 2009г.




    Председател на
    Комисията по образованието, науката и
    въпросите на децата, младежта и спорта:

    Огнян Стоичков
    Форма за търсене
    Ключова дума