КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
24/10/2012 първо гласуване
Доклад за първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 202-01-62, внесен от Министерски съвет на 12 октомври 2012 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 202-01-62, внесен от Министерски съвет на 12 октомври 2012 г.
На свое извънредно заседание, проведено на 24 октомври 2012 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 202-01-62, внесен от Министерски съвет на 12 октомври 2012 г.
На заседанието присъстваха заместник–министърът на финансите, г-н Владислав Горанов, управителят на Националната здравноосигурителна каса, д-р Пламен Цеков, директорът на Дирекция данъчно-осигурителна методология в Националната агенция за приходите, г-н Росен Иванов, представители на Министерство на финансите и на Националната здравноосигурителна каса.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Владислав Горанов, който информира народните представители, че предложените изменения и допълнения целят хармонизиране на българското данъчно законодателство с изискванията на европейските директиви и решения на Съда на Европейските общности в областта на косвеното облагане, както и прецизиране на разпоредбите, които създават затруднения при практическото прилагане на закона.
Със Заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат промени в редица данъчни и осигурителни закони, с които се предвижда намаляване на банковите сметки на Националната агенция за приходите и кодовете за вид плащане, индивидуализиращи вида на данъка или задължителната осигурителна вноска. Целта на промените е съществено намаляване разходите на задължените лица за такси, свързани с банковите преводи за заплащане на публични задължения, предимно данъци и осигуровки.
С измененията и допълненията в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване се предлага да бъде променен редът на погасяване на публичните задължения в случаите, когато длъжникът не е в състояние да погаси всички задължения. Въвежда се поредност на погасяването по реда на настъпване на падежа на задължението, без значение начина на установяването му.
Предвижда се запазване на досегашния ред за погасяване на осигурителните вноски за задължително допълнително пенсионно осигуряване, които ще продължат да се събират в отделна сметка, поради техния капиталов характер и с оглед запазване правата на осигурените лица.
По отношение на здравноосигурителните вноски се предлага лицата да имат възможност да заявят кое от задълженията си погасяват с оглед запазване на правата им за ползване на здравни услуги.
Доктор Пламен Цеков запозна народните представители със становището на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по внесеният законопроект, в което се изразява сериозно притеснение по отношение на предлаганата отмяна на ал. 1 в чл. 179 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съгласно действащата разпоредба на чл. 179, ал. 1, внесените в Националната агенция за приходите вноски се прехвърлят в набирателната сметка на НЗОК до края на всеки работен ден. В становището се посочва, че в случай че, бъде прието предложението за отмяна на тази разпоредба следва да се има предвид, че ще се създаде предпоставка за нарушаване ритмичното разплащане на НЗОК с договорните й партньори, което от своя страна би довело до нарастване на социалното напрежение.
В отговор на представеното становище г-н Горанов поясни, че съгласно Закона за бюджета на НЗОК всички плащания към договорните партньори са гарантирани дори и при нерегулярно постъпване на събраните средства от вноски чрез трансфери от държавния бюджет към събирателните сметки.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 10, „Против”- 2, „Въздържал се”- 2, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 202-01-62, внесен от Министерски съвет на 12 октомври 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА