Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
13/11/2012 второ гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование № 254-01-78, внесен от н.п. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Ивайло Тошев и Алиосман Имамов на 09.07.2012 г.
    З А К О Н
    ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА
    ЗАКОНА ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

    (Обн. ДВ. бр.112 от 1995 г; бр.28 от 1996 г.; бр.56, 57 и 58 от 1997 г.; бр. 60, 66, 111 и 113 от 1999 г.; бр.54 от 2000 г., бр.22 от 2001 г., бр.40 и 53 от 2002 г., бр.48 и 70 от 2004 г., бр.77, 83 и 103 от 2005 г., бр.30, бр.36, бр.62, и108 от 2006 г., бр.41 от 2007 г., бр.13, 43, и 69 от 2008 г., бр.42, 74, и 99 от 2009 г., бр.38, 50, 56, 63 и 101 от 2010 г., бр.61 и 99 от 2011 г., и бр.60 от 2012 г.)
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.


    § 1. В чл. 8, т. 3 след думата „стипендия,” се добавя „студентски”.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1.


    § 2. В чл. 9, ал. 3, т. 8 след думите „ползване на” се добавя „студентски”.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 2.


    § 3. В чл. 10, ал. 2 се създава т.9:
    „9. упражнява контрол върху висшите училища относно ползването на имоти публична държавна собственост по предназначение по смисъла на чл. 16 от Закона за държавната собственост.”
    Предложение на н. пр. Румен Стоилов, Александър Ненков, Катя Чалъкова:
    В § 3 накрая се добавя „и предлага на министъра на финансите да преустанови трансфера на определени със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година субсидии за капиталови разходи или разходи за издръжка на обучението”
    Предложението е оттеглено.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3:
    § 3. В чл. 10, ал. 2 се създава т.9:
    „9. упражнява контрол върху висшите училища относно ползването по предназначение на предоставените им по чл. 89, ал. 2 недвижими имоти - публична държавна собственост.“


    § 4. Чл. 89 се изменя така:
    1. В ал. 3 след израза „Закона за държавната собственост” се добавя „след съгласуване с министъра на образованието, младежта и науката.”
    2. Създават се ал. (4), (5), (6) и (7):
    „(4) Висшите училища нямат право да предоставят ползвано от тях имущество за игрални зали и казина по смисъла на Закона за хазарта, както и за заведения за хранене и развлечения с работно време след 22.00 ч. по смисъла на Закона за туризма.
    (5) Министърът на образованието, младежта и науката извършва проверки поне веднъж на две години съгласно чл. 10, ал. 2, т.9. В едномесечен срок от извършване на проверката се съставя доклад с препоръки и се поставя срок не по-дълъг от три месеца за отстраняване на допуснатите закононарушения.
    (6) При неизпълнение на препоръките по ал. 5 в поставения срок министърът на образованието, младежта и науката прави предложение до министъра на финансите за преустановяване на изплащане изцяло или частично на определените със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година субсидии по чл. 91, ал. 1, т. 4. Неизплатените средства се възстановяват след отстраняване на нарушението.
    (7) При неизпълнение на препоръките по ал. 5 в срок от една година след преустановяване на изплащане на субсидиите съгласно ал. 6, министърът на образованието, младежта и науката прави предложение за решение на Министерския съвет, съгласувано с министъра на регионалното развитие и благоустройството, за отнемане правото на управление на съответния имот - публична държавна собственост.”

    Предложение на н. пр. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Алиосман Имамов:
    В § 4, т. 2 се правят следните изменения:
    - ал. 4 на чл. 89 по вносител се изменя по следния начин:
    „(4) Висшите училища нямат право да предоставят ползвано от тях имущество държавна собственост за игрални зали и казина по смисъла на Закона за хазарта, както и за заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма с работно време след 23.00 ч.”;

    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4:
    § 4. В чл. 89 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 3 се изменя така:
    „(3) Обособени части от недвижимите имоти по ал. 2 могат да се отдават под наем при условията и по реда на Закона за държавната собственост, след съгласуване с министъра на образованието, младежта и науката.”
    2. Създават се ал. 4, 5, 6 и 7:
    „(4) Висшите училища нямат право да предоставят ползвани от тях недвижими имоти - публична държавна собственост, за игрални зали и казина по смисъла на Закона за хазарта, както и за заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма с работно време след 23.00 ч.
    (5) Министърът на образованието, младежта и науката извършва проверки по чл. 10, ал. 2, т. 9 и за спазването на ал. 4 най-малко веднъж на две години, като за извършената проверка в едномесечен срок се съставя констативен протокол с препоръки и се определя срок не по-дълъг от три месеца за отстраняване на допуснатите закононарушения.
    (6) При неизпълнение на препоръките по ал. 5 в определения срок министърът на образованието, младежта и науката предлага на министъра на финансите да преустанови трансфера на определените със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година субсидии за капиталови разходи или разходи за издръжка на обучението. Неизплатените средства се възстановяват след отстраняване на нарушението.
    (7) При неизпълнение на препоръките по ал. 5 в срок до една година след преустановяване на изплащане на субсидиите по ал. 6, министърът на образованието, младежта и науката, съгласувано с министъра на регионалното развитие и благоустройството, предлага на Министерския съвет да приеме решение за отнемане правото на управление на съответния имот – публична държавна собственост.”


    § 5. В §4д на ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ РАЗПОРЕДБИ се създава т.8:
    „8. Студентско общежитие е вид жилищна сграда, предназначена за обитаване от учащи се, преподаватели и работници и служители във висши училища, която се състои от обособени стаи, ателиета или апартаменти за настаняване, помещения за перални, столове, спортни съоръжения, както и други помещения за извършване на дейностите по чл. 6.“

    Предложение на н.п. Огнян Стоичков, направено по реда на чл.73, ал.4, т. 2 от ПОДНС:
    В §5 да се създаде т.2:
    2.Създава се § 4к:
    „§ 4к. (1) В студентски общежития по смисъла на § 4д, т. 8 и на по-малко от 100 метра от тях не могат да се помещават или да отстоят заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма, с работно време след 23.00 ч.
    (2) Редът, правилата, начините, техническите способи и изискванията за измерване на отстоянието по ал. 1 се определят с наредба на Министерски съвет.”
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 5:
    § 5. В допълнителните разпоредби се правят следните допълнения:
    1. В § 4д се създава т. 8:
    „8. „Студентско общежитие” е вид жилищна сграда, предназначена за обитаване от учащи се, преподаватели и работници и служители във висши училища, която се състои от обособени стаи, ателиета или апартаменти за настаняване, помещения за перални, столове, спортни съоръжения, както и други помещения за извършване на дейностите по чл. 6.“
    2. Създава се § 4к:
    „§ 4к. (1) В студентски общежития по смисъла на § 4д, т. 8 и на отстояние по-малко от 100 метра от тях не могат да се помещават или да отстоят заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма, с работно време след 23.00 ч.
    (2) Редът, правилата, начините, техническите способи и изискванията за измерване на отстоянието по ал. 1 се определят с наредба на Министерския съвет.”


    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.


    § 6. (1) Игрални зали и казина по смисъла на Закона за хазарта, както и заведения за хранене и развлечение с работно време след 22.00 ч. по смисъла на Закона за туризма не могат да се помещават в или да отстоят на по-малко от 100 метра от студентски общежития.
    (2) Правилата, начините, техническите способи и изисквания за измерване, както и лицата, имащи право да извършват измервания на отстоянието по ал. 1 се определят с Наредбата на Министерския съвет по чл. 44, ал. 2 от Закона за хазарта.
    (3) Министерският съвет приема необходимите изменения в Наредбата по чл. 44, ал. 2 от Закона за хазарта в срок до 3 месеца от влизането в сила на този закон.

    Предложение на н. пр. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Алиосман Имамов:
    § 6. (1) Заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма с работно време след 23.00 ч. не могат да се помещават в или да отстоят на по-малко от 100 метра от студентски общежития.
    (2) Министерският съвет приема наредба за правилата, начините, техническите способи и изискванията за измерване на отстоянието по ал. 1 в срок до 6 месеца от влизането в сила на този закон.„
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение на н.п. Огнян Стоичков, направено по реда на чл.73, ал.4, т. 2 от ПОДНС:
    Параграф 6 да се измени така:
    „§ 6. (1) Разпоредбата на § 4 к, ал.1 от Допълнителните разпоредби не се прилага за съществуващите заведения за хранене и развлечение с работно време след 23.00 ч., помещаващи се в имоти - частна собственост, както и за имоти - частна собственост с издадени разрешения за строеж до 20 септември 2012 г.
    (2) Министерският съвет приема наредба по § 4к, ал. 2 от допълнителните разпоредби в срок до 6 месеца от влизането в сила на този закон.”
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за
    § 6:
    „§ 6. (1) Разпоредбата на § 4 к, ал. 1 не се прилага за съществуващите към 20 септември 2012 г. заведения за хранене и развлечение с работно време след 23.00 ч., помещаващи се в имоти - частна собственост, както и за имоти - частна собственост, с издадени разрешения за строеж до 20 септември 2012 г.
    (2) Министерският съвет приема наредбата по § 4к, ал. 2 в срок до 6 месеца от влизането в сила на този закон.”


    § 7. (1) Игрални зали и казина, намиращи се на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие към момента на влизане в сила на този закон, следва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта.
    (2) Контролът по изпълнение на ал. 1 се извършва от Държана комисия по хазарта съгласно глава V „Контрол и административно наказателни разпоредби" от Закона за хазарта.

    Предложение на н. пр. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Алиосман Имамов:
    § 7 се отменя и следващите параграфи се преномерират съответно на § 7, 8 и 9.
    Комисията подкрепя предложението.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага §7 да се отхвърли.


    § 8. (1) Заведенията с работно време след 22.00 ч., намиращи се в сграда студентско общежитие и/или на отстояние 100 метра от студентско общежитие, следва да изменят работното си време в срок от 6 месеца след влизане в сила на този закон.
    (2) Контролът по изпълнение на ал. 1 се извършва от общинската администрация, на чиято територия се намира студентското общежитие, съгласно нормативните актове за извършване на търговската дейност, приети от съответния Общински съвет.”


    Предложение на н. пр. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Алиосман Имамов:
    Параграф 8 по вносител се изменя по следния начин:
    §8. (1) Заведенията за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма с работно време след 23.00 ч., намиращи се в сграда студентско общежитие или на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие, следва да изменят работното си време в срок от осем месеца след влизане в сила на този закон.”
    (2) Контролът по изпълнение на ал. 1 се извършва от кметовете на общините, на чиято територия се намира студентското общежитие, съгласно нормативните актове за извършване на търговската дейност, приети от съответния Общински съвет.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста по вносител и предлага следната редакция на §8, който става §7:
    „§ 7. (1) В срок до 8 месеца от влизането в сила на този закон заведенията за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма, с работно време след 23.00 ч., намиращи се в сграда - студентско общежитие, или на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие, изменят работното си време.
    (2) Контролът по изпълнение на разпоредбата на ал. 1 се извършва от кметовете на общините, на чиято територия се намира студентското общежитие, съгласно нормативните актове за извършване на търговската дейност, приети от съответния общински съвет.”


    § 9. В чл. 9, ал. 1 от Закона за хазарта (Обн. ДВ. бр.26 от 2012 г.) след думите „независимо от вида на собствеността им, в” се добавя „студентски общежития.”

    Предложение на н. пр. Огнян Стоичков, Веселин Методиев, Ивелин Николов, Алиосман Имамов:
    „§ 9. В Закона за хазарта (Обн. ДВ. бр.26, 2012 г.) се правят следните изменения:
    1. В чл. 9, ал. 1 след думите „независимо от вида на собствеността им, в” се добавя „студентските общежития” и се поставя запетая.
    2. В чл. 44 се създава нова ал. 2 със следния текст:
    „(2) Игрални зали и казина не могат да отстоят на по-малко от 100 метра от студентски общежития по смисъла на Закона за висшето образование.”
    3. Алинея 2 става алинея 3 и след израза „по ал. 1” се добавя изразът „и ал. 2”.
    3. Алинеи 2 и 3 се преномерират съответно на 3 и 4.
    4. В чл. 86, ал. 1, т. 9 след израза „чл. 44, ал.1” се добавя „и ал. 2”.
    5. В Преходните и заключителни разпоредби се създава нов §14:
    „§14. Игрални зали и казина, намиращи се на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие към момента на влизане в сила на този закон, следва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта, но не по-късно от 5 години.”
    Комисията подкрепя по принцип предложението по т.1, 2, 3 и 4.
    Комисията подкрепя по принцип предложението по т.5, което е отразено на съответното систематично място в §9.

    Комисията подкрепя по принцип текста по вносител и предлага следната редакция на §9, който става § 8:
    „§8. В Закона за хазарта (обн. ДВ. бр.26 от 2012 г., изм. бр. 54 и 82 от 2012 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 9, ал. 1 след думите „собствеността им, в” се добавя „студентските общежития” и се поставя запетая.
    2. В чл. 44:
    а) създава се нова ал. 2:
    „(2) Игрални зали и казина не могат да отстоят на по-малко от 100 метра от студентски общежития по смисъла на Закона за висшето образование.”;
    б) Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея след думите „по ал. 1” се добавя „и 2”.;
    в) Досегашната ал. 3 става ал. 4.
    3. В чл. 86, ал. 1, т. 9 след думите „чл. 44, ал.1” се добавя „и 2”.”


    Предложение на н.п. Огнян Стоичков по реда на чл.73, ал.4, т. 2 от ПОДНС:
    Да се създадат §9а и 9б:
    „§9а. Игрални зали и казина, намиращи се на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие в съответствие с чл. 44, ал. 2 от Закона за хазарта към 20 септември 2012 г., следва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта, но не по-късно от 5 години.
    §9б Разпоредбата на чл. 44, ал. 2 не се прилага за съществуващите игрални зали и казина, помещаващи се в имоти частна собственост, както и за имоти частна собственост, с издадени разрешения за строеж към 20 септември 2012 г.“
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията предлага да се създадe §9а, който става съответно §9 със следната редакция:
    „§ 9. (1) Игрални зали и казина, намиращи се на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие в съответствие с действащата към 20 септември 2012 г. ал. 2 на чл. 44 от Закона за хазарта, следва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта, но не по-късно от 5 години.
    (2) Разпоредбата на чл. 44, ал. 2 от Закона за хазарта не се прилага за съществуващите към 20 септември 2012 г. игрални зали и казина, помещаващи се в имоти - частна собственост, както и за имоти - частна собственост, с издадени разрешения за строеж към 20 септември 2012 г.“


    § 10. В чл. 54, т. 3 от Закона за здравето (Обн., ДВ, бр. 70 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 46, 76, 85, 88, 94 и 103 от 2005 г., бр. 18, 30, 34, 59, 71, 75, 80, 81, 95 и 102 от 2006 г., бр. 31, 41, 46, 53, 59, 82 и 95 от 2007 г., бр. 13, 102 и 110 от 2008 г., бр. 36, 41, 74, 82, 93, 99 и 101 от 2009 г., бр. 41, 42, 50, 59, 62, 98 и 100 от 2010 г., бр. 8, 9, 45 и 60 от 2011 г. и бр. 38, 40, 54, 60 и 82 от 2012 г.) след думите „общежитията за ученици,” се добавя „студентски общежития” и се поставя запетая.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 10.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума