Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
03/11/2010

    Относно: Второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054-01-49, внесен от н. п. Иво Тенев Димов и група народни представители на 26 май 2010 г.
    З А К О Н

    ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА

    (Обн., ДВ, бр. 58 от 1996 г.; Решение № 8 на Конституционния съд на РБ - бр. 53 от 1997 г., бр. 124 от 1998 г., бр. 51 и 81 от 1999 г., бр. 53, 55 и 64 от 2000 г., бр. 75 от 2002 г., Решение № 6 на Конституционния съд на РБ от 2002 г. - бр. 95 и 120 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 88 и 103 от 2005 г., бр. 30, 34, 36 и 80 от 2006 г., бр. 41 ,46 и 53 от 2007 г., бр. 50 от 2008 г., бр. 74 от 2009 г., бр. 50 от 2010 г.)
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.

    § 1. Създава се чл.50г. :
    Чл. 50г. (1) Върху недвижими имоти - публична или частна държавна или общинска собственост, с изключение на обектите по чл. 18, ал. 1 от Конституцията, може да се учредява безвъзмездно право на строеж, за строителството на спортни обекти и/или съоръжения. Правото на строеж се учредява за срок не пo-дълъг от 30 години на спортни федерации.
    (2) Спортната федерация по ал. 1 трябва:
    1. да е лицензирана по реда на този закон;
    2. да е упражнявала дейността си по т. 1 не по-малко от 4 години;
    3. да има осигурено изцяло собствено финансиране, както и финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждането на спортния обекти и/или съоръжения и поддържането им за периода, за който се учредява правото на строеж.
    (3) Правото на строеж по ал. 1, върху имоти-публична или частна държавна собственост, се учредява от областния управител по местонахождение на имота въз основа на решение на Министерския съвет по предложение на министъра на физическото възпитание и спорта. Исканията се подават до министъра на физическото възпитание и спорта и се разглеждат в едномесечен срок от постъпването им от комисия, чийто състав се определя с решение на Министерски съвет и включва представители на Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерствo на регионалното развитие и благоустройството, на областната и на общинската администрации по местонахождението на имота, а по преценка на органа и представители на други ведомства и организации.
    (4) Правото на строеж по ал. 1 върху имоти - публична или частна общинска собственост се учредява от кмета на общината, въз основа на решение на общинския съвет. Редът и условията за постъпване и разглеждане на исканията се уреждат от Закона за общинската собственост.

    (5) Въз основа на заповедта на областния управител, съответно – на кмета на общината, се сключва договор за учредяване на правото на строеж, в който се описват - спортния обект и/или съоръжение, предвиден за изграждане, срокът на строителството и въвеждане в експлоатация, инвестиционната програма, редът за установяване на вложените инвестиции, условията за ползване на съоръженията от спортните клубове, членове на спортната федерация, ученически и студентски спортни организации и хора с увреждания, основанията за прекратяване на договора предсрочно извън посочените по ал. 8.
    (6) Спортната федерация, в чиято полза е учредено правото на строеж по ал. 1, се задължава да построи и въведе в експлоатация спортния обект за срок не по-дълъг от 5 години, считано от сключване на договора. Разходите по планирането, проектирането и изграждането на спортни обекти и съоръжения са за сметка на спортната федерация.
    (7) За срока, за който е учредено правото на строеж, спортната федерация, в чиято полза то е учредено, няма право да го преотстъпва под каквото и да е форма, както и да се разпорежда с изградения спортен обект и/или съоръжения.
    (8) Правото по ал. 1 се прекратява от органите по ал. 3 или 4, преди изтичането на срока, когато:
    1. на спортната федерация бъде отнет или не бъде продължен издадения, по реда на този закон, спортен лиценз;
    2.съществено са нарушени условията на договора за учредяване право на строеж.
    (9) Разходите по придобиване на собствеността от държавата или общината, след изтичане на срока по ал. 1 са за сметка на спортната федерация.
    (10) Когато спортната федерация е изпълнила задълженията си по договора по ал. 5, след изтичане на срока тя може да кандидатства за ползване на същия имот по реда на чл. 50б от закона.

    Предложение на народния представител Любен Корнезов:
    В § 1, чл.50 г да се направят следните изменения и допълнения:
    1. В ал.1, думите „публична или” да отпаднат.
    2. В ал.1, думата „безвъзмездно” да отпадне.
    2. В ал.3 думите „публична или” да отпаднат.
    3. В ал.4 думите „публична или” да отпаднат.
    5. В ал. 10, пред думата „ползване" се добавя думата „възмездно".
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Захари Георгиев:
    В § 1, чл. 50г, се правят следните промени::
    а). Ал. 1 се изменя така:
    "(1) Върху недвижими имоти - частна държавна или общинска собственост, може да се учредява безвъзмездно право на строеж за строителство само на спортни обекти и/или съоръжения. Правото на строеж се учредява за срок не по-дълъг от 30 години на спортни федерации."
    б).В ал. 3 и ал. 4 думите "публична или" отпадат.
    в).В ал. 5 след израза "спортната федерация," се добавя изразът "условията за безвъзмездно ползване на съоръженията от".
    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение на народните представители Иво Димов, Ивайло Тошев, Красимир Ципов:
    Параграф 1 да се измени така:,
    „ § 1. Създава се чл. 50г:
    „Чл. 50г. (1) Върху недвижими имоти - публична или частна държавна или общинска собственост, с изключение на обектите изключителна държавна собственост, може да се учредява безвъзмездно право на строеж на спортни федерации, за изграждането на спортни обекти и/или съоръжения. Правото на строеж се учредява за срок не по-дълъг от 30 години. Срокът започва да тече от датата на влизане в сила на договора за учредяване правото на строеж.
    (2)Спортната федерация по ал. 1 трябва да:
    1. е лицензирана по реда на този закон;
    2. е упражнявала дейността си по т. 1 не по-малко от 4 години;
    3. не е в производство по несъстоятелност или ликвидация или да е обявена в ликвидация;
    4. няма задължения за публични вземания на държавата или община, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията;
    5. няма просрочени задължения, произтичащи от ползването на спортни обекти и/или съоръжения-собственост на търговски дружества с 50 или над 50 на сто държавно или общинско участие в капитала;
    6. е осигурила финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма за изгражданетона спортния обект и/или съоръжения, с и за поддържането и управлението им за периода, за който се учредява правото на строеж.
    (3)Осигуряването на финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма по смисъла на ал.2, т. 6 се доказва чрез:
    1. представяне на инвестиционна програма от спортната федерация, с подробен анализ и разчет на предвидените инвестиции, етапно изпълнение и информация за произхода на средствата;
    2. предоставяне на годишен финансов отчет за предходната година от страна спортната федерация;
    3. писмено заявено намерение за финансиране от страна на източника, когато финансирането е осигурено от международни спортни организации и/или от участие в международни програми за финансиране на спорта;
    4. препис от сключен договор за финансиране между спортната федерация и българско или чуждестранно юридическо лице, когато средствата са предоставени по силата на сключения договор.
    (4)Правото на строеж по ал. 1, върху имоти - публична или частна държавна собственост, се учредява от областния управител по местонахождение на имота въз основа на решение на Министерския съвет по предложение на министъра на физическото възпитание и спорта. Исканията се подават до министъра на физическото възпитание и спорта и се разглеждат в срок до три месеца от постъпването им от комисия, чийто състав се определя с решение на Министерски съвет и включва представители на Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, на областната и на общинската администрации по местонахождението на имота, а по преценка на органа и представители на други ведомства и организации. Редът и условията за постъпване и разглеждане на исканията се уреждат с Правилника за прилагане на Закона за физическото възпитание и спорта.
    (5) Правото на строеж по ал. 1 върху имоти - публична или частна общинска собственост се учредява от кмета на общината, въз основа на решение на общинския съвет. Редът и условията за постъпване и разглеждане на исканията се уреждат от Закона за общинската собственост.
    (6) Въз основа на заповедта на областния управител, съответно - на кмета на общината, се сключва договор за учредяване на правото на строеж, в който се описват:
    1.спортния обект и/или съоръжение;
    2.срокът, за който се учредява правото на строеж, който започва да тече от датата на сключване на договора;
    3.срокът на строителството и въвеждане в експлоатация;
    4. инвестиционната програма;
    5. редът за установяване на вложените инвестиции;
    6. условията за ползване на съоръженията от спортните клубове, членове на спортната федерация, ученически и студентски спортни организации и хора с увреждания;
    7. основанията за предсрочно прекратяване на договора извън посочените по ал. 9.
    (7) Спортната федерация, в чиято полза е учредено правото на строеж по ал. 1, се задължава да построи и въведе в експлоатация спортния обект и/или съоръжение за срок не по-дълъг от 5 години, считано от датата на сключване на договора. Всички разходи по планирането, проектирането и изграждането на спортни обекти и съоръжения са за сметка на съответната федерация.
    (8)За срока, за който е учредено правото на строеж, спортната федерация, в чиято полза то е учредено, няма право да го преотстъпва под каквото и да е форма, както и да се разпорежда с изградения спортен обект и/ или съоръжения. Правото на строеж или изградения спортен обект и/ или съоръжение не може да служи за обезпечение на задължения на спортната федерация или трети лица.
    (9)Правото по ал. 1 се прекратява от органите по ал. 3 или 4,
    преди изтичането на срока, когато:
    1.на спортната федерация бъде отнет или не бъде продължен издадения, по реда на този закон, спортен лиценз;
    2.нарушени са условията на договора за учредяване право на строеж;
    3.когато в продължение на 3 години от учредяването на правото на строеж не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години не е завършен проекта.
    (10) Разходите по придобиване на собствеността от държавата или общината, след изтичане на срока по ал. 1 са за сметка на спортната федерация.
    (11 )Когато спортната федерация е изпълнила задълженията си по договора по ал. 5, след изтичане на срока тя може да кандидатства за ползване на същия имот по реда на чл. 506 от закона."
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение на народния представител Емил Димитров:
    1. В § 1, чл. 50г, ал.1накрая се добавя „или за национални спортни центрове за съответния вид спорт.”
    2. В § 1, чл. 50г, ал.4:
    а) думите „три месеца” се заменят с „един месец”;
    б) изречението накрая: „Редът и условията за постъпване и разглеждане на исканията се уреждат с Правилника за прилагане на ЗФВС" се заличава.
    3. В ал.6 се създава изречение второ: „При сключването на договора по чл. 50г не се дължат режийни разноски и такси.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението по т. 1, което е отразено на съответното му систематично място в § 2, т. 2.
    Предложението по т. 2 и т. 3 е оттеглено .

    Предложение на народния представител Огнян Стоичков:
    В § 1, чл. 50г да се направят следните изменения и допълнения:
    1.В ал. 1 след думата „строителството" да се добави „само".
    2.В ал. 2 да се направят следните изменения и допълнения:
    а)В т. 3 след думата „собствено" да се добави „или осигурено от трети лица" и
    да се създаде изречение второ:
    „В случаите, когато финансирането се осигурява от трети лица се представя договор за осигуряване на финансирането, доказателства за финансови възможности, както и декларация за произхода на предоставените финансови средства."
    б) Да се създаде т. 4:
    „4. представен идеен проект за изграждане на спортния обект и/или съоръжение, включващ предварително становище на компетентния орган по издаване на лицензия, в случаите когато е необходима.".
    3.В ал. 3 да се направят следните изменения и допълнения:
    а) в изречение второ в думите „от постъпването им" да се заменят с „от изтичането на срока по ал. 5”
    б) да се създаде изречение трето:
    „Инициатива за учредяване право на строеж по смисъла на ал. 1 имат и министърът на физическото възпитание и спорта и кметовете на съответните общини на територията на които е разположен недвижимия имот."
    4. Да се създаде нова ал. 4:
    „(4)Постъпилите искания, съдържащи инвестиционни намерения или инициативата за учредяване на право на строеж по ал. 3 се обявяват от Министъра на физическото възпитание и спорта като се публикуват в „Държавен вестник"
    5. Да се създаде нова ал. 5:
    „(5)В срок до два месеца от извършване на публикацията за постъпилите инвестиционни намерения, искания по ал. 3 могат да подадат и други спортни федерации, които отговарят на условията по ал. 2.”
    6.Да се създаде нова ал. 6:
    „(6)Когато в срока по ал. 5 постъпят искания и на други спортни федерации,
    които отговарят на условията на ал. 2 се прилага процедурата по реда на Закона за
    концесиите.”
    7. Досегашните ал. 4 - 8 стават съответно ал. 7 -11.
    8. Досегашната ал. 9 става ал. 12 и в нея след думите „по ал.1" да се добави „както и за учредяването на право на строеж".
    9. Досегашната ал. 10 става ал. 13.
    10. Да се създаде чл. 50д:
    „Чл.50д. Учредяването и прекратяване на право на строеж на реда на чл. 50г се прилага при постъпило искане само от една спортна федерация. При постъпили от повече от една спортна федерация искания, отговарящи на условията на чл. 50г, ал. 2 се прилага процедурата по Закона за концесиите.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението по т. 2, т. 3, буква „а”, 4, 5, 7, 8 и 9.
    Комисията не подкрепя предложението по т. 3, буква „б”
    Предложението по т.1, т. 6 и т.10 е оттеглено.


    Предложение от н.п. Ивайло Тошев, Огнян Стоичков и Иво Димов направено по реда на чл. 73, ал 2, т.2 от ПОДНС

    1. В ал.1 думата „обектите” да се замени с „имотите”.
    2. Алинея 2 да се измени така;
    „ (2)Спортната федерация по ал. 1 трябва да:
    1.е лицензирана по реда на този закон и е упражнявала дейността си не по-малко от 4 години ;
    2. не е в производство по несъстоятелност или ликвидация;
    3. няма просрочени задължения към държавата или общините по смисъла на чл. 162, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията;
    4. няма просрочени задължения, произтичащи от ползването на спортни обекти и/или съоръжения – собственост на търговски дружества с 50 или над 50 на сто държавно или общинско участие в капитала;
    5. е осигурила финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждане на спортния обект и/или съоръжения и поддържането и управлението им за периода, за който се учредява правото на строеж;
    6. е представила идеен проект за изграждане на спортния обект и/или съоръжение по т. 5.”
    3.Алинея 3 да се измени така:
    „ (3) Осигуряването на финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма по смисъла на ал.2, т. 5 се доказва чрез:
    1.представяне на инвестиционна програма от страна на спортната федерация, с подробен анализ и разчет на предвидените инвестиции, етапно изпълнение и информация за произхода на средствата;
    2.предоставяне на годишен финансов отчет за предходната година от страна на спортната федерация;
    3.писмено заявено намерение за финансиране от страна на източника, когато финансирането е осигурено от международни спортни организации и/или от участие в международни програми за финансиране на спорта;
    4.нотариално заверено копие от сключен договор за финансиране между спортната федерация и български и чуждестранни физически и/или юридически лица, когато средствата са предоставени по силата на сключения договор, както и доказателства за финансови възможности на лицата, които предоставят средствата”
    4. Да се създаде нова алинея 4:
    „(4)Правото на строеж по ал. 1, върху имоти - публична или частна държавна собственост, се учредява от областния управител по местонахождение на имота въз основа на решение на Министерския съвет. Решението на Министерски съвет се приема въз основа на мотивиран доклад на министъра на физическото възпитание и спорта, изготвен въз основа на предложение на комисията по ал.7.”
    5.Да се създаде нова ал.5:
    (5) Исканията за учредяване на безвъзмездно право на строеж върху публична или частна държавна собственост се подават до министъра на физическото възпитание и спорта. Подадените искания се оповестяват на интернет-страницата на Министерството на физическото възпитание и спорта и в един централен ежедневник в 7-дневен срок от постъпването им.”
    6.Да се създаде нова ал. 6 :
    „(6) В срок до два месеца от деня на оповестяването по реда на ал.5 искания за учредяване на безвъзмездно право на строеж могат да подадат и други спортни федерации, които отговарят на условията на ал.2.”
    7.Да се създаде нова ал.7:
    „(7) Постъпилите искания се разглеждат в срок до един месец от изтичане на срока по ал.6 от комисия, , чийто състав и правила на работа се определя с решение на Министерския съвет. Комисията включва представители на Министерския съвет, Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на областната и на общинската администрации по местонахождението на имота.Редът и условията за разглеждане на исканията се уреждат с Правилника за прилагане на Закона за физическото възпитание и спорта. ”
    8. Досегашната ал. 4 да стане ал.8 и да се измени така:
    „(8)Правото на строеж по ал. 1 върху имоти – публична или частна общинска собственост се учредява от кмета на общината, въз основа на решение на общинския съвет без търг или конкурс и след получаване на становище от министъра на физическото възпитание и спорта.Редът и условията за разглеждане на исканията за учредяване право на строеж се определят в наредбите по чл.8, ал.2 от Закона за общинската собственост»
    9. Да се създаде нова ал.9, като останалите се преномерират съответно:
    „(9) При подадени две или повече искания за учредяване право на строеж по ал.1, с предимство се класират кандидатите на които:
    1.стойността на предложената финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждане и поддържане на спортния обект и/или съоръжение е по-висока;
    2. предложената инвестиционна програма е за изграждане на спортен обект и/или съоръжение, в който могат да се упражняват повече видове спорт;
    3. са представили данни за участие в национални и международни състезания през последните 4 години преди подаване на искането.”
    10. Досегашната ал.5 да стане ал.10 и да се измени така:
    „(10) Въз основа на решение на Министерския съвет, съответно на общинския съвет, областният управител, съответно кметът на общината издава заповед и сключва договор за учредяване на правото на строеж, в който се посочват:
    1.спортният обект и/или съоръжение;
    2.срокът, за който се учредява правото на строеж;
    3.срокът на строителство и въвеждане в експлоатация;
    4.инвестиционната програма;
    5.редът за установяване на вложените инвестиции;
    6.условията за ползване на съоръженията от спортните клубове, членове на спортната федерация, ученически и студентски спортни организации и хора с увреждани, както и условия за обществен достъп;
    7. основанията за предсрочно прекратяване на договора извън посочените в ал. 13”
    11. Досегашната ал.6 да стане ал.11 и да се измени така:
    „(11) Спортната федерация, в чиято полза е учредено правото на строеж по ал. 1, се задължава да построи и въведе в експлоатация спортния обект и/или съоръжение за срок не по-дълъг от 5 години, считано от датата от влизане в сила на договора. Всички разходи по планиране, проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на спортните обекти и/или съоръжения са за сметка на съответната федерация.„
    12. Досегашната ал. 7 да стане ал.12 и да се измени така:
    „(12)За срока, за който е учредено правото на строеж, спортната федерация, в чиято полза то е учредено, няма право да го преотстъпва под каквото и да е форма, както и да се разпорежда с изградения спортен обект и/ или съоръжения. Правото на строеж или изградения спортен обект и/ или съоръжение не може да служи за обезпечение на задължения на спортната федерация или трети лица.”
    13. Досегашната ал.8 да стане ал.13 да се измени така:
    „(13)Правото на строеж по ал. 1 се прекратява преди изтичането на срока, за който е учредено от областния управител, съответно кмета на общината, въз основа на решение на Министерския съвет, съответно на общинския съвет, когато:
    1.на спортната федерация бъде отнет или не бъде продължен издадения, по реда на този закон, спортен лиценз;
    2.нарушени са разпоредбите на закона или условията на договора за учредяване право на строеж;
    3. когато в продължение на 3 години от учредяването на правото на строеж не е започнало строителство или когато в продължение на 5 години не е завършен спортния обект и/или съоръжение. "
    14. Досегашната ал.9 да стане ал.14 да се измени така:
    „(14) Разходите по придобиване на собствеността от държавата или общината, след прекратяване на договора са за сметка на спортната федерация. "
    15. Досегашната ал.10 да стане ал.15 да се измени така:
    „(15) Когато спортната федерация е изпълнила задълженията си по договора по ал. 10, след изтичане на срока тя може да кандидатства за ползване на същия имот по реда на чл. 50б."
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за §1:
    „§ 1. Създава се чл. 50 г:
    Чл. 50г. (1) Върху недвижими имоти-публична или частна държавна или общинска собственост,с изключение на имотите-изключителна държавна собственост, може да се учредява безвъзмездно право на строеж на спортни федерации, за изграждането на спортни обекти и/или съоръжения. Правото на строеж се учредява за срок не по-дълъг от 30 години. Срокът започва да тече от датата на влизане в сила на договора за учредяване правото на строеж.
    (2)Спортната федерация по ал. 1 трябва да:
    1.е лицензирана по реда на този закон и е упражнявала дейността си не по-малко от 4 години ;
    2. не е в производство по несъстоятелност или ликвидация;
    3. няма просрочени задължения към държавата или общините по смисъла на чл. 162, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията;
    4. няма просрочени задължения, произтичащи от ползването на спортни обекти и/или съоръжения – собственост на търговски дружества с 50 или над 50 на сто държавно или общинско участие в капитала;
    5. е осигурила финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждане на спортния обект и/или съоръжения и поддържането и управлението им за периода, за който се учредява правото на строеж;
    6. е представила идеен проект за изграждане на спортния обект и/или съоръжение по т. 5.
    (3) Осигуряването на финансиране и финансово обезпечена инвестиционна програма по смисъла на ал.2, т. 5 се доказва чрез:
    1.представяне на инвестиционна програма от страна на спортната федерация, с подробен анализ и разчет на предвидените инвестиции, етапно изпълнение и информация за произхода на средствата;
    2.представяне на годишен финансов отчет за предходната година от страна на спортната федерация;
    3.писмено заявено намерение за финансиране от страна на източника, когато финансирането е осигурено от международни спортни организации и/или от участие в международни програми за финансиране на спорта;
    4.нотариално заверено копие от сключен договор за финансиране между спортната федерация и български и чуждестранни физически и/или юридически лица, когато средствата са предоставени по силата на сключения договор, както и доказателства за финансови възможности на лицата, които предоставят средствата
    (4)Правото на строеж по ал. 1, върху имоти - публична или частна държавна собственост, се учредява от областния управител по местонахождение на имота въз основа на решение на Министерския съвет. Решението на Министерския съвет се приема въз основа на мотивиран доклад на министъра на физическото възпитание и спорта, изготвен въз основа на предложение на комисията по ал.7.
    (5) Исканията за учредяване на безвъзмездно право на строеж по ал.1 върху публична или частна държавна собственост се подават до министъра на физическото възпитание и спорта. Подадените искания се оповестяват на интернет-страницата на Министерството на физическото възпитание и спорта и в един централен ежедневник в 7-дневен срок от постъпването им.”
    (6) В срок до два месеца от деня на оповестяването по реда на ал. 5, искания за учредяване на безвъзмездно право на строеж могат да подадат и други спортни федерации, които отговарят на условията на ал.2.
    (7) Постъпилите искания се разглеждат в срок до един месец от изтичане на срока по ал. 6 от комисия, , чийто състав и правила на работа се определят с решение на Министерския съвет. Комисията включва представител на Министерския съвет, на Министерството на физическото възпитание и спорта, на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на областната и на общинската администрации по местонахождението на имота. Редът и условията за разглеждане на исканията се уреждат с Правилника за прилагане на Закона за физическото възпитание и спорта.
    (8)Правото на строеж по ал. 1 върху имоти – публична или частна общинска собственост се учредява от кмета на общината, въз основа на решение на общинския съвет без търг или конкурс и след получаване на становище от министъра на физическото възпитание и спорта.Редът и условията за разглеждане на исканията за учредяване право на строеж се определят в наредбите по чл. 8, ал.2 от Закона за общинската собственост
    (9) При подадени две или повече искания за учредяване право на строеж по ал.1, с предимство се класират кандидатите, които са:
    1. предложили финансово обезпечена инвестиционна програма за изграждане и поддържане на спортния обект и/или съоръжение с по-висока стойност;
    2. предложили инвестиционна програма за изграждане на спортен обект и/или съоръжение, в който могат да се упражняват повече видове спорт;
    3. представили данни за участие в национални и международни състезания през последните 4 години преди подаване на искането.
    (10) Въз основа на решение на Министерския съвет, съответно на общинския съвет, областният управител, съответно кметът на общината издава заповед и сключва договор за учредяване на правото на строеж, в който се посочват:
    1.спортният обект и/или съоръжение;
    2.срокът, за който се учредява правото на строеж;
    3.срокът на строителство и въвеждане в експлоатация;
    4.инвестиционната програма;
    5.редът за установяване на вложените инвестиции;
    6.условията за ползване на съоръженията от спортните клубове, членове на спортната федерация, ученически и студентски спортни организации и хора с увреждани, както и условията за обществен достъп;
    7. основанията за предсрочно прекратяване на договора извън посочените в ал. 13
    (11) Спортната федерация, в чиято полза е учредено правото на строеж по ал. 1, се задължава да построи и въведе в експлоатация спортния обект и/или съоръжение за срок не по-дълъг от 5 години, считано от датата от влизане в сила на договора. Всички разходи по планиране, проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на спортните обекти и/или съоръжения са за сметка на съответната федерация.
    (12) За срока, за който е учредено правото на строеж спортната федерация, в чиято полза то е учредено, няма право да го преотстъпва под каквото и да е форма, както и да се разпорежда с изградения спортен обект и/ или съоръжения. Правото на строеж или изградения спортен обект и/ или съоръжение не може да служи за обезпечение на задължения на спортната федерация или трети лица.
    (13) Правото на строеж по ал. 1 се прекратява преди изтичането на срока, за който е учредено от областния управител, съответно кмета на общината, въз основа на решение на Министерския съвет, съответно на общинския съвет, когато:
    1.на спортната федерация бъде отнет или не бъде продължен издадения, по реда на този закон, спортен лиценз;
    2.нарушени са разпоредбите на закона или условията на договора за учредяване право на строеж;
    3.когато в продължение на 3 години от учредяването на правото на строеж не е започнало строителство или когато в продължение на 5 години не е завършен спортния обект и/или съоръжение. "
    (14) Разходите по придобиване на собствеността от държавата или общината, след прекратяване на договора са за сметка на спортната федерация.
    (15) Когато спортната федерация е изпълнила задълженията си по договора по ал. 10, след изтичане на срока тя може да кандидатства за ползване на същия имот по реда на чл. 50б.
    Предложение на народния представител Емил Димитров:
    Да се създаде § 1а:
    „§ 1а.В § 1 на Допълнителни разпоредби се създава нова т. 31:
    „31. „Национален спортен център" е комплексен спортен обект, включващ спортна инфраструктура за подготовка на национални състезатели по съответен вид спорт, заедно с общежития за спортисти, административни и складови постройки, обслужващи съответната спортна инфраструктура.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от н.п. И. Тошев, О.Стоичков, И. Димов направено по реда на чл. 73, ал 2, т.2 от ПОДНС

    Да се създаде § 1а:
    „§ 1а. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
    1. Наименованието „Допълнителни разпоредби” се изменя така:
    „Допълнителна разпоредба”;
    2. В §1, т.30 след думата „терени” се добавя „общежитие за спортисти, административни и складови постройки, обслужващи съответната спортна инфраструктура”, а след думата „предназначени за” се добавя „подготовка на състезатели и за”.”
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията предлага да се създаде § 1а, който става § 2 със следната редакция:
    „§ 2. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
    1.Наименованието „Допълнителни разпоредби” се изменя така: „Допълнителна разпоредба”;
    2.В § 1, т. 30 след думата „терени” се добавя „общежитие за спортисти, административни и складови постройки, обслужващи съответната спортна инфраструктура”, а след думата „предназначени за” се добавя „подготовка на състезатели и за”.


    ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

    Предложение на народния представител Захари Георгиев:
    Заключителната разпоредба да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението и предлага да се отхвърли.

    § 1. В Закона за държавната собственост се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 7 , ал. 1 се създава изречение второ: “За трайно задоволяване на обществени потребности, върху имоти - публична държавна собственост, могат да се учредяват ограничени вещни права, само в случаите определени със закон.”
    2. В чл. 16, ал. 1, след текста „освен в случаите по ал. 2 и 5” се поставя запетая и се добавя „чл. 7, ал. 1”
    3. В чл.43, се правят изменения и допълнения:
    а) Създава се нова ал. 3:
    „(3) Учредяването на ограничени вещни права върху обекти публична държавна собственост се извършва при условия и ред, определени със закон.”
    б) Досегашните ал. 3 и ал. 4 стават ал. 4 и ал.5.

    Предложение на народния представител Любен Корнезов:
    Заключителната разпоредба, § 1, т. 1-3 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение на народния представител Захари Георгиев:
    Заключителната разпоредба да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението

    Комисията не подкрепя текста на вносителя за § 1 от заключителната разпоредба и предлага да се отхвърли.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА,
    ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА:

    Огнян Стоичков


    Форма за търсене
    Ключова дума