КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
31/05/2012 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Сърбия за социална сигурност, № 202-02-17, внесен от Министерски съвет на 10.05.2012 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
за първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Сърбия за социална сигурност, № 202-02-17, внесен от Министерски съвет на 10.05.2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 31 май 2012 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Сърбия за социална сигурност, № 202-02-17, внесен от Министерски съвет на 10.05.2012 г.
На заседанието присъстваха представители на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и представители на неправителствени и съсловни организации.
Законопроектът беше представен от г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в Министерството на труда и социалната политика.
Спогодбата между Република България и Република Сърбия за социална сигурност е разработена от двете страни при предварителни консултации въз основа на общоприетите принципи и норми на международното право в областта на социалната сигурност, както и правото на Европейския съюз в тази област – Регламент 883/2004, независимо че Сърбия все още не е член на Европейския съюз.
Спогодбата е необходима на българската страна, за да осъвремени действащата уредба на тези отношения, основана на конвенция с бивша Югославия от 1957 г.
Новата спогодба цели да уреди по нов и отговарящ на съвременните тенденции начин социалните права на българските граждани, които работят или живеят в Република Сърбия.
В персоналния обхват на спогодбата са включени лица, за които се прилага или се е прилагало законодателството на едната или и на двете държави, както и други лица, чиито права произтичат от правата на първите лица.
В материалния обхват от българска страна са включени следните видове обезщетения: медицински услуги извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, медицинска помощ в обхвата на задължителното здравно осигуряване, държавното обществено осигуряване за временна неработоспособност, майчинство, старост, инвалидност, трудова злополука, професионална болест, безработица, смърт и семейните помощи за деца.
По отношение на Република Сърбия спогодбата ще обхваща здравното осигуряване и здравната помощ, майчинството, пенсионното и инвалидното осигуряване, трудовите злополуки и професионалните болести, паричното обезщетение за безработица и детските добавки.
Компетентни органи при прилагането на спогодбата ще бъдат министърът на здравеопазването и министърът на труда и социалната политика в България и съответните министерства в Република Сърбия.
Компетентните институции са Националният осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса за България и съответните институции в Република Сърбия.
Във връзка с приложимото право като общ принцип е възприето прилагането на правните разпоредби на държавата, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност.
Предвижда се взаимно зачитане на осигурителните периоди, завършени съгласно законодателствата на двете държави, като те се сумират за преценяване правото и продължителността на обезщетенията от видовете, включени в материалния обхват на спогодбата.
Спогодбата урежда и обезщетения в натура, медицински услуги, лекарства, така и парично обезщетение.
Обезщетенията в натура за болест и майчинство (медицинските услуги) се предоставят съгласно законодателството на държавата по пребиваване за сметка на институцията, от която лицето има съответното право. При престой, който не е осъществен с цел лечение в държавата, различна от тази, в която лицето черпи права, то има право на спешна медицинска помощ, която се налага от неговото състояние отново за сметка на институцията, от която лицето има съответното право.
Компетентните органи на държавите ще договорят списък на обезщетенията в натура като протези, помощни средства и други обезщетения с висока стойност, за предоставянето на които в случаите на пребиваване или престой на лицето, се изисква предварително съгласие на компетентната институция, освен ако предоставянето им е необходимо в условията на спешност и в противен случай би застрашило живота и здравето на лицето.
Представени бяха и предварителните разчети на разходите, които биха могли да произтекат за Националната здравноосигурителна каса от прилагането на Спогодбата.
От името на Министерството на здравеопазването министър Десислава Атанасова подкрепи предложения законопроект, като посочи положителното становище по него и от страна на Националната здравноосигурителна каса.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 13, „Против”- няма, „Въздържал се”- няма, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Закона за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Сърбия за социална сигурност, № 202-02-17, внесен от Министерски съвет на 10.05.2012 г.
Председател на
Комисията по здравеопазването:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА