КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
П Р О Т О К О Л
На 01 декември 2010 година се проведе редовно заседание на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане за първо гласуване на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Българската академия на науките, № 054-01-94, внесен от Румен Стефанов Стоилов и група народни представители на 25.11.2010 г.
2. Разглеждане на проект за решение за спиране на разпоредителни и други действия с имущество, което е собственост или се ползва от Българската академия на науките или самостоятелните й звена, № 054-02-122, внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители на 25.11.2010 г.
3. Разни.
На заседанието присъстваха: Сергей Игнатов – министър на образованието, младежта и науката, акад. Никола Съботинов - председател на БАН, проф. Стоян Денчев – представител на Съвета на ректорите, Костадин Манев – председател на Патентното ведомство..
Заседанието беше открито в 15,05 часа и ръководено от председателя на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта Огнян Стоичков.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Колеги, добър ден. Откривам редовното заседание на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта при следния проектодневен ред:
1. Разглеждане за първо гласуване на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Българската академия на науките, № 054-01-94, внесен от Румен Стефанов Стоилов и група народни представители на 25.11.2010 г.
2. Разглеждане на проект за решение за спиране на разпоредителни и други действия с имущество, което е собственост или се ползва от Българската академия на науките или самостоятелните й звена, № 054-02-122, внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители на 25.11.2010 г.
3. Разни.
Становища по така обявения проектодневен ред, предложения?
По принцип по-рано постъпил, в 10,40 ч., е законопроектът на народния представител Яне Янев, но аз предлагам първо да разгледаме законопроекта на Румен Стоилов. И ако няма възражения, в този порядък ще подложа на гласуване дневния ред. Не виждам становища и въпроси.
Който е съгласен с така обявения проектодневен ред, моля да гласува.
Гласували: за 13, въздържали се 2.
Приема се.
На заседанието на комисията сме поканили – и благодаря за тяхното участие – министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, акад. Никола Съботинов заедно с ръководството на Българската академия на науките, от представителите на Съвета на ректорите проф. Стоян Денчев, от Патентното ведомство сме поканили господин Костадин Манев – председател на Патентното ведомство, от Съюза на учените в България проф. Дамянов.
Заявили са участие представители на Министерството на отбраната – заместник-министър Валентин Радев, очакваме го, от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма присъства Димана Дерменджиева, от Министерството на вътрешните работи не виждам представител, очакваме го, очакваме проф. Камен Веселинов от Техническия университет, представители на КНСБ. Моля да ме извините, ако съм пропуснал някого като участник в днешното заседание.
Започваме с първа точка от дневния ред:
РАЗГЛЕЖДАНЕ ЗА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ, № 054-01-94, ВНЕСЕН ОТ РУМЕН СТЕФАНОВ СТОИЛОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 25.11.2010 Г.
Колеги, тъй като законопроектът е от изключителна важност и съгласно нашия правилник, чл. 69, ал. 2, когато законопроект се внася от народни представители, аз като председател на водещата комисия съм длъжен да изискам становище от Министерския съвет и от съответните ресорни министри.
Изпълнил съм тази разпоредба, като съм изпратил писмо до Министерския съвет чрез министър-председателя господин Бойко Борисов. Отговор нямам.
Изпратил съм писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Към момента все още отговор нямам.
Изпратил съм писмо до Министерството на външните работи – все още отговор нямам.
Изпратил съм писмо до Министерството на вътрешните работи – също нямам отговор.
От Националния съвет за тристранно сътрудничество представляващ се от вицепремиера Симеон Дянков, по чл.69, ал. 3, когато се касае за трудови и осигурителни отношения, също трябва да вземат становище, но също нямам.
Очаквам становище от министърът за управление на средствата от Европейския съюз, но все още нямам отговор.
Изпратил съм писмо до кмета на Столичната община, но също нямам отговор.
За мене тези отговори са от основно значение, с оглед изясняване на вещно-правния статут на Българската академия на науките и на нейните институти: становището на министъра на регионалното развитие и благоустройството като принципал на държавната собственост по смисъла на Закона за държавната собственост и на кмета на Столичната община като принципал на общинската собственост, тъй като за имотите на Българската академия на науките са съставени актове за общинска собственост.
При това положение аз ще поставя на вашето внимание моето предложение за отлагане разглеждането на въпроса на днешното заседание поради неполучаване на становища на компетентните ресорни министри, включително и на Министерския съвет, който по смисъла на чл. 5 от настоящия законопроект ще вземе решение за създаване на институтите в порядък такъв, какъвто ни го предлага вносителят.
Имате думата за въпроси по това процедурно предложение за отлагане на разглеждането на настоящия законопроект. Заповядайте, господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми гости, уважаеми господин министър! Подкрепям процедурното предложение на председателя на комисията поради следното съображение. По своята същност законопроектът на колегата Стоилов и група народни представители представлява един устройствен законопроект. В този смисъл ще припомня един принцип в правото, който не следва да се възприема като ограничаване на конституционно гарантираната законодателна инициатива на отделни народни представители, но все пак редно е устройствените законопроекти, предвид необходимостта от прецизно съгласуване на всички текстове, които вече споменахте като мотивация на предложението си, господин председател, да се внасят от Министерския съвет.
В конкретния случай, предвид изключителната значимост на този законопроект, е въпрос и на политическо мъжество реалният вносител да не се крие зад академическата фигура на господин Стоилов. Защото е необходима и доблест да се отстояват подобни позиции, когато става въпрос за не просто поредна законодателна инициатива, а за един акт, който кореспондира и с българската национална идентичност.
Имам още едно съображение, господин председател. Предлагам към процедурното Ви предложение да се включи още нещо – да се изиска официално становище от дирекция „Правна” и на Министерския съвет, и на Народното събрание за това доколко предложеният законопроект покрива изискванията на Закона за нормативните актове. Тъй като, когато един изменителен закон не просто се отклонява от философията на действащия, а драматично, коренно го променя, дали това е закон за изменение или е изцяло нов закон.
Ще моля това също да се установи и да имаме експертно становище доколко законопроектът покрива изискванията и на Закона за нормативните актове. Благодаря.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря, господин Местан. Заповядайте, госпожо Дукова.
СНЕЖАНА ДУКОВА: Уважаеми колеги, аз разбирам предложението, което идва от председателя на комисията. Разбирам и самата подкрепа, която получава. Но искам да кажа две важни неща.
На първо място, това, че някой се крие зад вносителя, не кореспондира с истината, господин Местан. И това е реален факт. (Неразбираема реплика от Лютви Местан).
Аз Ви слушах много търпеливо и внимателно. Имам тази култура, господин Местан. Министерският съвет, министърът на образованието са функция на политическа партия ГЕРБ и на управляващите. С оглед на това, когато те внасят материал, Вие давате ли си сметка, че този материал, какъвто и да е той, не е минал някаква съгласувателна процедура или не е получил своята политическа подкрепа? Това като първо.
Като второ. Детерминирането на това противопоставяне няма да изясни в случая подготвения дълго и внимателно закон. А мотивите към неговото съдържание ще бъдат изложени в хода на дискусията.
С оглед на това държа да кажа, че на днешното заседание ще присъства и представител на Министерството на финансите, и представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Така че тези становища ще бъдат представени.
Ние, представителите на политическа партия ГЕРБ, държим днес да бъде внесен и да бъде разгледан на първо четене предложеният законопроект.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря, госпожо Дукова. Кой е представителят на МРРБ? Ще ме извините, ако не съм го представил. Имаме ли представител на МРРБ?
МИНИСТЪР СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Само едно вмъкване. Становището на Министерството на регионалното развитие и благоустройството пътува с куриер насам, а дойде представител на Военното министерство – заместник-министърът. Той носи становището.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Валентина Богданова, заповядайте.
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА: Аз се отнасям с уважение към заявлението на госпожа Дукова, че Министерският съвет е функция на Народното събрание и че всъщност неговата теза е тезата, която нашите колеги народни представители от ГЕРБ ще изразят. Само че аз ще подкрепя предложението на господин Стоичков. Защото това не е комисия на политическа партия ГЕРБ, колеги. Аз не знам вие какво сте си говорили, какви аргументи сте споделяли, какви тези са били определящи и чии интереси сте решили да защитавате. Това е ваша работа и ваша теза.
Мене като български народен представител ме интересува позицията на българския Министерски съвет, който може да е подкрепен от една част от пленарната зала, но той е Министерският съвет на Република България. И не смятам за редно, извинявайте, нито пък за прилично някой друг да бъде говорител нито на премиера, нито на неговите министри, нито на едно колективно решение на този важен управленски орган, наречен Министерски съвет.
Така че ако ние смятаме, че ще работим сериозно, дори и да се разминем в разбиранията си за този законопроект, дори тотално да си отричаме текстовете, тезите и идеите, аз държа да работя в състояние на пълна информираност за намеренията, вижданията, позициите на всички оторизирани органи, в това число и на Министерския съвет на Република България, който не се представлява от народните представители от партия ГЕРБ в състава на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта. Приключих.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Заповядайте, господин Терзийски.
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ: Господин председател, уважаеми колеги, господин министър, уважаеми гости! Господин Стоичков, принципно бих подкрепил Вашето предложение за допълнителната информация и данни, които Вие изисквате. Но аз като народен представител от „Ред, законност и справедливост” ще стигна малко по-далеч.
Нашето становище е, че този закон категорично е недопустим. И ще призова, и ще помоля, ако Вие приемете, да подложите на гласуване това предложение вносителите да оттеглят законопроекта си. Защото реално те ще останат в историята като килърите на 141-годишната Българска академия на науките.
Считам, че този закон е недопустим. По-късно, ако стигнем до разглеждане, ще изложа допълнително мотиви за това.
За да не се създава допълнително обществено напрежение, предлагам и призовавам вносителите да оттеглят законопроекта.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Заповядайте, господин Стоилов от името на вносителите.
РУМЕН СТОИЛОВ: Молбата ми е след гласуване, ако продължим, тъй като става въпрос за много сериозни изменения, но не и за закриване на БАН, да забравим политическото говорене. И ще призова колегата от РЗС хубаво и внимателно да прочете с техните експерти законопроекта. Никъде и по никакъв начин в него не се говори за закриване на Българската академия на науките.
С цялото ми уважение към народните представители от „Ред, законност и справедливост”, наистина знам, че трябва да има говорене, трябва да се пише по вестниците, но тук говорим за Академията на науките.
Така че много ви моля до някаква степен да загърбим и лични нападки, и политически. Да, няма да се размине без това, но да вървим по една достатъчно права линия. Благодаря ви.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Разбирам, че няма да оттеглите предложението.
Колеги, ако няма други становища по така направеното процедурно предложение за отлагане разглеждането на законопроекта на основание чл. 59, ал. 1, т. 2 за следващо заседание, моля да преминем към гласуване.
Гласували: за 10, против 7, въздържали се няма.
При това положение процедурното предложение се приема. Отлагаме първа точка.
Преминаваме към втора точка от дневния ред:
РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СПИРАНЕ НА РАЗПОРЕДИТЕЛНИ И ДРУГИ ДЕЙСТВИЯ С ИМУЩЕСТВО, КОЕТО Е СОБСТВЕНОСТ ИЛИ СЕ ПОЛЗВА ОТ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ ИЛИ САМОСТОЯТЕЛНИТЕ Й ЗВЕНА, № 054-02-122, ВНЕСЕН ОТ ЯНЕ ГЕОРГИЕВ ЯНЕВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 25.11.2010 Г.
Господин Яне Янев, мисля, че също трябва да отложим точката, защото нямаме становище и по Вашия законопроект. Имате думата.
ЯНЕ ЯНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаемо ръководство на Българската академия на науките!
Първо, господин председател, бих искал да Ви кажа, че за нашия проект за решение за спиране разпоредителни и други действия с имущество, което е собственост или се ползва от БАН или самостоятелните й звена, няма нужда от такова становище, каквото би следвало да има Министерският съвет спрямо внесения законопроект.
Затова ние като вносители настояваме да дадете ход на обсъждането на този проект за решение на Народното събрание. Въпреки че правилникът не изисква мотиви за проекта за решение, ние сме приложили такива. И бих искал като вносител да ми дадете възможност да представя мотивите. Благодаря.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря, господин Янев.
По Вашето становище това, което аз искам да кажа не като председател на комисията, а по-скоро като юрист, е следното. За всички е известно смесеният вещно правен режим на собствеността на Българската академия на науките, в която са включени не само държавни и общински, но и частни имоти. В този смисъл частните имоти и тяхното разпореждане са обвързани с волята на дарителя, те не са обвързани с волята на Народното събрание. Знаете, че много бивши наши министър-председатели – Андрей Ляпчев, Иван Гешов, ще ги спомена за стенограмата, са дарявали свои имоти. Това са частни имоти и според мене те не са престанали да бъдат частни.
В този аспект, преди да имаме този анализ каква част от собствеността са частни и каква част са публични – публични общински и публични държавни, според мене не бихме могли да вземем решение за мораториум с решение на Народното събрание. Защото Народното събрание не е дарител и не неговата воля трябва да изпълним.
Аз ще Ви дам думата за възражение, разбира се, но като председател на комисията ще предложа процедура за отлагане и на точка втора от дневния ред. Ако имате възражения, моля за Вашето становище.
ЯНЕ ЯНЕВ: Преди да внесем нашето решение, ние сме провели необходимите консултации. Но за по-голяма информираност на народните представители бих искал първо да подчертая, че решението не третира проблеми, свързани с частна собственост. Тук става въпрос само и единствено, както е посочено в точка 2, за недвижимите имоти – публична и частна държавна или общинска собственост. Само и единствено за тях. Но ние не възразяваме, ако считате, че е необходимо да се направи един правен анализ, който да бъде предоставен за по-голяма информираност на народните представители.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: Ако може една дума и от мене, господин председател. Действително в проекта за решение се споменават имоти, включително и тези, които са частна държавна собственост. Тук не се има предвид частна собственост, която е била дарена на Българската академия на науките и върху която естествено не може по никакъв начин да се разпростира подобно решение, тъй като това би означавало все пак нарушение на изконните права за частна собственост. Смятам, че стана ясно с това уточнение.
ПРЕДС. ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви, колега Василев. Вие визирате точка 2, аз визирам точка 1, в която е казано: „Спира всички действия за разпореждане с недвижими имоти, ограничени вещни права и пр.”, тоест не правим разграничение между частна и публична.
Колеги, имам процедурно предложение за отлагане и на точка 2. Имате ли въпроси и становища? – Не виждам.
Който е за отлагане и на точка 2 от дневния ред, моля да гласува.
Гласували: за 17, против и въздържали се няма.
Приема се единодушно.
Колеги, закривам заседанието на комисията.
(Закрито в 15,25 часа)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА
И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА,
МЛАДЕЖТА И СПОРТА:
(Огнян Стоичков)