Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
21/11/2012 второ гласуване

    Второ гласуване на Законопроект за измeнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 202-01-38, внесен от Министерския съвет на 03.07.2012 г., приет на първо гласуване на 26.10.2012 г.
    З З А К О Н

    ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА

    (обн., ДВ, бр. 58 от 1996 г; Решение № 8 на Конституционния съд от 1997 г. - бр. 53 от 1997 г.; изм., бр. 124 от 1998 г., бр. 51 и 81 от 1999 г., бр. 53 от 2000 г.; попр., бр. 55 от 2000 г.; изм. , бр. 64 от 2000 г., бр. 75 от 2002 г.; Решение № 6 на Конституционния съд от 2002 г. - бр. 95 от 2002 г.; изм., бр. 120 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 88 и 103 от 2005 г., бр. 30, 34, 36 и 80 от 2006 г., бр. 41, 46 и 53 от 2007 г., бр. 50 от 2008 г., бр. 74 от 2009 г., бр. 50 и 96 от 2010 г. и бр. 35 и 99 от 2011 г., бр. 45 и 87 от 2012 г.)


    Предложение на н.п. Огнян Стоичков:

    Наименованието на закона да се измени така:
    „Закон за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта”
    Комисията подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за наименованието на закона:

    „ЗАКОН
    ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА”


    § 1. В чл. 59б ал. 4 и 5 се изменят така:
    „(4) Средствата по ал. 2, т. 5 за един медал се определят, както следва:
    1. златен медал на олимпийски игри – три минимални работни заплати, установени за страната;
    2. сребърен медал на олимпийски игри – деветдесет на сто от три минимални работни заплати, установени за страната;
    3. бронзов медал на олимпийски игри – осемдесет на сто от три минимални работни заплати, установени за страната.
    (5) Разпоредбата на ал. 4 се прилага съответно и за отпускане на месечна премия за олимпийските медалисти от параолимпийски игри, прекратили активната си състезателна дейност.”

    Предложение на н.п. Йордан Андонов:

    В § 1 чл. 596 се създава нова алинея 6 със следното съдържание:
    (6) Средства в размерите по ал. 4 т. 1, 2 и 3 се определят и за носителите на медали от световни първенства по футбол.
    Предложението е оттеглено.


    Предложение на н.п. Огнян Стоичков:
    В § 1, относно чл.59б се правят следните изменения и допълнения:
    1. в ал.2:
    а) в т.5 след думите „отпускане на” се добавя „пожизнена”;
    б) създава се т. 7 и 8 :
    „7. отпускане на пожизнена месечна премия за личните треньори на олимпийските медалисти, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на Кодекса за социално осигуряване”
    8. отпускане на пожизнена месечна премия на старши треньорите на сборните олимпийски отбори по съответния спорт, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на Кодекса за социално осигуряване”
    2. в ал.3,след думите „ал.2, т.5” се добавя „ал.2, т. 7 и 8”
    3. в ал. 5 по вносител след думите „медалисти от” се добавят думите „ игрите за глухи „Дефлимпикс” и от”
    4 . създават се алинеи 6, 7и 8 :
    (6) Средствата по ал.2, т. 7 и 8 са в размер на една минимална работна заплата, определена за страната.
    (7) Право на месечна премия по ал. 2, т. 7 имат личните треньори, които:
    1. са посочени от съответния олимпийски медалист в декларация пред Българския Олимпийския Комитет;
    2. са били пряко ангажирани с тренировъчната дейност на олимпийските медалисти за срок не по-малък от четири години.
    (8) Право на месечна премия по ал. 2, т. 8 имат старши треньори на сборния олимпийски отбор по съответния спорт, в който има спечелени олимпийски медали, които са участвали в подготовката на отбора най-малко един пълен олимпийски цикъл.

    Комисията подкрепя предложението по т. 1 и 2.
    Комисията подкрепя по принцип предложението по т. 4.
    Комисията не подкрепя предложението по т. 3.



    Предложение на н.п. Галина Банковска, направено по реда на чл.73, ал.4, т. 2 от ПОДНС:
    В § 1, чл. 59б в ал.6, след думите „определена за страната”, се поставя запетая и се добавя текста: „независимо от броя посочвания по ал.7 и/или 8”
    Комисията подкрепя предложението.


    Предложение на н.п. Огнян Стоичков:
    В § 1, относно чл.59б се правят следните допълнения:
    1. в ал.2 се създава се т. 9:
    „ 9. отпускане на финансова помощ на деца на олимпийските медалисти, прекратили активна състезателна дейност, чието право по ал.2, т.5 е прекратено поради смърт”
    2. създават се алинеи 9,10,11,12,13 и 14“
    „(9) Средствата по ал.2, т.9 се определят, както следва:
    1. еднократна финансова помощ за лечение по ал.11, т.1
    2. еднократна финансова помощ когато доходът на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл.4 от Закона за семейните помощи за деца.
    (10) Правото на получаване на финансова помощ по ал.2, т.8 имат децата по смисъла на чл.5, ал.1 и 2 от ЗН, които не са навършили пълнолетие.
    (11). Финансова помощ по ал.2, т.9 се предоставя еднократно, като максималният й размер може да бъде до размера на месечната премия, получавана от олимпийския медалист по реда на ал.4:
    1. по ал.9, т.1 за животоспасяваща операция, за закупуване на лекарства или медицински изделия, които не се финансират от Националната здравноосигурителна каса и при необходимост може да включва транспортните разходи в двете посоки и престоя на детето и на един негов придружител в страната или чужбина при извършване на животоспасяваща операция;
    2. по ал.9, т.2 еднократна финансова помощ при кандидатстване във висше учебно заведение, при завършено средно образование, с минимален общ успех „много добър” 4.50, за насърчаване за развитие на изявени дарби и таланти при успешно представяне на регионално, национално и/или международно ниво, при участие в състезания, олимпиади или други форуми.
    (12). Исканията за получаване на финансова помощ по ал.2, т.9 се подават до министъра на физическото възпитание и спорта от законен представител на детето до навършване на пълнолетие.”
    (13). Постъпилите искания по ал.2, т.9 се разглеждат в срок до един месец от комисия, назначена със заповед на министъра на физическото възпитание и спорта. Комисията включва представители на Министерство на физическото възпитание и спорта, Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Държавна агенция за закрила на детето”
    (14). Съставът и правилата на работа на комисията по ал.13, редът и условията за разглеждане на исканията и за отпускане на финансовата помощ се определят с наредба на министъра на физическото възпитание и спорта.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.


    Предложение на н.п. Огнян Стоичков, направено по реда на чл.73, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
    В § 1, в чл. 59 б, т.1 и 2( относно ал.2, т.9 и ал.9-13) да се изменят така::
    1. В ал.2 се създава т.9:
    „9. отпускане на еднократна парична помощ на деца на олимпийските медалисти, прекратили активна състезателна дейност, чието право по ал. 2, т.5 е прекратено поради смърт. ”
    2 . Създават се алинеи 9,10,11,12 и 13:
    (9) Право на парична помощ по ал. 2, т. 9 имат децата на олимпийските медалисти по смисъла на чл. 5, ал. 1 и 2 от Закона за наследството, които не са навършили пълнолетие, както и лицата, които са навършили 18-годишна възраст при кандидатстване във висше училище по смисъла на ал. 10, т.2, но не по късно от 25- годишна възраст.
    (10) Еднократната парична помощ по ал. 2, т. 9 не може да бъде в размер по–голям от размера на месечната премия, получавана от олимпийския медалист по реда на ал. 4 и се отпуска:
    1. за лечение, което включва разходи за животоспасяваща операция, за закупуване на лекарствени продукти или медицински изделия, които не се финансират от Националната здравноосигурителна каса, а при необходимост и транспортните разходи в двете посоки и престоя на детето и на един негов придружител в страната или чужбина при извършване на животоспасяваща операция;
    2. при кандидатстване във висше училище, при завършено средно образование, с минимален общ успех „много добър” 4.50, за насърчаване на развитието на изявени дарби и таланти при успешно представяне на регионално, национално и/или международно ниво, при участие в състезания, олимпиади или други форуми - в случаите, когато доходът на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4 от Закона за семейните помощи за деца.
    (11) Заявленията за получаване на парична помощ по ал. 2, т.9 се подават до министъра на физическото възпитание и спорта от законен представител на детето до навършване на пълнолетие.
    (12) Постъпилите заявления по ал. 11 се разглеждат в срок до един месец от комисия, назначена със заповед на министъра на физическото възпитание и спорта. Комисията включва представители на Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика и на Държавна агенция за закрила на детето.
    (13) Редът за подаване и разглеждане на исканията и за отпускане на парична помощ, както и съставът и правилата на работа на комисията по ал. 12, се определят с наредба на министъра на физическото възпитание и спорта.”
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 1:

    § 1. В чл. 59б се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал.2:
    а) в т. 5 след думите „отпускане на” се добавя „пожизнена”;
    б) създават се т. 7, 8 и 9 :
    „7. отпускане на пожизнена месечна премия за личните треньори на олимпийските медалисти, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на Кодекса за социално осигуряване;
    8. отпускане на пожизнена месечна премия на старши треньорите на сборните олимпийски отбори по съответния спорт, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на Кодекса за социално осигуряване”;
    9. отпускане на еднократна парична помощ на деца на олимпийските медалисти, прекратили активна състезателна дейност, чието право по ал. 2, т.5 е прекратено поради смърт. ”
    2. В ал. 3 след думите „ал. 2, т. 5” се поставя запетая и се добавя „7 и 8”;
    3. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
    „(4) Средствата по ал. 2, т. 5 за един медал се определят, както следва:
    1. златен медал на олимпийски игри – три минимални работни заплати, установени за страната;
    2. сребърен медал на олимпийски игри – деветдесет на сто от три минимални работни заплати, установени за страната;
    3. бронзов медал на олимпийски игри – осемдесет на сто от три минимални работни заплати, установени за страната.
    (5) Разпоредбата на ал. 4 се прилага съответно и за отпускане на месечна премия за олимпийските медалисти от параолимпийски игри, прекратили активната си състезателна дейност.”
    4 . Създават се ал. 6, 7, 8, 9,10,11,12 и 13:
    „ (6) Средствата по ал. 2, т. 7 и 8 са в размер на една минимална работна заплата, установена за страната, независимо от броя посочвания по ал.7 и/или ал. 8.
    (7) Право на месечна премия по ал. 2, т. 7 имат личните треньори, които:
    1. са посочени от съответния олимпийски медалист в декларация, представена пред Българския Олимпийски Комитет;
    2. са били пряко ангажирани с тренировъчната дейност на олимпийските медалисти за срок не по-малък от 4 години.
    (8) Право на месечна премия по ал. 2, т. 8 имат старши треньори на сборния олимпийски отбор по съответния спорт, в който има спечелени олимпийски медали, които са участвали в подготовката на отбора най-малко един пълен олимпийски цикъл.
    (9) Право на парична помощ по ал. 2, т. 9 имат децата на олимпийските медалисти по смисъла на чл. 5, ал. 1 и 2 от Закона за наследството, които не са навършили пълнолетие, както и лицата, които са навършили 18-годишна възраст при кандидатстване във висше училище по смисъла на ал. 10, т.2, но не по късно от 25- годишна възраст.
    (10) Еднократната парична помощ по ал. 2, т. 9 не може да бъде в размер по–голям от размера на месечната премия, получавана от олимпийския медалист по реда на ал. 4, и се отпуска:
    1. за лечение, което включва разходи за животоспасяваща операция, за закупуване на лекарствени продукти или медицински изделия, които не се финансират от Националната здравноосигурителна каса, а при необходимост и транспортните разходи в двете посоки, и престоя на детето и на един негов придружител в страната или чужбина при извършване на животоспасяваща операция;
    2. при кандидатстване във висше училище, при завършено средно образование, с минимален общ успех „много добър” 4.50, за насърчаване на развитието на изявени дарби и таланти при успешно представяне на регионално, национално и/или международно ниво, при участие в състезания, олимпиади или други форуми - в случаите когато доходът на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4 от Закона за семейни помощи за деца.
    (11) Заявленията за получаване на парична помощ по ал. 2, т. 9 се подават до министъра на физическото възпитание и спорта от законен представител на детето до навършване на пълнолетие.
    (12) Постъпилите заявления по ал. 11 се разглеждат в срок до един месец от комисия, назначена със заповед на министъра на физическото възпитание и спорта. Комисията включва представители на Министерството на физическото възпитание и спорта, Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика и на Държавната агенция за закрила на детето.
    (13) Редът за подаване и разглеждане на исканията и за отпускане на парична помощ, както и съставът и правилата на работа на комисията по ал. 12, се определят с наредба на министъра на физическото възпитание и спорта. ”

    Предложение на н.п. Огнян Стоичков:
    Да се създаде § 2а:
    „§ 2а. В § 1 от Допълнителната разпоредба се създава т. 33а:
    „33а. „Олимпийски цикъл” обхваща периода от време между две проведени летни или зимни олимпийски игри.”
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията предлага да се създаде § 2а, който става § 2 със следната редакция:
    § 2. В § 1 от допълнителната разпоредба се създава т. 33а:
    „33а. „Олимпийски цикъл” обхваща периода от време между две проведени летни или зимни олимпийски игри.”

    ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
    Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.

    § 2. Този закон влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник” .

    Предложение на н.п. Галина Банковска, направено по реда на чл.73, ал.4, т. 2 от ПОДНС
    В § 36 думите „влиза в сила от 1 януари 2012 г." се заменят с
    думите „влиза в сила от 1 януари 2013 г."
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за §2, който става §3:
    § 3. Този закон влиза в сила от 1 януари 2013 г."

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ОГНЯН СТОИЧКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума