КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
24/02/2011
Д О К Л А Д
на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно обсъждане на проблемите и перспективите за лечение, рехабилитация и ресоциализация на лица, употребяващи психоактивни вещества, направено по предложение на народния представител Ваньо Шарков.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно обсъждане на проблемите и перспективите за лечение, рехабилитация и ресоциализация на лица, употребяващи психоактивни вещества, направено по предложение на народния представител Ваньо Шарков.
На свое редовно заседание, проведено на 24 февруари 2011 г. Комисията по здравеопазването обсъди проблемите и перспективите за лечение, рехабилитация и ресоциализация на лица, употребяващи психоактивни вещества.
На заседанието присъстваха, г-жа Гергана Павлова, заместник – министър на здравеопазването, д-р Цвета Райчева, директор на Национален център по наркомании, специалисти в областта на зависимостите, представители на съсловните и пациентски организации в сферата на здравеопазването.
Народният представител д-р Ваньо Шарков набеляза основните мотиви, довели до необходимостта от обсъждане на съществуващите проблеми, пред които са изправени специалистите и семействата на лица, употребяващи психоактивни вещества. Той посочи, че несъмнено недостатъчните финансови средства са сериозен проблем, но наред с това съществуват редица неразрешени въпроси, относно лечението на деца под 18- годишна възраст, липсата на база за лечение на лица със зависимости, възможностите за създаване на стандарт за лечение на зависимости и остойностяване на медицинските дейности, които са необходими за тази група пациенти.
В отговор на поставените въпроси д-р Цвета Райчева информира народните представители и гости, че на базата на остойностяване на медицинските дейности през 2005–2006г. е било осигурено финансиране за метадоновите програми, което не е достатъчно за покриване на нуждите на лицата със зависимости. Тя допълни, че до средата на 2011 г. се очаква ново остойностяване на медицинските услуги. В заключение д-р Райчева увери присъстващите, че като част от медицинския стандарт „Психиатрия” са включени и стандарт за лечение на зависимости и стандарт за лечение с агонисти с метадон. В процес на разработване, съвместно с Министерство на труда и социалната политика, е и методика за психосоциална рехабилитация.
В дискусията взеха участие и представители на юридическите лица с нестопанска цел, работещи пряко с лица със зависимости. Те изразиха становище, че е изключително важно устойчивото финансиране на различни модели, които да са разпределени териториално в страната по начин, който да отговаря на нуждите на определените региони. Проблемите, произтичащи от липсата на финансови средства води до риск за прекратяване на ефективните програми за рехабилитация на зависимости, които съществуват до момента в България, до липса на кадри и липса на взаимственост между периода на рехабилитация и периода на ресоциализация. Едновременно с това е необходим интегративен подход, при който да се включат множество специалисти, осигуряващи различни нива на грижи, и които да работят по специфични програми, отговарящи на нуждите на всяка група зависими.
Настоящият доклад се изготвя на основание чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА