Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
26/05/2011

    Заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 26 май 2011 г.
    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 26 май 2011 г.


    На 26 май 2011 г., Комисията по околната среда и водите проведе редовно заседание при следния Дневен ред:
    1. Изслушване на информация от Министерството на околната среда и водите относно изпълнението на Оперативна програма „Околна среда”;
    2. Разни.
    От МОСВ присъстваха г-жа Нона Караджова – министър, г-жа Ивелина Василева – заместник министър, г-жа Малина Крумова – директор на дирекция „Кохезионна политика за околна среда”, както и парламентарния секретар – г-жа Жанет Жикова.
    Заседанието беше открито от зам. – председателя на Комисията по околната среда и водите г-н Иван Алексиев, председателстващ заседанието, който представи гостите и обяви дневния ред, приет от членовете на Комисията без допълнителни предложения.
    По т. 1 от Д.Р. председателстващият покани представителите на МОСВ за вземане на думата за представяне на информацията за изпълнението на Оперативна програма „Околна среда”.
    Встъпително изказване, с кратка хронология на изпълнението на Оперативна програма „Околна среда” направи министър Нона Караджова, която посочи, че относно напредъкът по приоритетните оси ще бъде изнесена презентация от г-жа Ивелина Василева, зам.-министър на околната среда и водите.
    Г-жа Караджова описа определянето на Управляващия орган и Междинното звено по ОПОС, като отбеляза, че Оперативната програма „Околна среда 2007-2013 г.” е разработена от специално създадена работна група с широко представителство на централна, местна и областна администрация, бизнеса, неправителствени екологични организации, научни среди, синдикати и пр. Окончателният проект на ОПОС е одобрен от МС през март 2007 г., изпратен на Европейската комисия и одобрен от нея с Решение от 07.11.2007 г. През 2008 и 2009 г. са обявени пет процедури за конкурентен подбор на проектни предложения в секторите „води” и „отпадъци”, като през юни 2009 г. ЕК с писма обръща внимание на УО на ОПОС за необходимостта от реализиране на ефективни и икономически целесъобразни проекти в сектор „води”.
    В резултат на препоръките за въвеждане на критерии за икономическа ефективност при подготовка и оценка на проектите е възприет нов подход за управление на проектите по приоритетна ос 1. Промени се концепцията за предоставяне на безвъзмездна помощ по приоритетна ос 2.
    Като резултат – одитният орган за ефективността на системите за верификация на оперативната програма повишава оценката от „4” на „2” в края на 2010 г. През май 2011 г. ЕК отправи признание за положените от УО на ОПОС усилия, като заключенията се, че са предприети всички необходими действия по управление на ОПОС.
    По обявените през 2010 г. процедури в сектор „води” са подадени общо 34 проектни предложения на стойност над 1 млрд. лв., от които са сключени договори със седем общини на стойност около 260 млн.лв., а останалите са в процес на оценка.
    Министър Караджова подчерта, че постигнатото е с прякото участие на общините, при осъзната необходимост от спазването на правилата.
    Г-н Алексиев благодари и даде думата за представяне на детайлната информация на зам.министър Василева.
    Съгласно презентацията на г-жа Василева, от бюджета на ОПОС в размер на 3 521 957 127 лв. към 25 май 2011 г. са сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 1 226 290 926 лв., или 35% от общия размер на средствата по програмата.
    По приоритетни оси:
    В сектор „води” се изпълняват 99 договора за техническа помощ, 26 договора за инфраструктура, 7 договора за подготовка и строителство и 1 заповед на министъра на обща стойност 1 054 423 752 лв.; Успешно изпълнени 20 договора за техническа помощ на стойност 13 555 590,67 лв.
    Два са големи проекта – за водния цикъл на Враца и за водния цикъл на Габрово на обща стойност 241 милиона лева.
    Отворени процедури
    За строителство на ВиК мрежа и ПСОВ – бюджет 600 млн. лв. Подадени са проекти от Трявна, Столичната община, Тервел, Козлодуй, Кнежа, Пирдоп, Средец, Хисаря, Кричим, Пещера, Монтана, Велики Преслав и Ловеч на обща стойност - 340 млн. лв.
    За подготовка на проекти и строителство – бюджет 850 млн. лв.
    Сключени договори за 257,3 млн. лв. с Радомир, Левски, Разлог, Чирпан, Айтос, Дряново и Попово, като се очаква в най-скоро време да се одобрят проекти за 102 млн. лв. на Елин Пелин и Смолян.
    В оценка са проектни предложения за 333 млн. лв. на Тутракан, Дулово, Разград, Бургас (кв. Меден рудник и кв. Сарафово), Нова Загора, Пазарджик, Елхово, Варна (к.к. Златни пясъци), Балчик (за града и к.к. Албена) и Ихтиман
    Предстоящо
    Предстои обявяването на процедура за 20,5 млн. лв., насочена към басейновите дирекции. Целта е да се актуализират плановете за управление на речните басейни и да се разработят планове за управление на риска от наводнения. Планира се и обявяване на процедура за агломерациите между 2 и 10 хил. е.ж.

    Сектор «отпадъци»:
    Изпълняват се 26 договора по проекти за техническа помощ на обща стойност 16,7 млн. лв. и 1 договор за изграждане на регионална система в регион Ботевград (14,5 млн. лв). Предстои издаване на решение на Ръководителя на УО за предоставяне на БФП за регион Видин – 20,5 млн. лв.
    Успешно изпълнени 3 договора за техническа помощ на стойност 873 128,98 лв.
    В процес на оценка са: Перник – 21 млн. лв., Бургас – 40 млн. лв. и София - 256 млн. лв. (в ЕК), за който предстои одобряване на I-ви етап на проекта
    През 2010 г. бяха изпратени покани за над 221 млн. лв. до 14 региона Бяла (Русе), Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Самоков, Никопол, Луковит, Панагюрище, Плевен, Разлог, Стара Загора, Ямбол и Малко Търново.
    През 2011 г. предстоят последните покани до Пазарджик, Кочериново, Провадия и Своге.

    Сектор “Биоразнообразие”
    Изпълняват се 27 договора/заповеди за безвъзмездна финансова помощ на обща стойност над 55 милиона лева.
    Актуална процедура –
    “Разработване на планове за управление на защитени зони за опазване на птици, които не се припокриват със зони за опазване на местообитания" - стойност - 3 млн. лв., с краен срок за подаване на проектни предложения -13 юни 2011 г.
    Предстоящи процедури
    Обща стойност – 33 млн. лв.
    Разработване и актуализиране на планове за управление на поддържани резервати
    Актуализиране на плана за управление на национален парк “Пирин
    Разработване на планове за управление на защитени местности извън обхвата на националните и природните паркове. Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие.

    Прогнози’2011
    Обща сума на планираните плащания за 2011 г. - 304 млн. лв.
    Плащания 2007-2011 – 548 млн. лв. (15.5% от ОПОС)
    Общ размер на договорените средства - 1,688 млрд. лв., което e 48 % от финансовия ресурс на ОПОС

    Програма ИСПА
    Договорираните средства към 20 май 2011 г. са над 1 млрд. лв.
    От тях са изплатени 67% (707 млн. лв.).

    Прогнозна стойност на необходимите средства от националния бюджет за успешно завършване на проектите по програмата - 243.7 млн. лв.
    Прогнозното усвояване на средствата до края на 2011 г. е 53 млн. лв. Тази стойност включва средствата по подписани Финансови меморандуми, за които ЕК трябва официално да удължи срока на валидност до 31.12.2011 г.

    Сектор “Води”, завършени обекти:
    ПСОВ – Горна Оряховица, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Севлиево, Бургас (Меден Рудник), Монтана, Ловеч, Попово, Балчик и Кюстендил
    КПС в Нови Искър
    ВиК мрежи във: Варна, Кюстендил, Търговище и Горна Оряховица
    Сектор “Води”, до края на 2011 предстои завършване на строителните дейности по:
    ПСОВ – Варна, Сливен, Търговище и София
    ВиК мрежи в: София – ВиК 1 и ВиК 2, Смолян и с. Ивайло (Пазарджик).

    Сектор “Отпадъци”, изцяло завършени обекти: ДТБО – Созопол; ДТБО – Монтана; ДТБО – Севлиево; ДТБО – Силистра; ДТБО – Русе
    Обекти в строеж: Строителство на РЦУО – Кърджали; Строителство на седем претоварни станции; Закриване на 8 стари сметища
    Приключва подготовката на проектите за закриване на 14 стари сметища със средства от държавния бюджет в Берковица, Лом, Севлиево, Дряново, Русе, Сливо поле, Иваново и Созопол

    Подготвени проекти за финансиране от ОПОС:
    • Сектор “Води”: Пловдив, Добрич, Асеновград, Гоце Делчев, Банско, Ловеч, Монтана, Севлиево, Кърджали, Ямбол, Велико Търново, Благоевград, Горна Оряховица, Долна Оряховица и Лясковец
    С градовете Видин и Перник предстои сключване на договори за проектиране и финализиране на подготовката на общините за кандидатстване по ОПОС
    • Сектор “Отпадъци”: региони Велико Търново, Левски, Борово, Варна, Стара Загора, Луковит и Костенец.

    Г-жа Василева подчерта, че бенефициентите, които изпълняват своите задължения ще сключат договори.

    Г-н Алексиев благодари за предоставената информация и даде думата за въпроси и разисквания по представения материал. Отношение взеха: н.п. Г. Божинов – относно общините, които нямат готовност, да се отказват ли и да търсят други източници, с отговор от г-жа Василева, че никой не може да бъде лишен от кандидатстване, стига да приготви качествен проект; н.п. П. Курумбашев – относно завода за отпадъци в община София, с въпроси за смяна на технологията, депото като елемент, а не етап от системата, ще има ли нова поръчка, доклад за ОВОС, само едно ли ще е депото, при огледани 80 места и др., на което отговори бяха дадени от г-жа Караджова, че проектът е подготвян през 2007 г. от СО с Управляващ комитет включващ широко представителство от всички политически сили в Общинския съвет и представители на министерства. След прехвърлянето на „Топлофикация” към СО, ЕК прави обследване с консултанти от Европейската инвестиционна банка и официален отговор се очаква до края на август. В зависимост от този отговор ще се предприемат и действия. Главна дирекция „Регионално развитие отхвърли варианта за инсинератор. Проблемът с депото е основно на СО, като съгласно изготвена програма голяма част от отпадъците ще бъде сепарирана и по-малко ще стига до депото; н.п. Д. Чакъров – приветства повишението на усвояването на средства по програмите, отправя въпрос за научаване от другаде за спиране на финансиране от м. ноември 2010 г., припомни как е стартирала ОПОС през 2007 г. с наплив на проекти и естествено трябва да се учим и усъвършенстваме с разгръщането на програмата. Друг въпрос – за съфинансирането на проектите и при проблем с ЕК да бъдем информирани своевременно. В отговора на министър Караджова беше подчертано, че всички искаме повече проекти, но тези проекти трябва да бъдат качествени. Търсят се решения за подпомагане на общините по изготвянето на „добри” проекти, като такива трябва да бъдат представени през следващия програмен период. По отношение спирането на програмата, г-жа Караджова посочи, че спирания на плащания не е имало, благодарение на добре работещата система за управление и контрол.; допълнение беше направено и от г-жа Василева, че ЕК е направило одит, установил добрата и коректна работа на системите за управление и контрол, подчертавайки още, че тези проекти са част от задълженията ни по идзпълнение на националното законодателство и изисквания на европейските директиви; н.п. Л. Тошев, отправи въпрос относно неравнопоставеността на населени места като Тутракан на Дунав по отношение приоритетите на програмите и как ще се постигнат целите по изграждане на ГПСОВ за населени места над 10 хил.е.ж. и под 10 хил., на което г-жа Караджова отговори, че всички населени места са равнопоставени по критериите на програмата, а за изпълнението на задълженията по изграждане на ГПСОВ се изготвя доклад до ЕК до края на юни, който може да бъде предоставен на КОСВ; н.п. Д. Чакъров изрази надежда, че няма да бъдат губени средства по ОПОС и отправи питане относно ос2 – отпадъците, където и двата проекта се оказват не добре изготвени, на което министърката отговори, че се прави всичко възможно за усвояването на средствата, изготвянето на добри проекти, като се правят регулярни срещи с общините; н.п. Г. Божинов, кайто посочи, че трябва да се постига съгласие при изграждането на депа, знаейки колко проблемни пречки и детайли има, като в отговор г-жа Караджова изказа благодарност на КОСВ за подпомагането на дейността на министерството с приемането на адекватно законодателство; н.п. Д. Чакъров припомни, че в КОСВ ще се чака доклада на МОСВ за ос 1, който ще е готов за изпращане в ЕК.
    Заместник - председателят на КОСВ г-н Алексиев обобщи, че се е получила добра и ползотворна дискусия по въпросите на ОПОС и от името на КОСВ благодари на представителите на министерството за добре представената информация, като обяви, че комисията си запазва правото за нови изслушвания и дискусии по отделни конкретни теми в областта на околната среда и водите.
    По т. 2 – прочетена беше покана от министъра на околната среда и водите до КОСВ за участие в празнуването на международния ден на околната среда – 6 юни, приета с благодарност от участниците в заседанието.

    Комисията по околната среда и водите приема така представената информация от МОСВ с благодарност, като я оценява за стойностна и много полезна за работата на комисията по въпросите на околната среда и водите.
    Поради изчерпване на дневния ред, г-н Алексиев закри заседанието.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:

    Искра Михайлова
    Форма за търсене
    Ключова дума