КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
П Р ОТ О К О Л
На 01 февруари 2011 година от 10.00 часа в зала 134 в сградата на пл. „Княз Александър І” № 1 се проведе Работна среща на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, с ръководството на Българската академия на науките, Г-н Бойко Борисов – министър председател на Република България, г-н Симеон Дянков – вицепремиер и министър на финансите, г-н Сергей Интанов – министър на образованието, младежта и науката.
В срещата взе участие и Г-жа Цецка Цачева – Председател на Народното събрание.
От Българска академия на науките: акад. Никола Съботинов – председател на БАН, чл.кор.Стефан Воденичаров – председател на ОС на БАН, проф.Стефан Хаджитодоров – Главен научен секретар, доц.Костадин Костадинов – научен секретар, акад.Иван Юхновски, акад.Благовест Сендов.
Акад.НИКОЛА СЪБОТИНОВ: По идея на министър-председателят днес ние се събираме, за да обсъдим един важен въпрос, свързан с устройството и развитието на Българската академия на науките. Съвсем накратко ще припомня, че през последните месеци академичната общност изключително много се вълнува във връзка с проблемите, свързани със законодателството и представянето на един проекто-закон, който до голяма степен оказва силно влияние върху развитието и бъдещето на Академията – проекто-закона на г-н Стоилов. Предвижда се във връзка с този закон институтите на Българската академия на науките да преминат към Министерството на образованието, младежта и науката.
Ние определено считаме, че това ще доведе до определени загуби.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Ако позволите, не че Ви прекъсвам, но за да спестим време искам да ви кажа каква беше идеята, когато преди една седмица, с колегите и с депутатите, които са тук, разисквахме темата дали е нужно, кому е нужно и дали една толкова стара организация като Българската академия на науките трябва да бъде подложена като се започне от критики, до натиск, при положение, че това не е необходимо на Правителството. За това с вицепремиерът Дянков, с министър Игнатов работихме няколко дни и с депутати от различни парламентарни групи и всъщност какво имаме в момента. В момента имаме проекто-закон, внесен от ГЕРБ, няколко проекто-закона от други политически партии и каква е реалността – законът на ГЕРБ може да бъде приет, заедно с подкрепата на всички депутати, но той няма да бъде обществено приет така както ни се иска и както заслужава един закон за Българската академия на науките. В същото време пък другите партии, които са внесли закони в Парламента, няма как да им бъдат приети, без да гласува ГЕРБ за тях. С една дума изпадаме в ситуация, в която за най-свидното, най-милото – учените, научно-техническият потенциал на Българската академия на науките се превръща едва ли не в „ябълка на раздора”.
За това ние сме склонни и за това ние ви поканихме на тази среща, ГЕРБ да оттегли нашия закон, и тук специално искам да кажа, за да не се злоупотребява. Аз мисля, че господин Първанов избърза да пусне това на сайта си и даже тук министър Игнатов се е подготвил да ви покаже някои от нещата, които вчера са се изписали и се дадоха по телевизията от нашата Стратегия. Това със жълтото всичко е от нашата Стратегия, но целта му беше не да ни помогне в този днешен диалог, а когато заплаши, че с вето ще върне нашия закон, аз днес да не искам да го оттегля. Това му беше пъкленият план в случая, защото знаеше какво ще направим днес, понеже се готви отдавна, но ние ще го оттеглим, защото искаме с разум и с мир да приемем Закон за БАН, който да се опре на няколко основни неща. Кои са тези основни неща?
Българската академия на науките не е държава в държавата. Като се започне от Главният прокурор, от Сметната палата, всеки петък депутатите ме викат и мен като премиер, министрите, всички в държавата се отчитат пред Парламента. Ние сме Парламентарна Република и всички депутати, които са изпратени там от различните Парламентарни групи представляват интересите и волята за управление на гражданите на България – от лявото, до дясното.
От почти всички партии се говори за това Настоятелство. От Атака, от нас, от ДПС, от Коалиция за България – ако пропускам някого не е умишлено, се говори да има Настоятелство. Ние имаме един предварителен план как бихме искали да изглежда едно подобно Настоятелство, но ние разбира се ще се съобразим с всички предложения за Настоятелството. То да бъде такова, че наистина Настоятелството на БАН да бъде символ на качеството на хората, които контролират тази организация. Самата Академия на науките, отчетността й да излезе, както беше по проекто-закон от контрола на Правителството, а да отиде под контрола на Парламента. В момента Българската академия на науките не се отчита пред никой. Тя да отиде и да се отчита пред българският Парламент, така както всички останали. Ако искат да продават имоти да предлагат това на Парламента или на Настоятелството, което вече като начин на действие да работи. На нас нито ни трябват имотите, нито сме искали някога или ще искаме да ги продаваме. Това ще стане работа на това Настоятелство, ще стане работа на Парламента. Сиреч, може да се случва ако има такъв процес, той да бъде толкова прозрачен и ясен, след като е през Парламента, можете да си представите какъв дебат ще възникне за всяка една подобна сделка, ако повтарям има такава.
Ние сме съгласни и за Настоятелство, а така също и да отидем на отчетност в Парламента, съгласни сме и за Стратегията за научни изследвания, която бих предложил в рамките на месец, тъй като вече много е работено по тази тема, не е нещо ново, да си сложим един срок максимум месец, ако кажете и два месеца като технология, но в рамките на един месец всичко това, което в момента ви казвам – Парламент, Настоятелство, Стратегия да бъде прието от експертите от вас самите и тогава да внесем един чист законопроект, може да е от всички партии. Нямаме никакви амбиции ГЕРБ да е единственият вносител, или като го внесем и приемем нашия закон, да кажем: „Видяхте ли, наложихме се”. Не, точно обратното – искаме да приемем всички добри мнения, защото БАН е Академия на науките и искаме да остане такава в целостта й, никой не иска да я разпарчетосва, както чух някъде по медиите. Искаме да има контрол, защото знаете, че има и слабости. Аз няма да ги коментирам сега, за да разруша добрият тон. Вследствие на това след месец, ако имаме изградена тази Стратегия и това, за което говоря се приеме, ние ще знаем с колко и по какъв начин след това допълнително още ще дофинансираме системата и тогава вече министър Дянков ще се заеме с тази дейност, но първо да направим начина, по който ще функционира цялата система и ще се гарантира ли нейната прозрачност и съответно да реализираме приходи, включително.
Благодаря ви, това е в общи линии от нашата група.
Акад.НИКОЛА СЪБОТИНОВ: Господин министър председател, благодаря за това, което казвате. Това е едно ново начало в развитието на политиката за Българската академия на науките, което ние очаквахме с нетърпение. Считам, че това е едно от най-добрите решения за нашата Академия. Вчера ръководството на Българската академия на науките имаше заседание. Подробно сме запознати със стенограмата на Министерският съвет. Всичко това, което казвате е напълно приемливо за нас, ние ще го правим както подобава – пълна отчетност на Академията пред Народното събрание. Ще решим по каква схема и по какъв начин да се изпълнява това. Също така създаването на едно Настоятелство е изключително полезно, защото това ще даде възможност за връзките ни с обществеността, с държавата, с правителството, с бизнеса, с университетите, така че това ще е нещо, което ще е изключително полезно. Приемаме го с желание и сме готови да работим. Готови сме да излъчим група, комисия, която да състави всички тези стъпки в кратки срокове и да започнем работа.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Господин Местан, заповядайте.
Г-Н ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря. Уважаеми господин министър председател, госпожо председател, почитаеми членове на Академията, уважаеми колеги, в отговор на тази ярка демонстрация на конструктивизъм, който виждаме в думите на министър-председателя, в отговора на председателя на Българската академия на науките, аз мога да изразя само своята удовлетвореност в тази зала 134 /господин председател дали да не искаме да преместим заседанията тук вече, защото това трябва да е духа на заседанията на Комисията по образование, наука и по въпросите на децата, младежта и спорта/ .
Аз, без да се отказвам от идеите, които съм застъпил в своят законопроект, но за да улесня процеса на изработването на нов законопроект, който да отрази този нов концепт за реформи в Българската академия на науките съм готов също да оттегля законопроекта си, за да може без партизиране, без политизиране да обединим усилията си за изработването на един консенсусен проект, който да отрази именно тези нови положения, които бяха представени, а именно принципа на отчетността пред Народното събрание, създаването на едно Настоятелство, което ще отвори Академията на науките за публични интереси. Аз чух нещо много важно, че във връзка с изработването на Стратегия, която ще осмисли и финансирането по нов начин на Българската академия на науките, ще може да се отвори и въпроса за съответна посока за решаване и на финансовите проблеми. Мисля, че това са много силни, позитивни послания, които заслужават подкрепа. Моето съучастие в този конструктивизъм е заявената готовност да оттегля нашият законопроект. Добрите идеи, които се съдържат в него биха могли да бъдат включени в един общ законопроект, който надявам се със съгласие ще изработим и приемем. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Има думата г-н Веселин Методиев, и след това ще дам думата на г-жа Валентина Богданова.
Г-Н ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Благодаря, господин председателю. Госпожо председател, господин министър председател, господа министри, уважаеми колеги, уважаемо ръководство на Българската академия на науките, на свое място и аз приветстват Политическа партия ГЕРБ и лично нейният лидер министър-председателят Борисов за взетото решение, което се предложи от премиера за работа в областта на структурни и организационни промени на българската наука и в частност на Българската академия на науките намират и моята подкрепа. Това, което се намира в текстът внесен от мен и от колегата Шарков е дело на учени от Българската академия на науките, аз тук един от тях виждам – проф.Иванов. Аз ще оттегля този законопроект, за да можем да работим заедно и да постигнем успех, какъвто явно всички желаем. Смятам, че тази наша задача не е само красива и хубава, а е и разумна и постижима цел, особено що се отнася до посочените три неща, към които аз имам стопроцентова подкрепа – Настоятелство, в което държавата да има своя глас в рамките на управлението на Академията, и контрол, който да е в рамките на Парламента и нова система за финансиране, от която безспорно се нуждае българската наука. И моята подкрепа и моето заявено добро желание.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Искам само да допълня нещо. По отношение идеята за Настоятелство ние имаме горе-долу разработен план – то да се състои от седем, девет или единадесет човека. Примерно казвам, ако то се състои от девет човека, двама да са на правителството – министъра на образованието, младежта и науката и министъра на финансите, останалите да са публични лица, от Парламента, с развит бизнес. Да се приеме и един такъв принцип – освен настоящият председател на Академията, в настоятелството да влезе и бившия председател. При евентуална смяна сегашният пак остава като бивш и така да има един вид приемственост в Настоятелството и в ръководството. Разбира се, пак ви казвам, това са неща, които ще се дискутират. Нашето предложение е от 9 човека, двама да има от правителството и мисля, че това е разумно, защото министъра на финансите и министъра на образованието, младежта и науката имат отношение по тази тема.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Има думата г-жа Валентина Богданова, след това вицепремиера Симеон Дянков.
Г-ЖА ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА: Благодаря, господин председателю. Господин премиер, уважаемо ръководство на Българската академия на науките, аз мисля, че начинът, по който ще работи Българската академия на науките като Национален научно-изследователски център и как ще се развива българската наука въобще не е партиен проблем, той е национален проблем. От тази гледна точка аз си мисля, че това да бъдат видени различните виждания за това как да бъде осъществявана дейността на Академията е добро решение, тъй като в четирите внесени проекта за закон има виждания наистина в голямата си част органа, пред който да се отчита Българската академия на науките да бъде Народното събрание, да могат да участват различни формати, няма значение как ще ги наречем. За мен е важно приемането на един нов закон, да върви заедно и да следва от приемането на една Национална стратегия за развитие на научните изследвания и което ще направи заданието на БАН и всъщност ще осмисли това, което ние ще пишем в проекта за закон.
Ние също още оттеглим внесеният от нас проекто-закон, за да може на чисто да се разработи един нов Закон за Българската академия на науките, който да събере, иска ми се, много по-широко парламентарно съгласие. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви и аз. Господин вицепремиер, заповядайте.
Г-Н СИМЕОН ДЯНКОВ: Благодаря и от мен. В денят на най-тежката финансова криза в света от поне 60-години, пари за всички държавни бюджети липсват за много от нещата, които ни се иска да правим. Нашето правителство последователно е следвало идеята пари да се дават срещу реформи, а реформите в българската наука отдавна е трябвало да се състоят, по редица причини не са се състояли. Вие знаете, че през тези няколко месеца излязоха доста идеи от различните парламентарни групи, от академиците, член-кореспонденти на БАН, от самия БАН и смятам, че с това ново начало, което днес поставяме, всички тези идеи, голяма част от които вече са разписани се надявам в сравнително кратък срок от месец-два, могат да се сложат на едно място и с консенсус да се върви към тази така нужна реформа и в българската наука и по този начин да се даде много по-висок шанс на младите българи, на младите учени ,те да заемат достойно място в европейската и разбира се в световната наука, да се свърже това с една нова стратегия, вече подготвена от Министерство на образованието, младежта и науката за приоритетни области, които да са свързани не само с фундаменталните науки, а и с нуждите за развитието на българския бизнес като цяло. Това включва както някои от секторите, в които България традиционно добре се справя като примерно софтуерни продукти, там разбира се можем да станем още по-голям лидер в света,земеделие – един традиционен сектор, където много повече може да се направи, така че нашето земеделие да е на много по-високо ниво, да използва много добри технологии и разбира се в археология, история, нещо което помага и за развитие на българския туризъм и въобще за националното самосъзнание. Това са разбира се само някои от тези приоритети. Има и други, които се надявам, че в разговорите, които през тези 4 – 5 месеца сме водили са излезли на дневен ред при мисленето за този закон и за начина по който той ще се прилага, всички тези идеи могат да се обобщят, така че наистина да вървим към една добра реформа в българската наука.
Българската академия на науките е най-представителната организация на българската наука, както правителството е представител на страната, както нашите дипломати са представители навън и за това пък аз имам един апел към всички, които ще работят по тези закони и въобще начинът на организация и ръководство на БАН, Настоятелството приветстваме, това е една много добра идея. Като представителна организация имайте предвид, че тя ни представя не само в България, не само пред нашият народ и пред света. От тази гледна точка , процесът който започнахме в правителството, с дипломатите, една такава идея да се продължи и тук, а именно хора, които са били агенти в бившата Държавна сигурност да не намират място в ръководството на институти, БАН, Настоятелство и т.н. Просто да продължим тази система за изчистване на всички представителни функции в българската държава. Приветствам това ново начало, много сме работили от всички Парламентарни групи, самото министерство, самата Българска академия на науките и се надявам, че в рамките на месец-два ще можем да стигнем до един консенсусен проект.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Моето предложение, за да приключим тази тема. Аз чух че освен ГЕРБ, БСП, ДПС и Синята коалиция оттеглят законопроектите си, за да може да се подготви веднага един нов законопроект. Моето предложение към вас е: по един депутат или комисия от тези всички партии изгответе един нов закон и внесете от името на всички партии, за да има огромна подкрепа от Парламента. Преценете как да го направите, но в рамките на един месец да го приключим като процес, защото те са две-три неща , които ни разделят и след като и ние приемаме тези варианти, мисля че по-бързо ще може да се направи този законопроект. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Има думата Румен Стоилов, след това проф.Станилов и министъра на образованието, младежта и науката.
Г-Н РУМЕН СТОИЛОВ: Уважаема госпожо председател на Народното събрание, господин премиер, господин вицепремиер, колеги, колеги от научната общност, много се радвам, че днес направихме тази среща и се радвам, че вие сте съгласни по принцип за настоящите наложителни промени, които предстоят за Българската академия на науките. Кое най-много ме радва? Това че се консолидираме в една обща цел. Целта премиер-министърът преди секунди я каза – след един месец да се подготви законопроект. С колежката Соколова, с другите вносители ще оттеглим още днес нашият законопроект, който беше подкрепен от ГЕРБ. Още веднъж изразявам към всички вас уважението си, благодарността си, за да успеем в този срок - месец, месец и половина - който го поставихме преди малко да внесем този нов законопроект. Благодаря ви.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Не съм казал и половина.
Проф.СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Искам само от името на Парламентарната група на Атака и лично от свое име, понеже аз в Народното събрание съм единственият народен представител научен изследовател и представител на БАН, да поздравя министър председателят с този държавнически ход. Това беше едно доказателство, че ПГ Атака не напразно подкрепя правителството и лично министър-председателя. Благодаря ви за вниманието.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: И аз благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви, професор Станилов. Има думата министър Сергей Игнатов.
Г-Н СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Господин министър-председател, госпожо председател, почитаеми представители на Академията, уважаеми народни представители, само няколко думи ще кажа. Първо приветствам това, което се случва днес. Благодаря на всички за мъдрото решение да се оттеглят законопроектите. Искам да кажа, че всички които са внасяли законопроекти през тези месеци са били водени от желанието нещата, в този твърде важен сектор научните изследвания в България да се подобрят, независимо от искрите, които прелитаха през цялото време, така че благодаря за това решение и за старта на този нов проект, който трябва да доведе до стъпки към подобряване на научното пространство в България, тъй като всъщност проблемът не е само национален. Науката в България е част от световната наука и ние сме в система на скачени съдове. Убеден съм, че ще се вместим в сроковете, защото има изготвен текст за Стратегия за научни изследвания. Той виси на сайта на министерството вече няколко седмици и частично мина съгласувателна процедура. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, тъй като към него са иновациите, се съгласи да бъде съвносител. Доколкото зная, такова е и мнението на Министерството на финансите.
Не бива да очаквате в тази Национална стратегия всеки да види своята секция, своя институт, своята катедра. Става въпрос за няколко области, върху които ние ще концентрираме усилията си, за да може наистина да повишим конкурентноспособността на нашата страна и да дадем възможност на нашите деца да живеят наистина в една страна, която е на средноевропейско ниво и се стреми да мине към първите в Европа, защото никой около таза кръгла маса не желае да живее в страна, в която е на последно място по тези показатели. Така че имаме Стратегия. Ние с господин Стоичков ще организираме една поредица от обсъждания, на която ще присъства естествено Академията на науките, представителите на университетите, представители на бизнеса, за да може каквото е пропуснато да се оправи. Да си оправим „кривиците” и да излезем с един добър документ, от 2003 – 2004 година го чакаме. Никога няма да е най-идеалният, но той ще бъде инструмент за подобрено финансиране на Академията за тези приоритетни области. С цялата си отговорност на министър ви казвам – тези, които не са попаднали в приоритетните области, не означава, че ще се спре там финансирането, но ние вече говорим за подход за диференцирано финансиране, за да може държавата по-успешно да се разположи в това пространство. Имаме традицията и ще успеем.
Това, което каза премиерът е изключително важно. Бившият председател на Българската академия на науките задължително трябва да бъде член на Настоятелството, естествено министри, бизнеса, Парламента. Това Настоятелство ще подобри работата по изпълнението на бюджетът и най-хубавото е, че председателя на Академията, когато има нужда от пари, вече ще отива на вратата на председателя и ще казва: „Господин председател, след като сте шеф на Настоятелството, намерете ми вие пари, защото сме изпаднали в криза”. Наистина това е добро решение, имаме опита от 19-ти век, така че благодаря на всички. Ще положим наистина усилия в рамките на един месец да придвижим всички тези неща и ще ви моля за съдействие. Стратегията трябва да огледаме. Тази Стратегия е толкова хубаво огледана, че можете да видите вчерашната статия на господин Президента – всичко в жълто е от нашата Стратегия като негови предложения, така че тя наистина е добър документ.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви, министър Игнатов.
Заповядайте, акад. Съботинов.
Акад.НИКОЛА СЪБОТИНОВ: Уважаеми дами и господа, преди всичко искам да ви благодаря за това, което днес се случва. Още веднъж науката показа своята обединяваща функция. Тя е била винаги важна, историческа функция за развитието на българската държава. Нашата мисия е посветена за материалното и духовно обогатяване на нацията. Ние ще продължим да работим в тази насока. Имайки вашата подкрепа, бъдете сигурни, че ще бъдем много полезни на нашата страна и ще помогнем с всичко, което може и дава възможност нашия научен потенциал да сме полезни на страната. Готови сме веднага да участваме, да излъчим хора, които да работят по повдигнатите въпроси и да изградим един нов закон за Академията, на чисто, съвсем на чисто.
Благодаря за това, което чухме днес. Готови сме да работим и с по-бързи темпове да решим всички проблеми, които трябваше да движим в последно време. Още веднъж ви благодаря за това, което се случи днес. Изключително важно събитие за развитието на българската наука. Благодаря ви.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Моето предложение е да си сложим срок един месец. Да се сложи един срок до 10 март т.г. примерно.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Ако позволите във връзка със срока да кажа нещо. Напълно приемам това, което казахте, господин премиер. Темата за БАН започна от 01 април м.г. и има реален шанс да приключи към 01 март т.г. Това е единият месец, за който Вие говорите. Мисля, че министър Игнатов ще поеме ангажимент до тогава да има Национална стратегия, която да е в работен, усилен режим на обществено обсъждане, защото всички на тази маса са наясно, че без тази Национална стратегия добър закон няма да работи. Тази Национална стратегия, простичко казано, дава задачата от държавата към БАН. Държавата ще иска в тази Стратегия 3 – 4 неща за тази година, за следващата година още 3 – 4 неща, така до 2013 година, така до 2020 година. Когато имаме ясни задания от държавата към БАН, Българската академия на науките ще знае как да се преструктурира, кои институти ще бъдат акцент на държавата, ерго акценти на БАН. Ние като законодатели ще знаем кои министри приоритетно, освен министъра на финансите и министъра на образованието, младежта и науката, които според мен са задължителни, но аз бих подкрепил и още един министър да бъде в този Съвет или Настоятелство, министъра който най-много работи с БАН, който възлага най-много задачи. Може да бъде министърът на икономиката, енергетиката и туризма, може да е министъра на отбраната, но това зависи от Стратегията. Там ще видим какво искаме от БАН – дали военна индустрия, дали възобновяеми източници на енергия и т.н.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: В лицето примерно на Дянков ние имаме вицепремиер, който е ресорен на тези министри и той може да ги представи там.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Чрез него ще изразяваме волята на ресорните министри.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Идеята е от 9-те, двама да са от държавата, не пет да са от държавата и да кажат: „Това настоятелство всъщност правителството ще си го управлява”. Идеята е действително да направим едно авторитетно и демократично Настоятелство. Вие в моменти на сградата на БАН сте сложили едни табели там „Не сме за продан”. Никой не иска да ви купи, за да поставяте тази табела. Надявам се да я махнете. Когато Настоятелството с тези авторитетни хора седне на масата и даде своите предложения и правителството, и Парламента и всички институции ще се съгласим, защото целта е те да са авторитетни хора в държавата – бившия и настоящия шеф на БАН, министри, от бизнеса хора, представител от Парламента и да не получават възнаграждение за работа. Това са неща, които ги реши самото Настоятелство, да се знае, че Настоятелството на БАН е авторитет.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Колеги, в делови аспект, тъй като поставихме срок един месец - 01 март, хубав ден, ще сложим мартенички, и трябва да представим на хората добър законопроект, затова предлагам: от всяка парламентарна група по един представител, плюс от независимите, като си мисля, че вносителите на законопроекти трябва по право да влязат в тази Работна група, ако те не възразяват разбира се. В тази Работна група ще бъдат поканени представители на БАН, на бизнеса, на синдикатите, на браншовите организации, на неправителствените организации, без да го превръщаме в излишна говорилня, защото аз пак казвам – този проблем е дискутиран една година. Едва ли ще се изненадаме с нови теми и нови практики по света и у нас. За това най-доброто от всички законопроекти, тази Работна група още веднъж ще го облече в законова форма, ще го консултира с всички заинтересовани организации и лица и се надявам, че като имаме Стратегия към 1 март, ще имаме и готов законопроект за обсъждане, защото тези две неща вървят ръка за ръка.
Накрая, понеже се цитира словото на Президентът, искам да кажа, че Стратегията не е лесна задача. Ние в момента му възлагаме на министър Игнатов не лека задача. Ако беше лесна задача, тази Стратегия щеше да бъде готова от 2003 година. През 2003 година знаете кой беше Президент и кой следваше също да наблюдава и да извършва мониторинг върху областта наука. От тогава до ден днешен Стратегия няма. Аз вярвам, че ние ще изработим добра Стратегия и нов закон. Благодаря ви.
Г-Н ЛЮТВИ МЕСТАН: Извинявам се колеги, това е по процедура. Иска ми се да не създадем грешни очаквания , защото ние малко си разменихме реплики с министър Игнатов.Най-вероятно говорим за закон за изменение и допълнение, защото прекалено много е амбициозна задачата за изцяло нов закон, защото тези три нови положения, които систематично ни представи министър-председателят всъщност предполагат Закон за изменение и допълнение на действащия закон. Да сме наясно каква задача стои пред нас.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Аз за това, господин Местан считам, че един месец е време, което е достатъчно, защото ние предлагахме да отделим институтите. Оттегляме това, оставяме целостта на БАН, но я вкарваме под контрола на Парламента и съответно приемаме Настоятелство в този широк кръг от хора, за който казахме. Това са двата важни елемента – отваря се БАН към бизнеса и съответно чрез Стратегията задачите, които държавата дава като приоритет и съответно бизнеса като приоритет и формира начина си на действие.
Г-Н КОСТАДИН КОСТАДИНОВ: Уважаеми господин премиер, уважаема госпожо председател на Народното събрание, като член на секторната група за наука и образование на ГЕРБ и като съветник на бившия министър г-жа Фандъкова, като член на БАН, си позволих да подготвя един проект за Концепция за изменение на Закона за БАН, което мисля да ускори нещата и ще го предложа на Парламентарната група и на г-жа Банковска.
Изразявайки благодарността си от това събитие днес, искам да завърша с един пример, който интегрира така да се каже Националната стратегия в подкрепа на думите на господин вицепремиера. Тръгвайки от един клъстер за охлюви, постижението на БАН с два патента минава през храни, козметика, повишаване качеството на живота чрез екстракта от охлюви. Така че цялата верига за създаване на принадена стойност е извършена и това нещо е направило фурор в Берлин, на изложението „Зелени храни” миналата седмица. Така че това е най-новото, с което искам да зарадвам Правителството като пример за нашата дейност и за целите, които поставяме. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Заповядайте, акад. Юхновски.
Акад.ИВАН ЮХНОВСКИ: Господин премиер, аз няма какво толкова да говоря. Благодарен съм Ви за мъдрото решение. Искам да ви благодаря от името на хиляди почтени и талантливи български учени за това, че им осигурихте хоризонт и бъдеще, защото психическото им състояние е много тежко. Това послание, което получават те днес, ще ги окуражи да понесат и временните финансови трудности, които се надявам да бъдат преодолени. Благодаря Ви най-искрено за това, което стана от тяхно име.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви, господин Юхновски. И аз се причислявам към неговият апел. Вярвам, че довечера 7 000 семейства ще спят по-спокойно, защото толкова са работещите в БАН и вярвам, че това което днес ни беше сервирано „на тепсия” на масата от Премиера е за доброто на БАН.
Заповядайте, акад.Сендов.
Акад.БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Аз съм единственият ощетен днес, защото казахте само предишния бивш председател.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Вие ще определите кой да влезе в Настоятелството.
Акад.БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Много съм доволен от днешното заседание и искам това да предложа, което председателят всъщност каза: за да бъдем конструктивни, трябва да се създаде група, която да започне работа. Аз имам известно отношение към работата в Народното събрание преди години и знам, че това никак не е лесно. За това може би министърът на образованието, младежта и науката ще се погрижи това нещо да стане в кратки срокове, тъй като един месец за парламентарния живот е много кратък срок, но ще бъде добре да бъде завършено в този период. Благодаря.
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ: Аз искам само да благодаря още веднъж на депутатите от Атака, от Синята коалиция, от БСП, от ДПС и разбира се и от ГЕРБ, на ръководството на БАН, че се яви на нашата покана, ако пропускам някой, да ме извини. Това са важните неща: ръководство, контрол от Парламента, Настоятелство, отваряне към бизнеса и съответно обществото. Предложението на г-н Дянков ако може до голяма степен да се изпълни. Не виждаме нищо лошо, ако вие си прецените кои да влязат в Настоятелството, защото ние не случайно казахме – две места в Настоятелството, на двамата министри, дори третия на икономиката, енергетиката и туризма помолих да не го предлагаме, за да имаме ние максимално малко представителство в Настоятелството. В него могат да влязат всички живи участници в Съвета на старейшините. Това си е ваша работа. Депутатите са достатъчно мъдри. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН СТОИЧКОВ: Благодаря Ви. Изминаха 39 минути, в които се разбрахме.
Закривам заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА
И ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА,
МЛАДЕЖТА И СПОРТА:
/Огнян Стоичков/