КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
ПРОТОКОЛ
№ 1
На 2 септември 2009 г., сряда, се проведе заседание на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Среща с министър Свилен Нейков и представяне на екипа и приоритети в политиката на Министерството на физическото възпитание и спорта.
2. Обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение, № 902-01-5, внесен от Министерския съвет на 28.08.2009 г.
3. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и на гостите се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от господин Огнян Стоичков - председател на комисията.
* * *
ВТОРА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Ние сме на ръба на изискуемия кворум. Това е първият законопроект, който ще обсъдим в нашата комисия.
Има терминологични грешки, допуснати от Министерския съвет.
Първо, не може да се каже „Законопроект за изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение”. Трябва да бъде „Законопроект за изменение на Закона за професионалното образование и обучение”.
Второ, пропуснати са редица нормативни актове, в които също се съдържа тази терминология, но не е изброена.
Трето, съгласно Закона за нормативните актове мотивите следваше да съдържат задължителни неща, които не се съдържат. Първото е кое обуславя внасянето на този законопроект; второ – в мотивите следваше да има финансова обосновка на предвидените за изменение и допълнение нормативни актове; трето – следваше да има кратък анализ за синхронизацията с европейското право по отношение обучението в тринадесети клас и каква корелация има с практиката на европейските държави.
Има и други бележки. Трябва да внесем издържан законопроект от гледна точка на Закона за нормативните актове.
Поканили сме заместник-министъра на образованието, младежта и науката госпожа Милка Коджабашиева и господин Пушкаров – председател на Агенцията за професионално образование и обучение.
Имате думата по законопроекта.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Законопроектът показва как не бива да се правят компромиси, когато става въпрос за образование и наука. С колежката Богданова в края на предишния парламент обсъдихме изменения на Закона за професионалното образование и обучение. Тогава имахме огромни резерви, защото е трудно учебното съдържание за две учебни години да се слее в една година. Все пак дадохме ход на този закон и го гласувахме.
Ще подкрепя този законопроект, защото се надявам този акт да се има предвид във връзка с други идеи за реформа в структурата на средното образование, които идеи са обсъдени в суров вариант – например за съкращаване на основното образование от осем на седем години. Това е възможно да се случи, само ако имаме ясни гаранции в закона, че образованието ще бъде задължително за всяко българско дете до навършена 16-годишна възраст, тоест да има гаранции, че ще покрием конституционната норма като практическо приложение. Голям процент ученици след завършване на осми клас въобще не стъпват в гимназиалния етап. Ако нямаме гаранция, че бихме преодолели тази тенденция, ще приемем промяната в структурата на средното образование (от осем на седем години) с ясното съзнание, че ще пращаме на пазара на труда с една година по-малко обучени български граждани. Когато изразихме тези съмнения, бе ни казано, че те няма да бъдат по-малко грамотни, защото учебното съдържание ще бъде поместено за седем години. Но не е възможно учебното съдържание за дванадесети и тринадесети клас за професионалните гимназии да се помести в една учебна година. Още по-малко възможно е в една учебна година да се помести учебното съдържание за седми и осми клас.
Законопроектът е необходим! Той е справедлив най-вече спрямо онези български младежи, на които им предстоеше да завършат сега дванадесети клас и биха били пределно затруднени, паралелно с покриването на учебно съдържание за два класа, да се подготвят и за държавни зрелостни изпити.
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА: Господин Местан е прав. Тогава екип на министерството обещаваше, че това има как да стане.
Законопроектът трябва да бъде подкрепен. Той има практическа и приложна стойност. Направена е поправка в Закона за професионалното образование и обучение, свързана с премахването на тринадесети клас. По това нямаше спор. Мисля, че и сега няма спор. Това трябва да стане факт по най-работещия начин.
Съгласна съм със забележката за промяна на наименованието.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МИЛКА КОДЖАБАШИЕВА: Благодаря за подкрепата.
По отношение на бележките – приемам, че е допусната техническа грешка по отношение изписването на наименованието на акта. Актът ще бъде приведен в необходимия нормативен вид.
Относно липсата на финансова обосновка в мотивацията бих могла да внеса яснота. Целта на законопроекта е ясно формулирана и не е спорна. Разбирам, че се приема и от вас.
Относно разходите, които биха били направени по отношение финансиране обучението на учениците през 2010/2011 учебна година, които предлагаме да продължат с тринадесети клас с оглед придобиване на трета степен професионална квалификация в самостоятелна или задочна форма на обучение, разчетът е направен. Стъпили сме на средностатистическия процент на учениците, които след дванадесети клас продължават в тринадесети клас през последните три години. Преди три години 30% от дванадесетокласниците са продължили в тринадесети клас за придобиване на трета степен; преди две години – 14 %; а в последната година – 8%. Средностатистическият процент е приблизително 20%, което означава 5200 ученици. Това е максимално допустимото. Учениците трябва да декларират желание за преминаване в съответната форма на обучение. Предполагаме, че броят може да бъде по-малък от 5200, но ако има увеличение на този брой, ние можем да го покрием, защото има спад в броя на учениците по випуски като цяло във всички останали класове. Няма проблем към бюджета за 2011 г. да бъдат направени съответните изчисления и обучението в 13-и клас да се обезпечи финансово.
Предложеният законопроект не променя идеята за завършване на трета степен в 12-и клас. Уведомявам ви, че 222 учебни планове са подписани и готови за учениците, които започват обучение тази учебна година с дванадесети клас. Това е направено. Проектът не е ориентиран към това и не променя цялата философия. Внасяме промяна само за обучението на учениците в 13-и клас в учебната 2010/2011 г. с оглед осигуряване възможност да придобият необходимия обем регламентирани с държавния образователен стандарт знания, за да положат изпит за трета степен професионална квалификация.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Моля да формулирате причините, поради които се стигна до отлагане във времето на випуска, тоест Министерството на образованието не беше готово с програмите за 13-и клас - да ги разхвърля надолу по класове, така ли? Тези, които са випуск 2007/2008 г., са били осми клас. Сега те ще бъдат десети клас. Ще работят ли по новите програми, за да абсорбират и материала от 12-и клас?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МИЛКА КОДЖАБАШИЕВА: Отговорът е категоричен – да. Там имаме редуциране на учебно съдържание, без това да се отразява върху продължителността на учебните седмици и броя на учебните часове, както е разписано в Закона за изменение на Закона за професионалното образование и обучение, приет от Четиридесетото Народно събрание. Тук проблем няма. Това се осъществява. Там се върви към преструктуриране на учебното съдържание.
За да предложим промяната, това е защото в технологичното време, с което разполагаме, не е възможно 806 часа по професионална подготовка, които са предвидени за обучение в 13-и клас, да бъдат редуцирани като учебно съдържание, а не механично привнесени в учебния план за 12-и клас. Поради тази причина предлагаме този проект за решение на възникналия проблем. Затруднени сме да направим това редуциране на учебното съдържание по професионална подготовка и не бихме искали механично да правим преструктуриране чрез събиране на часовете за обща отраслова специфичност. Тук става въпрос за учебна и производствена практика. Не бива да рискуваме категорично подготовката на учениците.
ГАЛИНА БАНКОВСКА: Удовлетворена съм от подкрепата, която чухме от господин Местан и госпожа Богданова. Явно направената поправка на закона през м. май е била палиативна и не води до устойчивост. Ние категорично ще подкрепим този законопроект с мотивите и допълненията. Добрите практики в европейските страни показват, че това е по-добрият вариант. Крайно време е да разтоварим нашите деца. Надявам се всички да подкрепим законопроекта.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР МИЛКА КОДЖАБАШИЕВА: С приемането на Закона за професионалното образование и обучение през 1999 г. е създадена добра основа за учене през целия живот. Това се доказа с рамковите програми, разписани в него, и с четирите степени на професионална квалификация, които могат да бъдат придобивани. Ако тръгваме към промяната за отпадането на тринадесети клас като клас в системата на средното образование, това не означава, че не търсим възможност професионалното обучение да продължава в рамките на целия живот. Това може да става в различни форми, за които рамковите програми дават достатъчно основание. Това беше един от допълнителните аргументи, поради които нямахме притеснение да предложим законопроекта и да го защитим.
ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ: Поправката от м. май 2009 г. не е палиативна, защото тя премахва тринадесетия клас. Тогава колегите не са изчислили, че тези, които са започнали по старата програма, няма да успеят да завършат успешно. Поправката е много добра и европейска. Сега ние довършваме работата.
Естествено, ще подкрепим този текст.
Моля вносителите да погледнат дали грешката в заглавието е техническа или единственият параграф виси като параграф от Закона за изменението и допълнението. Ако това е § 18 от Закона за изменението и допълнението, трябва да се промени, за да не се излагаме утре в пленарната зала. Ще трябва да се визира член от самия закон, а не параграф от Закона за изменение. Моля тези неща да се случат още днес.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Госпожа Коджабашиева постави въпроса за европейската квалификационна рамка. Тук всички продължаваме да бъдем длъжници, тъй като между средното образование и академичното ниво на висшето образование у нас продължава да зее огромна дупка. Никъде в Европа няма такава празнина. Това, което у нас липсва, в нормалния свят е във възможно най-широката основа на образователната пирамида. Редуцирането на обучението от тринадесет в дванадесет класа (разбира се, че това не е палиативна мярка) се въвежда по начин, че да не се засягат интересите на учениците. Ние ще създадем предпоставки да запълним този вакуум. Това е въпрос на конкретни проекти, на инициативност, но не непременно във формите на училищното образование, е в по-модерни форми на последваща професионална квалификация. По този показател българската образователна система не се е европеизирала. Това е лошо наследство, но не само от последното управление, а въобще за последните двадесет години.
ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ: Повече от двадесет години!
ДЕЯН ПУШКАРОВ: Вече втори мандат съм председател на Националната агенция за професионално образование и обучение.
Подкрепям направеното предложение. Напълно споделям аргументите, които са важни за системата на професионалното образование и обучение. С тази ваша подкрепа вие ще снемете голямо напрежение за макар и ограничен брой български деца.
Националната агенция подкрепя изцяло направеното предложение със забележките, които имат отношение към формалната страна на въпроса.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Други въпроси? Няма.
Подлагам на гласуване законопроекта с внесени редакционни бележки от мен и от господин Николов. Ще ми позволите да не ги изчитам. Те касаят заглавието, допълнение към мотивите съгласно Закона за нормативните актове и уточненията, които бяха направени от заместник-министър Коджабашиева.
Моля, гласувайте внесения законопроект с внесените поправки.
Гласували 15 народни представители: за 15, против и въздържали се няма.
Приема се единодушно.
Единият вариант е утре да внеса доклада, като наруша изискването това да стане 24 часа преди заседанието.
ЛЮТВИ МЕСТАН: При наличие на консенсус това е възможност. Нищо не пречи утре да го гледаме.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Добре, ще направим така.
(Закрито в 15,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Огнян Стоичков
Стенограф:
К. Матев