Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
08/02/2011 първо гласуване

    Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерски съвет на 17 януари 2011 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    ЧРЕЗ
    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 41-ТО
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    ДО
    Г-ЖА МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ



    ДОКЛАД


    относно Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерски съвет на 17 януари 2011 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 3 февруари 2011 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.) № 102-00-3, внесена от Министерски съвет на 17 януари 2011 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на земеделието и храните и представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването.
    Г-н Димитър Добрев, експерт в дирекция „Международни дейности и протокол” в Министерството на здравеопазването, представи Годишната работна програма, внесена от Министерския съвет в частта „Здравеопазване”. Становище по програмата изрази и г-н Красимир Попов, заместник-министър на труда и социалната политика.
    Г-жа Десислава Атанасова, председател на Комисията по здравеопазването предложи в годишната програма да бъдат включени за наблюдение и контрол още седем инициативи.
    На основание Глава десета от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, в кръга на своята компетентност Комисията по здравеопазването предлага в Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.) да бъдат включени следните законодателни и незаконодателни инициативи за наблюдение и контрол:
    1.Предложение за преразглеждане на Директивата 2001/37/ЕО за тютюневите изделия относно производството, предоставянето и продажбата на тютюневи изделия.
    2. Предложение за преразглеждане на Решението за заразните болести заедно с инициатива за предотвратяване и контрол на други сериозни презгранични заплахи за здравето на равнище на ЕС (Здравна сигурност в Европейския съюз).
    3. Преглед на Директива 2001/95/ЕО относно общата безопасност на продуктите.
    4. Преглед на Директива 89/105/EEC на Съвета относно прозрачността на мерките, регулиращи цените на лекарствени продукти за употреба от човека и включването им в обхвата на националните системи за здравно осигуряване.
    5. Втора фаза на консултация със социалните партньори относно закрилата на здравето на работниците от рискове, свързани с излагането на тютюнев дим в околната среда (ТДОС) на работното място.
    6. Зелена книга за Директивата за професионалните квалификации: пътят напред за възможна реформа.
    7. Инициатива на Общността за свързаните с трудовата дейност мускулно-скелетни смущения (последващи действия на инициативата след
    втората фаза на консултации със социалните партньори) Директива 90/269/ЕИО на Съвета от 29 май 1990 г. относно минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при ръчна обработка на товари, когато съществува опасност конкретно от нараняване на гърба на работниците (четвърта специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) Директива 90/270/ЕИО на Съвета от 29 май 1990 година относно минималните изисквания за безопасни и здравословни условия на труд при работа с екранно оборудване (пета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 87/391/ЕИО).
    8. Директива 96/29/ЕИО на Съвета относно постановяване на основните норми на безопасност за защита на здравето на работниците и населението срещу опасностите, произтичащи от йонизиращото лъчение.

    Предложението бе прието от Комисията по здравеопазване с 15 гласа „за”, без „против” и без „въздържали се.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:



    ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума