Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
17/01/2013


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО





    Д О К Л А Д

    на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно разглеждане на Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите през 2011 г. и изпълнението на Националната здравна стратегия, внесен в Народното събрание на 13 декември 2012 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.

    На свое редовно заседание, проведено на 17 януари 2013 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите през 2011 г. и изпълнението на Националната здравна стратегия, внесен в Народното събрание на 13 декември 2012 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.
    На заседанието присъстваха, заместник-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова, заместник - директорът на Национален център по обществено здраве и анализи проф. Петко Салчев, представители на съсловните и на пациентските организации.
    Докладът беше представен от проф. Петко Салчев. Той информира народните представители, че той е изготвен въз основа на анализирани факти и доказателства, които отразяват основните тенденции в развитието на външните фактори, влияещи върху системата на здравеопазването и възможните подходи за вземане на решения. Посочени са рисковете, както за здравето на ниво индивид, така и за развитието на здравната системата в България.
    Докладът е структуриран в следните няколко направления: Демографско и здравно състояние; Функциониране на здравната система; Влияние на европейските и международните политики върху развитието на здравето на населението; Отчет за изпълнението на Националната здравна стратегия за 2011 г. и Факти, анализи и оценки за здравето и здравната система на България от международни проучвания.
    Проведената през 2011 г. политика е насочена към запазване нивата на осигурителните вноски и данъците, на обемите и цените на здравните услуги чрез преструктуриране на дейности и отговорности в системата и повишаване на контрола по разходването на ограничените ресурси.
    Демографските процеси в България се характеризират с трайна тенденция за намаляване броя на населението и на неговото застаряване, като основните причини за това са ниската раждаемост, нарастването на смъртността и емиграцията на значителна част от младите хора.
    Един от основните проблеми продължава да бъде високото ниво на смъртността – обща и преждевременна като страната ни е с един от най-високите стандартизирани коефициенти за смъртност сред държавите членки на Европейския съюз. България заема и първите места по отношение на новообразувания, болести на органите на кръвообращението, други болести на сърцето, мозъчно-съдова болест, някои състояния, възникващи в перинаталния период, туберкулоза, менингококова инфекция и болести на бъбрека и уретера. Запазва се висока детската смъртност, независимо от изразената положителна тенденция към снижаване.
    Отчита се нарушено взаимодействие и координация между отделните сектори на системата, което от своя страна води до намаляване качеството и ефективността на медицинската помощ. Наблюдава се нарастване неудовлетвореността на населението от достъпа, организацията и качеството на предоставяните първични медицински грижи.
    В голяма степен Националната здравна стратегия и Плана за действие към нея са изпълнени, тъй като 2013 г. е последната година от програмния период и хоризонта на действие.
    В заключение, проф. Салчев подчерта, че най-съществено влияние върху здравето на гражданите имат социално-икономическите фактори на обкръжаващата среда (50%), следвани от начина на живот на отделните граждани, семейството, групите и обществото (20%).
    Представителите на Българския зъболекарски съюз (БЗС), д-р Борис Миланов и д-р Николай Шарков, изразиха положително становище за доклада и за съдържащата се в него информация, но възразиха срещу поставената ниска оценка за изпълнението на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 г. в България. Те посочиха, че оценката не съответства на реално извършените през 2011 г. дейности, на активността на участниците, на широко обществения отзвук и на броя възползвали се от програмата граждани. В качеството си на председател на Националния координационен съвет на програмата и на заместник-председател на Българския зъболекарски съюз, д-р Шарков апелира за преразглеждане на тази оценка. От своя страна, председателят на БЗС, д-р Миланов, постави въпроса за липсата на практики по дентална медицина на територията на България, които да отговарят на съвременните изисквания за лечение на хора в неравностойно положение. Той уточни, че в момента лекарите по дентална медицина предоставят услуги на пациенти от тази група хора с риск да бъдат подведени под наказателна отговорност в случай, че възникнат усложнения в резултат на проведеното от тях лечение.
    В хода на дискусията членовете на Комисия по здравеопазването изразиха следните мнения и становища:
    • Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 г. действително е с незаслужено ниска оценка, тъй като по нея има отчетени реално извършени дейности от лекарите по дентална медицина, осъществени са публични кампании и хиляди деца са получили дентални грижи. Следва хората, които оценяват изпълнението да бъдат по-внимателни и да преразгледат поставената оценка, за да се избегне демотивация на всички лекари по дентална медицина, които ежегодно безвъзмездно дават своето време, усилия и труд за по-доброто здраве на българските деца.
    • Следва да се отбележи, че това е най-сериозният Доклад за състоянието на здравето на гражданите, който е внасян в Народното събрание като за първи път има аналитични изводи, таблици и аргументирани констатации. Прави се опит да се направи подробен анализ на нашата система на здравеопазване като се съпоставя спрямо системите в други страни-членки на ЕС.
    • От съдържанието на Доклада е видно, че се запазва тенденцията за неадекватност и недостиг на ресурси в системата на здравеопазването – човешки, финансови, материално-технически, информационни и организационно-управленски. Наблюдава се и несъответствие между структурата и търсенето, между първичната извънболнична медицинска помощ, специализираната извънболнична медицинска помощ и високотехнологичната медицинска помощ. България продължава да бъде държавата с най-нисък процент от брутния вътрешен продукт за здравеопазване в Европа. Всички тези констатации са изключително сериозни и тревожни и би следвало отговорните лица и институции да предприемат необходимите мерки за навременното разрешаване на натрупаните през годините проблеми в системата на здравеопазването в нашата страна.

    Въз основа на проведеното обсъждане членовете на Комисия по здравеопазването приеха за сведение Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите през 2011 г. и изпълнението на Националната здравна стратегия, внесен в Народното събрание на 13 декември 2012 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:


    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума