КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
П Р О Т О К О Л
№ 56
На 18 май 2011 година се проведе извънредно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
Дневен ред:
1.Законопроект за изменение на Закона за лечебните заведения, № 154-01-48, внесен от Десислава Атанасова и Анастас Анастасов на 17.05.2011 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
П Р О Т О К О Л
№ 56
На 18 май 2011 година се проведе извънредно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
Дневен ред:
1.Законопроект за изменение на Закона за лечебните заведения, № 154-01-48, внесен от Десислава Атанасова и Анастас Анастасов на 17.05.2011 г.
Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители и гости на заседанието.
Заседанието беше открито в 11.00 часа и ръководено от председателя на комисията госпожа Десислава Атанасова.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Уважаеми колеги, тъй като вече имаме необходимия кворум за извънредно заседание на Здравната комисия, предлагам то да протече при следния дневен ред, с точка единствена – Законопроект за изменение на Закона за лечебните заведения, № 154-01-48, внесен от народните представители Десислава Атанасова и Анастас Анастасов.
Законопроектът е раздаден на всички. Както предполагам и всички становища от институциите, имащи отношение, които са изпратени. Има ли предложения за включване на нова точка в дневния ред? Няма. Подлагам на гласуване така предложения Ви дневен ред. Моля, който е „за”, да гласува. 12 „за”. Без „против” и „въздържали се”.
Ще си позволя като вносител да представя накратко мотивите, които вече са ясни на всички предвид и медийното и общественото внимание в последните няколко дни. Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, внесен миналата 2010 година от Министерски съвет е било предложено създаването на чл. 99а от Закона за лечебните заведения, както и на т. 4, в ал. 1 на чл. 403 от Закона за съдебната власт с цел регламентиране на заплащането, разходите на лечебните заведения за болнична помощ във връзка с изготвянето на съдебномедицинските експертизи.
Тъй като по предложените от вносителя, миналата година, Министерски съвет чл. 99а от ЗЛЗ и чл. 403, ал. 1, т. 4 от ЗСВ не са били получени отрицателни становища, законопроекта е бил приет от Народното събрание и е влязъл в сила на 1 януари 2011 година. Висшият съдебен съвет не е издал наредбата по чл. 403, ал. 1, т. 4, поради което в настоящия момент възникнаха проблеми по прилагането на този текст. В тази връзка, както на всички, предполагам, е известно на 16 май в Народното събрание се проведе работна среща с институциите, имащи отношение по казуса с отмяната на чл. 99а и уреждането на заплащането на неизплатените, но вече възложени съдебномедицински експертизи.
Целта на нашия законопроект е отмяна на чл. 99а и създаване на допълнителна разпоредба относно реда и начина на заплащане на разходите на лечебните заведения, както и хонорарите на вещите лица. С § 3 предлагаме в Закона за съдебната власт да бъде създаден нов чл. 403а, който да оправомощи министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието да издадат наредба, свързана със съдебномедицинските, съдебно-психиатричните и съдебно-психологичните експертизи.
Това е накратко от вносителя. Откривам дебата и давам думата на институциите, имащи отношение по законопроекта. Наши гости са представители на МВР, на Висшия съдебен съвет, Омбудсмана и представители на Върховна касационна прокуратура. Съвсем накратко ще Ви моля, в няколко изречения да изразите Вашите становища.
Божидар Сукнаров: Благодаря, госпожо председател. Правната комисия на Висшия съдебен съвет също проведе извънредно заседание по поставените от Вас в писмото от вчера въпроси за изменението на Закона за лечебните заведения. Ние също, по принцип, подкрепяме законопроекта, като имаме едно искане към текста на чл. 403а, който урежда при изготвянето на наредба от министъра на правосъдието и министъра на здравеопазването да се добави израза „след съгласуване с Висшия съдебен съвет”. Тъй като, видяхме сега, че се получи едно много сериозно недоразумение с този текст, Висшият съдебен съвет не беше уведомен и ние разбрахме, че Закона за съдебната власт се изменя с приемането на чл. 99а от Закона за лечебните заведения, чак на 4 януари, когато влезе в сила новия Закон за съдебната власт. Ние тогава веднага реагирахме с писмо от 19 януари до министъра на правосъдието и министъра на здравеопазването като настояхме този текст да бъде отменен, каквото нещо сега се случва и в момента. Та това е едното ни искане.
И второто е, поради неспазване процедурата за съгласуване с Висшия съдебен съвет по чл. 31 от Закона за съдебната власт на този законопроект, който сега ще подлежи да бъде изменен, отменен, текстът на 99а, държим в мотивите на проекта за изменение на Закона за лечебните заведения да отпадне изразът, че поради неиздаване на наредбата от Висшия съдебен съвет, 99а е създал тези проблеми. Това не е така, защото ние не можем просто да издадем, а още повече, вие знаете сега в Конституционния съд е и оспорена възможността на Висшия съдебен съвет да издава изобщо наредби. И това е внесено като едно от исканията на група народни представители.
Та това са нашите дребни забележки към законопроекта. Надявам се, че ще подходите с разбиране и предоставяме Ви ги писмено на всеки един от вас. Благодаря.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря Ви. МВР?
Госпожа Райна ДИМОВА: Уважаеми дами и господа. Представител съм на МВР, от Правна дирекция, казвам се Райна Димова. МВР изцяло подкрепя проекта. Приветства вносителите на този проект и по молба на заместник-министър Вучков съм длъжна да обявя, че в момента заместник-министър Вучков, вицепремиера Цветанов и д-р Константинов са на среща при премиера за обсъждане на проблемите във връзка с експертизите – съдебномедицинските и другите.
По предложенията, които са постъпили от другите министерства във връзка с включването и на министъра на вътрешните работи, като издател на предвиждащата се наредба, в момента не мога да изразя становище, не съм го съгласувала с ръководството си.
Благодаря ви.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря. Господин Пенчев, заповядайте.
Константин ПЕНЧЕВ: Благодаря. И аз искам да приветствам вносителите на този законопроект, изобщо цялата комисия, която прояви разбиране към проблемите на съдебната медицина, които са не само в чл. 99а, разбира се. За мен не е важно сега, защо е бил приет чл. 99а, кой бил уведомен, кой не бил уведомен. Важното е, че има проблем, сериозен проблем и всички тук на тази маса, всички институции сме единодушни, че този проблем трябва да бъде решен в интерес на държавата, не на една или друга сила, на една или друга власт.
Аз искрено се надявам, това за мен е една добра новина, че премиера с двамата министри са се събрали, защото аз се надявам на тази среща да се реши не само въпроса откъде да се намерят в момента пари за плащане, но да се реши концептуалния въпрос, какво ще правим с тази съдебна медицина, защото за мен това е важното – от тук нататък да няма проблеми, а не някакви закъснели плащания. Не е в това проблема. Проблемът е организационно финансов. И знаете становището на Омбудсмана – централизирано да бъде ръководена и да бъде финансирана съдебната медицина. Аз се надявам, че и този въпрос ще намери своята подкрепа.
Що се отнася до наредбата, съвсем в практически дух смятам, че колкото повече автори ще бъдат на тази наредба, толкоз по-бавно тя ще бъде осъществена, защото съгласуване, да се намери свободно време в съответните министерства, да седнат и т.н., но това е вече въпрос, който вие си решавате. Иначе аз, още един път, подкрепям усилията на Народното събрание и се надявам всички ние заедно да спасим съдебната медицина в България.
Благодаря.
Десислава АТАНАСОВА: Благодаря Ви. И господин Росен Димов, за позицията на Прокуратурата.
Росен ДИМОВ: Росен Димов, прокурор от Върховната прокуратура, представлявам главния прокурор на Републиката.
Първо, изразявам от името на главния прокурор една сериозна благодарност към Здравната комисия за това, че много бързо се събра и взе това решение, защото така както е представен законопроекта, който ние изчистихме и на работна група, отговаря на всичките изисквания. Подкрепяме § 1, чл. 99а, така или иначе промъкнал се някак си в общественото пространство да бъде отменен, което означава, че възстановяваме предишния ред за заплащане на експертизите.
§ 2 също го подкрепяме, защото той решава въпроса, какво става с натрупаните, неизчистени плащания и дава един правилен отговор за това решение.
§ 3, в частта за изготвяне на наредба е много своевременен, защото така или иначе последните поправки, много козметични в наредбата са от 2005 година. Тя трябва да претърпи сериозни промени и да се получи като един кодекс за всички експертизи в тази насока, които се правят и разбира се, да има една стиковка с Висшия съдебен съвет, за да няма тези недоразумения, които сега се получиха.
От името на Прокуратурата на Република България, както казах, подкрепяме законопроекта.
Второто, което искам да Ви помоля, да Ви препоръчам е да изпълним решението на работната група и цялата комисия да подкрепи идеята на Омбудсмна, идея по която и ние в годините сме работили, да се инициира една обществена дискусия, с решение в най-скоро време що е това съдебна медицина, как тя ще се развива, как ще инвестираме в нея, защото е много необходимо да се инвестира в нея, да бъде една държавна задача и да завърши с един законопроект.
Благодаря ви.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря Ви, господин Димов. Думата имат народните представители за становища и мнения. Заповядайте, д-р Сахлим.
Нигяр САХЛИМ: Уважаеми колеги. Уважаеми гости. Искам само да се върнем към времето, когато се предложиха тези текстове и с тази промяна. Ние гласувахме „против” тогава и в комисия, и в зала и това не е просто един промъкнал се текст, който създаде още повече напрежение в една определена система. Предложените тогава текстове в Закона за лечебните заведения създадоха изключително голяма напрежение и сред болниците и в здравната система, а както така днес става ясно, обсъждаме един момент, една брънка от проблемите в една система, аз тук съм съгласна, които са концептуални. Проблемът наистина трябва да бъде обсъден между три министерства, с участието на други институции. Ние сме тук днес, за да решим част от този проблем, създаден с едно решение и приемане на текст в Закона за лечебните заведения.
Ние сега ще подкрепим направените предложения, с цел да се търси решение и изход от тази ситуация. Призовавам за повече разум, когато се внасят текстове, цели законопроекти или изменения. С нашата дейност, с всяка една запетая, с всеки един текст, с всяка дума ние променяме системи, понякога ги объркваме много повече отколкото можем да си го позволим.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря. Други народни представители? Д-р Милева, заповядайте.
Галина МИЛЕВА: Благодаря, госпожо председател. Аз първо искам да обявя конфликт на интереси, защото съм съдебен лекар от 25 години на един много тежък район – Бургаския район, в който толкова много знакови убийства станаха, но съм много благодарна на Здравната комисия, на всички представители в момента и на Висшия съдебен съвет, и на Главна прокуратура, и на МВР, и най-вече на Омбудсмана, защото той единствен се отзова на това, за което ние се борим почти 20 години, аз поне 20 години се боря с това нещо и никога статута на съдебната медицина не е бил ясен и тя не се е знаело къде е и винаги отговорностите се прехвърляха от министерство на министерство.
Искам само да внеса едно пояснение. Снощи с министър Дянков и с господин Цветанов сме взели решение, което отдавна го обсъждаме и това беше решение на нашата кръгла маса, което подкрепи в момента и господин Димов, за създаване на една работна група, която да бъде оглавена от представител на Министерство на финансите, по обясними причини, защото аз съм поискала от всички съдебномедицински отделения една справка за сумите, които са необходими и за оборудване, защото сега уточнихме как ще бъде извършено изплащането на тези съдебномедицински експертизи, но това не е най-важния проблем нито за колегите, нито предполагам и тук за всички присъстващи. Трябва наистина държавнически да се подходи и категорично подкрепям това, което каза представителя на Прокуратура, с един нов законопроект, най-вероятно да определим къде е мястото на тази толкова важна специалност. Защото вчера видяхте, какво стана във Варна и така можем да блокираме съдебната система, която знаете, че се следи много сериозно от Европейската комисия.
Така че, имаме го разбирането на Министерство на финансите, на МВР, сега на Прокуратура, на Висшия съдебен съвет, ние с тях сме работили прекрасно и досега, така че още веднъж благодарности от всички колеги на Здравната комисия и на всички гости, които са тук.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря, госпожо Милева. Д-р Джема Грозданова, заповядайте.
Джема ГРОЗДАНОВА: Искам да кажа, че аз ще подкрепя промените, които са дадени. Искам да поздравя д-р Милева за тежката задача, с която се е заела и за това, че на всички е ясно, че без патолози и съдебни лекари не може да работи нито здравната система, нито съдебната система, така че успех.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря. Други народни представители желаят ли думата? Д-р Петров, заповядайте.
Красимир ПЕТРОВ: Благодаря. Искам само да кажа, че и аз ще подкрепя въпросното изменение, тъй като вчера целия ден бях във Варна и то даже в Окръжна болница и не бих искал втори път да преживея такова нещо. Така, че успех.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря. Мисля, че дебата е изчерпан. Закривам дебата и подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за лечебните заведения № 154-01-48, внесен от Десислава Атанасова и Анастас Анастасов. Моля, който е „за”, да гласува. 13 „за”. Без „против” и „въздържали се”. Благодаря на всички. Закривам заседанието на комисията.
Заседанието беше закрито в 11.17 часа.
Председател на Комисията по здравеопазването:
Десислава Атанасова
Изготвил/напечатал: Жулиета Георгиева
18 май 2011 г.